Notices
 
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 40
  1. ce inseamna sa fii musulman ? 
    #1
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Ce inseamna a fi musulman?Doar faptul ca te nasti musulman te face mai bun decat crestinii?Eu nu sunt de acord.Un musulman este doar acela care respecta CORANUL,si nu acela care este nascut musulman si merge la moschee in fiecare vineri si tine lectii de morala dar de fapt el curveste si bea alcool.Eu nu vreu sa judec pe nimeni dar nu mi se pare corect.De multe ori m-am intrbat cum de nu se darama moscheea cu astfel de oameni in ea(si credeti-ma sunt multi "musulmani' asa).Un musulman in varsta mi-a spus ca poate sa ucida un crestin fara sa ajunga in iad,ba chiar ALLAH l-ar rasplati pt fapta lui si ca el poate sa pacatuiasca cat vre pt ca in Ramadan toate pacatele ii vor fi iertate("se reseteaza cronometrele").Chiar asa?OAre nu acesti "musulmani au stricat imaginea islamului si a arabilor in acelasi timp?
     
     

  2.  
    #2
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by anca
    Ce inseamna a fi musulman?Doar faptul ca te nasti musulman te face mai bun decat crestinii?Eu nu sunt de acord.Un musulman este doar acela care respecta CORANUL,si nu acela care este nascut musulman si merge la moschee in fiecare vineri si tine lectii de morala dar de fapt el curveste si bea alcool.Eu nu vreu sa judec pe nimeni dar nu mi se pare corect.De multe ori m-am intrbat cum de nu se darama moscheea cu astfel de oameni in ea(si credeti-ma sunt multi "musulmani' asa).Un musulman in varsta mi-a spus ca poate sa ucida un crestin fara sa ajunga in iad,ba chiar ALLAH l-ar rasplati pt fapta lui si ca el poate sa pacatuiasca cat vre pt ca in Ramadan toate pacatele ii vor fi iertate("se reseteaza cronometrele").Chiar asa?OAre nu acesti "musulmani au stricat imaginea islamului si a arabilor in acelasi timp?

    asta cu uciderea e o mare prostie: scrie clar in qoran ca e pacat sa ucizi, crestinin, musulman sau orice altceva.
    de ce sa ne luam dupa ce zice unu si altul si sa judecam asa islamul?
    haideti sa ne luam dupa legea islamica nu dupa ce zice unu si altul.

     
     

  3.  
    #3
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Anca asta e intrebarea sau ai gresit subiectele? daca e intrebarea, pai un musulman trebuie in primul rand sa respecte cei 5 stalpi ai islamului. faptul ca te-ai nascut musulman nu te face cu nimic mai bun decat altii. trebuie sa urmezi invataturile Qoranului si Sunna, sa fiii bun cu toti indiferent de religie, sa-i ajuti pe cei nevoiasi, sa-si stapanesti limba( ca asta ne duce pe cei mai multi in iad)....e foarte mult de scris, dar asta e ce mi-a venit acum in minte.
     
     

  4.  
    #4
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Sunt de acord cu voi si intr-adevar nu aici trebuia sa postez intrebarea
     
     

  5.  
    #5
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Fetelor hai sa discutam aici ce inseamna un bun musulman, dar sa nu facem diferente intre musulmani si crestini , ca in cazul asta o sa fiu nevoita sa mut subiectul la Islam si Crestinism.
    Allah barik fik
     
     

  6.  
    #6
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    A spune sunt musulman , nu inseamna ca esti perfect si mai presus decat altii.
    A fi un bun musulman , aceasta implica mult mai multe:

    1) Să cred că Allah Cel Atotputernic şi Atoatestiutor este Creatorul universului şi El este de ajuns pentru Sine şi nu are nevoie de creaţiile Sale.

    2) Să cred că Allah a creat această lume cu un un scop bine definit pentru că nu se potriveşte cu caracteristica Sa de perfecţiune să fi creat acest univers în zadar. Scopul creării acestei lumi nu poate fi cunoscut decât prin intermediul trimişilor şi a Cărţilor Lui. Allah Preaînaltul spune în Quranul cel Sfânt:
    " Oare credeţi că v-am creat pe voi fără rost şi că nu vă veţi întoarce la Noi? / Preaînalt este Allah, Stăpânul adevărat! Nu este Dumnezeu afară de El, Stăpânul Tronului sublim!" (surat Al-Mu'minun:115-116)

    3) Să cred că scopul existenţei în această lume este de a-L cunoaşte aşa cum S-a descris El Însuşi în Sfântul Quran, de a mă supune şi de a-L adora pe Allah. Allah Preaînaltul spune: "Eu nu i-am creat pe djinni şi oameni decât pentru ca ei să Mă adore. / Eu nu voiesc de la ei întreţinere şi nici nu voiesc ca ei să Mă hrănească pe Mine. / Ci Allah este Întreţinătorul, Stăpânul puterii, Cel Statornic." (surat Adh-Dhariat:56-58)

    4) Să cred că Paradisul (Raiul) este răsplata pentru cel dreptcredincios (mu'min) şi Iadul este pedeapsa pentru cel care nu crede. Allah Preaînaltul spune în Quranul cel Sfânt: " O parte vor fi în Rai şi o parte vor fi în Foc" (surat Aş-Şura:7)

    5) Să simt că Allah mă vede atât atunci când sunt singur cât şi în public. Allah Preaînaltul spune în Quranul cel Sfânt: "Oare tu nu vezi ca Allah ştie tot ceea ce se află în ceruri şi ceea ce se află pe pământ? Nu există discuţie în taină între trei, fără ca El să fie al patrulea, nici între cinci fără ca EL să fie al şaselea, nici mai puţini de atât şi nici mai mulţi fără ca EL să fie împreună cu ei, oriunde s-ar afla. Apoi le vesteşte ceea ce au facut, în Ziua Învierii, căci Allah este Atoateştiutor." (surat Al-Mujadile:7)

    6) Să-L ador pe Allah Unicul şi să nu admit să-I aduc nici un fel de egali sau asociaţi conform mesajului transmis de El prin profeţii şi trimişii Săi. Allah Preaînaltul spune: "Noi am trimis la fiecare comunitate un trimis (ca să le zică): ' Adoraţi-L pe Allah şi ţineţi-vă departe de Taghut' (oricine este adorat în afară de Allah)" (surat An-Nahl:36)

    7) Să-L pomenesc pe Allah în mod continuu, astfel încât ceea ce spun să însemne pomenire, iar tăcerea să reprezinte meditare la creaţia Lui. Această pomenire (dhikr) a lui Allah este cel mai bun medicament pentru vindecarea sufletului.

    8) Să mă tem numai de Allah. Acest respect faţă de Allah şi teama ruperii legăturii dintre mine şi Allah, să mă determine să mă abţin de la tot ceea ce este interzis. Allah Atotputernicul spune: "Aceia care se tem de Domnul lor, fără să-L vadă pe El, vor avea parte de iertare şi de mare răsplată." (surat Al-Mulk:12)

    9) Să mă căiesc şi să-i cer iertare lui Allah (istigfar). Acest act de căinţă ispăşeşte păcatele, purifică sufletul şi credinţa şi dă un sentiment de linişte şi pace. Allah Atotputernicul spune: "Acela care săvârşeşte un rău sau este nedrept cu sine însuşi iar apoi se roagă lui Allah de iertare, acela Îl va afla pe Allah Iertător şi Îndurător." (surat An-Nisa:110)
    "Şi pe cei care – dacă au săvârşit o faptă josnică sau au fost nedrepţi cu propriile lor suflete – îşi aduc aminte de [măreţia lui] Allah şi cer iertare pentru păcatele lor – şi cine poate ierta păcatele decât Allah?! – şi care nu persistă cu bună ştiinţă în ceea ce săvârşesc. Răsplata acestora va fi iertarea Domnului lor şi Grădini pe sub care curg pâraie şi în ele vor avea sălaş
    veşnic. Şi ce minunată răsplată pentru cei care fac bine." (surat Al-‘Imran 135-136)


    Astea sunt doar cateva enumerari , ele fiind mult mai multe.
    Insha Allah mai tarziu voi mai scrie cateva.
     
     

  7.  
    #7
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Quote Originally Posted by iman_elsayed
    A spune sunt musulman , nu inseamna ca esti perfect si mai presus decat altii.
    A fi un bun musulman , aceasta implica mult mai multe:

    1) Să cred că Allah Cel Atotputernic şi Atoatestiutor este Creatorul universului şi El este de ajuns pentru Sine şi nu are nevoie de creaţiile Sale.

    2) Să cred că Allah a creat această lume cu un un scop bine definit pentru că nu se potriveşte cu caracteristica Sa de perfecţiune să fi creat acest univers în zadar. Scopul creării acestei lumi nu poate fi cunoscut decât prin intermediul trimişilor şi a Cărţilor Lui. Allah Preaînaltul spune în Quranul cel Sfânt:
    " Oare credeţi că v-am creat pe voi fără rost şi că nu vă veţi întoarce la Noi? / Preaînalt este Allah, Stăpânul adevărat! Nu este Dumnezeu afară de El, Stăpânul Tronului sublim!" (surat Al-Mu'minun:115-116)

    3) Să cred că scopul existenţei în această lume este de a-L cunoaşte aşa cum S-a descris El Însuşi în Sfântul Quran, de a mă supune şi de a-L adora pe Allah. Allah Preaînaltul spune: "Eu nu i-am creat pe djinni şi oameni decât pentru ca ei să Mă adore. / Eu nu voiesc de la ei întreţinere şi nici nu voiesc ca ei să Mă hrănească pe Mine. / Ci Allah este Întreţinătorul, Stăpânul puterii, Cel Statornic." (surat Adh-Dhariat:56-58)

    4) Să cred că Paradisul (Raiul) este răsplata pentru cel dreptcredincios (mu'min) şi Iadul este pedeapsa pentru cel care nu crede. Allah Preaînaltul spune în Quranul cel Sfânt: " O parte vor fi în Rai şi o parte vor fi în Foc" (surat Aş-Şura:7)

    5) Să simt că Allah mă vede atât atunci când sunt singur cât şi în public. Allah Preaînaltul spune în Quranul cel Sfânt: "Oare tu nu vezi ca Allah ştie tot ceea ce se află în ceruri şi ceea ce se află pe pământ? Nu există discuţie în taină între trei, fără ca El să fie al patrulea, nici între cinci fără ca EL să fie al şaselea, nici mai puţini de atât şi nici mai mulţi fără ca EL să fie împreună cu ei, oriunde s-ar afla. Apoi le vesteşte ceea ce au facut, în Ziua Învierii, căci Allah este Atoateştiutor." (surat Al-Mujadile:7)

    6) Să-L ador pe Allah Unicul şi să nu admit să-I aduc nici un fel de egali sau asociaţi conform mesajului transmis de El prin profeţii şi trimişii Săi. Allah Preaînaltul spune: "Noi am trimis la fiecare comunitate un trimis (ca să le zică): ' Adoraţi-L pe Allah şi ţineţi-vă departe de Taghut' (oricine este adorat în afară de Allah)" (surat An-Nahl:36)

    7) Să-L pomenesc pe Allah în mod continuu, astfel încât ceea ce spun să însemne pomenire, iar tăcerea să reprezinte meditare la creaţia Lui. Această pomenire (dhikr) a lui Allah este cel mai bun medicament pentru vindecarea sufletului.

    8) Să mă tem numai de Allah. Acest respect faţă de Allah şi teama ruperii legăturii dintre mine şi Allah, să mă determine să mă abţin de la tot ceea ce este interzis. Allah Atotputernicul spune: "Aceia care se tem de Domnul lor, fără să-L vadă pe El, vor avea parte de iertare şi de mare răsplată." (surat Al-Mulk:12)

    9) Să mă căiesc şi să-i cer iertare lui Allah (istigfar). Acest act de căinţă ispăşeşte păcatele, purifică sufletul şi credinţa şi dă un sentiment de linişte şi pace. Allah Atotputernicul spune: "Acela care săvârşeşte un rău sau este nedrept cu sine însuşi iar apoi se roagă lui Allah de iertare, acela Îl va afla pe Allah Iertător şi Îndurător." (surat An-Nisa:110)
    "Şi pe cei care – dacă au săvârşit o faptă josnică sau au fost nedrepţi cu propriile lor suflete – îşi aduc aminte de [măreţia lui] Allah şi cer iertare pentru păcatele lor – şi cine poate ierta păcatele decât Allah?! – şi care nu persistă cu bună ştiinţă în ceea ce săvârşesc. Răsplata acestora va fi iertarea Domnului lor şi Grădini pe sub care curg pâraie şi în ele vor avea sălaş
    veşnic. Şi ce minunată răsplată pentru cei care fac bine." (surat Al-‘Imran 135-136)


    Astea sunt doar cateva enumerari , ele fiind mult mai multe.
    Insha Allah mai tarziu voi mai scrie cateva.
    Sa stii ca exista multi oameni care chir simt si fac ceea ce ai spus tu mai inainte si nu sunt musulmani sau musulmani declarati si poate chiar nu stiu nimic despre islam.Ce se intampla cu acesti oameni?Si in ce consta aceasta convertire la islam?Daca sufletul ti-e musulman mai ai nevoie si de o convertire oficiala?
     
     

  8.  
    #8
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Sigur ca ai nevoie de o convertire oficiala...
    Conform religiei islamice, la moarte, fiecare om este intrebat : cine este Dumnezeu tau? care ti-este religia? care ti-e cartea? ce zici de Mohammad?

    Deasemenea, fiecare marturisire a ta ca si musulman ca nu este Dumnezeu in afara de ALLAH este consemnata, ca si marturiile oamenilor despre tine ca esti musulman. Asa stiu eu...rog pe iman sa explice mai pe larg.
     
     

  9.  
    #9
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    A fi musulman inseamna a fi mu`min,altfel Islamul pe care pretinzi ca-l porti nu are nici o insemnatate.
    Din nefericire in ziua de astazi musulmanii sunt dintre cei care sunt musulmani dar nu sunt mu`minun,fie din cauza nestiintei,fie din cauza indepartarii de la calea cea dreapta.
    Alhamdulillah ca totusi exista inca drept-credinciosi Inshaa ALLAH,ALLAH swt stie cel mai bine fiecare ce poarta in sufletul sau si ce valoare au faptele lui.
    Inshaa ALLAH sa facem din vietile noastre ceva de care ALLAH swt sa fie multumit.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  10.  
    #10
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Draga mea,acum depinde si ce intelegi tu prin convertire oficiala.Pt. ca asta nu este vreun tam-tam cu alai mare care se sfirseste cu o masa copioasa si-o distractie pe cinste.Am glumit si eu nitzel batind un apropo ...:smile33:
    Trebuie sa faci marturisirea de credinta .Poti sa o faci si singura dupa o baie generala dar aceasta este bine sa aiba martori.Doi parca.Daca o vei face la o moschee o sa obtii un certificat care te va ajuta la indeplinirea Hajj-ului parca(pelerinajul de la Mecca).
    Ai dreptate despre acei musulmani.Eu una sunt tare indignata,furioasa...si marturisesc ca nu ma pot abtine sa nu-i judec,sa nu-i critic.Sunt tare inversunata impotriva a tot ce nu este islamic,a toti celor care din indiferenta,ignoranta sau nestiinta arata altceva decit ceea ce este islamul si care prin comportamentul lor nu fac altceva decit sa induca oamenii in eroare creeindu-le o imagine falsa despre islam.
    unii sunt atit de :smile33: incit nici nu recunosc ca gresesc,considera ca ei stiu tot,cind de fapt ei nu stiu nimic,si asta pt. simplu fapt ca s-au nascut musulmani.
    Tu te intrebi cum de nu cade moscheea pe ei.Nu cade pt. ca Allah are rabdare.Asa am putea si noi sa intrebam cum de nu se darama bisericile pline de icoane,unde omul slujeste chipului cioplit,unde face asociati Domnului ...

    Multi zic sa nu judeci fratii tai,sotul meu la fel.Zice sa ne rugam pt. ei sa-i indrepte Allah,dar eu nu pot.Poate gresesc,dar consider ca nu numai prin rugaciune am putea avea o contributie.
    Cred ca datoria noastra este sa le aratam clar unde gresesc,sa-i sfatuim,sa incercam sa-i indreptam prin vorbe,fapte,exemple si chiar critici atunci cind ii vedem ca gresesc.
    Ma gindesc la exemplul din Coran,cind Allah a pedepsit pe oamenii sabatului parca .Pe cei care nu l-au respectat,dar si pe cei care nu i-au sfatuit pe cei care greseau.
    Sa fii musulman impune si cere multe lucruri.
    Nu zice Allah in Coran ,"este de ajuns sa zicem ca noi credem?sau noi suntem musulmani"(ff. aproximativ).Credinta se arata,se traieste ,se reflecta in tot ceea ce facem si ea este testata de Allah,aceasta este semnificatia intrebarii de mai sus.

    Pe mine ma dispera astia care zic ca ei pot omori si pot face si drege ca se vor duce in rai.Eu cred ca ar trebui putin trimisi la mad house.Au atitea exemple in Coran ca Allah da viata si Allah ia viata!Ca trebuie sa tratam frumos pe toata lumea.
    Oare nu au ei cel mai frumos exemplu,Allah ne da la toti fara diferenta,credinciosi si necredinciosi(si nu ma refer la musulmani VS alte religii) ci ma refer la atei,la cei care neaga cu desavirsire existenta LUI.
    Allah ne suporta pe toti,ne ajuta pe toti pt. ca noi toti suntem creatia Lui.
    Cum vii tu ,un ...sa zici ca poti omori pe cine vrei,cind vrei ca te duci in rai??
    Oamenii au nevoie de educatie,de multa educatie.Pacat,mare pacat ca numarul acestor "musulmani" este mare.Ca fac rugaciunea fara sa o simta,fara ca ea sa treaca prin inima,pt ca daca ar trece ,comportamentul lor ar fi cu siguranta diferit.
     
     

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Barbatul Musulman
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 10
    Last Post: 02-01-2008, 03:32 PM
  2. Langa Ghencea 2, un cimitir musulman
    By Mariyah in forum Stiri
    Replies: 1
    Last Post: 06-21-2007, 03:10 AM
  3. musulman "masiv" sau "plaque" musulman
    By hadiya in forum Islamul
    Replies: 1
    Last Post: 03-22-2007, 03:54 AM
  4. Replies: 33
    Last Post: 03-27-2006, 03:37 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •