Notices
 
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 31
  1. Casatorie in Romania, acte, probleme 
    #1
    Harnic Simona's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    102
    Thanked
    19
    Rep Power
    137
    As-salamu alaykum! Permiteti-mi sa va salut asa desi inca nu m-am convertit, dar sper sa se intaple cat ma repede, incha' Allah.
    Logodnicul meu e egiptean si vrem sa ne casatorim in Romania si sa locuim aici un timp. As dori sa stiu, in caz ca mai sunt persoane care au trecut prin asa ceva cum au procedat. Acum suntem in faza in care i-am trimis invitatia si trebuie sa-si depuna actele pentru viza, sa vina in Romania. Am tot intrebat autoritatile ce trebuie sa facem si cum, dar as vrea sa stiu in alte cazuri cum a fost, ce probleme au aparut cu autoritatile si ce acte au fost necesare.
    Va multumesc mult!
     
     

  2. Mersi Simona de la :

    Alina1968 (04-26-2008)

  3.  
    #2
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Salam aleikum

    Simona,sotul meu este egiptean si ne-am casatorit in ro. Asta s-a intimplat acum 7 ani si sincer nu mai tin minte exact actele care ne-au trebuit.Intreaba la starea civila si iti zic ei tot ce trebuie sa ai.Stiu sigur ca lui o sa-i trebuiasca certificatul de cutuma eliberat din egipt si probabil tradus .Efectiv nu mai tin minte,stiu ca sotul meu a obtinut unul de la ambasada egiptului din ro.
    Noi am rezolvat totul in vreo 4 zile si mi-am luat viza spre o tara peste mari si tari in citeva ore!!
    Am fost foarte norocosi,ceea ce va doresc si voua,fericire si casa de piatra!!!
     
     

  4.  
    #3
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Assalam w aleykum Simona. Ma bucur ca ai gasit timp si-mi pare bine sa te gasesc aici. Insha Allah ca surorile sa te ajute cu sfaturi , stiu ca este Hayat , Malak si multe alte surori care s-au casatorit cu musulmani , nu neaparat din Egipt , problema este aceeasi , acte si pasii care trebuie de urmat?

    Vreau sa dau si eu intrebarea care m-a intristat...

    De ce dupa casatorie sotul trebuie sa se intoarca in tara de origine pentru a veni apoi cu o viza in calitate de sot? Alhamdulilah ca in Moldova nu exista asa ceva , doar in cazul cand iti expira viza si nu ai reusit sa-ti faci permisul de sedere.
     
     

  5.  
    #4
    Harnic Simona's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    102
    Thanked
    19
    Rep Power
    137
    Iman.....in legatura cu intrebarea ta. Cand am intrebat la biroul pentru straini "de ce?" mi-au spus ca viza pe care o va primi nu va putea fi prelungita in nici un fel, indiferent de situatie, asa prevede legea si ei nu pot face nimic. Stiu ca e cam aiurea, dar asa sunt legile in Romania, aiurite. Oricum speram sa trecem peste toate, incha' Allah.
    Iti multumesc pentru tot!
     
     

  6.  
    #5
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    34
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    assalamu aleikom surioara si bine ai venit printre noi, eu sunt casatorita cu un egiptean, alhamdulillah, Allah sa ii umple inima de credinta si pace, noi am facut casatoria acolo dar m-am intors in tara ca sa o oficiez si aici. daca crezi ca te pot ajuta cu ceva, trimite-mi un pm cu adresa ta de email si vorbim mai pe larg. mai mult am acces la messenger decat la forum.
     
     

  7.  
    #6
    Harnic
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    153
    Thanked
    14
    Rep Power
    195
    Assalamu aleikum

    Formalitati pentru încheierea unei casatorii în România.

    Conform legii nr.119/1996 cu privire la actele de stare civila, în România declaratia de casatorie se face personal, de catre viitorii soti, în scris, la primaria locului de domiciliu sau de resedinta al unuia dintre ei.

    Odata cu declaratia de casatorie viitorii soti prezinta urmatoarele acte:

    Actul de identitate (buletin sau pasaport);
    Certificatul de nastere, original si copie (+ traducere legalizata pentru cetatenii straini);
    Certificatul medical (prenuptial) – eliberat în România; este valabil 14 zile de la data emiterii si trebuie sa cuprinda mentiunea expresa ca persoana se poate sau nu casatori;
    Acte, în original si în copii traduse si legalizate ori certificate de ofiterul starii civile, din care sa rezulte desfacerea casatoriei anterioare, daca este cazul;
    Dovada eliberata ori autentificata de misiunile diplomatice ori consulare acreditate în România, din care sa rezulte ca cetateanul strain îndeplineste conditiile de fond, cerute de legea sa nationala, pentru încheierea casatoriei în România;
    Declaratia data pe proprie raspundere, autentificata de un notar public, din care sa rezulte ca viitorul sot, cetatean strain, nu este casatorit si îndeplineste conditiile de fond cerute de legea sa nationala pentru încheierea unei casatorii în Romania, în cazul în care statul respectiv nu are o misiune diplomatica sau consulara acreditata în România.
    Procesul verbal încheiat împreuna cu interpretul autorizat , în cazul încheierii unei casatorii între persoane care nu cunosc limba româna sau între surdomuti.
    Documentele straine (cu exceptia pasaportului) trebuie sa poarte Apostila Conventiei de la Haga/1961 sau sa fie supralegalizate pentru a fi recunoscute in Romania.

    Casatoria se poate încheia la expirarea termenului de 10 zile, în care se cuprind ziua când a fost facuta declaratia de casatorie, cât si ziua în care se oficiaza casatoria.

    Dupa trecerea termenului de 10 zile, casatoria se poate încheia numai pâna la expirarea termenului de valabilitate a certificatelor medicale.
     
     

  8.  
    #7
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Simona, te rog din tot sufletul sa ma ajuti si sa imi spui care au fost pasii pe care i-ai urmat si costurile necesare pentru k logodnicul tau din Egipt sa poata veni in Romania. Sunt in aceeasi situatie , dar nu stiu ce trebuie sa fac pentru a-l putea avea aici , in Romania , Prahova.
    Daca o alta prietena stie despre toate acestea ii sunt recunoscatoare.
    Va multumesc tuturor pentru k ma primiti printre voi .Stiu k voi avea multe de invatat de la voi .
     
     

  9.  
    #8
    Incepator dana's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    timisoara
    Posts
    57
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    dragele mele, scuzati-ma va rog k intevin. eu am fost in aceeasi situatie , disperata cum sa-l aduc pe iubitul meu in romania( e destul de complicat) pana la urma am procedat eu altfel, am mers eu in egypt , nu aveti nevoie de visa, visa se cumpara de pe aeroport in cairo cu 15 dolari , e pe 1o zile, da am scris bine 15 dolari
    biletul de avion e oana in 4oo euro deinde cum gasiti, deci daca el poate sa iti trimita banii de bilet in caz k fetele nu au au daca voi fetele aveti posibilitate financiara ,,, mergeti voi loa ei , e mult mai usor. eu am venit acum pt. a doua oara in egypt si ne casatorim aici . am vrut doar sa va dau o idee , poate va este de folos,,, va multumesc
     
     

  10.  
    #9
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
    daca vreti va pot recomanda pe cineva de incredere care se ocupa cu asta cu facutul actelor, de la permise de munca pentru straini pana la acte de casatorie, reintregirea familiei etc. inshAllah
    eu al hamdu li Allah nu am avut problema asta si nu o am si e singura solutie pe care ti-o pot oferi.
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  11.  
    #10
    Incepator dana's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    timisoara
    Posts
    57
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    mahi eid , te rog da-mi id -ul tau, pt. k am nevoie sa imi spui cateva detalii despre inregistrarea casat. in romania, acum sunt la faza cand ma casatoresc in egypt si o sa vin in tara sa inregistrez , id-ul meu, free_2flye. iti multumesc
     
     

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Drepturile femeilor la intocmirea actului de casatorie.
    By suleiman in forum Viata de cuplu
    Replies: 29
    Last Post: 01-03-2011, 10:07 PM
  2. CASATORIE IN EGIPT- stie cineva ce acte sunt necesare
    By HAYAH in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 30
    Last Post: 02-05-2007, 10:02 AM
  3. In Romania, femeia conduce... afacerile
    By Mariyah in forum Stiri
    Replies: 38
    Last Post: 11-29-2006, 02:07 PM
  4. Petrecerea La O Casatorie Islamica
    By Nadia in forum Islamul
    Replies: 2
    Last Post: 08-26-2006, 09:10 PM
  5. plecarea din romania in syria...
    By oardy in forum Viata de cuplu
    Replies: 179
    Last Post: 06-30-2006, 01:22 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •