Notices
 

Thread: Syria

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 64
  1.  
    #1
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    feteleeeeeeeeeeeeeee, haideti sa lasam cearta la oparte.... si sa ne intoarcem la subiectul principal, siria....
    si zicet si voi ce mai e pe acolo.....
    si ca sa va readuc cheful de a vb despre tara asta, uite va pun eu niste poze cu niste orase de pe acolo...

    PALMYRA - oras pre roman , abandonat..




    teatru din palmyra...




    haleb


    bazar in haleb



    marea moschee din damasc






     
     

  2.  
    #21
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by genan
    ma bucur ca ti=am putut fi de folos....si ca nu te superi ca nu stau sa fac upload la toate pozele de acolo, dar chiar sunt multe si imi ia o gramadaaa de timp.....
    si nu ai d c sa imi mltumesti....
    allah sa fie cu noi toti!
    habibti cum sa ma supar????
    eu iti multumescccc mult
    esti o dulcica
    mwaaahhh
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  3.  
    #22
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    salam aleikom!

    * am o prietena care a plecat in syria duminica trecuta si ieri am vb cu ea pe mess si pe shype.
    * ne+am si vazut...a fost super.

    * sta in alep,si era la un internet caffe.
    *cica e 20 de lire 1 ora :smile26:
    *daca 50 de lire face 1 dalar,imaginati+va ce ieftin vine 20 de lire.

    *alta viata cu ...internetul asta.nu?
     
     

  4.  
    #23
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    am si eu prieteni in kuwait care atunci cand ajung in tara lor natala Siria, vorbesc doar de la Net Cafe .sa inteleg ca nu poti sa ai acces la internet de acasa in siria ?
     
     

  5.  
    #24
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    nazirah normal ca poti avea acces la internet de acasa
    sotul meu e sirian
    si el avea acces la internet acasa in 2000-2001
    asa ca.....nu sunt asa salbatici cum ii crezi si romania asa de evoluata
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  6.  
    #25
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    uitandu-ma la poze din Siria pe google, cred ca Romania este mult mai moderna decat Siria, ma refer la arhitectura oraselor care par foarte invechite .
     
     

  7.  
    #26
    Harnic Iman3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    233
    Thanked
    2
    Rep Power
    270
    Quote Originally Posted by nazirah
    uitandu-ma la poze din Siria pe google, cred ca Romania este mult mai moderna decat Siria, ma refer la arhitectura oraselor care par foarte invechite .
    Draga mea este vorba doar de stil; arhitectonic desigur diferit, specific oriental.
    O buna prietena medic, romanca, imi spunea chiar serile trecute uitandu-ne impreuna la fotografiile pe care tocmai le-am facut in Siria imi spunea ca aceasi aer il au si orasele grecesti. Aceasta doamna a calatorit f mult prin lumea asta mare.
    Sunt sigura ca or fi vechi pozele pe care le-ai vazut, iti spun cu siguranta ca orasele sunt vii traiesc si sunt animate ... e drept ca in Aleppo viata incepe pe la 9-10 asa...loooooooooooool
    Sa stii ca si eu am avut senzatia ca orasele orientale( eu nu am vazut asa de multe) au un aer asa.... parca prafuit dar in momentul in care interactionezi intr-un fel sau altul, nu ramai un simplu privitor iti dai seama ca nu este asa. Nu stiu cum sa iti explic, dar asta doar o senzatie. Sunt mult mai pusi la punct in ce priveste tehnologia , crede-ma pe cuvant decat la noi. Eu nu ma refer acum la varfuri ci la marea masa. E drept ca ei aleg poate de multe ori un stil mai traditional asta neavand nici o legatura cu modernitatea si posibilitatea de a accede la ea.
    E mult de spus pe tema asta. Eu am inteles ce ai vrut sa spui si te sustin asa ca la o prima impresie, Te asigur ca lucrurile nu stau deloc asa... e invers.
     
     

  8.  
    #27
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    eu am vazut la national geographic un show despre romania si showul a aratat numai trabante si carute si oameni murdari....ei asta au aratat de romania?asta o fii imaginea romania ca generalizare? sau poate termopanele care sunt acuma in floare...asta o fii trebuit sa arata???
    normal ca daca te uiti pe google gasesti poze despre siria cu cladiri vechi pentru ca siria e o tara veche mult mai veche decat romania si care si-a conservat religia,cultura,stilul arhitectural...pentru cultura ta generala damascul e cea mai veche capitala din lume....si inca mai exista in siria monumente si cetati si cladiri vechi....
    sau poate trebuiau renovate...termopane cristale etc...
    sa fim seriosi nazirah
    vb pe ceva ce ai facut nu vb pe niste poze....
    frumusetea siriei se ascunde in istoria ei si in cultura ei.....
    si nu sunt deloc subiectiva ci dimpotriva......
    vad ca te arunci la judecat nu numai la oameni ci si la tari
    da ia spune-mi...poate ai vazut pe google de Ma'lula ...oras crestin 100% unde e sg loc in care se mai vb limba lui Isus ...si acolo sunt 2 biserici unde a fost Isus si Maria care exista de atunci de pe vremea lui Isus.(o biserica construita in munte)..ce crezi u ca ar trebui sa se faca?
    sa se darame si sa se construiasca un oras nou si frumos si modern????
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  9.  
    #28
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Fetelor ..

    Eu am fost in siria , de zeci de ori .
    Haideti ca o descriu in cuvinte :

    1- Partea moderna a oraselor , are un stil comunist , adica toate cladirile seamana intre ele . Strazile sunt aranjate , curate , dar foarte aglomerate .
    2- Partea veche a oraselor , (imi place) , are un stil pastrat din vechime .
    3- Autostrazile sunt mari , large , libere , bine dezvoltate .

    E drept ca in siria , libertatea este limitata , si saracia e mare dar poporul are in schimb multe facilitati care lipsesc in tarile asa zise "democrate" .

    Masinile sunt foarte vechi , rar sa vezi o masina moderna ... Dar e o tara frumoasa pentru a face vizita o saptamana doua , dar n-as suporta sa traiesc acolo ...
     
     

  10.  
    #29
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by suleiman
    Fetelor ..

    Eu am fost in siria , de zeci de ori .
    Haideti ca o descriu in cuvinte :

    1- Partea moderna a oraselor , are un stil comunist , adica toate cladirile seamana intre ele . Strazile sunt aranjate , curate , dar foarte aglomerate .
    2- Partea veche a oraselor , (imi place) , are un stil pastrat din vechime .
    3- Autostrazile sunt mari , large , libere , bine dezvoltate .

    E drept ca in siria , libertatea este limitata , si saracia e mare dar poporul are in schimb multe facilitati care lipsesc in tarile asa zise "democrate" .

    Masinile sunt foarte vechi , rar sa vezi o masina moderna ... Dar e o tara frumoasa pentru a face vizita o saptamana doua , dar n-as suporta sa traiesc acolo ...
    Vai ce puplicitate ai facut draga Admin... Dar hai fa si tu un topic cu Liban si mai scrie si tu ...Ca vad ca ai uitat de promisiunea facuta cu orasul Tripoli. :smile06:
     
     

  11.  
    #30
    Harnic Gia_si_David's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Pitesti
    Posts
    128
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Ptiu, ce pozici frumoase!
    IMANel, sa nu ne uitzi! Ptiu, ce bucurie ca avetzi net acolo cu viteza vrajitoarei pe matura!:smile26:
    Acum chiar plec...la maaaaaaaaaaaaare, deci vin la voi!:smile26:
    Pupici dulci!
    De cand bantui pe aici (pe forum) mi se intampla numai lucruri BUNE (frumoase, miraculoase chiar)
     
     

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

 

Similar Threads

  1. liban si siria
    By ab0_yazen in forum Stiri
    Replies: 51
    Last Post: 07-21-2006, 12:19 AM
  2. plecarea din romania in syria...
    By oardy in forum Viata de cuplu
    Replies: 179
    Last Post: 06-30-2006, 02:22 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •