Notices
 

Thread: Syria

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 41 to 50 of 64
  1.  
    #1
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    feteleeeeeeeeeeeeeee, haideti sa lasam cearta la oparte.... si sa ne intoarcem la subiectul principal, siria....
    si zicet si voi ce mai e pe acolo.....
    si ca sa va readuc cheful de a vb despre tara asta, uite va pun eu niste poze cu niste orase de pe acolo...

    PALMYRA - oras pre roman , abandonat..




    teatru din palmyra...




    haleb


    bazar in haleb



    marea moschee din damasc






     
     

  2.  
    #41
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    Kuwetienii ii urasc pe sirieni,sirienii ii urasc pe sauditi,sauditii ii urasc pe irakieni ...o,sarmana Ummah,ce zile triste ati ajuns sa traiti!
    Cu siguranta,dusmanii vostri,triumfa!
    Cu siguranta cei de v-au injectat cu perfidie aceasta otrava,isi rad in barba!!!
    Ya,haram!Ya haram!

    Si cata importanta au motivele de ura!!!
    Ce ironie,vai,ce ironie!

    Unde sunt musulmanii care sa asculte cuvantul Profetului(pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui),care spunea?:

    "Pe Acela in mainile Caruia se afla sufletul meu!Nu veti intra niciodata in Paradis daca nu credeti si nicidecum nu veti crede daca nu va iubiti unul pe altul!"



    "Allah nu schimba starea unor oameni pana ce ei nu schimba ceea ce se afla in sufletele lor."(13:11)
     
     

  3.  
    #42
    Member ab0_yazen's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    34
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by Iman3
    InshaAllah ne-om intalni cand e scris sa ne intalnim cu mare drag...iti dai seama ! Ce incantare va fi sa vorbesc limba mea cu cineva ... altcineva decat sotul meu.
    Eu nu am fost dupa cum cred ca am mai spus decat in Aleppo, la mare si am vizitat nopatea Hamma adica de fapt am fost la rotile acelea imense ne--am mai plimbat prin oras, si am cumparat o chestie dulce cu branza (nu stiu sa scriu numele ei) care din cate am inteles acolo e cea mai buna dar mie mi-a placut mai mult cea din Aleppo. Si cam atat; in mare mi-a placut; la mine nu e problema ca nu mi-a placut Siria, ci ca ma desprind greu de Romania si de modul in care stiu sa traiesc. InshaAllah sa fie bine si sa ma adpatez cat mai repede, eu si cei in situatia mea.
    al salam alikum wa rahmatu Allah wa barakuth
    se numeste halawe homsie.... aia dulce cu branza care ai mancat-o u
    si e yumiiiiiiiiii yumiiiiiiiiiiiiiii ce dor imi e de ea
    e cea mai cunoscuta zona Hamma cu halawe homsie...dar depinde si de gusturi si de unde o cumperi....de la ce magazin
    eu cand am fost in excursie cu niste prieteni am plekat in Latakia,Tartous,Hamma,Aleepo..etc...mi-a placut cel mai mult in Hamma si am un prieten care este din Hamma si ne-a dus la un magazin special cu halawe homsie am stat vreo 10-15 minute pana am ajuns in fata...pentru ca era preaaaaaa multa lume....eu am luat 6 kg un prieten a luat 15 kg,unu a luat 10 kg...........au fost prea buneeee nimeni nu a luat decat un kg cel ami putin 3 kg
     
     

  4.  
    #43
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    pt.IMAN3
    Eu nu am fost dupa cum cred ca am mai spus decat in Aleppo, la mare si am vizitat nopatea Hamma adica de fapt am fost la rotile acelea imense ne--am mai plimbat prin oras, si am cumparat o chestie dulce cu branza (nu stiu sa scriu numele ei) care din cate am inteles acolo e cea mai buna dar mie mi-a placut mai mult cea din Aleppo. Si cam atat; in mare mi-a placut; la mine nu e problema ca nu mi-a placut Siria, ci ca ma desprind greu de Romania si de modul in care stiu sa traiesc. InshaAllah sa fie bine si sa ma adpatez cat mai repede, eu si cei in situatia mea.[/QUOTE]


    Ti-am citit cu atentie postarile si am vazut fotografiile trimise de tine erau frumoase am observat ca-ti place si tie Siria ca tara si ma bucur.
    Mi-am spus parerea lui Admin si Nazirah.
    Te inteleg perfect si de fapt sunt in aceiasi situatie.Si mie de stilul de viata de acolo mi-e frica dar cred ca ma voi obisnui acolo cand va vi sa fie.
     
     

  5.  
    #44
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    salam aleikom!

    * mashaAllah ...dar nu a+ti stat deloc.
    * chiar daca nu toata lumea ar putea trai in syria ,important e sa reusim noi cele care ne dorim acest lucru,dar nu stim cum e ...
    * inshaAllah sa ne acomodam usor si sa ne ,,adaptam,, ....repede.
    *oricum eu zic ...ca acolo ne +am putea crea conditii la fel ca aici ,daca nu si mai bune,pt a nu simti nici o diferenta..in privinta asta.
    *mai ramane sa ne intalnim din cand in cand...macar, pt a mai vb si cu altcineva inafara de soti


    *aseara cand ma plimbam cu sotul pe faleza ,ne+am intalnit cu un prieten care e tot din homs care era cu sotia (nascuta si crescuta in hama) si cu cei 3 frumosi copii ai lor.
    *sotia e venita in vacanta cu copii si vb ...de+ale femeilor printre care mi+a zis ca in homs e o cosmeticiana foarte buna ,care e romanca si o cheama elena.
    * deci....o romanca am gasit acolo,poate mai gasesc si altele.
    * deabea astept sa o cunosc pe aceasta elena si sa vb mai multe.

    *dragelor...sa ajungem sanatoase in syria...inshaALLAH si sa ne fie bine acolo.

    * inshaALLAH!
     
     

  6.  
    #45
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    Quote Originally Posted by oardy
    salam aleikom!

    * mashaAllah ...dar nu a+ti stat deloc.
    * chiar daca nu toata lumea ar putea trai in syria ,important e sa reusim noi cele care ne dorim acest lucru,dar nu stim cum e ...
    * inshaAllah sa ne acomodam usor si sa ne ,,adaptam,, ....repede.
    *oricum eu zic ...ca acolo ne +am putea crea conditii la fel ca aici ,daca nu si mai bune,pt a nu simti nici o diferenta..in privinta asta.
    *mai ramane sa ne intalnim din cand in cand...macar, pt a mai vb si cu altcineva inafara de soti


    *aseara cand ma plimbam cu sotul pe faleza ,ne+am intalnit cu un prieten care e tot din homs care era cu sotia (nascuta si crescuta in hama) si cu cei 3 frumosi copii ai lor.
    *sotia e venita in vacanta cu copii si vb ...de+ale femeilor printre care mi+a zis ca in homs e o cosmeticiana foarte buna ,care e romanca si o cheama elena.
    * deci....o romanca am gasit acolo,poate mai gasesc si altele.
    * deabea astept sa o cunosc pe aceasta elena si sa vb mai multe.

    *dragelor...sa ajungem sanatoase in syria...inshaALLAH si sa ne fie bine acolo.

    * inshaALLAH!

    Salamalekum Oardy de mult nu te-am vazut pe aici!
    Eeee nu cred ca avem nimic probleme si undeva inauntrul sufletului poate ne dorim sa ajungem acolo.
    Tin minte ca la ambasada Rom. din Damasc erau 2 romance.In timp ce asteptam la rand mi-au povestit ce frica le ara acu' 13 ani sa mearga acolo.
    Acum nu ar mai vrea sa se intoarca niciodata in Rom.Spuneau ca mai degraba i-si aduc parintii acolo in vizita decat sa vina ele.
    INSAALA fie si cu noi la fel.
     
     

  7.  
    #46
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    da...sunt asa emotionante intamplarile de genul asta.

    * cum suna...,,le place asa de mult acolo ca numai vor sa vina in rom,,..adica asa ce s+au acomodat acolo,si atat de bine ce le este...mashanllah!

    * ce inseamna ...,,soarta,,? le+au venit ,,alesii,, tocmai din syria si au plecat cu ei acolo unde trebuiau sa fie poate din+totdeauna.mashanllah.


    *si mie mi s+a intamplat sa imi mai zica chiar sotul..,,poate ai avut stramosi arabi si nu stii...,,pt asta de atrage lumea si viata din tarile arabe in general si in special din syria.

    *cine stie?
     
     

  8.  
    #47
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by oardy
    da...sunt asa emotionante intamplarile de genul asta.

    * cum suna...,,le place asa de mult acolo ca numai vor sa vina in rom,,..adica asa ce s+au acomodat acolo,si atat de bine ce le este...mashanllah!

    * ce inseamna ...,,soarta,,? le+au venit ,,alesii,, tocmai din syria si au plecat cu ei acolo unde trebuiau sa fie poate din+totdeauna.mashanllah.


    *si mie mi s+a intamplat sa imi mai zica chiar sotul..,,poate ai avut stramosi arabi si nu stii...,,pt asta de atrage lumea si viata din tarile arabe in general si in special din syria.

    *cine stie?
    araboaicoooo din stramosi...abia astept sa pleci in syria sa te stiu eu acolo ca stiu ca asta iti doresti cel mai mult
    inshAllah sa fie curand....
    Allah sa te ajute sa fii acolo cu familia ta...si sa nu mai aud ca vii in romania
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  9. Syria .... 
    #48
    Harnic nawal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    121
    Thanked
    0
    Rep Power
    0


    si eu impartasesc iubire ....pentru Syria ...vai genan....ce mi-ai facut cu pozele alea....cate amintiri mi-au venit in minte ....shukran :smile06: :smile06: .... iata o impresie despre Syria , respectiv Damasc care mi se pare cea mai relevanta ... in 2004 vedeam pe strada fete/femei mai mult fara hijab decat cu ....insa in 2005 MashaALLAH ....nu imi venea sa cred ....aproape ca mai toate aveau nu doar hijab si ci mantouri ,si era vara (asta ca impresie generala , nu inseamna ca daca eu nu am vazut mai multe fete/femei fara hijab in vara lui 2004ar insemna ca am vazut partea majoritara ) ... insa mi-a placut ...in 2005 la 10 femei era una fara hijab .....cat despre masini .....tot de prin 2005 au inceput sa se inmulteasca masinile "tari" si pe acolo....

    ALLAH maakum!
    Qul hwa : Allahu Ahad, Allahu Samad, lam yalid wa lam yulad,
    wa lam yakunllahu kufuwan Ahad" [Al-Ikhlas]
     
     

  10.  
    #49
    Harnic nawal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    121
    Thanked
    0
    Rep Power
    0


    am gresit anul ...am vrut sa zic in 2003 nu 2004....de la emotii.... scuze


    ALLAH maakum!
    Qul hwa : Allahu Ahad, Allahu Samad, lam yalid wa lam yulad,
    wa lam yakunllahu kufuwan Ahad" [Al-Ikhlas]
     
     

  11.  
    #50
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    Salam aleicum,
    Ce mai faceti voi, fetelor?
    E ceva vreme de cand ma tot gandesc sa va spun un mic amanunt,mai ales frumoaselor mamici cu copiluti mai marisori,care se gandesc sa vina aici definitiv.
    E vorba despre limba englezaoate ar fi bine sa aduceti cu voi ceva materiale (carticele,casete,CD-uri,ma rog,stiti voi) care sa fie pentru nivelul la care au ajuns copiii vostri in Ro.
    Aici,programa,in ceea ce priveste limba straina,s-a modificat numai de vreo trei ani...iar nivelul este inca departe de ceea ce se face in Ro.
    Cadrele didactice nu sunt suficiente,inca,si nici prea bine pregatite,...pronuntia este la pamant...ce sa va mai spun.jale!!!
    Ganditi-va ca,numai pana acum catva ani se facea doar o limba straina,si aceea din clasa a saptea.Acum se face intr-adevar din clasa intai,dar nivelul este mult scazut.Imaginati-va,subiectul de bac. la limba engleza,poate fi facut cu mare usurinta de un elev de clasa a sasea,la noi.
    Asa incat,ar fi pacat copiii vostri sa piarda un bun dobandit.
    Eu m-am lovit de problema asta,si,fiindca de curand am dat o mana de ajutor catorva pustani aici ,la bac...imi venise ideea ca trebuie sa va spun si voua despre acest lucru.
    Inca odata,e vorba doar de copii peste 9-10 ani,in rest se gasesc acum materiale din belsug,colorate si motate si tot ce vreti,dar informatiile cuprinse in respectivele carticele sunt foarte sumare.

    Cat despre a doua limba straina,in majoritate limba franceza,se face din clasa a cincea...si,ce sa va spun,aici e jale de tot!!!

    Mentionez ca toate astea sunt valabile numai in ceea ce priveste limbile straine,aaa...si informatica,tot asa,introdusa de curand,in rest programa scolara este relativ bine structurata.
    La informatica ,insa,cadrele didactice pregatite sunt suficiente...aici lipsesc calculatoarele!!!

    No,acu',acestea fiind zise,mi-am luat de-o grija
    Allah sa va aiba in Paza SA!
    "Allah nu schimba starea unor oameni pana ce ei nu schimba ceea ce se afla in sufletele lor."(13:11)
     
     

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. liban si siria
    By ab0_yazen in forum Stiri
    Replies: 51
    Last Post: 07-20-2006, 11:19 PM
  2. plecarea din romania in syria...
    By oardy in forum Viata de cuplu
    Replies: 179
    Last Post: 06-30-2006, 01:22 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •