Notices
 
Results 1 to 4 of 4
  1. Hijab virtual... 
    #1
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221


    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


    dragi surori in Islam,

    ...inshAllah, ma adresez in special voua, insa nu doresc sa exclud de la o eventuala discutie, pe fratii nostri in credintza...


    ...nu este in intentia mea, inshAllah, sa deranjez sau sa supar pe nimeni prin acest apel...astaghfirAllah...


    ...de multe ori mi-a venit in minte acest gand, insa pana acum, nu am reushit sa-l formulez, sa-l astern in cuvinte...

    ...HIJAB... notiunea atat de familiara noua si totodata atat de controversata in aceste vremuri, subhanAllah...ne aparam, il aparam, in fatza oricui, ca pe o porunca a lui Allah subhanahu wa ta'ala, ca pe un drept al nostru, alhamdulillah!...

    ...alhamdulillah!...

    ...ceea ce indraznesc insa sa accentuez in urmatoarele cateva cuvinte este ca santem datoare sa ne aparam si sa ne respectam hijabul nu numai real, ci si virtual...

    ...ca sa fiu mai clara, ma refer la "valul" nostru virtual, la usurintza cu care tindem, in discutii virtuale, in forumuri ...sa inlaturam noi inshine acest val, pe care santem obligate sa-l asternem nu numai asupra noastra , ci si asupra caminului nostru, al sotilor si copiilor nostri...

    ...santem tentate, si am citit in nenumarate postari, sa uitam ca nu discutam "intre patru ochi"...ci intre milioane ...santem tentate pentru ca, din vorba in vorba, ajungem sa ne cunoashtem mai bine si incepem sa ne dorim sa ne destainuim, sa cerem sfaturi, una alteia, etc...insa, dragi surori, alhamdulillah...exista posibiltatea trimiterii de mesaje private, messenger, etc...nu uitati ca fiecare cuvant pe care il scriem este "public"...iar asta nu trebuie sa ne preocupe doar atunci cand ne referim la religie, ci permanent... inshAllah, sa ne gandim de doua sau de mai multe ori inainte sa trimitem de pilda, un mesaj in care sa descriem culoarea parului nostru .... ultimele recomandari pe care ni le-a facut medicul.... sau sa dezvaluim detalii sau discutii din viatza noastra de familie...

    ...inshAllah, sa nu urmam exemplul altora, in a dezvalui ceea ce Allah ta'ala ne-a indemnat sa ascundem, nici macar virtual, sa nu cadem in ispita de a folosi tehnologia pe care Allah ta'ala ne-a ingaduit-o, in a scrie indiferent ce, doar de dragul de a scrie, ci , inshAllah, numai cuvinte placute Lui, subhanahu wa ta'ala...

    ...inshAllah, sa nu uitam ca santem datoare sa pastram discretie nu numai asupra aspectelor care ne privesc personal, ci si asupra celor care ii privesc pe cei care ne sant incredintzati noua de catre Allah ta'ala...

    ...inshAllah, repet, sper sa nu se simta nimeni avizat, este doar o constatare generala, o constatare pe care o poate face oricine are acces la internet si este interesat de forumuri...

    ...rog de iertare daca considerati ca am exagerat si daca am suparat prin orice ar fi sa fie...

    ... inshAllah, fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne fereasca de orice ratacire de la calea cea dreapta si sa ne faca dintre cei castigatori in Ziua Judecatii,
    amin!






    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  2. Urmatorii 5 au spus mersi lui ummraschid pentru acest subiect

    aiscia (05-08-2008), bekolina (08-02-2007), daniela_muslimah (08-03-2007), gabriela guettat (08-02-2007), shama (08-02-2007)

  3.  
    #2
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Mashallah,surioara ai perfecta dreptate!
    Cum oare sa fie un motiv de suparare,o asha intzeleapta indrumare???

    Aceasta lume a PC,ne face sa ne pierdem cumpatul shi uneori gandire,ne face sa credem ca de fapt nu este virtual ceea ce facem shi ni se pare foarte normal sa ne adresam una-altei(altuia),de parca ne cunoshtem din totdeauna.

    Da surioara draga,itzi multzumim ca ne aduci aminte (mashallah)shi ce BINE este cand mai sunt surioare care ne trezesc shi ne aduc cu picioarele pe pamant.

    Inca o data shi niciodata prea mult zis unei surioare ca tine:

    JAZAKALLAH AL KAHIR HABIBTY!
    ]Attachment 240
     
     

  4.  
    #3
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Asalamu aleikom wrahmatullah w barakatu
    Ma sha Allah Allah sa fie multumit de tine si in sha Allah sa se ia in considerare sfatul tau care este unul EXTRAORDINAR.




    ALLAH SA DESCHIDA INIMILE SI MINTILE TUTUTOR SPRE CALEA CEA DREAPTA AMEN AMEN AMEN
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  5.  
    #4
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Da, Mashaa ALLAH, cred ca meriti cu voia lui ALLAH si Gratie Lui multe flori .
    Inshaa ALLAH Bunul ALLAH sa fie multumit de tne, de multe ori din "tentatie" sau entuziasm facem aceste greseli despre care ai spus aici.
    Inshaa ALLAH sa ne ierte ALLAH ptr ignoranta si greseli si sa te rasplateasca, sfatul tau este extrem de pretios.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Yahoo avatars with hijab
    By Mariyah in forum Biblioteca audio-vizuala
    Replies: 12
    Last Post: 09-18-2009, 08:31 PM
  2. Pasaport cu hijab , se poate ?
    By sara in forum Masa rotunda
    Replies: 27
    Last Post: 07-28-2007, 07:25 PM
  3. Parerea unui non muslim despre hijab
    By Mariyah in forum Biblioteca audio-vizuala
    Replies: 6
    Last Post: 07-22-2007, 07:32 PM
  4. Femeia In Islam
    By nour_alaa in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 05-01-2007, 05:00 AM
  5. Replies: 11
    Last Post: 07-13-2006, 09:22 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •