Notices
 

Thread: Syria

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 31 to 40 of 64
  1.  
    #1
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    feteleeeeeeeeeeeeeee, haideti sa lasam cearta la oparte.... si sa ne intoarcem la subiectul principal, siria....
    si zicet si voi ce mai e pe acolo.....
    si ca sa va readuc cheful de a vb despre tara asta, uite va pun eu niste poze cu niste orase de pe acolo...

    PALMYRA - oras pre roman , abandonat..




    teatru din palmyra...




    haleb


    bazar in haleb



    marea moschee din damasc






     
     

  2.  
    #31
    Harnic Iman3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    233
    Thanked
    2
    Rep Power
    270
    Quote Originally Posted by suleiman
    Dar e o tara frumoasa pentru a face vizita o saptamana doua , dar n-as suporta sa traiesc acolo ...
    si daca ai avea de ales intre Romania si Siria????

    Si nu fii rautacios Admin... cu masinile, plz! ca nu-i asa. E drept ca eu nu am fost decat in Aleppo, Hamma si la mare. La mare cel putin nu am vazut nici o vechitura.
     
     

  3.  
    #32
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Sunt de acord cu admin , e k-lumea pt vizitat dar nu mi-ar place sa traiesc acolo.Oricum eu am un spirtit patriotic f dezvoltat si indiferent de unde voi locui pe viitor, gandurile mele vor mereu la Romania. Ca tari super k-lumea, imi place Finlanda .Dintre tarile musulmane imi place Kuwait si Emiratele Arabe.
    Sunt super mandra ca sunt romanca si de abia astept sa aud pe unul care rade de originile mele.
     
     

  4.  
    #33
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by Iman3
    si daca ai avea de ales intre Romania si Siria????

    Si nu fii rautacios Admin... cu masinile, plz! ca nu-i asa. E drept ca eu nu am fost decat in Aleppo, Hamma si la mare. La mare cel putin nu am vazut nici o vechitura.
    Sincer ?

    In siria , ma duc la vizite si ma intorc inapoi , fara sa simt nimic care sa ma tina acolo .

    In romania , la fel , dar aici am de facut studile asa ca ma simt strain temporar , pana cand imi termin studile .

    Tara , in care am stat doar 3 ore si mi-am facut o idee despre ea , si este a-2-a tara dupa a mea , a fost Turcia .
     
     

  5.  
    #34
    Member ab0_yazen's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    34
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by suleiman
    Fetelor ..

    Eu am fost in siria , de zeci de ori .
    Haideti ca o descriu in cuvinte :

    1- Partea moderna a oraselor , are un stil comunist , adica toate cladirile seamana intre ele . Strazile sunt aranjate , curate , dar foarte aglomerate .
    2- Partea veche a oraselor , (imi place) , are un stil pastrat din vechime .
    3- Autostrazile sunt mari , large , libere , bine dezvoltate .

    E drept ca in siria , libertatea este limitata , si saracia e mare dar poporul are in schimb multe facilitati care lipsesc in tarile asa zise "democrate" .

    Masinile sunt foarte vechi , rar sa vezi o masina moderna ... Dar e o tara frumoasa pentru a face vizita o saptamana doua , dar n-as suporta sa traiesc acolo ...


    al salam alikum wa ra7matu Allah wa barakatuh :
    fratele meu suleiman.... nu stiu in ce an ai fost u in siria cred in anul 1980 dupa cum vb despre masin si cladiri.. e tara comunista ..hmm DA e adevarat dar comunista in sensul ca nu ai voie sa injuri pe cineva din guvern sau sa ai LIBERTATE mareeeee adica sa faci orice vrei cum e in liban ( in liban este un show politic si vin oameni din guvern si se cearta foarte urat cu injuraturi urte si showul e LIVE , si injura pe presedinte si pe primul ministru LIVE parca e ceva frumos ) .... asta nu e libertate .... sau oare asta sa fie libertatea pe care sa ne-o dorim?
    ete cum e in liban .. in beirut e ffffff frumos parca esti in franta e super tare acolo DAR cand ai iesit din beirut parca te afli in cimitir e foarte urat .. in kuwait cand esti in ( salmiya ) sau in ( frwaniya ) e super tare si frumos dar daca pleci in alta zona VAI DE MINE ce e acolo .. in iordania daca esti in aman sau al zarkaa e suepr super frumos si foarte modern dar cand iesi de acolo in alta zona .... tot la fel jale ....
    si din pacate acuma nu e vorba de tari e vb de oameni adica daca intrebi pe cineva din kuwait sau din saudia arabia despre siria iti spune ca e urat din cauza ca oamenii de acolo urasc sirienii si daca ii intreb pe aceiasi oameni despre liban iti spun ca e foarte frumos si asta datorita femeilor de acolo ( e nu vb de majoritatea ) ....
    in sfarsit siria e o tara frumoasa si liban e la fel de frumoasa si fiecare tara e frumoasa .. fiecare tara are frumusetea ei..
    dar pe bune aven multe masini moderne)
     
     

  6.  
    #35
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428


    Frate , am fost ultima data in 2004 vara , in Damasc la matusa mea , si am stat 15 zile .
    Nu-mi place Beirut-ul , si nici nu ma gandesc sa traiesc vreodata acolo , prefer mai mult Homs sau Halab .
    Masinile sunt vechi , serios vorbesc . Asta nu inseamna ca nu sunt masini frumoase , dar stii bine ca in siria costa mult sa ai o masina noua .

    Nu cred ca e vorba de ura , pur si simplu in Liban e usor sa pacatuiesti . In siria sunt multe locuri unde omul poate sa faca pacate dar sunt ascunse . Poporul libanez este mai cu "distractie" , poporul sirian este mai harnic si lucreaza din greu .

    Iti zic eu cum m-am simtit in siria , avand in vedere ca sunt din nord , accentul meu este mai specific si cam greu de emitat si seamana la un moment dat cu cel din Halab . In damasc , oriunde intram credeau oamenii ca sunt din Halab , dupa accent , pana cand m-am intalnit cu un sofer palestinian care jura ca sunt din Halab . Eu ii spuneam sa nu jure el insista , pana la un moment dat a zis ca toata cursa e gratuita daca nu sunt din Halab , si am fost nevoit sa-l mint ca era o cursa luuunga , si ca sa primeasca banii lui .
    Ideea este ca nu vad eu diferenta intre popoare , decat ca la zonele crestine libertatea stricata este mai mare .
    Nu-mi place sa traiesc ca si sirian (momentan) in siria pt ca libertatea este un pic limitata , si viata e mult mai grea decat in Liban .

    Pana la urma , tot din Sham suntem , tarile binecuvantate .

    ALLAH sa fie cu noi si sa indeparteze raul de noi .
     
     

  7.  
    #36
    Harnic Iman3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    233
    Thanked
    2
    Rep Power
    270
    Salamu alaikum wa rahmatullah! imi place sa va "citesc' vorbind ... mai scrieti!
    mai avem si noi un pic de tot si plecam...
     
     

  8.  
    #37
    Member ab0_yazen's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    34
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    http://www.damascus-online.com/damascus.htm
    ete aici ai istorie cultura literatura poze despre damsc si alte zone in siria ....
    insha2Allah sa fie de ajutor .
     
     

  9.  
    #38
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    Quote Originally Posted by Iman3
    Salamu alaikum wa rahmatullah! imi place sa va "citesc' vorbind ... mai scrieti!
    mai avem si noi un pic de tot si plecam...
    Buna surioara!
    Mi-am amintit in primul rand de tine cand intram pe RASARIT si mai alest de faptul ca nu peste mult timp plecati
    Eu sper ca odata INSAALAH ne v-om intalni personal.:smile26:
    EU I-TI DORESC MULTA FERICIRE SI CREDINTA IN ALLAH SI ORIUNDE VEI FI V-A FI CU TINE.
    Eu sa fiu sincera mie mi-a placut SIRIA ca tara.Am fost in Damasc,Homs,Hama(o branza de acolo ammmm ce buna)Latakia,Kasab si vreo 3 satulete si bineiteles Hallap.
     
     

  10.  
    #39
    Harnic Iman3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    233
    Thanked
    2
    Rep Power
    270
    Quote Originally Posted by ema
    Buna surioara!
    Mi-am amintit in primul rand de tine cand intram pe RASARIT si mai alest de faptul ca nu peste mult timp plecati
    Eu sper ca odata INSAALAH ne v-om intalni personal.:smile26:
    EU I-TI DORESC MULTA FERICIRE SI CREDINTA IN ALLAH SI ORIUNDE VEI FI V-A FI CU TINE.
    Eu sa fiu sincera mie mi-a placut SIRIA ca tara.Am fost in Damasc,Homs,Hama(o branza de acolo ammmm ce buna)Latakia,Kasab si vreo 3 satulete si bineiteles Hallap.
    InshaAllah ne-om intalni cand e scris sa ne intalnim cu mare drag...iti dai seama ! Ce incantare va fi sa vorbesc limba mea cu cineva ... altcineva decat sotul meu.
    Eu nu am fost dupa cum cred ca am mai spus decat in Aleppo, la mare si am vizitat nopatea Hamma adica de fapt am fost la rotile acelea imense ne--am mai plimbat prin oras, si am cumparat o chestie dulce cu branza (nu stiu sa scriu numele ei) care din cate am inteles acolo e cea mai buna dar mie mi-a placut mai mult cea din Aleppo. Si cam atat; in mare mi-a placut; la mine nu e problema ca nu mi-a placut Siria, ci ca ma desprind greu de Romania si de modul in care stiu sa traiesc. InshaAllah sa fie bine si sa ma adpatez cat mai repede, eu si cei in situatia mea.
     
     

  11.  
    #40
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by nazirah
    . Ca tari super k-lumea, imi place Finlanda .Dintre tarile musulmane imi place Kuwait si Emiratele Arabe.
    Sunt super mandra ca sunt romanca si de abia astept sa aud pe unul care rade de originile mele.

    ce anume iti place la finlanda si ce anume la cele doua tari arabe mentionate? si de ce nu syria?

     
     

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. liban si siria
    By ab0_yazen in forum Stiri
    Replies: 51
    Last Post: 07-21-2006, 12:19 AM
  2. plecarea din romania in syria...
    By oardy in forum Viata de cuplu
    Replies: 179
    Last Post: 06-30-2006, 02:22 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •