Maica Tereza se îndoia de existenţa lui Dumnezeu


La zece ani de la moartea sa, un volum de scrisori aparţinând Maicii Tereza scoate la iveală îndoielile sale cu privire la însăşi existenţa lui Dumnezeu. Fragmente din cartea ce reuneşte peste şase decenii de corespondenţă a măicuţei beatificate au fost publicate în ultimul număr al prestigioasei reviste Time.

Corespondenţa călugăriţei de origine albaneză va fi publicată în volumul "Maica Teresa: Vino să-mi fii lumină". Cartea va fi apărea săptămâna viitoare la New York, la zece ani de la moartea sa. În cele peste 40 de epistole scrise în decursul a 66 de ani, Maica Tereza se plângea de întunericul, singurătatea şi tortura pe care trebuie să le înfrunte.

"Unde este credinţa mea, în adâncul meu, unde nu este altceva decât gol şi întuneric, Dumnezeul meu, cât de dureroasă este această suferinţă necunoscută, nu mai am credinţă. Dacă există un Dumnezeu - îi cer iertare pentru momentele în care încerc să mă întorc spre Paradis". Acestea sunt doar câteva dintre rândurile puse pe hârtie de maica Tereza şi adresate divinităţii. Deşi în public apărea întotdeauna surâzătoare şi cu o credinţă de fier, femeia care şi-a dedicat întreaga viaţă celorlalţi se îndoia de multe ori de existenţa lui Dumnezeu.

Congregaţia fondată de ea încearcă acum să obţină canonizarea sa, după beatificarea conferită de Vatican în 2003. Părintele care s-a ocupat de strângerea tuturor scrisorilor maicii, a declarat revistei Time că drama trăită de călugăriţă este impresionantă mai ales prin intensitatea derutei spirituale.

Maica Tereza şi-a dedicat viaţa ajutorării săracilor sau muribunzilor din India. Pentru actele sale caritabile, călugăriţa născută la 26 august 1910 a fost distinsă cu Nobel pentru pace în 1979.
Sursa: Realitatea TV