Notices
 

Thread: Machiaje....

Page 9 of 12 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast
Results 81 to 90 of 113
  1. Machiaje.... 
    #1
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    stiu ca v-am promis de mult timp ca o sa fac upload la niste poze cu machiaje in stil oriental, unele de zi cu zi, altele mai speciale, de petrecere sa zicem.. ele par f dragute si interesante, insa am sa va rog sa nu va ganditi ca cu un astfel de machiaj este ok dpdv al islamului si al legii islamice sa stea in fata barbatilor care iti pot deveni sot....

    well, sa incepem....










     
     

  2. Ochi albastri- Fresh look 
    #81
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611


    Verde luminos pentru ochi si ten cu reflexe bronzate, o varianta de puzzle de machiaj de primavara!
    Aplica mai intai fardul cu reflexe verzi, holografice, pe pleoapa superioara si coltul extern al ochiului. Apoi estompeaza pana sub sprancene putin fard verde mai deschis. Nota distinctiva: efectul de privire obtinut cu nuanta bleu argintiu stralucitor aplicata in coltul intern al ochilor (Pasul A).




    Foloseste un creion sau un pic de fard de aceasta culoare, din gama celui verde holografic. Pentru obraji, alege o pudra cu sclipiri aramii discrete (Pasul B)- va incalzi nuantele ----lice folosite pt ochi. Iar pt buze, nu te sfii sa pui la bataie rujul lichid preferat si un strop de gloss- buzele vor straluci pline de senzualitate!
     
     

  3. Ochi albastri- Black & white 
    #82
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611






    Rabdare si precizie, iata secretele acestui machiaj "ochi de pisica" in alb si negru!
    Piesa de baza este creionul cu 2 capete: alb si negru, cu care o sa trasezi alternativ conturul pleoapelor. Incepe cu conturul marginii interne a pleoapei inferioare. Apoi, cu capatul negru subliniaza pleoapa superioara si formeaza o "coada" alungita prin estompare cu buretelul, ca in figura A. Foloseste din nou partea alba a creionului pentru o linie trasata deasupra conturului negru al pleoapei superioare(Pasul A).


    Uneste si estompeaza dunga alba in coltul intern al ochilor. Tusul de pleoape negru intens il folosesti cu atentie pt conturul de pe pleoapa inferioara, situat exact sub linia alba (Pasul B).

    Tenul are deja aplicat un fond de ten roz-bej si o pudra cu tonuri bronzate. Nu mai lipseste decat sa aplici o nuanta naturala de ruj rezistent si un gloss stralucitor.

     
     

  4.  
    #83
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    In zilele noastre, fondul de ten e unul dintre cele mai iubite articole de machiaj dar, probabil, si cel despre care femeile stiu cel mai putin. Nu te grabi sa dai banii inainte ca fondul de ten ales sa treaca peste cele 7 probe "de foc".
    Fondul de ten are rolul de a imbunatati aspectul estetic al tenului, dar si de a-l proteja de razele UV, de radicalii liberi, de a-l hidrata. Ales corect, fondul de ten se poate transforma in cel mai pretios aliat al frumusetii tale.
    Alternativele sunt practic nesfarsite: poate acesta este chiar motivul pentru care cele mai multe femei nu reusesc sa gaseasca produsul adaptat perfect nevoilor lor.
    Rezultatul alegerii gresite... ca in orice alt domeniu, e dezastruos - efectul nedorit de "masca" prea inchisa sau prea deschisa la culoare, pielea excesiv de stralucitoare sau uscata, exfoliata, riduri evidentiate...
    Fondul de ten trebuie intotdeauna testat inainte de a-l cumpara, de aceea, decat sa il cumperi din farmacii, este mai bine sa il achizitionezi din magazinele mari de produse cosmetice sau din raioanele unde exista testere.
    De aceea, respecta "pasii" urmatori pentru a fi sigura ca ai ales cel mai potrivit fond de ten:

    1. Ia intotdeauna in considerare tipul tau de ten si alege o formula creata special pentru el. Daca ai pielea grasa, trebuie ca eticheta sa contina cuvinte ca "oil-free", "oil-control" sau "mattifying", iar daca este uscata, opteaza pentru formule hidratante ("moisturizing", "hydrating" sau "moisture-rich").
    Fondul de ten matifiant, care contine si pudra, se potriveste de obicei foarte bine tenului mixt. Daca ai nevoie de un efect suplimentar antirid, cauta produse etichetate cu "lifting" sau "firming".

    2. Du-te la magazinul de cosmetice fara a purta fond de ten, pudra sau blush; poti in schimb sa ai ochii si buzele machiate si sa iti hidratezi fata cu o crema de zi.

    3. Alege cateva culori cat mai apropiate de nuanta naturala a pielii tale pe care sa le incerci. In general, sunt indicate gamele create pe baza nuantelor de galben sau bej, care arata bine pe marea majoritate a tenurilor. Totusi, daca ai pielea foarte deschisa, poti incerca o nuanta de roz.
    Nu alege niciodata un ton mai inchis decat tenul tau - daca nu gasesti un produs care sa ti se potriveasca perfect, opteaza pentru unul mai deschis (dar diferenta trebuie sa fie foarte mica, abia perceptibila).

    4. Aplica picaturi de fond de ten din fiecare nuanta pe linia mandibulei. Chiar daca metoda "clasica" de testat indica dosul palmei sau incheietura mainii ca cea mai buna locatie pentru a verifica nuanta, este de preferat sa incerci direct pe fata - pielea din aceste zone nu este pigmentata la fel (uneori, poate fi cu unul sau doua tonuri mai inchisa, din cauza soarelui).

    5. Cere-i vanzatoarei o oglinda mobila pe care sa o poti tine in mana si du-te langa fereastra sau langa usa, astfel incat sa poti observa cum arata toate nuantele in lumina naturala. Cel mai potrivit fond de ten este acela pe care nu vei reusi sa il mai distingi pe piele, pentru ca s-a "contopit" cu ea.

    6. Dupa ce ai cumparat fondul de ten, mergi acasa si testeaza-l din nou cu foarte multa atentie. Daca ti se pare ca nu se potriveste, poti merge inapoi sa il schimbi (daca politica magazinului o permite; cel mai indicat este sa te interesezi de acest aspect atunci cand il cumperi!).

    7. Tehnologia cosmetica moderna a elaborat in ultimii ani formule speciale, a caror culoare se adapteaza in functie de nuanta pielii. Daca esti convinsa ca nu vei putea alege nuanta ideala, opteaza pentru un produs de acest tip (dar trebuie sa fii constienta ca nu va face minuni daca, de exemplu, ai tenul brun si alegi cea mai deschisa varianta).

    Pentru un ten impecabil...
    Aplica cinci picaturi de fond de ten: pe frunte, pe nas, pe barbie si pe fiecare obraz apoi uniformizeaza-l cu un burete special sau cu degetele. In orice caz, ai grija ca linia de demarcare (la radacina parului, pe marginea barbiei) sa nu fie in nici un caz vizibila - estompeaza perfect aceste zone, altfel va parea ca ti-ai pus o masca!
    Daca folosesti si baton anticearcan, il poti aplica fie sub, fie deasupra fondului de ten si cel mai indicat este sa fie cu un ton mai deschis decat acesta.
    Pentru un aspect mat si proaspat, poti finisa machiajul cu pudra, care va ajuta la fixarea fondului de ten si va absorbi excesul de sebum. Nuanta fondului de ten pe care il porti in timpul iernii trebuie sa fie cu un ton mai deschisa decat cea de vara, atunci cand pielea este bronzata. Daca folosesti si fard de obraz, ai grija sa alegi o nuanta putin mai inchisa pentru sezonul rece.
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  5.  
    #84
    Harnic Gia_si_David's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Pitesti
    Posts
    128
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Moaaaaama, ce de poze misto, adicatelea ce de oki frumosi!:smile06:
    Io, una, nu ma machiez de lene sa ma demachiez, adicatelea, mai pe intelesu meu ca prea ma incurcai in cuvinte: io-s lenesa de la mama natura si ca sa nu fie nevoie sa ma demachiez, nu ma machiez, desi...zau de nu imi vine sa incerc si io mai multe chestiuni...poate-poate, scap de lene ca...e greu pana ma apuc
    De cand bantui pe aici (pe forum) mi se intampla numai lucruri BUNE (frumoase, miraculoase chiar)
     
     

  6.  
    #85
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Fetelor,eu nu intrai pina azi aici ca nu ma intereseaza machiajul dar vad ca aveti activitate nu gluma.
    Apoi sa va zic ca daca m-ar vedea omul in halu asta cred ca s^ar oferi sa ma machieze el natural sa nu ma mai chinui atit singura
    Sotul meu nu suporta machiajul si femeile vopsite asa strident,se pare ca e genetic ca si socru-miu e la fel.
    Intr-o zi pe cind ma mascaream cu o cumnata in oglinda soacra-mea incintata,vai ce frumoasa esti,zic "da,stai sa ma vada fii-tu!" .Si ce-mi da prin cap,bine ca am prins discutia ia sa-l parasc ca nu ma lasa sa ma machiez.Buun,ma apuc sa-i zic dar soacra-mea de colo fara sa ma lase sa termin vorba "aaa,stiu.Iti zice ca esti cea mai frumoasa femeie si ca n-ai nevoie de machiaj!"
    Am ramas ca la dentist.Na,ma intrebam de unde stie dar ea ghicind nedumerirea mea imi zice"e leit tac-su,asa mi-a facut el mie!"
    Am avut noi discutii pe tema si a zis ca-i este indiferent daca ma vopsesc sau nu,numai ca lui nu-i place si asa ca nu o sa se uite la mine deci machiajul meu se rezuma la ruj.
    Si ca sa vedeti ce ochi are,daca ma dau ziua si ma demachiez seara cind vine stie ca am fost machiata.

    Si sa intreb ceva,fetelor e halal atita spoiala pe la ochi??Eu am vazut si femei cu niqab care-ti atrageau atit de tare atentia numai datorita ochilor exageratzi de machiati.Voi ce ziceti?
     
     

  7.  
    #86
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    hannen, super tare faza cu soacra...
    cat despre spoiala asta daca e halal sau nu, cu siguranta ca NU....
    de aia am si zis in prima postare de la machiaje ca nu e halal, si sa nu stam machiate asa in fata barbatilor...

     
     

  8.  
    #87
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Fetelor eu primesc zilnic sau diverse sfaturi despre machiaj in email, sper ca nu va suparati daca le scriu aici. in ultimul timp am aflat chestii utile :


    Stii sa aplici corect fondul de ten???


    La prima vedere machiajul realizat de profesionisti pare imposibil de reprodus.Vei vedea insa ca si tu poti obtine foarte usor un astfel de look!

    Obiecte necesare:
    1. Crema hidratanta
    2. Fond de ten
    3. Buretel aplicator

    Aplicarea fondului de ten nu este atat de grea pe cat pare. Partea cea mai grea este alegerea produsului potrivit tie. Majoritatea firmelor producatoare de cosmetice iti pun la dispozitie o intreaga gama de culori, de la tonuri foarte deschise, pana la cele foarte inchise, potrivite tenului creol. Odata ales fondul de ten, a trecut si partea dificila. Ca sa il testezi, aplica o cantitate mica de fond de ten pe pielea de-a lungul liniei maxilarului. Nuanta potrivita tie se va absorbi imediat, iar culoarea pielii se va uniformiza complet.

    Majoritatea femeilor aplica fondul de ten direct din tub, ceea ce este o mare greseala. O astfel de aplicare duce la un aspect superficial al tenului si la o rezistenta mult mai redusa de-a lungul zilei. Inainte de aplicare, machiajul tau are nevoie de o baza, precum o crema hidratanta. Daca ai tenul gras, atunci un hidtratant cu o formula fara ulei, este tocmai bun. Este recomandat, de altfel, ca fondul de ten sa aiba un FPS de cel putin 15, pentru a iti proteja pielea de razele nocive si pentru a ajuta la pastrarea unei pieli frumoase si catifelate.

    1. Incepe prin aplicarea usoara, cu varful degetelor, a 4 picaturi de fond de ten. Unul pe frunte, unul pe fiecare obraz si unul pe barbie.

    2. Continua prin intinderea acestora cu un buretel. Aceste pas este foarte important. Ai grija sa intinzi foaret bine fondul de ten, pe toata suprafata fetei si nu numai. Majoritatea femeilor uita sa aplice fondul de ten si pe gat, iar asta te poate face sa arati ca si cum ai avea o masca pe fata. Aspectul artificial se poate vedea foarte usor in apropierea urechilor, linia maxilarelor, tample, si nas, unde intinderea fondului de ten nu s-a facut corespunzator.

    3. Dupa aplicarea fondului de ten, poti folosi o pudra pulbere, pentru a da un aspect mai natural pielii tale si pentru a definitiva machiajul. In plus, poti apela la acest tip de pudra si pe timpul zilei, pentru “reimprospatarea” look-ului.

     
     

  9.  
    #88
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    10 pasi de urmat pentru o piele care radiaza de frumusete



    Cand traiesti intr-o lume in care frumusetea are intotdeauna un cuvant de spus, apelezi la foarte multe produse cosmetice. Inevitabil, acestea dauneaza sanatatii pielii tale.


    Pentru a iti veni in ajutor, Stiletto a creat pentru tine o lista cu cativa pasi pe care ar trebui sa ii urmezi, in dobandirea unei pieli fine, catifelate si, mai presus de toate, sanatoase.

    1. Dieta echilibrata
    Ceea ce mananci are urmari asupra aspectului si sanatii tale, deci renunta la grasimi si “junk-food”.

    2. Odihna
    Incearca sa dormi cel putin 7 ore. Oboseala isi va face imediat simtita aparitia, in jurul ochilor, sub forma de pungi sau cearcane. Un somn bun iti va asigura nu numai trup mai sanatos, dar si o stare psihica foarte buna.

    3. Hidratare
    Bea intre 6 si 8 pahare de apa pe zi, pentru a iti mentine pielea hidratata. Este de preferat sa consumi lichide multe, dar in cantitati mici de-a lungul zilei, pentru a fi sigura ca apa este retinuta si se absoarbe asa cum trebuie.

    4. Exercitii fizice
    Pastreaza un ritm zilnic al acestora, te invioreaza, iti mentin trupul sanatos si stimuleaza circulatia sanguina.

    5. Respira!
    Incearca sa faci mici escapade in locuri deschise, bine aerisite si rasfata-te din cand in cand cu cateva zile petrecute in concediu la munte. Insa ai grija sa eviti vanturile puternice sau frigul.

    6. Fara ultraviolete
    Evita soarele si solarul, pe cat de mult posibil. Efectele cauzate de razele ultraviolete sunt ireversibile, si iti imbatranesc pielea imatur.

    7. Ochelarii de soare
    Poarta-i atunci cand soarele este foarte puternic si te deranjeaza. Astfel, iti vei proteja nu doar privirea, ci si pielea sensibila a pleoapelor.

    8. Echilibreaza-te!
    Incearca sa pastrezi mereu un echilibru in viata ta, asta va reduce stresul din viata ta si, implicit, si urmarile asupra aspectului fizic.

    9. Exfolierea
    Foloseste o masca sau un gel cu efect de exfoliere, pentru a indeparta celulele moarte si a reda aspectul natural al pielii.

    10. Tipuri de ten
    Identifica tipul tau de ten si foloseste numai produse cosmetice special create pentru acesta.

    Daca ai neglijat toate aceste lucruri pana acum, ar fi cazul sa nu o mai faci si aminteste-ti intotdeauna ca tot ceea ce face va avea repercusiuni asupra pielii tale. Totul depinde de tine!
     
     

  10.  
    #89
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    pai hannen, daca sotului ii place sa arati natural poti totusi sa te machiezi discret din cand in cand.
    intai iti cureti tenul cu un demachiant, te dai cu tonic, cu o crema usoara, hidratanta, te dai cu putin fond de ten hidratant, pe coltul intern al ochilor aplici putin fard luminos, alb sau auriu sidefiu, sub arcada sprancenelor la fel, eventual faci pleoapele cu putin fard intr-o nuanta pala; roz trandafiriu, bej, portocaliu, auriu.Genele le poti face cu un rimel transparent si eventual aplici un contur negru pe interiorul pleoapei inferioare, doar in 1/3 externa.

    Buzele le dai cu un gloss transparent sau colorat discret, cu sau fara aroma de fructe. Pun pariu ca sotul va fi placut surprins...nu cred ca nu-i va placea, asa, o data, de 2 ori sa te vada putin fardata si aranjata. Stiu eu ce zic toti barbatii, ca prefera femeile naturale, insa cand apare o femeie pe strada aranjata, tot intorc capul dupa ea.
    Am observat ca femeilor musulmance le face placere sa se aranjeze pt sotii lor si cred ca ei apreciaza asta.


    de exemplu:

    look proaspat si optimist realizat prin: fond de ten potrivit perfect cu nuanta naturala de piele, pudra translucida/ cu particule fine roz-sidefata, fard de pleoape roz deschis pt pleoape, aplicat pana sub sprancene, in aceesi nunata cu fardul de obraz.

    nu se vede ca e machiata, insa chiar daca nu e ceva evident, totusi arata mai bine decat in realitate, pt ca imperfectiunile sant acoperite si tenul pare mai stralucitor...
     
     

  11.  
    #90
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    alt exemplu:

    nuanta pasionala: portocaliul- cald, atractiv si plin de senzualitate.

    Pasul1: Pregateste tenul cu un fond de ten matifiant. Apoi, cu ajutorul unei pensule fine, aplica un fard de pleoape portocaliu, ca un fel de "rama" oranj, delicat estompata, in jurul ochilor.




    Pasul 2: Fardul de obraz in ton roz-portocaliu, trebuie sa urmeze prelung linia pometilor. Pentru buze foloseste un gloss intens colorat, care creeaza efect de buze umede "oglinda".
     
     

Page 9 of 12 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •