PDA

View Full Version : Casatorie in Romania, acte, probleme



Simona
04-29-2007, 02:56 PM
As-salamu alaykum! Permiteti-mi sa va salut asa desi inca nu m-am convertit, dar sper sa se intaple cat ma repede, incha' Allah.
Logodnicul meu e egiptean si vrem sa ne casatorim in Romania si sa locuim aici un timp. As dori sa stiu, in caz ca mai sunt persoane care au trecut prin asa ceva cum au procedat. Acum suntem in faza in care i-am trimis invitatia si trebuie sa-si depuna actele pentru viza, sa vina in Romania. Am tot intrebat autoritatile ce trebuie sa facem si cum, dar as vrea sa stiu in alte cazuri cum a fost, ce probleme au aparut cu autoritatile si ce acte au fost necesare.
Va multumesc mult!

hannen
04-29-2007, 05:43 PM
Salam aleikum

Simona,sotul meu este egiptean si ne-am casatorit in ro. Asta s-a intimplat acum 7 ani si sincer nu mai tin minte exact actele care ne-au trebuit.Intreaba la starea civila si iti zic ei tot ce trebuie sa ai.Stiu sigur ca lui o sa-i trebuiasca certificatul de cutuma eliberat din egipt si probabil tradus .Efectiv nu mai tin minte,stiu ca sotul meu a obtinut unul de la ambasada egiptului din ro.
Noi am rezolvat totul in vreo 4 zile si mi-am luat viza spre o tara peste mari si tari in citeva ore!!
Am fost foarte norocosi,ceea ce va doresc si voua,fericire si casa de piatra!!!

imanikka
04-29-2007, 06:41 PM
Assalam w aleykum Simona. Ma bucur ca ai gasit timp :D si-mi pare bine sa te gasesc aici. Insha Allah ca surorile sa te ajute cu sfaturi , stiu ca este Hayat , Malak si multe alte surori care s-au casatorit cu musulmani , nu neaparat din Egipt , problema este aceeasi , acte si pasii care trebuie de urmat?

Vreau sa dau si eu intrebarea care m-a intristat...

De ce dupa casatorie sotul trebuie sa se intoarca in tara de origine pentru a veni apoi cu o viza in calitate de sot? Alhamdulilah ca in Moldova nu exista asa ceva , doar in cazul cand iti expira viza si nu ai reusit sa-ti faci permisul de sedere.

Simona
04-29-2007, 07:28 PM
Iman.....in legatura cu intrebarea ta. Cand am intrebat la biroul pentru straini "de ce?" mi-au spus ca viza pe care o va primi nu va putea fi prelungita in nici un fel, indiferent de situatie, asa prevede legea si ei nu pot face nimic. :( Stiu ca e cam aiurea, dar asa sunt legile in Romania, aiurite. Oricum speram sa trecem peste toate, incha' Allah.
Iti multumesc pentru tot!

Mahi EID
05-19-2007, 04:18 AM
assalamu aleikom surioara si bine ai venit printre noi, eu sunt casatorita cu un egiptean, alhamdulillah, Allah sa ii umple inima de credinta si pace, noi am facut casatoria acolo dar m-am intors in tara ca sa o oficiez si aici. daca crezi ca te pot ajuta cu ceva, trimite-mi un pm cu adresa ta de email si vorbim mai pe larg. mai mult am acces la messenger decat la forum.

Rafa'
05-21-2007, 05:16 PM
Assalamu aleikum

Formalitati pentru încheierea unei casatorii în România.

Conform legii nr.119/1996 cu privire la actele de stare civila, în România declaratia de casatorie se face personal, de catre viitorii soti, în scris, la primaria locului de domiciliu sau de resedinta al unuia dintre ei.

Odata cu declaratia de casatorie viitorii soti prezinta urmatoarele acte:

Actul de identitate (buletin sau pasaport);
Certificatul de nastere, original si copie (+ traducere legalizata pentru cetatenii straini);
Certificatul medical (prenuptial) – eliberat în România; este valabil 14 zile de la data emiterii si trebuie sa cuprinda mentiunea expresa ca persoana se poate sau nu casatori;
Acte, în original si în copii traduse si legalizate ori certificate de ofiterul starii civile, din care sa rezulte desfacerea casatoriei anterioare, daca este cazul;
Dovada eliberata ori autentificata de misiunile diplomatice ori consulare acreditate în România, din care sa rezulte ca cetateanul strain îndeplineste conditiile de fond, cerute de legea sa nationala, pentru încheierea casatoriei în România;
Declaratia data pe proprie raspundere, autentificata de un notar public, din care sa rezulte ca viitorul sot, cetatean strain, nu este casatorit si îndeplineste conditiile de fond cerute de legea sa nationala pentru încheierea unei casatorii în Romania, în cazul în care statul respectiv nu are o misiune diplomatica sau consulara acreditata în România.
Procesul verbal încheiat împreuna cu interpretul autorizat , în cazul încheierii unei casatorii între persoane care nu cunosc limba româna sau între surdomuti.
Documentele straine (cu exceptia pasaportului) trebuie sa poarte Apostila Conventiei de la Haga/1961 sau sa fie supralegalizate pentru a fi recunoscute in Romania.

Casatoria se poate încheia la expirarea termenului de 10 zile, în care se cuprind ziua când a fost facuta declaratia de casatorie, cât si ziua în care se oficiaza casatoria.

Dupa trecerea termenului de 10 zile, casatoria se poate încheia numai pâna la expirarea termenului de valabilitate a certificatelor medicale.

helen
07-09-2007, 05:25 PM
Simona, te rog din tot sufletul sa ma ajuti si sa imi spui care au fost pasii pe care i-ai urmat si costurile necesare pentru k logodnicul tau din Egipt sa poata veni in Romania. Sunt in aceeasi situatie , dar nu stiu ce trebuie sa fac pentru a-l putea avea aici , in Romania , Prahova.
Daca o alta prietena stie despre toate acestea ii sunt recunoscatoare.
Va multumesc tuturor pentru k ma primiti printre voi .Stiu k voi avea multe de invatat de la voi .

dana
07-15-2007, 11:01 PM
dragele mele, scuzati-ma va rog k intevin. eu am fost in aceeasi situatie , disperata cum sa-l aduc pe iubitul meu in romania( e destul de complicat) pana la urma am procedat eu altfel, am mers eu in egypt , nu aveti nevoie de visa, visa se cumpara de pe aeroport in cairo cu 15 dolari , e pe 1o zile, da am scris bine 15 dolari
biletul de avion e oana in 4oo euro deinde cum gasiti, deci daca el poate sa iti trimita banii de bilet in caz k fetele nu au au daca voi fetele aveti posibilitate financiara ,,, mergeti voi loa ei , e mult mai usor. eu am venit acum pt. a doua oara in egypt si ne casatorim aici . am vrut doar sa va dau o idee , poate va este de folos,,, va multumesc

Anna
07-16-2007, 12:16 AM
al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
daca vreti va pot recomanda pe cineva de incredere care se ocupa cu asta cu facutul actelor, de la permise de munca pentru straini pana la acte de casatorie, reintregirea familiei etc. inshAllah
eu al hamdu li Allah nu am avut problema asta si nu o am si e singura solutie pe care ti-o pot oferi.

dana
07-16-2007, 08:51 PM
mahi eid , te rog da-mi id -ul tau, pt. k am nevoie sa imi spui cateva detalii despre inregistrarea casat. in romania, acum sunt la faza cand ma casatoresc in egypt si o sa vin in tara sa inregistrez , id-ul meu, free_2flye. iti multumesc

helen
07-18-2007, 05:33 PM
al salam aleykum !
ANNA, daca este vorba de permise de munca in romania pentru straini, da , m-ar interesa !
multumesc!!

Iris00
07-19-2007, 03:58 PM
al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
daca vreti va pot recomanda pe cineva de incredere care se ocupa cu asta cu facutul actelor, de la permise de munca pentru straini pana la acte de casatorie, reintregirea familiei etc. inshAllah
eu al hamdu li Allah nu am avut problema asta si nu o am si e singura solutie pe care ti-o pot oferi.

.......................Anna, eu as fi interesata in aceasta privinta.

Iris00
07-19-2007, 04:00 PM
Simona, te rog din tot sufletul sa ma ajuti si sa imi spui care au fost pasii pe care i-ai urmat si costurile necesare pentru k logodnicul tau din Egipt sa poata veni in Romania. Sunt in aceeasi situatie , dar nu stiu ce trebuie sa fac pentru a-l putea avea aici , in Romania , Prahova.
Daca o alta prietena stie despre toate acestea ii sunt recunoscatoare.
Va multumesc tuturor pentru k ma primiti printre voi .Stiu k voi avea multe de invatat de la voi .

Ai aflat ceva in legatura cu procedura si costul invitatiei?

ecrram
08-22-2007, 02:42 PM
sunt nou venita si citind cele scrise pe aici, ma gandesc ca este cineva care sa ma ajute si pe mine!stie cineva dupa cat timp se primeste o invitatie pentru un cetatean algerian?am depus acte in iunie si am primit negatie dupa 5 zile!dar nu am putut accepta acest refuz si am bagat actele din nou de 10 zile...sunt sanse sa primesc aceasta invitatie pentru prietenul meu.... ?????multumiri anticipate pentru raspuns....:(

claudia
09-16-2007, 01:45 AM
buna seara!am si eu o problema:smile308:si dak ma-ti putea ajuta va-si fi recunoscatoare.Prietenul meu este cetatean marocan si in luna ianuarie 2007 i-am facut invitatie pentru a putea veni in romania iar in luna martie am falat ca nu poate sa vina in romania deoarece nu sunt sificiente dovezi ca el va parasi tara dupa terminarea vizei (3luni).Crede-ti ca daca ma casatoresc cu el poate sa vina in romania :smile16:.

Saira
09-16-2007, 02:18 AM
buna seara!am si eu o problema:smile308:si dak ma-ti putea ajuta va-si fi recunoscatoare.Prietenul meu este cetatean marocan si in luna ianuarie 2007 i-am facut invitatie pentru a putea veni in romania iar in luna martie am falat ca nu poate sa vina in romania deoarece nu sunt sificiente dovezi ca el va parasi tara dupa terminarea vizei (3luni).Crede-ti ca daca ma casatoresc cu el poate sa vina in romania :smile16:.


Din cate stiu eu,odata cu incheierea casatoriei celalalt primeste si viza pentru tara sotului/sotiei.Bine,asta inseamna ca daca va veti casatori in Maroc,va trebui ca tu sa umbli sa rezolvi cu actele in Ro. sa se transcrie casatoria si aici pentru ca el sa poata sa vina.Mai multe nu stiu sa spun,dar sigur mai sunt persoane care au trecut prin asta si inshaAllah iti vor da mai multe informatii.

gabriela guettat
09-16-2007, 06:37 AM
Draga mea Claudia,ce este sigur,este faptul ca DACA acest prieten merita dragostea ta,actele nu ar fii o problema reala pentru tine.
Dar daca vei face acest pas numai pentru nishte acte,asta devine o problema reala pentru tine.
Cel mai bine este sa intrebi aproape de autoritatzi shi sa vezi ce e de facut.
Itzi urez ca Allah subhanahu wa ta'ala sa te ajute sa iei decizia cea mai buna pentru tine!

Abdul Rahman
09-16-2007, 03:05 PM
Draga mea Claudia,ce este sigur,este faptul ca DACA acest prieten merita dragostea ta,actele nu ar fii o problema reala pentru tine.
Dar daca vei face acest pas numai pentru nishte acte,asta devine o problema reala pentru tine.
Cel mai bine este sa intrebi aproape de autoritatzi shi sa vezi ce e de facut.
Itzi urez ca Allah subhanahu wa ta'ala sa te ajute sa iei decizia cea mai buna pentru tine!

Sunt in totalitate de acord cu Gabriela. Draga Cristina, Gabriela are deja o experienta mai mare de viata alhamdulillah decat noi si eu pot sa-ti confirm ca ea a spus corect ce a scris. Nu dorim sa-ti oprim din elanul dragostei, insa eu personal am auzit multe 'povesti' precum cea descrisa de tine. El musulman bogat sau frumos fizic (ori ambele), ea indragostita 'lulea' pleaca cu el sau el vine aici si dupa niciun an de zile cand ea incepe sa dea nas cu rigorile traditiei familiei sotutui care mai de care, nu stia cum sa vina mai repede acasa in Romania.

Complicatii peste complicatii : el - scandal, ea - vrea sa scape de calvar si tot asa. Stiu un caz, deloc singular, cand a fost nevoie de interventia anumitor fundatii islamice din tara noastra ca fata sa revina in siguranta in Romania si sa-si dezlege casatoria.

Rolul meu, al Gabrielei ori a altora nu este sa te facem sa dai inapoi. Nicidecum, draga Cristina, ci doar sa-ti spunem sa te gandesti bine ce vrei sa faci. Probabil ca vei opta si pentru Islam, daca nu cumva esti musulmanca. Si imi pun si eu o intrebare : "Vei face acest pas ca (posibilul) viitor sot are aceasta religie, sau ca simti cu sufletul ca Allah Preainaltul este Creatorul tuturor si ca profetul Muhammed (s.a.s.) este Mesagerul Sau ?

Alhamdulillah, exista fete care au ales Islamul in urma casatoriei cu un musulman si care au facut acest lucru din convinegere, comportamentul lor ulterior -----strand. Dar, din pacate, exista si fete care au ales Islamul doar ca-l iubeau pe "X" sau "Y". Si acestea sunt cele care astazi nu poarta hijab, care critica pe toata lumea, care nu ajuta pe fratele sau sora aflati in nevoie etc.

Nu trebuie sa ne raspunzi pe forum, ci doar sa te uiti la tine in suflet.

Cu respect, Abdul Rahman

Simona
09-20-2007, 08:43 PM
As salam alaykom!
Deoarece eu am inceput acest theread si in cele din urma am aflat raspunsul la tot m-am gandit ca e datoria mea sa scriu cum am procedat si actele necesare, mai ales ca mai sunt asemenea situatii. Imi cer scuze ca nu am postat mai devreme, dar nu am stiut ca sunt atatea discutii.
In fine, inainte de a scrie despre pasi si acte doresc sa dau cateva sfaturi fetelor care sunt in aceeasi situatie in care am fost si eu. In primul rand va sfatuiesc sa nu va aventurati imediat spre casatorie, casatoria e un pas foarte important pentru fiecare om si ii schimba viata foarte mult, chiar radical, as putea spune, mai ales unei femei, cel mai fericit caz se schimba in bine, dar din pacate se poate schimba si in rau, depinde de fiecare. Cel mai bine ar fi, sa va intalniti mai intai cu cel care credeti ca e alesul vostru fara sa va casatoriti imediat ce v-ati intalnit, ori vine el in vizita ori mergeti voi la el in vizita. Internetul e foarte aproape de realitate, dar nu arata toate calitatile si defectele omului din cauza asta trebuie sa va intalniti sa va convingeti daca ceea ce simtiti e adevarat. Nu stiu daca e cel mai bine sa mergeti voi, dar totusi, intr-un fel e bine doarece mai devreme sau mai tarziu s-ar ptea ca el sa vrea ca o data casatoriti sa locuiti in tara lui unde obiceiurile si modul de viata sunt cam diferite fata de ale noastre si nu toata lumea se poate acomoda si asa o sa va faceti o parere cam cum stau lucrurile acolo, plus ca prin vizita voastra aflati parerea parintilor lui despre voi, si e important sa va intelegeti bine cu ei. La fel de important este insa sa se inteleaga bine si el cu parintii vostri, iar daca vreti sa locuti in Romania sa vada daca se poate el acomoda aici.
Oricum esential este sa vedeti daca va potriviti cu adevarat si in realitate si daca simtiti la fel si chiar mai mult, daca simtiti ca intradevar nu puteti trai unul fara celalalt si orice s-ar intampla voi trebuie sa fiti impreuna. Cand simititi asa ceva nimic nu o sa va para greu orice ar trebui sa faceti ca sa fiti impreuna, si veti face tot, incha' Allah.
O sa revin cu o alta postare despre acte, incha' Allah.
Numai bine!

P.S. Daca vreti sa deveniti musulmane sa deveniti din cauza ca credeti cu adevarat in Islam nu de dragul lui, oricum nu are dreptul sa va ceara asa ceva.

Simona
09-22-2007, 12:10 AM
As salam alaykom!
Am revenit. Voi scrie acum actele necesare pentru invitatia unui cetatean strain in Romania:
1.carte de identitate a celui care face invitatia - original si copie
2.dovada asigurarii conditiilor de cazare (acte de proprietate/ extras de carte funciara, e bun si al parintilor, dar trebuie sa duceti si o copie de pe buletinul proprietarului de drept, tata/mama) - original si copie
3.dovada posibiliatatii de asigurare a intretinerii - extras de cont de cel putin 900 Euro
4.copie dupa pasaportul cetateanului invitat
5.doua fotografii recente ale cetateanului invitat
6.declaratie notariala din care sa rezulte ca persoana care face invitatia isi asuma raspunderea sa plateasca cheltuielile de returnare in cazul in care persoana straina nu paraseste Romania dupa expirarea vizei
7.declaratie simpla din care sa rezulte ca persoana care face invitatia cunoaste personal persoana invitata
8.taxe: 2 lei pentru formular, 19 lei taxa consulara si alte servicii, 3 lei taxa consulara de procesare a cererii si a documentelor
Cam atat cu actele, dar cel mai bine e sa mergeti sa intrebati, poate varia de la tara la tara. Timpul de raspuns cred ca depinde de fiecare insitutie in parte, la Cluj, daca totul e bine in maxim 2 saptamani.

Simona
09-22-2007, 12:30 AM
M-am gandit sa scriu separat actele necesare pentru casatorie, desi au mai fost scrise o data in acest thread.
Acestea sunt:
1.certificat de nastere, original si copie supralegalizate, traducerea legalizata in Romania
2.pasaport - original si copie
3.dovada de la ambasada sau consulatul tarii respective din Romania care trebuie sa cuprinda faptul ca in conformitate cu legea sa nationala sunt indeplinite conditiile de fond si ca se poate casatori in Romania - pentru aceasta pentru cetatenii egipteni, probabil si pentru ceilalti trebuie un certificat de la autoritatile locale de unde locuieste ca nu este casatorit si se poate casatori
4.certificate medical prenuptial eliberat de un medic din Romania
5.numai daca este cazul - sentinta de divort sau certificat de deces care atesta faptul ca a fost desfacuta casatoria anterioara sau a incetat - original, copie supralegalizate, traducere legalizata in Romania
Cam atat si cu aceste acte, dar, cum am spus si mai devreme cel mai bine e sa mergeti si sa intrebati poate difera de la tara la tara, desi e putin probabil.
In general nu au fost probleme cu autoritatiele, dar nu pot garanta si pentru celelalte orase, totul depinde de caracterul functionarilor publici, dar daca totul e ok nu vad de ce ar creea probleme, in fine.
Sper sa revin si cu alte informatii, insha' Allah.
Numai bine!:smile01:

Aisha
09-22-2007, 07:25 PM
Anna, sunt mai noua pe forum,dar sincer m ar ajuta sa cunosc pe cineva care sa ma indrume pentru a mi aduce viitorul sot aici. Am reusit in august sa i fac invitatie si a fost aici 1 luna, ideea este ca a dori sa ne stabilim in romania.

Simona
12-10-2007, 12:56 AM
As salam alaikom!
In sfarsit am timp sa scriu si despre acest subiect: " acte necesare pentru obtinerea vizei de reintregire a familiei (d/vf)".
Este nevoie de:
1. pasaport - original si copie
2. asigurare medicala pe 3 luni
3. cazier cu traducere legalizata in romana sau engleza
4. copie dupa buletinul sotiei
5. declaratie notariala a sotiei cum ca e de acord ca sotul ei sa locuiasca in Romania si ca va locui cu ea, in aceeasi locuinta (absurd ca doar nu are cum sa fie altfel, dar asta e)
6. certificat de casatorie romanesc - copie si original
7. 2 poze recente
8. taxa in jur de 60 Euro
Cam atat, dar va sfauiesc sa intrebati si la ambasada, s-ar putea sa difere de la tara la tara.
Numai bine!

Mahyy_ahmed
03-31-2008, 01:48 AM
Buna seara!

Eu intentionez sa ma casatoresc cu un egiptean. Am divortat de curand, desi casnicia mea numai exista de 2 ani, ramasese doar partea cu actele. Din cate stiu, de la el nu ma pot casatori cu el mai devreme de 3 luni de la pronuntarea divortul. Adica, in religia musulmana nu este permis. Este adevarat?

Va multumesc si astept un raspuns daca stie cineva ceva

Mahyy

batool391
03-31-2008, 01:43 PM
Daca esti musulmana da trebuie sa astepti 3 luni, daca tu ai cerut divortul atunci idda , perioada de asteptare dureaza intre 1 sau 3 luni.

Kalabeezo
03-31-2008, 07:39 PM
3.dovada posibiliatatii de asigurare a intretinerii - extras de cont de cel putin 900 Euro

Mi se pare cam stupid punctul asta....

-

Prietenul meu este egiptean si vrea sa vina aici pentru doua saptamani
peste ceva timp. In cazul in care nu se face invitatie ci doar vine ca 'turist' cum
poate lua viza? La aeroport cum e si la ei se poate ? Daca a trecut cineva prin
asa ceva va rog imi puteti spune cum ati procedatt.


Multumesc mult !

Mihaela Eid
04-05-2008, 01:37 AM
assalamu aleikom rahmatulah wa barakatu

insha allah daca prietenul tau vrea sa vina in romania trebuie sa obtina viza de la ambasada. viza de turist se da pentru maxim o saptamana si se ia de la tarom nu de la ambasada. dar este maxim o saptamana. insha allah
alte detalii iti trimit intr-un private message pentru ca nu am voie sa public linkuri aici.
EU STAU IN EGIPT. ALTE SURIOARE?

Mihaela Eid
04-05-2008, 01:40 AM
din pacate se pare ca nici mesaje private nu pot trimite asa ca va rog adaugati-ma pe yahoo cu id-ul mihaela_eid pentru mai multe detalii... dupa lunga lupta cu birocratia egipto-romaneasca, pot spune ca am destula experienta insha allah :)

alynutza79
04-24-2008, 04:45 PM
Buna, eu am facut in luna martie o invitatie pt prietenul meu din Egipt si inca nu am primit raspunsul. Am citit pe forum ca se poate lua viza de la Tarom, daca este pt maxim o saptamana. Inainte de a face invitatia am intrebat in stanga si in dreapta despre ce trebuie facut ca un cetatean egiptean sa vina in Romania si toata lumea mi-a spus ca avem nevoie de invitatie legalizata de Oficiul Roman Imigrare. E prima data cand aflu ca se poate prin Tarom. Cum anume se procedeaza?
Va multumesc!

Hayat
04-25-2008, 06:53 PM
Assalam w aleykum Simona. Ma bucur ca ai gasit timp :D si-mi pare bine sa te gasesc aici. Insha Allah ca surorile sa te ajute cu sfaturi , stiu ca este Hayat , Malak si multe alte surori care s-au casatorit cu musulmani , nu neaparat din Egipt , problema este aceeasi , acte si pasii care trebuie de urmat?

Vreau sa dau si eu intrebarea care m-a intristat...

De ce dupa casatorie sotul trebuie sa se intoarca in tara de origine pentru a veni apoi cu o viza in calitate de sot? Alhamdulilah ca in Moldova nu exista asa ceva , doar in cazul cand iti expira viza si nu ai reusit sa-ti faci permisul de sedere.


eu nuuu sunt casatorita habibti ,,,:o,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Hayat
04-25-2008, 06:56 PM
Acte necesare casatorie civila (la primarie):
Carte identitate (original + copie);
Certificat de nastere (original+copie); dacă posesorul certificatului are domiciliul sau reşedinţa în străinătate, acesta va prezenta şi un extras de naştere de uz oficial, eliberat de Primăria care are în păstrare actul de naştere al viitorului soţ; certificatul de naştere în original apostilat sau supralegalizat conform Legi nr. 105/ 1992 + copie xerox şi traducerea în limba română- legalizată la un notariat public român;
Certificate medicale prenuptiale eliberate de medicul de familie privind starea sanatatii care este valabil 14 zile;
Declaratie de casatorie (se completeaza personal de miri la primaria locului de domiciliu sau de resedinta a unuia dintre ei);
Taxe de casatorie achitata la sectia financiara (Directia Finante Locale);
Timbru fiscal minim;
Copii xerox dupa actele de identitate a doi martori; Pentru casatorii cu cetateni straini mai sunt necesare:
Pasaportul (original+copie) sau alt document de călătorie valabil;
Dovadă ( certificat de cutumă ), eliberată de Misiunea diplomatică sau Oficiul consular al ţării al cărei cetăţean este, cu sediul în România, din care să rezulte că încheind căsătoria în România, se respectă condiţiile de formă şi de fond prevăzute în legea sa naţională- tradusă în limba română şi legalizată;
Declaraţie pe propria răspundere că nu este căsătorit, legalizată şi tradusă în limba română la notariat / Dovada de la primaria de domiciliu din care sa rezulte faptul ca nu este casatorit; Toate actele trebuie traduse si legalizate in limba romana la un notar public.