Notices
 
Results 1 to 7 of 7
  1. Traducerea Coranului in LIMBA ROMANA!!!! 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Inshaa ALLAH Bunul ALLAH sa-i rasplateasca pe toti cei care au contribuit la realizarea acestui pas inainte, poate ca si Romania si lb romana sunt un pic mai cunoscute ca fiind reprezentative pentru islam.
    Puteti accesa Coran in lb romana aici:

    http://www.altafsir.com/Languages.asp?LanguageID=2



    Subhanna ALLAH wa Alhamdulillah wa LA ILAHA ILA ALLAH wa ALLAHU AKBAR.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2. Urmatorii 4 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    AishaA (08-17-2007), gabriela guettat (08-17-2007), Saira (08-17-2007), shama (08-18-2007)

  3.  
    #2
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    ALHAMDULILLAH RABI ALMIN!

    Ce ONOARE shi bucurie sa ne shtim acum shi pe lista celor care au tradus CORANUL KEERIM in limba lor natala!

    JAZAKALLAH AL KAHIR TOTZI CEI CARE AU MUNCIT,ALLAH subhanhau wa ta'ala SA FIE MULTZUMIT DE EI!
    AMEEN!
     
     

  4.  
    #3
    Harnic Latifah's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucharest
    Age
    37
    Posts
    245
    Thanked
    20
    Rep Power
    280
    As-salam aleykum wa rahmetulah wa berekeatuh

    Cu adevara Allah swt sa ii binecuvanteze pe cei care au tradus Sfantul Qur'an si au facut un lucru excelent. Imi place foarte mult acest site pentru ca poti sa treci usor de la o sura la alta, fata de cel in format pdf.

     
     

  5.  
    #4
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809

    Frumos sit , si util , insa eu am observat ca traducerea este facuta de George Grigore , si din cate stiu eu nu este o traducere corecta .
    Allah wa A'lam .
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  6.  
    #5
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by sara View Post

    Frumos sit , si util , insa eu am observat ca traducerea este facuta de George Grigore , si din cate stiu eu nu este o traducere corecta .
    Allah wa A'lam .
    Da, asa este, ii apartine profesorului Grigore aceasta traducere si intr-adevar contine unele erori (!!! ), Inshaa ALLAH speram si ne rugam Bunului ALLAH ca sa putem discuta cu dansul aceste neconcordante in traducere (unele dintre ele sunt cuvinte care au fost traduse plecand de la sensul cuvantului ca atare, asa cum stim in lb araba un cuvant poate avea intelesuri multiple si foarte diferite...). Dar nu se poate spune ca este incorecta total, Inshaa ALLAH sa fie din ce in ce mai bine. Chiar ma gandeam ca la editia in engleza se lucreaza de zeci de ani si la fiecare noua aparitie gasesti cate ceva schimbat, Subhanna ALLAH, ce bine ar fi sa stim toti araba ca sa putem citi si invata Coranul asa cum a fost el pogorat.
    Dar...rasplata celor care se "chinuie" este Inshaa ALLAH mare. Alhamdulillah.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7.  
    #6
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    Cum bine ai spus MARYAM , ce bine ar fi daca am sti toti araba , subhanAllah , eu vad ca lumea acum vrea sa stie engleza . In egypt de ex , majoritatea scolilor sunt in engleza , sunt fff scumpe , si au f multi copiii , de ce ? ptr ca parintii considera ca engleza este mai importanta . Isi dau seama insa de gresala pe care au facut-o cand copiii au 15-17 ani , cand nu inteleg araba , vb numai engleza , nici nu mai vb de cititul Sfantului Quran in araba , subhanAllah .
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  8.  
    #7
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by sara View Post
    Cum bine ai spus MARYAM , ce bine ar fi daca am sti toti araba , subhanAllah , eu vad ca lumea acum vrea sa stie engleza . In egypt de ex , majoritatea scolilor sunt in engleza , sunt fff scumpe , si au f multi copiii , de ce ? ptr ca parintii considera ca engleza este mai importanta . Isi dau seama insa de gresala pe care au facut-o cand copiii au 15-17 ani , cand nu inteleg araba , vb numai engleza , nici nu mai vb de cititul Sfantului Quran in araba , subhanAllah .
    Ohhhhhhh, Inshaa ALLAH sa ne calauzeasca bunul ALLAH spre ceea ce trebuie, spre siratul mustaqim; Inshaa ALLAH YA RABB; in "goana" dupa modernitate, in goana de a fi in trend, din nefericire lasam adevaratele valori, ne indepartam de ele si salivam dupa cele mai cool chestii, fereasca ALLAH!!!!!!!!!!!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. !!!!.... Limba engleza ....!!!!
    By suleiman in forum Masa rotunda
    Replies: 9
    Last Post: 02-24-2008, 11:46 PM
  2. Originea limbii arabe
    By Ishtar in forum Limba Araba
    Replies: 23
    Last Post: 11-03-2007, 02:26 AM
  3. Replies: 5
    Last Post: 03-03-2007, 06:30 AM
  4. Traducerea sensurilor Coranului cel sfant?
    By amoodia in forum Islamul
    Replies: 7
    Last Post: 03-29-2006, 08:32 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •