Notices
 
Page 4 of 19 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 31 to 40 of 187
  1. Retete arabesti...si nu numai - partea a 2-a 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    am pus ca thread separat continuarea postarii propuse de maryam.
     

  2.  
    #31
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Quote Originally Posted by maryam
    Bey dc nu aveai ceva in burtica iti ziceam vreo doua...dar mi-e jena sa nu ma auda nepoata


    sigur fac fata, ca pana acum nici macar o persoana nu mi-a spus ca e baiat. toata lumea care ma vede imi spune :inshaAllah sa faci o fata, si eu vreau baiat
     

  3.  
    #32
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Quote Originally Posted by amoodia
    sigur fac fata, ca pana acum nici macar o persoana nu mi-a spus ca e baiat. toata lumea care ma vede imi spune :inshaAllah sa faci o fata, si eu vreau baiat
    Beyyy,da` n-ai unu`?Ce-ti trebe doi?Mai lasa si la altii !
    Na ce m-ai suparat!De aia nu vine la mine nika,ca i-ai luat tu pe totzi

    Iman,am papat cumparat!!
    Toti ai casei erau innebuniti,numai al meu nu,se intelege nu?
    E cel mai ciudat specimen
    Hai sa-ti zic cum arata.E orez cu bobul lung(Basmati) galben(fiert cu sofran cred),are in el scortisoara(betele rupte),cuisoare,stafide,ardei verde iute,cardamom (hell parca ii zice,si cred ca e de ala negru cu aroma aia dementiala,oricum coaja si forma e la fel ca al kamunului) si deasupra mushuroiului are carnita ,de pui sau de miel,prajita sau facuta in "ceva" nu stiu cum dar e super bunaaa.
    Se serveste cu salata,un sos iute de rosii si ceapaaa(aia rosie si buunaaa).Aia de la restaurant le serveau toate separat,adica era "take out" si fiecare papa cu ce vroia.
    Mancam de imi dadeau lacrimile
    Ce poftaaa mi-am facut!
    Anna,unde-i retzetaaaa????
     

  4.  
    #33
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Quote Originally Posted by hannen
    Beyyy,da` n-ai unu`?Ce-ti trebe doi?Mai lasa si la altii !
    Na ce m-ai suparat!De aia nu vine la mine nika,ca i-ai luat tu pe totzi
    bre da 1 e deja toti???? hai mai ca nu vreau multi, doar vreo 3-4 inshaAllah
     

  5.  
    #34
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Anna sunt o bunatate, mie cel mai mult imi plac alea cu branza. aseara am mancat prima data cu carne si nu prea mi-au placut, si alea cu pui au fost ok dar preferatele mele sunt cu branza

    Latifa ai avut noroc ca s-a gandit cumnata-mea ieri sa faca sambusec, ca altfel iti spuneam reteta numai teorie, fara practica .sa ne arati cum ti-au iesit
     

  6.  
    #35
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by hannen
    Ce poftaaa mi-am facut!
    Anna,unde-i retzetaaaa????
    Subscriu.Poate o scrii repede,ca s-o fac si eu azi sau maine.
     

  7.  
    #36
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by batool391
    Pui cu susan( reteta postata la miezul noptii de un user insomniac )
    4 buc. piept de pui ( aprox 150 gr), 2 linguri unt, 2 linguri sos de soia, 100 gr faina, 75 gr seminte susan, sare, piper
    Mod de preparare
    Se rumenesc semintele de susan 5-10 minute in cuptor la 160 grade, fara sa se arda. Se amesteca faina cu sarea piperul si semintele si se asaza pe o bucata de hirtie de copt. Puiul se da prin sosul de soia si se preseaza pe hirtia cu faina si susan, pe ambele parti. Se asaza puiul intr-un singur strat intr-un vas yena ( sau tava de cuptor) si se toarna pe deaspura untul topit. Se coace 40 de minute la 180-200 de grade, turnindu-se o singura data din sosul din tava peste pui.
    M-am apucat de munca,puiul e deja in cuptor.Miroase super.
     

  8.  
    #37
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Quote Originally Posted by amoodia
    Anna sunt o bunatate, mie cel mai mult imi plac alea cu branza. aseara am mancat prima data cu carne si nu prea mi-au placut, si alea cu pui au fost ok dar preferatele mele sunt cu branza

    Latifa ai avut noroc ca s-a gandit cumnata-mea ieri sa faca sambusec, ca altfel iti spuneam reteta numai teorie, fara practica .sa ne arati cum ti-au iesit
    Am facut sambata sambusec,dar numai cu carne si au iesit delicioase Dar fetelor nici nu am avut cand sa le pozez ca nu le-am pus bine pe masa si s-au si terminat Am fost vreo 15 persoane la masa si doar vreo 50 de sambusec Dar am facut si URECHILE BATRANULUI Sti,amoo,cum sunt alea?
    Sunt niste sambusec mici,in forma de urechiuse ,dar sunt fierte in sos de iaurt(ca si sosul de la shakrie).Dar mie imi pace mai mult sambusec
     

  9.  
    #38
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Quote Originally Posted by latifa
    Am facut sambata sambusec,dar numai cu carne si au iesit delicioase Dar fetelor nici nu am avut cand sa le pozez ca nu le-am pus bine pe masa si s-au si terminat Am fost vreo 15 persoane la masa si doar vreo 50 de sambusec Dar am facut si URECHILE BATRANULUI Sti,amoo,cum sunt alea?
    Sunt niste sambusec mici,in forma de urechiuse ,dar sunt fierte in sos de iaurt(ca si sosul de la shakrie).Dar mie imi pace mai mult sambusec


    la alea cred ca eu le spun SHISHBARAK. o sa caut o poza sa vad daca sunt alea de care vorbesti tu








     

  10.  
    #39
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Mai sa fie,amoo!!Tu vrei sa ma innebunesti?Da,astea sunt,dar am o intrebare.Tu le fierbi in apa prima data si dupa aceea le bagi in sos????Eu le-am fiert direct in sos si nu s-au prea fiert ele de fapt
     

  11.  
    #40
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Quote Originally Posted by latifa
    Mai sa fie,amoo!!Tu vrei sa ma innebunesti?Da,astea sunt,dar am o intrebare.Tu le fierbi in apa prima data si dupa aceea le bagi in sos????Eu le-am fiert direct in sos si nu s-au prea fiert ele de fapt

    l
    :36_1_33: e fierb intai in apa cu sare vreo 3-4 min si dupa aia le pui in sosul de iaurt.

    umplutura si aluatul se fac la fel ca la sambusek. (adaugat de amal)

     

Page 4 of 19 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Retete speciale pt diete
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 14
    Last Post: 01-11-2010, 11:14 AM
  2. Link-uri cu retete
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 48
    Last Post: 09-21-2009, 12:32 PM
  3. Retete grecesti
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 18
    Last Post: 12-18-2007, 04:39 PM
  4. Retete arabesti ...si nu numai
    By maryam in forum Bucataria
    Replies: 170
    Last Post: 04-26-2006, 06:18 PM
  5. Arhiva retete arabesti...si nu numai
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 0
    Last Post: 04-10-2006, 01:26 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •