Notices
 
Results 1 to 6 of 6
  1. Tratamente naturale impotriva paduchilor 
    #1
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Tratamente naturale impotriva paduchilor


    Despre paduchi

    La fel ca majoritatea parintilor , va doriti un tratament sigur si eficace impotriva paduchilor. Majoritatea tratamentelor sunt toxice si nu sunt recomandate pentru copiii cu varste fragede. Va prezentam in continuare 3 metode diferite pe care le poate utiliza orice parinte. Mentionam ca nu este un sfat medical si va rugam sa va consultati cu medicul dumneavoastra daca aveti indoieli.

    1. Tratament natural impotriva paduchilor
    Combinati o jumatate de lingura din fiecare dintre urmatoarele: eucalipt, busuiocul cerbilor si rozmarin. Adaugati apoi 2 linguri jumatate de ulei pur de masline..Un adult trebuie sa incerce acest amestec pe o portiune de piele pentru a fi sigur ca nu apar iritatii.Daca vi se pare ca “pisca” adaugati mai mult ulei de masline. Spalati parul copilului cu apa fierbinte (atat de fierbinte cat poate suporta) . Cu ajutorul unui pieptene intindeti aceasta mixtura pe parul copilului . Folositi apoi un pieptene special pentru inlaturarea lindinelor (oualor de paduchi ). Legati apoi un batic , preferabil din bumbac , in jurul capului copilului si lasati-l asa peste noapte. S-ar putea sa aiba o senzatie de mancarime, daca nu supota spalati amestecul de pe par , diluati-l din nou si incercati sa il reaplicati.

    Dimineata urmatoare
    Spalati parul copilului cu un sampon de calitate din arbore de ceai. Dupa acest tratament nu ar trebui sa mai aveti probleme cu paduchii , reaplicati-l ori de cate ori este necesar. Pentru a preveni totusi aparitia paduchilor ( daca au fost cazuri la gradinita sau scoala) folositi ulei din arbore de ceai pentru a masa scalpul copilului..

    2. Tratament natural impotriva paduchilor

    O alternativa naturala cu ajutorul careia scapati de paduchi , este maioneza. Acoperiti scalpul si parul copilului cu un strat de maioneza, aplicati deasupra o punga si lasati-l astfel timp de jumatate de ora . Spalati parul cu sampon si apoi inlaturati lindinele cu un pieptene special pentru paduchi.

    3. Tratament natural impotriva paduchilor
    Pentru o reusita efectiva folositi un sapun cat mai pur posibil si urmati indicatiile de mai jos. Fiecare pas este important.

    Pe parul uscat , incepeti de la marginea gatului de-a lungul liniei de par , de jur imprejurul capului pana cand parul este saturat cu acest sapun. Continuati miscarea pana ajungeti spre varful capului, daca aveti fetita cu par lung, inlaturati clamele sau coditele si continuati sa frecati scalpul cu acest sapun.

    Masati capul pana incepe sa faca spuma si intindeti spuma cu ajutorul unui pieptene pentru a fi siguri ca ati acoperit toata portiunea. Legati sau infasurati parul cu un batic si la fiecare 10 minute mai executati un masaj pana trec 30-40 de minute. Nu clatiti parul si nu il lasati sa se usuce, reaplicati sapun daca este nevoie. Urmatoarea zi puteti proceda la fel ca la primul tratament. Spalati parul copilului cu un sampon de calitate din arbore de ceai.

    NOTA: NU FOLOSITI sapun cu insecticid !!


    Paduchii se raspandesc foarte rapid de aceea este necesar sa ii eliminati complet cat mai rapid posibil. Imediat ce ati descoperit paduchi este recomandabil sa spalati toate lucrurile cu care a intrat in contact persoana infestata. Folositi apa fierbinte si un sapun lichid non-toxic.
     
     

  2. Mersi imanikka de la :

    suleiman (07-06-2009)

  3. Re: Tratamente naturale impotriva paduchilor 
    #2
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Ce m-a bufnit rasul cand am citit acest thread pt ca imi amintesc de o intamplare din frageda copilarie cand mama ne-a lasat vreo 3 sapt la tara ca se internase . Acolo bunicii nu aveau timp sa ne supravegheze de aceea,eu mi-am gasit o preocupare stateam cu ratustele in poiata de aceea am facut paduchi.
    Apoi eu mi-am infectat si fratele si vara.
    Si imi amintesc ce taraboi s-a creat in familie atunci , bunicul o certa pe bunica , ne-au pus gaz in par si stiu ca am scapat.
    Insa daca nu stai la tara e posibil sa iei acesti paduchi?
     
     

  4. Re: Tratamente naturale impotriva paduchilor 
    #3
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Eu i-am luat de la gradinita de la alti copii . Saraca mama cum ma ascundea ca nu cumva sa ma vada tata , de parca era ea vinovata Stiu cu o solutie m-a dat dar nustiu cu ce fel
     
     

  5. Re: Tratamente naturale impotriva paduchilor 
    #4
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221



    assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

    ...draga Villelmiina, acesti musafiri nepoftiti si nedoriti, nu tin cont de mediu, grad de igiena sau varsta...


    ...alhamdulillah, nu am avut probleme din astea pana acum, nici eu, nici copiii, insa ce este sigur este ca sant din ce in ce mai multe cazuri, in scoli si in gradinite, grupa de varsta cea mai periclitata fiind 5-12 ani...aceasta din cauza ca cei mici petrec mare parte din timp, jucandu-se impreuna , strangandu-si capetele la un loc, iar paduchii se deplaseaza usor de pe un cap pe celalalt, pe haine, pe caciuli, fulare, etc...

    ...eu sant des, prea des! instiintata ca sant astfel de cazuri in clasa la cate unul dintre ai mei... sigur, nu este usor... mai ales ca aici, cel putin, s-au obisnuit cu aceasta situatie, si nu prea se mai impacienteaza...vorba invatatoarei, daca in familie, nu se iau masuri, ce sa faca ei la scoala?...frumos, mi-am spus, cu laptopul sub brat si cu capul plin de paduchi!...


    ...exista o multime de substante, mai mult sau mai putin toxice, la farmacii, nu sant insa toate eficace, mai ales, ca in ultima vreme s-a constatat ca paduchii au capatat o anumita rezistenta la tratamentele obisnuite...


    ...INSA, mai ales daca nu s-au descoperit inca paduchi ci doar lindine, este recomandabil sa se faca tratamentul cu " sapuneala" ...eu cunosc insa aceeasi metoda, aplicand in loc de sapun, orice balsam pentru par, conditionner, etc., acesta se aplica mult mai usor, iar parul devine extrem de usor de pieptanat, ceea ce este important , mai ales la fetite cu parul lung... ...pieptanul trebuie sa fie unul special...

    ...despre tratamentul cu sampon sau ulei din arborele de ceai am auzit , si am mai auzit ( de la alti parinti) ca nu prea da rezultate, si nici 100% fara efecte secundare ... wa Allahu alim...deasemenea, evitati tratamentul cu uscatorul de par, care poate dauna pielii capului...

    ...ce-mi amintesc eu este ca mama ma spala des cu sapun de gudron ( are un miros f puternic si neplacut), oare mai exista acel sapun?!...

    ...in plus, trebuie spalate la peste 60 de grade hainele, lenjeria de pat, etc...ceea ce nu se poate spala, paltoane, papusi, jucarii de plush, etc...se baga in saci de plastic, se inchid ermetic si se lasa cel putin 2 saptamani...

    ...am gasit pe net un site interesant, care prezinta printre muuuuulte articole ...

    http://www.headlice.org/index.html

    si un video (preview) ...

    http://www.headlice.org/video/kitvideo.htm





    assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  6. Re: Tratamente naturale impotriva paduchilor 
    #5
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Mai exista inca paduchi in scoli? Credeam ca noi am fost ultimele generatii care eram cautati in cap de asistentele de la scoala la fiecare inceput de trimestru si astea fiind sechele ale regimului ceausist...dar se pare ca probleme persista
    Din ce stiu eu ca merge f f bine este spalatul foarte des pe cap...si indepartarea manuala a lindinelor...
    Allah sa ne fereasca de astfel de paraziti, care nu sunt decat semne ale mizeriei
     
     

  7. Re: Tratamente naturale impotriva paduchilor 
    #6
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Mai exista inca paduchi in scoli? Credeam ca noi am fost ultimele generatii care eram cautati in cap de asistentele de la scoala la fiecare inceput de trimestru si astea fiind sechele ale regimului ceausist...dar se pare ca probleme persista
    Din ce stiu eu ca merge f f bine este spalatul foarte des pe cap...si indepartarea manuala a lindinelor...
    Allah sa ne fereasca de astfel de paraziti, care nu sunt decat semne ale mizeriei
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Apararea Impotriva Ispitelor Satanei
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 4
    Last Post: 05-10-2007, 03:41 AM
  2. Masti naturale pentru frumusete
    By MaLaK in forum Frumusetea rasaritului
    Replies: 0
    Last Post: 04-20-2007, 01:14 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •