Notices
 

Thread: Machiaje....

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 113
  1. Machiaje.... 
    #1
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    stiu ca v-am promis de mult timp ca o sa fac upload la niste poze cu machiaje in stil oriental, unele de zi cu zi, altele mai speciale, de petrecere sa zicem.. ele par f dragute si interesante, insa am sa va rog sa nu va ganditi ca cu un astfel de machiaj este ok dpdv al islamului si al legii islamice sa stea in fata barbatilor care iti pot deveni sot....

    well, sa incepem....










     
     

  2.  
    #11
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    da, cu henna se poate...

     
     

  3.  
    #12
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Genan superbe machiajele, pune ce mai ai cu ochi verzi, sa stiu si eu ce culori sa arunc pe la ochi . oricat as incerca soro nu-mi ies ca alea din poza si-mi vine sa sparg oglinda , da nu ma las... in sfarsit am vazut in exemplele tale ce fel de caramiziu imi trebuie sa-mi scoata verdele in evidenta
     
     

  4.  
    #13
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    insha allah sa ai mila de oglinda sa nu o spargi ca nu are ea nici o vina...
    mai incearca,poate reusesti...

    o sa incerc insha allah sa vad daca mai am inca poze cu machiaje pt ochii verzi....

    pana atunci spor la treaba si sa faci poze sa vedem cu ai iesit....


     
     

  5.  
    #14
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Quote Originally Posted by genan
    insha allah sa ai mila de oglinda sa nu o spargi ca nu are ea nici o vina...
    mai incearca,poate reusesti...

    o sa incerc insha allah sa vad daca mai am inca poze cu machiaje pt ochii verzi....

    pana atunci spor la treaba si sa faci poze sa vedem cu ai iesit....


    vrei sa nu mai dormi noaptea?
     
     

  6.  
    #15
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    din revista Joe am scanat ce mi-a placut...



    am si ceva pt ochi verzi...postez cat e curand, inchallah
     
     

  7.  
    #16
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611

    pt ochi albastri




    pt ochi caprui
     
     

  8.  
    #17
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    pt ochi verzi

    machiaj de zi




    si pt seara


    am o tona de reviste...s-au pus praful pe ele...ar trebui sa le mai rasfoiesc, sa vad ce mai e frumos pe acolo...

    am scanat si explicatiile asa ca daca le incercati si nu va ies nicicum pot sa le postez...dar cred ca e mai importanta calitatea fardului si culoarea; daca aveti ce trebuie si stiti cateva reguli de baza, rezultatul nu poate fi decat spectaculos.
     
     

  9.  
    #18
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    multam Amal, ia vezi ce mai gasesti, sunt superbe astea.

    fetelor voi ce folositi la machiat? burete sau pensule?eu mi-am cumparat pensule si parca imi place mai mult cum se intinde machiajul, dar imi trebuie o pudra din aia alba pe care o pun sub ochi cand ma machiez si dupa aia o indepartezi cu pensula, dar nu prea am idee de unde sa iau.
    apropo cele care aveti satelit si prindeti canale arabesti: vineri si duminica seara este un program pe MBC1 BSARAHA A7LA, un gen de make over, mai ce machiaj superb le face, ca nu le recunosti ca fiind aceleasi de la inceputul emisiunii
     
     

  10.  
    #19
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    am vazut si eu de cateva ori emisiuni cu make-over si intr-adevar nu le recunosti. nu degeaba glumesc barbatii ca o femeie frumoasa este aceea care arata bine si dimineata...

    pt machiaj e mult mai bine sa folosesti pensule din par natural...sant mai scumpe dar merita. pensulele se folosesc pt fardul de obraz, pudra si pt fardul de pleoape.

    buretele se foloseste pt fond de ten, pt fard de obraz lichid si pudra compacta. in functie de ce tip de ten ai- normal mixt sau gras, se alege daca baza de machiaj e compacta sau lichida. ar trebui sa ma mai uit peste notite ...din cate stiu eu cele cu ten gras trebuie sa aleaga fond de ten tip baton si pudra compacta.

    fondul de ten lichid se intinde bine si cu degetele; secretul e sa pui intai o cantitate pe mana, ca sa capete temperatura corpului, apoi pui cantitati mici pe fata (de exemplu 3 picaturi pe frunte, 3 pe obraz, 2 pe barbie) si sa-l intinzi uniform.
    ideal este sa folosesti 2 nuante, una inchisa , alta mai deschisa, pt a da luminozitate fetei si pt a "ascunde" defectele.

    trebuie sa stii unde "sa te joci" cu pensulele, unde sa creezi efect de lumina si unde umbra...sa tii seama de ce tip de fata ai, ce tip de ochi si asa mai departe.

    pudra aceea de care vorbesti are scopul sa nu intinzi rimelul de ochi sau fardul de pleoape, sa nu se strice machiajul, nu?
    nu stiu unde se gaseste, dar banuiesc ca de fapt e o pudra simpla sau chiar talc...pt ca e alba la culoare. incearca cu talc...este sigur de cumparat.
     
     

  11.  
    #20
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Quote Originally Posted by amal
    am vazut si eu de cateva ori emisiuni cu make-over si intr-adevar nu le recunosti. nu degeaba glumesc barbatii ca o femeie frumoasa este aceea care arata bine si dimineata...

    pt machiaj e mult mai bine sa folosesti pensule din par natural...sant mai scumpe dar merita. pensulele se folosesc pt fardul de obraz, pudra si pt fardul de pleoape.

    buretele se foloseste pt fond de ten, pt fard de obraz lichid si pudra compacta. in functie de ce tip de ten ai- normal mixt sau gras, se alege daca baza de machiaj e compacta sau lichida. ar trebui sa ma mai uit peste notite ...din cate stiu eu cele cu ten gras trebuie sa aleaga fond de ten tip baton si pudra compacta.


    fondul de ten lichid se intinde bine si cu degetele; secretul e sa pui intai o cantitate pe mana, ca sa capete temperatura corpului, apoi pui cantitati mici pe fata (de exemplu 3 picaturi pe frunte, 3 pe obraz, 2 pe barbie) si sa-l intinzi uniform.
    ideal este sa folosesti 2 nuante, una inchisa , alta mai deschisa, pt a da luminozitate fetei si pt a "ascunde" defectele.

    trebuie sa stii unde "sa te joci" cu pensulele, unde sa creezi efect de lumina si unde umbra...sa tii seama de ce tip de fata ai, ce tip de ochi si asa mai departe.

    pudra aceea de care vorbesti are scopul sa nu intinzi rimelul de ochi sau fardul de pleoape, sa nu se strice machiajul, nu?
    nu stiu unde se gaseste, dar banuiesc ca de fapt e o pudra simpla sau chiar talc...pt ca e alba la culoare. incearca cu talc...este sigur de cumparat.

    deja ce scrii tu aici Amal e pentru facultate . teoria o stiu si eu dar practica ma omoara, cred ca-mi trebuiesc cursuri universitare pentru machiaj

    pudra de talc e aia folosita pentru bebei???da pudra aia are protejeaza sub pleoape cand pui fardul de pleoape sa nu picure accidental.
     
     

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •