Notices
 
Results 1 to 7 of 7
  1. Apa, inamicul nostru cel de toate zilele 
    #1
    Deosebit shama's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Romania
    Posts
    396
    Thanked
    41
    Rep Power
    441
    Apa la sticle pet mai otravitoare decat cea de la robinet.

    A trecut ceva vreme de cand fiecare dintre noi a renuntat usor usor la conumul
    apei de la robinet in favoarea apei plate la 5, 2, 1, 0.5 litri. Ceea ce nu stim
    insa este ca ceea ce bem din sticla nu este intotdeauna mai bun decat ce bem la
    robinet. Desi incolora si cu aspect cristalin apa contine microrganisme care se
    dezvolta in ritm exponential. Ambalajul din plastic al pet-urilor nu poate
    asigura puritatea microbiologica si doar dupa 3 zile de expunere la razele
    soarelui, intr-un ml de apa imbuteliata in plastic sunt de pana la 500 ori mai
    multe bacterii decat in aceeasi cantitate de apa de la robinet. Explicatia este
    simpla. Deoarece apa de la robinet nu intra in contact cu razele solare, iar
    temperatura apei este sub 24 grade celsius nu sunt indeplinite conditiile
    dezvoltarii microbilor si bacteriilor care exista in orice mediu de pe pamant.
    Nu acelasi lucru se poate spune despre pet-urile din plastic, pe care adesea le
    gasim depozitate in aer liber si la
    temperaturi de peste 30 grade in curtile engrosistilor, pentru ca apoi sa
    ajunga pe mesele noastre. Lucrurile sunt cu atat mai grave cu cat in urma
    anlizelor care nu se fac publice, desi legislatia Europeana o cere, in apele
    imbuteliate se gasesc culturi de Cyptosporidium care sunt responsabile pentru
    25% din cazurile de greata, diaree, febra, si care, pentru batrani si copii pot
    fi fatale.
    Dar bacteriile nu sunt singurele probleme. Prin depozitarea apei in recipiente
    de plastic, datorita temperaturilor mari, straturile superficiale sunt dizolvate
    la nivel molecular de moleculele de Oxigen printr-un proces de oxidare,
    rezultand eliberarea a diversi componenti chimici cosiderati daunatori vietii.
    Mai jos aveti o lista cu principalii compusi care se gasesc in cantitati
    nedetectabile la imbutelierea apei, dar care dupa 3 luni depasesc limita maxim
    normal admisa.

    Endrin,Trichloroethane, Lindane,
    Tetrachlorodibenzodioxin (dioxin), Methoxychlor, Vydate,Toxaphene, Simazine,Polynuclear aromatic hydrocarbons (PAH), TP, Polychlorinated biphenyls (PCB),Aldicarb,Atrazine, Chlordane, Phthalates, Dalapon,Acrylamide,Diquat,
    Dibromochloropropane (DBCP),Endothall, Dichloropropane,Glyphosate,Pentachlorophenol
    Carbofuran,Pichloram,Alachlor,Dinoseb,
    Epichlorohydrin,Ethylene dibromide (EDB)
    TolueneDibromomethane, Adipates
    Xylene Hexachlorocyclopentadiene*

    Testul a fost efectuat pe un esantion de 12 sortimente de ape plate si ape
    minerale, iar rezultatul pozitiv a fost depistat dupa pastrarea apelor in
    conditii asemanatoare celor din depozitele super-marketuri pe o perioada de 90
    zile.
    Ca si cand lucrurile nu sunt suficient de grave caldura accelereaza procesul
    astfel incat o sticla de apa devine nepotabila dupa ce a stat 10 zile la soare
    cu temperaturi peste 35 grade.
    Ce putem face?
    Cea mai buna solutie este sa verificam data imbutelierii si sa nu consumam apa
    mai veche de 30 zile (perioada maxima in care apa corespunde normelor maxim
    admise) si sa incalzim apa inainte in cuptorul cu microunde, expunerea la
    radiatia microundelor pentru minim 15 secunde pentru 1 litru de apa timp in care
    sunt neutralizate 90% din bacterii.
    Consumati ceaiuri, sau fierbeti apa inainte.
    Consumati bauturi acidulate, dioxidul de carbon impiedica decompunerea si
    formarea bacteriilor.
    Depozitati apa in recipiente de sticla.

    * Denumirile compusilor chimici sunt in engleza
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui shama pentru acest subiect

    bekolina (08-07-2007), maryam (08-07-2007)

  3.  
    #2
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Este ingrozitor daca acest lucru este chiar adevarat intr-o mare proportie...
    Pe cuvant ca de multe ori imi pun intrebarea, cum de atatia amar de ani in vremurile trecute beam apa de la robinet si nu erau atatea cazuri de imbolnaviri ca acum.
    Intr-o tara in care oamenii beau si apa de la baie si in care "povestile" adevarate despre firme, ambalari, imbutelieri si goana dupa prosperitate aproape ca iti doresti sa fii michael jackson si sa te sterilizezi complet intr-un recipient de cristal ; daca am scrie un scenariu cred ca montarea unui film ar avea sansele sa ia cele mai multe oscaruri la urmatoarea editie.
    Nu stiu, sincer, este groaznic ce este dedesubtul consumului si a tot mai bogatei oferte...
    Am senzatia ca aici in Ro nimanui nu-i pasa decat sa iasa banu`.
    Oare mai poti fi sigur de ceva???
    Si ce solutii am putea aplica ptr o cat de cat...protectie?
    Ptr ca am devenit niste tineri batrani, mai ramoliti decat niste bolnavi in faze finale, suntem aparent "frumosi" pe dinafara dar "gaunosi" ca niste mere stricate pe dinauntru , ma intreb ce-i tine pe bunicii nostri de 80,90...de ani in viata...si cred ca au un stoc serios si stabil, curat de la inceputul secolului cand lucrurile stateau total altfel, altfel nu-mi pot explica cum generatia de azi este in halul in care este.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit shama's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Romania
    Posts
    396
    Thanked
    41
    Rep Power
    441
    Stiu si eu ce sa zic...?
    In general, cand ti se prezinta un fapt sau o afirmatie, daca poti - o verifici, daca nu poti - ai de ales intre a o crede (cu sau fara rezerve) sau a o respinge.
    In cazul asta, ar fi oarecum exagerat sa-ti cumperi un microscop performant si sa-ti faci singur analiza apei la pet . Asta, dupa ce faci inainte un curs intensiv de "microbica" si "bacterica" .
    Oricum, nu ma asteptam la sugestii/solutii de genul: "consumati bauturi acidulate" sau "incalziti apa in cuptorul cu microunde" !
    La cuptorul cu microunde am renuntat de cateva luni, din spirit de fronda ... dar in primul rand din spirit de conservare.
    Am inteles ca in unele din tari din Europa a si fost interzis - e prea nociv pentru sanatate.
    Revenind la problema apei potabile, cred ca o solutie-doua de compromis ar fi si montarea unui filtru de apa la robinetul de apa rece de la bucatarie sau folosirea canii cu filtru.
    In conditiile astea sa ne-auzim sanatosi, insh'Allah.
     
     

  5.  
    #4
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Stii ce-mi place mie cel mai mult la romanica?
    Ca desi D&G , Armani, blaaaaaaaaaaaa ajung la noi la fel de repede ca la Milano, Paris, Londra si NY despre medicamente care afara
    s-au retras de ani de zile si despre tot felul de chestii nocive stirile apar la noi de parca am trai acum cinci secole .
    Da` e o chestie, vorba cuiva dc te iei dupa aia e asa si aia e asa atunci poti sa-ti pui capat zilelor ca oricum esti pe duca
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #5
    Deosebit shama's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Romania
    Posts
    396
    Thanked
    41
    Rep Power
    441
    Mda. Pai asta este regula in societatea de consum, nu? Sa arati bine pe dinafara indiferent ce te consuma pe dinauntru...
    Cat despre restul... deveniti din granarul Europei, gunoierul Europei... asa-i jocul pe la noi.
    Take it or leave it, ca de change it e greu.
    Pe de alta parte, daca nu noi, atunci cine, daca nu acum, atunci cand samd...
    Ma opresc, ca mi s-au terminat citatele .
     
     

  7.  
    #6
    Deosebit ibadat's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    romania
    Age
    42
    Posts
    355
    Thanked
    16
    Rep Power
    390
    Culmea! pai acum 2 zile auzeam la radio ca apa de la robinet nu mai poate fi consumata decat dupa ce o fierbi, deoarece contine nu stiu ce de la seceta care a fost. Acum nici la pet nu mai bem?
     
     

  8.  
    #7
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    Cred ca cea mai buna solutie este sa-ti cumperi un filtru bun ptr apa .
    Nici in egypt apa nu-i mai curata , iar cand ne-am instalat filtru au facut si analize la apa de la robinet , nu mi-a venit sa cred cum arata dupa analize { era multicolora , verde , galben , negru , etc } .
    Acum parca se simte ca-i lipseste ceva
    Only ALLAH can judge me !
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Isus~Profetul nostru iubit~
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 8
    Last Post: 04-27-2008, 02:01 AM
  2. Iubeste toate fapturile!...
    By ummraschid in forum Copii
    Replies: 12
    Last Post: 08-25-2006, 09:58 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •