Notices
 
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 34
  1.  
    #1
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Assalam Alaikum Dragi frati si surori musulmane, as dorii sa pun si eu o intrebare.
    Fiind un novice in cunoasterea religiei Islamice as dori sa va intreb -Cum se face trecerea de la crestinism la islam ?
    In ce consta aceasta ?Care este ritualul pentru ca un crestin sa fie recunoscut ca musulman ?
    este de ajuns doar o recunoastere verbala maretiei si unicitatii lui Allah swt. sau au loc si alte ritualuri.?Un copil este recunoscut ca musulnan de la nastere sau mai tirziu dupa indeplinirea unui alt ritual<Adica este o alegere constienta?
    -Sper ca m-am facut inteles ?! Sper sa nu va deranjez cu necunostinta mea dar pe cit de pregatit sunt in ale Bibliei (vedeti am ajuns sa ma laud singur )pe atit de novice sunt in cunoasterea religiei islamice
     

  2.  
    #2
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Si pace tie munir.

    Ca sa treaca un om de o religie in Islam , trebuie sa zica in prezenta unor oameni musulmani (ca si martori pentru el) :

    Marturisesc ca nu este dumnezeu afara de ALLAH Unic fara nici un asociat , Marturisesc ca Mohamad este robul Lui ALLAH si profetul Sau
    Marturisesc ca Isus este robul Lui ALLAH si profetul Sau

    Cred in ALLAH ca si Stapan , si in Islam ca si Religie , si in Quran ca si Carte , si in Mohamad (sallallahu alaihi wa sallam) ca si Profet.



    Cred in ALLAH, si in Ingerii Lui , si in Cartile Lui , si in Profetii Lui , si in Ziua de apoi , si ca Destinul (indiferent daca este bun sau rau) este de la ALLAH


    Daca spui aceste lucruri treci in Islam , indiferent daca te-a auzit cineva sau nu . Dar trebuie repetate in fata musulamnilor (o parte de musulmani) ca sa-ti fie martori. La fel de important este faptul ca prin marturia lor poti sa obtii o foaie de la Moftiat ca esti musulman ca sa poti sa te duci la Mecca (de exemplu) .
    Islamul este simplu , clar , si direct . Nu trebuie nici un ritual .
    Ritualul se face cand un om vrea sa treaca la religia altor oameni si cu acordul lor. Dar Islamul este religia lui ALLAH , intra in el cine voieste ALLAH .

    Nu uita ca nu ajunge sa faci marturile verbale ca sa devii musulman. Trebuie sa te rogi, sa platesti dania , sa tii luna de Post .Iar cand poti sa faci Pelerinajul.

    Important: Tunderea si Circumcizea trebuie facuta pentru ca un om a venit la profetul Mohamad pace asupra lui si i-a zis o profetule am trecut in Islam, i-a zis profetul "Arunca de pe tine parul necredintei si circumcizeaza-te"


    Copii , indiferent de religia parintilor lor, ei se nasc musulmani .
    Nu trebuie sa faca nimic copilul ca sa fie musulman , el se naste cu acest dar de la ALLAH. Cum am mai zis , in alte religii , sunt ritualuri pentru copii , un fel de a spune : V-am primit in religia noastra ..
    Islamul , unica religie acceptata de Dumnezeu, este religia Lui , si nici un om nu are putere ca sa o daruiasca sau sa o ia. Doar ALLAH daruieste Islamul cui El voieste.
    El a creat toti oamenii musulmani, dar din pacate fiecare se schimba de parintii lui .

    Sunt niste lucruri pe care le facem cand se naste un copil , si depind de la baiat la fata . Aceste lucruri nu sunt botez.

    In prima zi de nastere:

    1-Sa aduci oamenilor binevestirea copilului : "Si muierea lui (Avraam)statea in picioare si a ras ea. Noi i l-am vestit pe Isaac, iar dupa el pe Iacob) Quran; 11:70


    2- Sa faci chemarea la rugaciune in urechile copilului . Abu Rafe (binecuvantat sa fie) a spus , l-am vazut pe profetul Lui ALLAH (صلى الله عليه وسلم) chemand la rugaciunea in unrechea nepotului sau Hasan cand acesta s-a nascut .


    3- Tahnik : adica sa mesteci o curmala sa o iei in mana sa sa masezi cu ea usor cavitatea bucala a copilului (mandibula inferioara) . Abu musa a spus : Mi s-a nascut un baiat , si m-am dus cu el la profetul Mohamad (صلى الله عليه و سلم) , si El i-a facut 'Tahnik'.


    In ziua a 7-ea dupa nastere:


    1- Tunde parul copilului , si cantareste parul sau, si daruieste argint saracilor in greutate egala a parului cantarit. Profetul Mohamad (صلى الله عليه و سلم) a cerut de la fica sa Fatima cand l-a nascut pe fiul ei Hasan "Tunde-i parul si daruieste argint in greutatea egala a parului saracilor"


    2- Alegerea unui nume frumos pentru copil ; aceasta se poate face si in prima zi si in a 3-a si in a 7-a . Profetul (صلى الله عليه وسلم) a zis " Mi s-a nascut aceasta noapte un copil si i-am dat numele tatului meu Avraam (se refera la profetul Avraam pace asupra lui).

    3- Circumcizea. Profetul Mohamad (صلى الله عليه وسلم ) a zis " Sapte lucruri sunt din Fitra (firea/natura creata de ALLAH dupa care El a creat oamenii) : Circumcizia (Khitan) , Idepartarea parului in zona genitala (Istihdad) , Arangarea mustatii, Taierea unghilor , Epilarea axilara .
    Si se face in a 7-a zi : Profetul (صلى الله عليه و سلم) a circumcizat nepotii lui Hasan si Husein in ziua a saptea .

    Aqiqa:

    Tai 2 miei daca copilul este baiat , si un miel daca copilul este fata .
    Cei doi miei trebuie sa aiba aceeasi varsta , sex si greutate.
    Trebuie la taierea animalului sa curga sangele lui .
    Nu este voie sa se rupa oasele animalului nici cand se taie si nici cand se mananca.
    Aqiqa , se face in a 7-a zi de la nasterea copilului.
    In locul de miel se poate taie : Vaca sau camila.

    .................................................. .................................................. .

    Pentru cei care inteleg cuvantul Fiqh (Practica islamica)
    Din cele prescrise mai sus sunt unele Sunnah, adica facute de profetul (صلى الله عليه وسلم) , si nu este pacate daca nu le faci.
    Altele sunt obligatorie (Wajeb) :Circumcizea pentru copil ; Tunderea parului si circumcizia pentru cel care intra in Islam.
    Iar Aqiqa est (Sunnah Muakkadah) adica profetul (صلى الله عليه وسلم) a facut-o , si e imortant sa-o faci , dar nu atinge "Obligatoriul"..

    Daca aveti intrebari sa le puneti.


    Last edited by suleiman; 03-17-2006 at 12:38 PM.
     

  3.  
    #3
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Salam aleikum!
    Circumcizia este fard?(obligatoriu)Am mai citit pareri care zic ca este doar sunna(traditie).Cine stie mai bine haideti sa lamurim aspectul,nu pt. mine dar ma gindesc ca unui domn mai in virsta ,unui tanar ...deci nu chiar nou nascut ,nu-i va veni asa la indemana.
     

  4.  
    #4
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by hannen
    Salam aleikum!
    Circumcizia este fard?(obligatoriu)Am mai citit pareri care zic ca este doar sunna(traditie).Cine stie mai bine haideti sa lamurim aspectul,nu pt. mine dar ma gindesc ca unui domn mai in virsta ,unui tanar ...deci nu chiar nou nascut ,nu-i va veni asa la indemana.
    Da circumcizea este obligatorie ..
    Avraam pace asupra lui s-a circumcis la 80 de ani.
    un om a venit la profetul Mohamad pace asupra lui si i-a zis o profetule am trecut in Islam, i-a zis profetul "Arunca de pe tine parul necredintei si circumcizeaza-te"
    Daca n-ar fi fost un lucru obligatoriu n-ar fi cerut-o profetul de la un om (barbat) .
    Omul era un barbat care a depasit varsta de copilarie si de tinerete si totusi profetul i-a cerut sa se circumcizeze.
     

  5.  
    #5
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Si inca ceva ..
    Sunt multi barbati la o anumita varsta care se interneaza in spital ca sa faca operatie pentru circumcizie. oricum nu e o chestie dureroasa atata vreme cat se foloseste anestezicul.

    Ganditi va ca Avraam pace asupra lui a facut-o la 80 de ani fara anestezic , doar pentru ca Dumnezeu i-a cerut . Si acuma se poate face usor fara complicatii intr-o jumate de ora ..
     

  6.  
    #6
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Multumesc foarte mult pentru raspuns.Daca rostirea acelui ,,juramint -contract -de recunoastere a unicitatii lui Allah swt. nu imi ridica nici un fel de semne de intrebare ,in privinta obligativitatii circumciziei sunt ceva mai reticent. Am si eu oarece indoieli .Daca aceasta este fard si este aplicabila tuturor celor care accepta islamul ca religie a adevarului sau este o sunnah ?Poate ea era adresata in mod expres musulmanilor proveniti din zona estica si avea si rolul de a-ti putea mentine mai usor igiena personala in afara celui de recumnoastere ca adept al islamului .Poate (zic si eu ,sperind sa scap) ca astazi nu mai este atit de fard?!?
     

  7.  
    #7
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Vezi,stiam eu ce stiam cind am intrebat daca fard sau nu
    Am auzit si alte opinii ,cum ca ar fi doar sunna.Mai intreaba si tu,poate scapi
     

  8.  
    #8
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Draga hannen ce sa mai intreb ! Daca si tu spui ca s-ar putea sa fie fard (eu asteptind din partea ta o raza de speranta) atunci ce sa mai... asta este . ..,nu mai insist .In concluzie .....deja a inceput sa ma doara. Ma rog ca Allah sa imi dea putere atunci cind va venii vremea .. si sa nu cumva ...sa nu gaseasca doctorul anestezic ...InshaAllah swt
     

  9.  
    #9
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Sincer ,eu nu stiu sigur.Tot ce-am zis a fost ce-am citit pe ici pe colo pareri "neautorizate".Deci nu te baza pe spusele mele caci chiar nu stiu si Allah sa ma ierte,nu indraznesc sa ma incarc cu ceva ...greu de dus.
     

  10.  
    #10
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    8
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    alsalamu 3alaikom wa ra7matu allahi wa baraktou
     

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Surat Al-Fatiha
    By imanikka in forum Tafsir
    Replies: 1
    Last Post: 06-05-2010, 01:38 PM
  2. Replies: 2
    Last Post: 03-05-2010, 02:11 AM
  3. exemple demne de urmat
    By maryam in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 03-12-2007, 01:18 AM
  4. Cea care distruge placerile...
    By ummraschid in forum Islamul
    Replies: 2
    Last Post: 02-20-2007, 06:08 PM
  5. Atributele Lui Dumnezeu
    By suleiman in forum Islamul
    Replies: 2
    Last Post: 07-05-2006, 03:19 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •