PDA

View Full Version : Limba araba



amal
03-16-2006, 11:39 PM
Va rog frumos sa-mi recomandati niste link-uri care sa ma ajute sa invat limba araba. Am inceput sa invat, dar nu am cum sa practic interactiv ceea ce am invatat, asa ca uit. Daca sant site-uri in care pot asculta si pronuntia cuvintelor ar fi foarte bine.
multumesc anticipat.

imanikka
03-17-2006, 01:43 AM
http://www.funwitharabic.com/alphabet.html
http://afl.ajeeb.com/freetour/lesson1/game/memory.html
http://www.pageduliban.ch/arabe/menu.htm
http://www.aicpmultimedia.org/html/arabic_audio_lessons.html
http://assalat.free.fr/alphabet/index.htm
http://www.stanford.edu/dept/lc/arabic/alphabet/alphabet.html
http://www.stanford.edu/dept/lc/arabic/alphabet/arab_alph2.htm
http://www.muttaqun.com/arabic/english2arabic.html
http://www.ukindia.mistral.co.uk/zar1.htm
http://www.webarabic.com/portail/apprendre/
http://www.dalilusa.com/arabic_course/lesson01.asp

Aveam mai multe , dar trebuie sa le caut. Ptr inceput poti sa vezi siturile propuse. Succes
Allah ma'ak

amal
03-18-2006, 07:34 PM
multumesc iman pentru link-urile propuse. M-am uitat peste cateva dintre ele, si cred ca ma vor ajuta mult. Este bine ca la unele arata atat pronuntia in araba literara cat si in araba vorbita.Sper sa progresez repede...

imanikka
03-18-2006, 08:19 PM
Insha Allah habibty. Allah sa te ajute in tot ce ti-ai propus.

maryam
03-19-2006, 01:57 AM
http://www.islamulazi.ro/lectii/

Anna
03-19-2006, 04:41 PM
Va rog frumos sa-mi recomandati niste link-uri care sa ma ajute sa invat limba araba. Am inceput sa invat, dar nu am cum sa practic interactiv ceea ce am invatat, asa ca uit. Daca sant site-uri in care pot asculta si pronuntia cuvintelor ar fi foarte bine.
multumesc anticipat.
al salam aleykum
am eu niste lectii audio de araba sunt usoare si interesante ...mie mi-au placut mult si se invata usor...
eu sunt din craiova...as putea sa ti se scriu pe un cd dar nu stiu cum sa ti le dau
poate daca ai dc++ ar fii mai usor
stiu si un hub islamic pe dc++ si de akolo le-am luat ...
daca esti interesata lasa-mi un email:anuka_anuka01@yahoo.com

amal
03-19-2006, 05:23 PM
mersi anna pentru ajutor.acum mi-am activat in forum emailul.nu am dc++, nici nu stiu ce este...:)

Anna
03-24-2006, 11:43 PM
mersi anna pentru ajutor.acum mi-am activat in forum emailul.nu am dc++, nici nu stiu ce este...:)


ai emailul meu trimite-mi un email sau da-mi add pe yahoo messenger si iti trimis akolo pt ca fiecare lectie are cam 12 mega
daca esti interesata stii unde ma gasesti:D
te pup

amoodia
03-27-2006, 04:45 AM
al salam aleykum
am eu niste lectii audio de araba sunt usoare si interesante ...mie mi-au placut mult si se invata usor...
eu sunt din craiova...as putea sa ti se scriu pe un cd dar nu stiu cum sa ti le dau
poate daca ai dc++ ar fii mai usor
stiu si un hub islamic pe dc++ si de akolo le-am luat ...
daca esti interesata lasa-mi un email:anuka_anuka01@yahoo.com

Anna eu am dc++, imi poti spune care e hub-ul islamic?cum se numesc lectiile?

Anna
03-29-2006, 03:36 PM
cum sa nu
lectiile se numesc:Pimsleur - Eastern Arabic bine mai exista si egyptian arabic
dar e bine sa cauti pimsleur arabic si iti da el mai multe daca nu gasesti cartea de la reading sa imi spui sa iti trimit eu
hubul se numeste :HUB ADDRESS: islam.no-ip.com
islamichub.co.uk
HUB WEB:
http://www.islamichub.co.uk
http://www.aswatalislam.net
si nickul meu e [MUSLIM]-Anna
la fel si daca ai torrente iti pot recomanda un site ffff bun de torrente islamic
www.islamictorrente.com
sper sa te ajute inshAllah

amoodia
03-30-2006, 04:31 PM
cum sa nu
lectiile se numesc:Pimsleur - Eastern Arabic bine mai exista si egyptian arabic
dar e bine sa cauti pimsleur arabic si iti da el mai multe daca nu gasesti cartea de la reading sa imi spui sa iti trimit eu
hubul se numeste :HUB ADDRESS: islam.no-ip.com
islamichub.co.uk
HUB WEB:
http://www.islamichub.co.uk
http://www.aswatalislam.net
si nickul meu e [MUSLIM]-Anna
la fel si daca ai torrente iti pot recomanda un site ffff bun de torrente islamic
www.islamictorrente.com
sper sa te ajute inshAllah
am avut si torrente, si am downloaded un film si nu am stiut cum sa-l rulez. cum folosesti fisierele de la torrent?mi se pare mult mai bun ca dc++.

Anna
03-30-2006, 06:40 PM
e destul de usor si mie mi-a luat ceva timp pana sa imi dau seama:)
iei program de torrente
sunt cateva
ori bitcomet
ori utorrente daca imi dai emailul tau iti trimit eu utorrente apoi dupa ce ai descarcat de pe vreun site de torrente un fisier torrente cum e in cazul tau filmul deschizi programul de torrente si ii dai add file e primul buton de sus sau cu CTRL+O sau din file-->add torrente....si apoi il lasi sa se descarce...
nu iti trebuie sharing...etc e mai usor si mai simplu
sa imi spui daca ai reusit si daca mai ai nevoie de ajutor
te pup

amoodia
03-31-2006, 02:19 AM
e destul de usor si mie mi-a luat ceva timp pana sa imi dau seama:)
iei program de torrente
sunt cateva
ori bitcomet
ori utorrente daca imi dai emailul tau iti trimit eu utorrente apoi dupa ce ai descarcat de pe vreun site de torrente un fisier torrente cum e in cazul tau filmul deschizi programul de torrente si ii dai add file e primul buton de sus sau cu CTRL+O sau din file-->add torrente....si apoi il lasi sa se descarce...
nu iti trebuie sharing...etc e mai usor si mai simplu
sa imi spui daca ai reusit si daca mai ai nevoie de ajutor
te pup


Anna eu am gasit filmul si l-am descarcat cu torrent, dar acum e in calculatorul meu si nu stiu cum sa-l vad. sunt fisiere ZIP sau imi trebuie decodor special??

Anna
03-31-2006, 05:22 AM
depinde poate e zip incearca sa ii dai "unzip":)
si vroiam sa te mai intreb daca u ai codecuri din astea mai noi...ca unele filme in special cele mai recente merg decat cu codecuri noute
intra pe dc++ si da download akolo la codecuri noi sigur trebuie sa fie akolo
inshAllah sa iti mearga

amal
04-12-2006, 09:45 PM
mai da grea e araba asta...sa vad in cati ani termin de invatat:eek:

latifa
04-12-2006, 09:49 PM
WOOOAW,NU E GREA ,E FOARTE GREA.Si totusi,tu Amal din ce inveti,mai exact?:confused:

genan
04-12-2006, 09:58 PM
va dau un sfat: oricat de grea ar fi o limba straina, ca e ea araba sau chineza sau mai stiu eu ce, cel mai bine se invata prin ffff mult exercitiu, adica sa incercati sa vorbiti cat de mult puteti voi...
mai ales ca daca va puneti sa invatati de pe cursuri , de pe net sau din carti, o sa invatati fusha.... si o sa va ajute numai pt citit qoranul, al7mdo;lillah , si pt inteles la stiri la tv sau alte carti...
insa din pacate nu prea o sa va ajute sa intelegeti ce vorbesc altii.....
assa ca eu va urez spor la treaba si sa aveti muuuuulta rabdare, in sha allah o sa reusiti....

amal
04-12-2006, 10:00 PM
pai uite, acum ma uitam pe site-urile propuse de iman in acest post.
unele sant chiar f bune...numai ca mie imi lipseste exercitiul, din pacate.
ar trebui sa exersez de cel putin cateva ori pe saptamana, si apoi sa incep sa citesc carti...pt copii:D deocamdata.altfel iar o sa uit ce am invatat.

invat araba de oriunde, numai de la arabi nu...pt ca persoanele arabe care le cunosc sant cam comode:)si o data ce vad mancare nu-i mai intereseaza lectiile.

iti dai seama ce bine o sa vorbesc in final:confused: ...macar sa inteleg tot ce se vorbeste, nu de alta, dar arabii au discutii mai interesante decat romanii, care obisnuiesc sa barfeasca si cam atat.

amal
04-12-2006, 10:03 PM
ce optimista eram, si acuma genan spune ca nu o sa intelegem ce spun altii:smile308: ...ei dar eu tot inteleg ceva, numai cum am imaginatie bogata, ajung in final sa inteleg o poveste tare diferita de cea initiala, si mult mai amuzanta...ei, sa invat si eu cat sa nu comunic prin semne daca plec intr-o tara araba:D .

genan
04-12-2006, 10:04 PM
pai uite, acum ma uitam pe site-urile propuse de iman in acest post.
unele sant chiar f bune...numai ca mie imi lipseste exercitiul, din pacate.
ar trebui sa exersez de cel putin cateva ori pe saptamana, si apoi sa incep sa citesc carti...pt copii:D deocamdata.altfel iar o sa uit ce am invatat.

invat araba de oriunde, numai de la arabi nu...pt ca persoanele arabe care le cunosc sant cam comode:)si o data ce vad mancare nu-i mai intereseaza lectiile.

iti dai seama ce bine o sa vorbesc in final:confused: ...macar sa inteleg tot ce se vorbeste, nu de alta, dar arabii au discutii mai interesante decat romanii, care obisnuiesc sa barfeasca si cam atat.


hehehhehe..... o fi pacat sa barfesti si in islam, insa nu-ti doresc sa auzi 2 arabi barfind.....:smile33: :smile33:
sunt si de astia si cand ii auzi , nu stii cum sa fugi mai repede....:smile310: :smile310:

genan
04-12-2006, 10:08 PM
ce optimista eram, si acuma genan spune ca nu o sa intelegem ce spun altii:smile308: ...ei dar eu tot inteleg ceva, numai cum am imaginatie bogata, ajung in final sa inteleg o poveste tare diferita de cea initiala, si mult mai amuzanta...ei, sa invat si eu cat sa nu comunic prin semne daca plec intr-o tara araba:D .


insha allah sa reusesti sa te descurci....
pana la urma important e sa te inteleaga altii cand le ceri de mancare sa nu mori de foame intr-o tara araba... :D :D :D
si intr-adevar iti trebe muuult exercitiu, chiar si fiercare zi, nu doar de cate ori pe saptamana...
oricum muuulta bafta...
:smile01: :smile01:

Raisa
04-12-2006, 10:10 PM
hehehhehe..... o fi pacat sa barfesti si in islam, insa nu-ti doresc sa auzi 2 arabi barfind.....:smile33: :smile33:
sunt si de astia si cand ii auzi , nu stii cum sa fugi mai repede....:smile310: :smile310:

Genan, sugubeata ca intotdeauna:smile33: :smile33:

Ce fel de barfe o fi auzit fata asta de la arabi?????????:smile19:
:smile01:

amal
04-12-2006, 10:10 PM
:) da, mai sant si arabi care barfesc, dar totusi cred ca mai putin...sau poate nu inteleg eu destule:D
oricum araba mi se pare o limba inteligenta, si cred ca stimuleaza f mult memoria.
imi plac foarte mult poeziile in araba literara, mi se par muuuuult mai frumoase, mai expresive, de fapt incomparabile cu cele scrise in limba romana...sper sa ajung si eu sa "ma cultiv" personal din cartile scrise in araba literara.

latifa
04-12-2006, 10:21 PM
Mi-ai luat vorba din gura,draga Genan.Eu inteleg cat de cat araba,cel putin imi dau seama despre ce este vorba intr-o discutie si dupa aceea pun cap la cap toate cuvintele pe care le-am inteles si de multe ori imi iese bine traducerea:D Acum depinde si de cine vorbeste ca la dialectele lor:smile33:

genan
04-12-2006, 10:22 PM
Genan, sugubeata ca intotdeauna:smile33: :smile33:

Ce fel de barfe o fi auzit fata asta de la arabi?????????:smile19:
:smile01:


ohohoohohoh
inca destule.....
:D :D :D

latifa
04-12-2006, 11:02 PM
:) da, mai sant si arabi care barfesc, dar totusi cred ca mai putin...sau poate nu inteleg eu destule:D
oricum araba mi se pare o limba inteligenta, si cred ca stimuleaza f mult memoria.
imi plac foarte mult poeziile in araba literara, mi se par muuuuult mai frumoase, mai expresive, de fapt incomparabile cu cele scrise in limba romana...sper sa ajung si eu sa "ma cultiv" personal din cartile scrise in araba literara.


Eu nu sunt de acord cu tine.Literatura romana este plina de expresivitate,mai ales in ceea ce priveste poezia.Araba insa are marele avantaj de a avea un fond de cuvinte mult,mult mai mare,si astfel se pot face mai multe rime,mai multe versuri pe aceeasi tema.Romana are sinonime,iar araba are mai multe cuvinte pt acelasi cuvant,si de unde rezulta ca unu si acelasi vers poate fi exprimat,scris in mai multe feluri fara sa i se schimbe deloc sensul.Nu-mi vine nici un exemplu....aaaaaa la viata in araba,in cate feluri poti sa spui?eu stiu ca in mai multe feluri,dar nu le stiu pe toate.:smile01:

amal
04-12-2006, 11:44 PM
eu spun totusi ca poetii arabi nu se compara cu cei romani...

este adevarat ca nu putem compara cele doua limbi, insa mi se pare ca marea diferenta consta nu in complexitatea limbilor, ci in cele doua feluri diferite de a simti frumosul, de a trai viata in sine...
Am ramas foarte surprinsa de fiecare data cand am auzit recitandu-se poezii in limba araba. Poate ca arabii din ziua de azi au pierdut acea sensibilitate, insa limba a ramas expresiva si complexa.

in ce priveste rima, sant numeroase tipuri de rima in limba araba, si cu unele este cam greu sa "lucrezi". Poate de aceea poetii arabi clasici sant mult mai apreciati la ei, decat poetii romani la noi.Cel putin, cu impresia aceasta am ramas eu.

Nu stiu, dar pe mine m-au impresionat foarte putini poeti romani. In general nu-mi aduc aminte cu placere nici de orele de romana...nici de cartile de poezii sau romanele citite. Cele care mi-au placut le pot numara pe degete.
Acuma depinde si de gusturi:) ...

latifa
04-13-2006, 12:27 AM
eu spun totusi ca poetii arabi nu se compara cu cei romani...

este adevarat ca nu putem compara cele doua limbi, insa mi se pare ca marea diferenta consta nu in complexitatea limbilor, ci in cele doua feluri diferite de a simti frumosul, de a trai viata in sine...
Am ramas foarte surprinsa de fiecare data cand am auzit recitandu-se poezii in limba araba. Poate ca arabii din ziua de azi au pierdut acea sensibilitate, insa limba a ramas expresiva si complexa.

in ce priveste rima, sant numeroase tipuri de rima in limba araba, si cu unele este cam greu sa "lucrezi". Poate de aceea poetii arabi clasici sant mult mai apreciati la ei, decat poetii romani la noi.Cel putin, cu impresia aceasta am ramas eu.

Nu stiu, dar pe mine m-au impresionat foarte putini poeti romani. In general nu-mi aduc aminte cu placere nici de orele de romana...nici de cartile de poezii sau romanele citite. Cele care mi-au placut le pot numara pe degete.
Acuma depinde si de gusturi:) ...


Pai nu ti-au placut pt ca trebuia sa le inveti,erai obligata sa le citesti.Acum tu daca citesti poezii o faci doar din placere,si se schimba situatia.Si poeziile in lb araba sunt ceva nou,normal sa aiba un altfel de impact.aici cred ca este vorba de limba nu de poezie.Daca iti traduc o poezie din lb araba in romana,dar tu nu sti ca a fost scrisa in araba,tu o auzi doar in romana,nu cred ca ti-ar placea.Cred ca este vorba de limba araba,cum suna ea,indiferent de cuvintele folosite.Am dreptate?:p

amal
04-13-2006, 12:38 AM
Daca iti traduc o poezie din lb araba in romana,dar tu nu sti ca a fost scrisa in araba,tu o auzi doar in romana,nu cred ca ti-ar placea.Cred ca este vorba de limba araba,cum suna ea,indiferent de cuvintele folosite.Am dreptate?

Chiar daca imi traduci o poezie araba in romana fara sa-mi spui ca e din araba, tot e deosebita, zic eu. Au alt stil, alt mod de exprimare a sentimentelor, alte ----fore, alte simturi in fine, pt ca altfel nu imi explic diferentele. In araba literara o poezie romantica si nu numai suna foarte frumos...la traducerea in romana cred ca pierde putin din cauza "saraciei" limbii romane, comparativ cu limba araba.

Am citit eu destule carti in afara orelor de limba romana...insa poate sant mai greu de multumit. Prefer autorii hispanici sau britanici, de exemplu. In general, cartile scrise de autori straini mi se par mai interesante, mai bine gandite, si de ce nu?scrise cu mai mult talent.

genan
04-13-2006, 12:44 AM
Pai nu ti-au placut pt ca trebuia sa le inveti,erai obligata sa le citesti.Acum tu daca citesti poezii o faci doar din placere,si se schimba situatia.Si poeziile in lb araba sunt ceva nou,normal sa aiba un altfel de impact.aici cred ca este vorba de limba nu de poezie.Daca iti traduc o poezie din lb araba in romana,dar tu nu sti ca a fost scrisa in araba,tu o auzi doar in romana,nu cred ca ti-ar placea.Cred ca este vorba de limba araba,cum suna ea,indiferent de cuvintele folosite.Am dreptate?:p

sa stii ca am citit si eu ceva poezie romana... dar...sincer...
pefer sa citesc o poezie araba in care se exprima entimente de dragoste prin diferite cuvinte si expresii de dragoste decat sa citesc poezia lui bacovia care e cu toamna, cu cdavre si morminte, cu toamna si asa mai departe sau poezia marelui geniu eminescu., care peste tot mi se pare ca e vb de o patologie dpdv psihic, el pozand mereu in geniul neinteles....

batool391
04-29-2006, 01:42 AM
ca tot vorbim de poezie araba, va plac mualaqatta? :smile16: Dar de Al GAHIZ ce parere aveti( deja zambesc mi/am readus aminte de o carte draga sufletului meu Kitab al buhalla ,, Tratat despre zgarciti,,.

maryam
04-29-2006, 05:01 AM
ca tot vorbim de poezie araba, va plac mualaqatta? :smile16: Dar de Al GAHIZ ce parere aveti( deja zambesc mi/am readus aminte de o carte draga sufletului meu Kitab al buhalla ,, Tratat despre zgarciti,,.


Asta cu zgarcitii mi-se pare super,o ai Huda?E in engleza?

genan
05-01-2006, 01:57 AM
asslam 3laykom...
stiu ca sunt multe persoane care vor sa invata limba araba.
am gasit un site si mi s-a parut destul de interesant...
inshAllah sa va fie de ajutor:

http://www.fatwa-online.com/downloads/dow002/index.htm

batool391
05-02-2006, 11:05 AM
Asta cu zgarcitii mi-se pare super,o ai Huda?E in engleza?

Nu o am din pacate, am imprumutat/o si nu mi/a mai fost restituita. O gasesti la biblioteca in limba romana. Cred ca exista si in engleza.

Ishtar
05-02-2006, 12:43 PM
Merci,Batool,acusi ma duc s-o caut si eu.Va spui ce-am gasit,insha Allah!
O sa-ncerc sa caut si niste exemplificari prin minuscula mea biblioteca de aici.
Aveam o carte in Ro,din pacate nu mai retin titlul ei exact!O culegere de poezie araba,foarte interesanta,trecea prin toate perioadele civilizatiei arabe.

Acuma,fetelor,eu cred ca nu putem compara poezia romaneasca cu cea araba!
Adica,daca in cazul prozei se mai pot face unele paralele,cand vine vorba despre poezie,treaba se complica foarte mult.Ganditi-va numai ca,e vorba despre doua culturi complet diferite,ca sa nu mai punem la socoteala structura celor doua limbi,latura esentiala daca vrem sa vorbim de poezie!

Genan,Bacovia este un caz special in literatura romana!Cat despre Eminescu,e bine sa privesti poezia lui prin prisma filozofica,daca vrei,dar in nici un caz prin prisma psihiatrica.:D Cel putin,nu intr-o discutie pe teme de limba;)
De Alecsandri ai citit ceva.Pastelurile lui sunt foarte frumoase si se apropie oarecum de un anume stil al poeziei arabe.Te las pe tine sa-mi spui de care,dupa ce citesti cateva Pasteluri.
Daca ar fi sa-mi spun o preferinta in poezia romana,aceea e,incontestabil, Blaga.

Amal,literatura romana,in general,nu se poate compara cu cea de limba engleza,ori cu cea de limba spaniola si din cauza teritoriului restrans pe care este vorbita limba romana.Ca altminteri,avem si noi scriitori de valoare.:)

Ishtar
05-04-2006, 12:57 AM
Huda:) ,am gasit-o...in limba araba!Castig,fie-mea!
In engleza e,da' nu gratuit:smile310:

batool391
05-04-2006, 10:41 AM
Huda:) ,am gasit-o...in limba araba!Castig,fie-mea!
In engleza e,da' nu gratuit:smile310:

Unde e in araba? Vreau sa o citesc si eu in araba.

Mariyah
05-04-2006, 03:53 PM
Am o intrebare in legatura cat de cat cu araba. Mai exact numele "Nazirah" e arabesc nu? Insa e nume masculin sau feminin , sau ambele ? Pt ca pe alte forumuri sunt confundata a fi barbat evreu din cauza acestui nume.
Stii cineva etimologia cuvantului???

genan
05-04-2006, 04:40 PM
Am o intrebare in legatura cat de cat cu araba. Mai exact numele "Nazirah" e arabesc nu? Insa e nume masculin sau feminin , sau ambele ? Pt ca pe alte forumuri sunt confundata a fi barbat evreu din cauza acestui nume.
Stii cineva etimologia cuvantului???




intra-devar nazirah provine din limba ebraica unde inseamna lider.. in araba are sensul de egal,ceva care se potriveste cu ceva, ca ceva... ...

Ishtar
05-04-2006, 08:29 PM
http://www.muslimphilosophy.com/

Te duci in josul paginii,la "Diversions"
Gasesti acolo "Al-Bukhala' "

Hajje Huda,sa stii ca am stat in mari espectative daca sa-ti dau adresa site-ului asta.:D Stii de ce?Ma tem ca nu te vom mai "vedea" vreo doua luni de-acu' incolo.;)
No,glumesc,sa stii!!!

Daca te intereseaza si alte scrieri in limba araba,uite mai am o adresa:

www.aladeeb.com

Lectura placuta,draga mea!

latifa
05-04-2006, 10:05 PM
Merci,Batool,acusi ma duc s-o caut si eu.Va spui ce-am gasit,insha Allah!
O sa-ncerc sa caut si niste exemplificari prin minuscula mea biblioteca de aici.
Aveam o carte in Ro,din pacate nu mai retin titlul ei exact!O culegere de poezie araba,foarte interesanta,trecea prin toate perioadele civilizatiei arabe.

Acuma,fetelor,eu cred ca nu putem compara poezia romaneasca cu cea araba!
Adica,daca in cazul prozei se mai pot face unele paralele,cand vine vorba despre poezie,treaba se complica foarte mult.Ganditi-va numai ca,e vorba despre doua culturi complet diferite,ca sa nu mai punem la socoteala structura celor doua limbi,latura esentiala daca vrem sa vorbim de poezie!

Genan,Bacovia este un caz special in literatura romana!Cat despre Eminescu,e bine sa privesti poezia lui prin prisma filozofica,daca vrei,dar in nici un caz prin prisma psihiatrica.:D Cel putin,nu intr-o discutie pe teme de limba;)
De Alecsandri ai citit ceva.Pastelurile lui sunt foarte frumoase si se apropie oarecum de un anume stil al poeziei arabe.Te las pe tine sa-mi spui de care,dupa ce citesti cateva Pasteluri.
Daca ar fi sa-mi spun o preferinta in poezia romana,aceea e,incontestabil, Blaga.

Amal,literatura romana,in general,nu se poate compara cu cea de limba engleza,ori cu cea de limba spaniola si din cauza teritoriului restrans pe care este vorbita limba romana.Ca altminteri,avem si noi scriitori de valoare.:)



Ishtar,se pare ca iar suntem pe aceeasi lungime de unda:smile01: Si eu tot pe Blaga il iubesc:smile16: :smile16: :smile16: Si ai dreptate pe Eminescu nu il poti intelege decat prin prisma filosofiei.Mie,sincer,nu mi-a placut de el cand eram mai mica pt ca nu-l intelegeam,dar acum imi place(opera lui de arta,nu el,pt ca viata lui lasa multe de gandit):smile01:

Ishtar
05-09-2006, 11:07 AM
Genan,uite cateva versuri din "Testamentul" lui Sanfara(sec. V):

"Nu ma-ngropati!De chinul meu,hiena cea bolnava
Sa-si bata joc crapand de zor din hoitul meu,hulpava.
Va fi infipta tigva mea in par,la cea rascruce
Si lesul tot la corbi pe camp cu mare alai l-or duce.
Nadejde ioc!M-or blestema neveste,tati si muma-
Rasplata la faradelegi si viata mea nebuna!"

Asta a propos de Bacovia:D

Uite,si pe Eminescul literaturii arabe,daca vrei:Al-Maarri(973-1058)

"Da de pomana pasarii care vine-n zori
din apa-un strop(mai demana-i ca orice muritor).
Ci pasarile nu ti-au facut vreo nedreptate,
dar oamenii te fac mereu sa te-nfiori.
Destinul vesnic,nee-mparte spre traire,
dar spre tarana asemeni suntem calatori.
Si zilele,pe rand,ne amintesc de fapte:
le-mbratisam o vreme,apoi dispar in nori."

Depre el,Najib Ullah spunea :"cel mai mare liber-cugetator al literaturii arabe si unul din cei mai de seama filozofi pesimisti din lume".
El este considerat un precursor arab al persanului Omar Khayyam si,Siria il incununeaza cu titlu de "glorie nationala".

Inchei,in ordine cronologica inversa,cu cateva versuri ale lui Imru l'Qais,unul dintre vestitii autori ai Muallaqat-elor:

"Cu ochii de gazela,la gat o vana-i bate,
si parul despletit ii joaca intins pe spate;
obrazul e un licar de sabie taioasa,
de'un mester slefuit pan'la orbire,poate."

Cu siguranta,citite in limba araba au o savoare deosebita!

amal
05-09-2006, 02:57 PM
Dar de versurile unei melodii ce spuneti:

In noaptea de ieri nu mi-a venit somnul,
Si noi eram doar in prima noapte ( de dragoste)...
Inainte sa ma arunci in marile dragostei tale,
Nu trebuia oare sa ma inveti sa innot?

Nadia
05-11-2006, 01:35 AM
Dar de versurile unei melodii ce spuneti:

In noaptea de ieri nu mi-a venit somnul,
Si noi eram doar in prima noapte ( de dragoste)...
Inainte sa ma arunci in marile dragostei tale,
Nu trebuia oare sa ma inveti sa innot?

WAW...........ce frumos suna:)

genan
05-11-2006, 01:37 AM
Dar de versurile unei melodii ce spuneti:

In noaptea de ieri nu mi-a venit somnul,
Si noi eram doar in prima noapte ( de dragoste)...
Inainte sa ma arunci in marile dragostei tale,
Nu trebuia oare sa ma inveti sa innot?



kazem saher?:rolleyes: :rolleyes:

Nadia
05-11-2006, 01:42 AM
AM VESTE MARE:
:36_1_33: :36_1_33: :36_1_33: :36_1_33: :36_1_33:
Am inceput sa invat araba. Mi-a facut cadou un prieten de-al sotului o carticica cu explicatii cu tot tacimul. Si-mi place la nebunie. Insha Allah voi invata macar sa pot citi si eu putin din quran in araba sau sa comumic putin cu iubirea vietii mele...............soacra mea.

genan
05-11-2006, 01:47 AM
AM VESTE MARE:
:36_1_33: :36_1_33: :36_1_33: :36_1_33: :36_1_33:
Am inceput sa invat araba. Mi-a facut cadou un prieten de-al sotului o carticica cu explicatii cu tot tacimul. Si-mi place la nebunie. Insha Allah voi invata macar sa pot citi si eu putin din quran in araba sau sa comumic putin cu iubirea vietii mele...............soacra mea.


mabrok nadia (felicitari).
insha allah sa reusesti sa inveti cat mai mult...
allah m3ek!

Nadia
05-11-2006, 01:54 AM
mabrok nadia (felicitari).
insha allah sa reusesti sa inveti cat mai mult...
allah m3ek!

SUCRAN, vezi sunt pe calea cea buna:smile16:

Nour0604
05-11-2006, 03:01 AM
MashAllah Nadya, satatakallamena al 3arabiyya qareban inshAllah...

Sa vedem ce ai invatat pana acum:smile16: :smile16:

genan
05-11-2006, 03:29 AM
MashAllah Nadya, satatakallamena al 3arabiyya qareban inshAllah...

Sa vedem ce ai invatat pana acum:smile16: :smile16:



ia uite cine stie fus7a......

si tu esti pe drumu cel bun, ma sha allah... in curand te vedem prezentatoare la al-jazeera? insha allah :D :D :D

Nour0604
05-11-2006, 03:34 AM
La astatea an atakallam qaleelan faqat
:36_35_8: Ma pregatesc intens... ehhh... macar atat sa stiu si eu... sa fie de folos cursurile astea de araba pe care le folosesc ca mashALLAH domnul Profesor se ocupa de noi si ne intreaba de n-spe mii de ori daca intelegem... dar dupa cum v-am mai spus eu... neuronu meu care este uzat la greu... nu prea mai face fata :smile33:

genan
05-11-2006, 03:36 AM
tre sa mai fie unu ratacit pe acolo... ca dupa cum vad eu, ai prins ceva ,deci ai minim o sinapsa pe acolo... deci e ceva mic si ratacit prin vreun coltisor de cap...
cauta-l....:D :D :D

Nour0604
05-11-2006, 03:38 AM
Cred ca e ratacit rau de tot:smile33: ... ca nu prea apare des... si nu dau de el... de 22 de ani tot il caut:smile16:

genan
05-11-2006, 03:39 AM
nu0ti pierde speranta, insha allah....;) ;)

Nour0604
05-11-2006, 03:52 AM
inshALLAH tot invat eu araba... cu neuronu ala sau fara... ca mashALLAH este limba Coranului.

genan
05-11-2006, 03:56 AM
insha allah....
:smile01: :smile01: :smile01:

amoodia
05-11-2006, 12:32 PM
MashAllah Nadya, satatakallamena al 3arabiyya qareban inshAllah...




cred ca Nadia s-a dus sa caute traducerea :36_1_21: :36_1_21: . s-a apucat fata sa invete, si ai si bagat-o in ceata . Nadia tu invata dialectul arabo-moldovenesc, ca e cel mai des folosit :36_1_21: :36_1_21:

Raisa
05-11-2006, 01:31 PM
Nadia tu invata dialectul arabo-moldovenesc, ca e cel mai des folosit :36_1_21: :36_1_21:


Amooooooooooo, ce mi-a placut faza cu dialectul:36_1_21: :36_1_21:

Cata dreptate ai..............

Genan, habibti sunt unii care nu inteleg fusha:smile308: si se uita la tine ca la masini straine dar daca incepi in dialect asa apare un zambet larg pe fata lor:smile16:

Am spus unii, sa nu aruncati acu cu ceva dupa mine..........

genan
05-11-2006, 04:27 PM
Amooooooooooo, ce mi-a placut faza cu
Cata dreptate ai..............

Genan, habibti sunt unii care nu inteleg fusha: si se uita la tine ca la masini straine dar daca incepi in dialect asa apare un zambet larg pe fata lor:smile16:

Am spus unii, sa nu aruncati acu cu ceva dupa mine..........


orice om care a terminat macar 8 clase la scoala si tot stie cat de cat.... altfel cum ar intelege stirile la tv?
depinde la ce nivel te referi... pt ca daca vorbim despre qora`an de exemplu, atunci da, sunt foarte multi care nu inteleg sensurile cuvintelor....

si d exemplu daca imi dai sa vb cu un algerian sau marocan, mie care mi se lumineaza fata daca imi vb pe fusha.... :D :D :D altfel ma uit la el ca la masini straine... :smile16: :confused: :confused: :smile16:

amoodia
05-11-2006, 11:36 PM
orice om care a terminat macar 8 clase la scoala si tot stie cat de cat.... altfel cum ar intelege stirile la tv?
depinde la ce nivel te referi... pt ca daca vorbim despre qora`an de exemplu, atunci da, sunt foarte multi care nu inteleg sensurile cuvintelor....

si d exemplu daca imi dai sa vb cu un algerian sau marocan, mie care mi se lumineaza fata daca imi vb pe fusha.... :D :D :D altfel ma uit la el ca la masini straine... :smile16: :confused: :confused: :smile16:


eu din toti marocanii care i-am auzit vorbind pe aici nu am auzit pe nici unul in fsha. toti vorbesc dialectul din egipt. la inceput si eu ma apusam sa invat fsha , si cand ziceam LILA LIQA ii apuca rasul, sau alte expresii de genul asta.pacat...

genan
05-11-2006, 11:39 PM
eu din toti marocanii care i-am auzit vorbind pe aici nu am auzit pe nici unul in fsha. toti vorbesc dialectul din egipt. la inceput si eu ma apusam sa invat fsha , si cand ziceam LILA LIQA ii apuca rasul, sau alte expresii de genul asta.pacat...


amoo.. aia vb ca egiptenii ca sa ii intelegi tu... ca altfel, dialectu lor nu seamana deloc cu al egiptenilor... ei din 5 cuvinte,. 2 le zic in franceza si 1 araba cu accent francez si ce a mai ramas e regionalism de la ei... :smile33: :smile33: :smile33:

amoodia
05-11-2006, 11:43 PM
amoo.. aia vb ca egiptenii ca sa ii intelegi tu... ca altfel, dialectu lor nu seamana deloc cu al egiptenilor... ei din 5 cuvinte,. 2 le zic in franceza si 1 araba cu accent francez si ce a mai ramas e regionalism de la ei... :smile33: :smile33: :smile33:


da stiu . am incercat o data sa deslusesc ceva dintr-un serial de-a lor, dar mi-am obosit neuronul degeaba.din golf sunt multe cuvinte care le inteleg, din egipt la fel, dar din maroc...:smile33: eu am avut o prietena aici din algeria, si tot asa vorbea dialectul lor si franceza. abia cand s-a casatorit cu sotul ei din syria, a inceput sa invete dialectul sirian, dar la inceput cica se intelegea cu sotul ei prin semne, iti dai seama ce apropiate erau dialectele :36_1_21:

genan
05-11-2006, 11:50 PM
de aia m=au invatat pe mine sa imi pun in cap ca sotu meu palestinian sa fie, sa nu stau eu sa ma chinui prin semne...

:smile01: :smile01: :smile01: :smile01: :smile01:

batool391
05-12-2006, 12:45 AM
ia uite cine stie fus7a......

si tu esti pe drumu cel bun, ma sha allah... in curand te vedem prezentatoare la al-jazeera? insha allah :D :D :D

Genan, inseamna ca eu pot sa imi depun CV la Al Jazeera, tinand cont de nivelul la care am ajuns. :smile16: :smile16: :smile16:

amal
05-12-2006, 04:07 AM
kazem saher?

nu.....ma dispera cu melodiile lui:) :o
nu stiu cine canta, e un batranel, are un stil clasic, o fi libanez...asa mi se pare dupa dialect.
ma baref:p

genan
05-12-2006, 05:53 AM
Genan, inseamna ca eu pot sa imi depun CV la Al Jazeera, tinand cont de nivelul la care am ajuns. :smile16: :smile16: :smile16:



depune.. cine stie?
insha allah poate ajungi pe acolo....
:smile01: :smile01:

genan
05-12-2006, 05:54 AM
nu.....ma dispera cu melodiile lui:) :o
nu stiu cine canta, e un batranel, are un stil clasic, o fi libanez...asa mi se pare dupa dialect.
ma baref:p



de ce te dispera kazem? :rolleyes: :rolleyes:

si cat de batranel e cantaretul de care zici tu? ca habar n-am eu de batranei.... :confused: :confused: :confused:

dunia
05-12-2006, 02:29 PM
n-o fii egiptean Abdel Halim Hafez?
Cat e de batran?

dunia
05-12-2006, 02:38 PM
batrani libanezi cantareti Azar Habib or Wadi El Safi. Depinde ce intelegi prin batrani ca astia au peste 50 sigur dupa cum ii stiu eu

ommuhee
05-12-2006, 11:48 PM
:smile01: assalam aleicum ,mie miar trebui la fel limba araba dar cel mai bina sa pot citi fiindca citesc Coranul numai in romana,am invatat citeceva de la islamul.azi dar cred ca nu e suficient ca sa citesc sure.sfatuitima cum sa fac sa trec la treaba cit mai repede fiinca timpul se scurge dar eu nu fac nimic pentru ziua de apoi.
assalam aleicum

amal
05-13-2006, 02:08 PM
pai pt limba araba cel mai bine ia-ti un sot arab:D , ca singura nu inveti degraba...eu sant cam la nivelul piciorului de broscuta;
daca ai deja si tot nu stii araba bine, bate-l cu kafkire:D

maryam
05-13-2006, 03:37 PM
:smile01: assalam aleicum ,mie miar trebui la fel limba araba dar cel mai bina sa pot citi fiindca citesc Coranul numai in romana,am invatat citeceva de la islamul.azi dar cred ca nu e suficient ca sa citesc sure.sfatuitima cum sa fac sa trec la treaba cit mai repede fiinca timpul se scurge dar eu nu fac nimic pentru ziua de apoi.
assalam aleicum


Salam aleikum ,cel mai bine daca esti din bucuresti sa incerci la taiba sa intrebi dc se mai fac lectii de araba sau de Quran.
La Liga s-au facut ,de obicei incep in februarie,insa dc dai pe google sa stii ca mai gasesti siteuri de pe care poti invata.
Inshaa ALLAH sa fii bine!

Anna
05-22-2006, 06:34 PM
:smile01: assalam aleicum ,mie miar trebui la fel limba araba dar cel mai bina sa pot citi fiindca citesc Coranul numai in romana,am invatat citeceva de la islamul.azi dar cred ca nu e suficient ca sa citesc sure.sfatuitima cum sa fac sa trec la treaba cit mai repede fiinca timpul se scurge dar eu nu fac nimic pentru ziua de apoi.
assalam aleicum

habibti eu cand citesc coran in araba il citesc de aici
http://www.transliteration.org/quran/home.htm
si traducerea o citesc in romana din coran
asa am invatat si surele pt salat si de aici mai invat eu sure din coran
inshAllah sa iti placa dar e mai usor transliterat si daca esti din buc si mai bine ca poti merge la cursuri de araba asa cum te-a indrumat maryam.