Notices
 

Thread: Machiaje....

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast
Results 101 to 110 of 113
  1. Machiaje.... 
    #1
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    stiu ca v-am promis de mult timp ca o sa fac upload la niste poze cu machiaje in stil oriental, unele de zi cu zi, altele mai speciale, de petrecere sa zicem.. ele par f dragute si interesante, insa am sa va rog sa nu va ganditi ca cu un astfel de machiaj este ok dpdv al islamului si al legii islamice sa stea in fata barbatilor care iti pot deveni sot....

    well, sa incepem....










     
     

  2.  
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by Nur_AlGhadeeri
    Vreau si eu sa invat sa ma machieeeez ... io nu stiu decat sa ma dau cu rimel si cam atat... in rest imi trebuiesc ore bune sa reusesc. Cat despre tus... aoleeeeeu... vorba lui Amoo... juma de pleoapa e cu tus.

    Ahaaa... stie careva ce culoare de farduri ar trebui sa folosesc sa imi scot ochii albastrii in evidenta??? Sau ce fel de machiaj mi-ar sta mie bine? (asta intrebare pt asta fete care stie asta fata de mine )
    Eu una din cate te-am vazut zic ca asa cum te-am vazut aratai mama-mama....fff nice
     
     

  3.  
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    O fosta colega se casatoreste cu un turc musulman si mi-a zis ceva ce nu prea cred ca e corect .Viitorul sot i-a zis ca nu are voie sa-si mai vopseasca parul dupa ce se casatoreste cu el pt ca e interzis islamic sa faci una ca asta. Pai ea oricum ramane crestina , ar trebui sa o intereseze ce e islamic?
    si pana la urma , este interzis ca o musulmana sa-si vopseasca parul?
     
     

  4.  
    Harnic Gia_si_David's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Pitesti
    Posts
    128
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    NOUR, pai de ce sa te mai machiezi, bre? Vrei sa moara pe capete oamenii de indata ce treci pe langa ei? Stai bre listinita ca esti mai mult decat frumoasa si nemachiata- zau ca eu credeam ca esti machiata:smile26: -, tu itzi dai seama ca ar fi HARAM- cuvant invatzat de la telenovele- daca te-ai makia? Saracii oameni mor inciudatzi:smile26: Fereasca Dumnezeu!
    De cand bantui pe aici (pe forum) mi se intampla numai lucruri BUNE (frumoase, miraculoase chiar)
     
     

  5.  
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Quote Originally Posted by nazirah
    Pai ea oricum ramane crestina , ar trebui sa o intereseze ce e islamic?
    si pana la urma , este interzis ca o musulmana sa-si vopseasca parul?
    as spune ca sigur nu-i interzis sa vopseasca o musulmanca parul, dar o crestina...eu am vazut musulmance vopsite, chiar stiu ca e "obligatoriu" de la o varsta sa se vopseasca pt a acoperi firele albe, caci la femei nu trebuie sa se vada firele albe. la barbati da, la femei nu.
    asa mi s-a zis, acuma nu bag mana in foc...eventual propune subiectul separat, sa vedem ce raspund altii.
     
     

  6.  
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Multi dintre Ulema au afirmat ca nu este interzis nici barbatilor,nici femeilor sa-si vopseasca parul,insa considera ca este haram sa foloseasca pentru vopsit culoarea neagra.
    Profetul (salla Allahou alayhi wa salam),vazandu-l pe Abu Kufaha (tatal lui Abu Bakr) cu parul si barba albe ca "tughama" (un arbore ci florile si fructele albe) a spus:Schimbati aceasta si evitati culoarea neagra. (raportat de Muslim).
    Savantii au considerat ca a-ti vopsi parul in aceasta culoare este haram,nu vopsirea parului.

    Wa'Allahou a'lam!

    preluat dupa islamweb.net
     
     

  7.  
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    nur...pai tu esti machiata de la natura...mashanllah.
     
     

  8.  
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Fetelor eu nu am parul vopsit ,dar as vrea sa mi-l vopsesc si sotul nu ma lasa,zice ca am o culoare supwerba la par si il am mult prea lung ca sa il stric.Plus de asta eu as fi vrut sa mi-l vopsesc negru,dar acum aflu ca e haram.Deci nu mai stiu nici eu ce vreau.
    Cat priveste machiajele,inainte ma machiam si eu,dar inainte,cand eram tinerei:smile26: ieseam si noi seara intr-o parte si-n alta.Dar acum nu mai prea iesim si am cam renuntat la machiaj.Ma dau insa cu rimel sui cu ruj ca mi se pare prea exagerat ca in toiul zilei sa-mi pun culori si tus,plus de asta acum pe caldurile astea chiar nu e indicat .
    La nunta m-am machiat singura si sotul m-a intrebat cand am fost la salon de el nu m-a vazut plecand Na ,sa ma mai laud si eu cu ceva
     
     

  9.  
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    na bine zici latifa, cu vopsitul in negru al parului..da nu mai stiu explicatia. cred ca intr-adevar e interzis in negru.
     
     

  10.  
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Servus surori in suferinta:smile06: sa impart si eu din experietele mele...cum m-0am invatat sa ma dau cu tus? pai e simplu mai intai am facut o linie subtire cu dermatograful si apoi am dat peste cu tusul, apoi am pieptanat genele sa nu fie adunate la un loc si atat si apoi m-am perfectionat la scoala de makeup acolo ma punea profa ore intregi sa dau cu tus pana ma perfectionam
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  11.  
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by NaDia
    Servus surori in suferinta:smile06: sa impart si eu din experietele mele...cum m-0am invatat sa ma dau cu tus? pai e simplu mai intai am facut o linie subtire cu dermatograful si apoi am dat peste cu tusul, apoi am pieptanat genele sa nu fie adunate la un loc si atat si apoi m-am perfectionat la scoala de makeup acolo ma punea profa ore intregi sa dau cu tus pana ma perfectionam
    Habibty ia spune-ne tu din experienta ta de la scoala de makeup:smile26: :smile26: Acum esti profesionista , cred
     
     

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •