Notices
 
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 31 to 40 of 46
  1. Hijab collection - second part 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
















     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui Mariyah pentru acest subiect

    naisrep (10-06-2008), sara h (12-06-2008)

  3.  
    #31
    Member Cynthia's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    satu mare
    Posts
    35
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    salam aleikom wa rahmatullah

    mie sincer mi se pare prea pretentios sa ma imbrac elegant de fiecare data
    sa nu uitam ca un hijab nu are voie sa atraga atentia celor din jur
    eu sincer prefer negru,maro;ambastru,culor inchise
    daca iau alb deja sar in evidenta
    mult mai modest si mai ignorata sunt pe strada i,bracata in negru decat in culori,si stau in cluj momentan.sunt din satu mare si sincer acolo e la fel,daca is in negru nu se hoalba lumea chiar asa rau,cum iau o culoare gata toti se opresc pe strada,subhanuallah imi vine sa fug acasa si chiar o fac.
    ei poti purta hijab monoton simplu si foarte aranjat
    salam
     
     

  4.  
    #32
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    eu sunt de parere ca , din pacate, in romania, inca, indiferent de ce culoare iti pui, oricum se uita lumea dupa tie o gramadam mai ales in orase unde nr musulmanilor e comparativ mai mic decat in altele

     
     

  5.  
    #33
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Si daca mai imbraci o abaie neagra si porti si un hijeab negru...vor intoarce capetele cu totii dupa tine,si-mai-si decat daca ai purta alte culori.
     
     

  6.  
    #34
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    sunt intru totul deacord cu tine yumna.
    nu de multe ori e ocolita asocierea negru-ninja

     
     

  7.  
    #35
    Deosebit
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    502
    Thanked
    60
    Rep Power
    538
    edit (thread vechi, am postat inainte postare gresita... )
     
     

  8.  
    #36
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481



    Ba eu din contra,nu am pus niciodata hijab negru. Se uita oricum dupa tine imbracata islamic,dar macar daca ai niste culori (evident,cu semafor sau curcubeu) poti lasa o impresie mult mai buna. Adica voalurile adesea fascineaza oamenii,dar numai negru nu stiu cum ar putea sa fie asociat cu ceva dragut. Eu nu port negru fiindca e prea dur (ma refer la hijab,in rest port) si parca accentueaza si mai tare ideea de "asuprire" celor care gandesc asa.
     
     

  9.  
    #37
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261


    Sincer, cred ca atunci cand te imbraci ISLAMIC, ultimul lucru la care ar trebui sa te gandesti (nu tu, Saira , draga mea, asa in general) este dc ceilalti te vad asuprita, libertina, open mind sau vaid e mama ta...
    Pe mine, cel putin ma lasa nu rece, stana de piatra parerile celorlalti ref la imbrobodire, poate si ptr ca nu am avut probleme grave si dc s-a iscat vreo discutie, cred ca si-au stricat lor insisi ziua. Ba din contra, nu de putine ori vanzatoare, vecine, chiar femei prin librarie m-au intrebat f admirativ despre haine (mai ales) si despre islam si nu ma imbrac de la versace.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  10.  
    #38
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by maryam View Post


    Sincer, cred ca atunci cand te imbraci ISLAMIC, ultimul lucru la care ar trebui sa te gandesti (nu tu, Saira , draga mea, asa in general) este dc ceilalti te vad asuprita, libertina, open mind sau vaid e mama ta...
    Pe mine, cel putin ma lasa nu rece, stana de piatra parerile celorlalti ref la imbrobodire, poate si ptr ca nu am avut probleme grave si dc s-a iscat vreo discutie, cred ca si-au stricat lor insisi ziua. Ba din contra, nu de putine ori vanzatoare, vecine, chiar femei prin librarie m-au intrebat f admirativ despre haine (mai ales) si despre islam si nu ma imbrac de la versace.

    Maryam,pai si daca te refereai la mine tot acelasi raspuns iti dadeam . Si nu sunt rea,sa stii...desi cuvintele alea puse unul langa altul suna ciudat . Nici mie nu-mi pasa de ce zice x sau y cu privire strict la hijabul meu dar ideea mea era ca nu trebuie sa fim neglijente cu modul in care ne prezentam,atat prin comportament,vestimentatie,vocabular...Stim toate cat de usor e sa asociezi omul cu religia.

    Si nu odata mi s-a intamplat sa fiu intrebata la magazine sau la scoala sau chiar in autobuz de unde am voalurile astea asa frumoase si daca nu e greu sa le aranjezi sau bla bla. Si uite asa,pe vecina de la 2 o atrage un voal colorat la inceput si ma intreaba de el,apoi ajunge sa intrebe si de islam si alhamdulillah,macar o vorba sa transmitem de la profet

    Totusi,hijab negru nu pun (as parea si mai alba ),plus ca imi plac tonurile bej pastel,bleu etc.
     
     

  11.  
    #39
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Majoritatea femeilor in varsta,daca nu chiar toate,cand vad un hijeab negru cred ca:"tragi a rau,maica!"
     
     

  12.  
    #40
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Yumna View Post
    Majoritatea femeilor in varsta,daca nu chiar toate,cand vad un hijeab negru cred ca:"tragi a rau,maica!"
    adica un fel de pisica neagra...mai una peste alta, mie imi place negru, mi-a placut intotdeauna chiar bunica mea are o vorba zice: "ce bine mamaita ca o sa aiba cine purta doliu dupa mine."...cu toate ca in ultimii ani am cam renuntat la negru, mi se pare f ok si elegant si de toate.
    A, oricum impactul cand esti toata neagra este intr-adevar diferit, am experimentat niste priviri luuuuuuungi cand m-am imbracat (cred ca numarate pe degetele de la o mana) in abaya neagra si batic la fel... chiar ii spuneam si sotului meu in masina, mai astia cand te vad asa, cu hijab si toale de-astea "normale" mai e cum mai e, dara sa, parca se tem sa nu ai vreun detonator ceva.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Hijab virtual...
    By ummraschid in forum Islamul
    Replies: 3
    Last Post: 08-02-2007, 07:20 PM
  2. Pasaport cu hijab , se poate ?
    By sara in forum Masa rotunda
    Replies: 27
    Last Post: 07-28-2007, 06:25 PM
  3. Femeia In Islam
    By nour_alaa in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 05-01-2007, 04:00 AM
  4. Hijab collection - first part
    By Mariyah in forum Moda
    Replies: 7
    Last Post: 02-14-2007, 02:56 PM
  5. Replies: 11
    Last Post: 07-13-2006, 08:22 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •