Notices
 
Results 1 to 5 of 5
  1. Apararea Impotriva Ispitelor Satanei 
    #1
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202


    APARAREA IMPOTRIVA ISPITELOR SATANEI

    Islamul ii pune la dispozitie omului numeroase arme cu scopul de a-l ajuta sa treaca de siretlicurile si incercarile lui Seitan. Prima dintre ele este ca omul sa-si recunoasca slabiciunile.
    Marii invatati ai Islamului ii sfatuiesc pe musulmani sa stie care sunt caile prin care intra Seitan in inimile acestora, pentru a-l putea infrange, si anume:


    1. Prin lacomie si suspiciuni. Un musulman poate sa se abtina de la acestea obisnuindu-se sa aiba incredere in ceilalti si sa fie multumit de ceea ce a obtinut prin propriul sau efort.

    2. Prin iubirea exagerata pentru aceasta viata si dorinta de a trai. Un musulman poate sa combata acest lucru temandu-se ca in orice moment ar putea avea parte de o moarte neasteptata.

    3. Prin iubirea de averi si lux care poate fi combatuta prin conceptia ca bunurile materiale pe care le posedam nu vor fi vesnice, dar pedeaspa lui Allah da.

    4. Prin mandrie care poate fi depasita multumindu-I smerit lui Allah pentru binefacerile Sale si temandu-ne de pedeapsa Lui.


    5. Prin aroganta si dispret fata de cei din jur pe care musulmanul le poate infrange prin recunoasterea demnitatii si a drepturilor lor date de Allah.

    6. Prin invidie care poate fi combatuta prin adoptarea unei stari de satisfactie in privinta a ceea ce am obtinut prin efort propriu si prin acceptarea darurilor si binecuvantarilor oferite de
    Allah creaturilor Sale.

    7. Prin laudarosenie care poate fi oprita prin sinceritate si onestitate.

    8. Prin lacomie, depasirea ei fiind posibila prin amintirea faptului ca toate posesiunile materiale au un sfarsit si amintirea eternitatii lui Allah.

    Potrivit invataturilor islamice, cel mai bun mod pentru a evita influenta Satanei este sa-l pomenim pe Allah prin invocarea Lui la inceputul fiecarei actiuni pe care o intreprindem. In acest context, Abu Hureira (Allah sa fie multumit de el!) relateaza cum ca odata diavolul celor
    dreptcredinciosi s-a intalnit cu diavolul celor necredinciosi. Acesta era foarte gras, in timp ce diavolul credinciosilor era slab si trist. Cand a fost intrebat de ce este asa slab si trist, acesta a raspuns: Am fost la un om sa-l pun la incercare. De fiecare data cand vroia sa manance, pomenea numele lui Allah si de aceea eram tot timpul flamand; cand intentiona sa bea, mentiona numele lui Allah si de aceea imi era tot timpul sete, iar cand se imbraca, Il pomenea pe Allah asa ca eu
    ramaneam tot timpul dezbracat. Diavolul necredinciosilor a spus: Eu cand ma duc la acei oameni care nu pomenesc numele lui Allah la inceputul fiecarui lucru pe care-l fac, am parte si de mancare, bautura si de haine.

    O alta cale de aparare impotriva lui Seitan este de a evita consumul de mancaruri de lux, chiar daca sunt permise, pentru ca Allah Preaputernicul spune in Sfantul Quran: “Mancati si beti, insa nu intreceti masura, fiindca El nu-i iubeste pe cei care intrec masura.” (surat Al-E’raf:31)

    Profetul Muhammed spune: “Intr-adevar Satana alearga
    in corpurile fiilor lui Adam precum circula sangele prin venele lor, deci opriti-i calea lui Seitan prin info----re.”

    O alta cale de combatere a ispitelor Satanei este recitarea Quranului, invocarea lui Allah si cainta. Profetul (salleAllahu aleihi ue sellem) a spus:
    “Intr-adevar Satana ataca inimile fiilor lui Adam. Cand acestia Il pomenesc pe Allah, Satana se da inapoi, dar atunci cand Il uita pe
    Allah, Satana le mananca inimile.”
     
     

  2.  
    #2
    Harnic Madyna's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    switzerland
    Age
    39
    Posts
    150
    Thanked
    18
    Rep Power
    185
    Mashallah surioara ce frumos si util e tot ce ai scris...
    Macar de am reusi sa-l alungam definitiv pe sheitan din inima noastra...
    Ca de urât il urâm noi , dar tot ca el facem cateodata
    Sa ne ajute bunul Allah in lupta cu sheitan ca sa il alungam cat mai departe..
    ÔåÑ ÑãÖÇä ÇáÐí ÃäÒá Ýíå ÇáÞÑÂä åÏì ááäÇÓ æ ÈíäÇÊ ãä ÇáåÏì æ ÇáÝÑÞÇä
     
     

  3.  
    #3
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Mashaa ALLAH Imanikka, ALLAH sa te rasplateasca...
    Un mod foarte simplu si foarte la indemana, este acela de a spune mereu inainte de a face ceva: authu billahi min a seitan a rajiim (caut adapost la ALLAH impotriva lui seitan cel alungat), BIISM ALLAH
    AR-RAHMAN AR-RAHIM- In numele lui ALLAH, CEL MAI MILOSTIV, CEL MAI INDURATOR.

    Deasemenea, trebuie ca dupa ce ne trezim, sa facem ablutiunea, sau macar sa ne spalam nasul inauntru si afara (prin inhalarea si suflarea apei de 3 ori), pentru ca, asa cum a spus profetul , seitan- authu billahi min a seitan a rajiim sta pe varful nasului.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #4
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    asalamu aleikom wa rahmatulah ma sha Alah

    Alha sa te rasplateasca este un subiect f important si ins ha Alah sa luam cat mai multi aminte

    O alta cale de al alunga pe sheitan este sa fim intotdeauna cu ablutiunea valabila.

    Trebuie sa ne analizam comporamentul nostru zilnic..sa fim proprii nosttrii critici ..sa ne rugam la Alah sa ne arate greselile noastre si sa ne ajute sa ne indreptam...ptr ca de multe ori gresim si nu ne dam seama

    Alah sa ne fereasca de cel rau..sau ma sha Alah cum a spus sora noastra(prietena lui Maryam) Allah sa imbolnaveasca sheitanii care ne urmaresc amin amin amin
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  5.  
    #5
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by iman99 View Post
    asalamu aleikom wa rahmatulah ma sha Alah

    Alha sa te rasplateasca este un subiect f important si ins ha Alah sa luam cat mai multi aminte

    O alta cale de al alunga pe sheitan este sa fim intotdeauna cu ablutiunea valabila.

    Trebuie sa ne analizam comporamentul nostru zilnic..sa fim proprii nosttrii critici ..sa ne rugam la Alah sa ne arate greselile noastre si sa ne ajute sa ne indreptam...ptr ca de multe ori gresim si nu ne dam seama

    Alah sa ne fereasca de cel rau..sau ma sha Alah cum a spus sora noastra(prietena lui Maryam) Allah sa imbolnaveasca sheitanii care ne urmaresc amin amin amin

    Si pe tine Inshaa ALLAH si mai mult habibti, daaa, ce bine ca mi-ai adus aminte, intr-adevar, ce frumos, asta mi-a spus o fata pe care am cunoscut-o la hajj...stiu ca m-a marcat atatd e mult incat de multe ori ma surpindeam rugandu-ma asta....
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 41
    Last Post: 05-06-2007, 02:28 AM
  2. Tratamente naturale impotriva paduchilor
    By imanikka in forum Copii
    Replies: 5
    Last Post: 02-27-2007, 02:17 AM
  3. Vaccin împotriva maladiei Alzheimer
    By genan in forum Medicina
    Replies: 1
    Last Post: 06-23-2006, 09:32 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •