Notices
 
Results 1 to 10 of 10
  1. Bautura: haram sau nu? 
    #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Salam alekom si bine v-am regasit frati si surori dragi

    Am si eu o intrebare si rugaminte in acelasi timp. Am intalnit un frate musulman(intr-o tara islamica) cu care am discutat problema bauturilor alcoolice in islam. Persoana in cauza sustine ca nu exista scris in Qoran Karim, NICAIERI, ca bautura alcoolica ar fi interzisa.

    I-am explicat asa cum am stiut mai bine de unde reiese ca de fapt este haram sa bei alcool dar el o tine intr-una ca nu este scris in Qoran nici un verset unde sa fie specificat clar. Deoarece nu am o traducere a Qoranului cu mine( rusine sa-mi fie) nu pot sa-i spun exact care verset:versete face referire la acest fapt.

    Va rog pe voi daca puteti sa-mi scrieti sura/ verset/ doar denumirea si nr sa caut eu in araba si inchALLAH sa ma descurc. Aceasta persoana imi tot spune ca eu am dreptate si explic f frumos dar el vrea concret "negru pe alb".

    Inchallah sa reusesc sa-l fac sa vada ceea ce este super evident, nu vreau ca acest frate sa ramana in ratacire si intuneric. Repet, nu vrea ceva din sunnah ci din Qoran

    Multumesc anticipat, ALLAH sa va protejeze si sa inchALLAH sa va recitesc curand
     

  2.  
    #2
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    al-Maa'idah 5:90-91
    .................................................. ............

     

  3.  
    #3
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    5-90
    " O voi cei care credeti ! Vinul , jocul de noroc , pietrele ridicate (idolii) si sagetile (pentru prezicere) sunt murdarii din lucratura Seitanului .Deci feriti-va de ele ca sa izbanditi "

    1- O voi cei care credeti = Daca chiar credeti sa va feriti de bautura .
    2- Omar i-a spus profetului despre bautura si cate rele face , si s-a rugat la ALLAH spunand "O ALLAH arata-ne noua un semn limpede in bautura " iar dupa ce a ascultat versetul a zis (omar) "Ne-am oprit ne-am oprit"
    3- Ordinul de la ALLAH cu feriti-va , include si idolii , si nimeni nu poate sa spuna ca bautura e un pacat care nu este la acelas nivel cu a se ruga la idoli. Cand ALLAH a trimis acest verset , au mers prietenii profetului unu langa altul si au zis ALLAH a interzis bautura si a facut-o la fel ca si necredinta (idolii)
    4- ca sa izbanditi :
    In limba araba , este o conditie si raspunsul conditiei , conditia este sa va feriti de bautura iar raspunsul este izbandirea . Corect este si inversul , adica daca nu va feriti de bautura nu va izbanditi .
    5- In limba araba : Ijtanibuh (feriti-va) de la verbul : Ijtanaba = s-a ferit , a stat departe , nu s-a apropiat . Iar a te feri de un lucru este mai puternic la sens decat cuvantul "este pacat" .


    Problema apare la cei care nu stiu araba . Persanii , nord-africii (cu exceptia egiptului si a sudanului) care duc lipsa de stiinta limbii arabe .
    Daca cineva are de comentat asupra sensului , sa raspunda la intrebarea mea :
    Cei mai cunoscatori ai limbii arabe sunt cei asupra carora a fost pogorat Quranul , adica Profetul si prietenii sai , si ei inteleg limba Quranului mai bine ca oricine , si cand ALLAH a trimis acest verset , si ei l-au ascultat au inceput sa varse bautura pe toate strazile Medinei , fara sa comenteze . Dovada ca au inteles ca e pacat .

    De ce vinul ?
    Pentru ca vinul reprezinta bautura alcolica , iar in araba nu a zis ALLAH vinul ci "Al-Khamr" adica orice bautura care te poate ametii , adica alcoolul indiferent de denumirea lui comerciala .

    Am scris rapid , daca sunt intrebari ...!
     

  4.  
    #4
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Habibty noi cand spunem un lucru ca este haram trebuie sa ne bazam pe Coran si Sunna. Uite aici mai multa informatie
    http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=63

    Si mai adaug....

    In perioada preislamica , bauturile si orgiile stapaneau societatea. Venirea Islamului i-a asigurat o educatie sanatoasa , aratandu-le ca bautura este haram.
    Profetul Mohamed a prodedat cu o intelepciune de admirat. La inceput a interzis rugaciunea atunci cand sunt bauti. In cest timp Allah a trimis urmatorul verset:

    ,,voi credinciosi, aflati ca bautura , barbutul , idolii si prezicatorile sunt satanice , ele va indeamna la pacat , trebuie sa fugiti de ele ca sa va capatati fericirea. Fara indoiala diavolul prin bautura , barbut , a introdus dusmania intre voi. Allah ne indeamna sa fugim de ele si drumul pe care fugim este drumul scaparii de diavol. Prin aceste fapte diavolul incearca sa impiedice credinta in Allah , sa va indeparteze de tot ce este bun,, ( Maide 90-91)

    Profetul a spus : ,, Tot ce imbata se numeste bautura alcoolica. Orice bautura este ,, haram,, ( Muslim)
    Profetul : ,, Este haram si putinul bauturii care imbata,,
     

  5.  
    #5
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Opps Suleiman , scriam si eu in acelasi timp si nu am vazut postarea ta. Poate Insha Allah cine va citi i se va memoriza mai bine.

     

  6.  
    #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    iman_elsayed]Habibty noi cand spunem un lucru ca este haram trebuie sa ne bazam pe Coran si Sunna. Uite aici mai multa informatie
    http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=63

    Multumesc draga Iman, stiam eu ca este pe undeva scris despre subiectul cu bautura dar nu-l mai gaseam, am citit de acolo, multumesc pt trimitere

    InchALLAH sa-mi fie de ajutor tot ce ati scris si multumesc tuturor celor care au raspuns

    Admin, explicatiile tale prind f bine, ii zic eu cum sta treaba si cu araba ca sa nu mai zica ca nu exista cuvantul "vin" scris in Qoran. Parca vad ce raspuns imi da, ca el bea doar bere si asta nu e"vin"..... si toate argumentele cu efectele pozitive ale alcoolului in cantitati mici mi le-a indrugat deja si le-am combatut

    O zi binecuvantata tuturor dragilor si felicitari pt frumusetea si caldura cu care impodobiti rasaritul( va mai citesc din cand in cand si din "gand in gand", mi-e dor de voi si va port in gand mereu)

    Salam alekom wa rahmatulah wa barakatuh
     

  7.  
    #7
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Rania .

    Spune-i ca se roaga ? Daca nu spune-i ca cel care nu se roaga nu se numeste musulman , si necredincios .

    Cu asta sa incepi .

    Bautura e pacat , dar nerugaciunea e necredinta .
     

  8.  
    #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by suleiman
    Rania .

    Spune-i ca se roaga ? Daca nu spune-i ca cel care nu se roaga nu se numeste musulman , si necredincios .

    Cu asta sa incepi .

    Bautura e pacat , dar nerugaciunea e necredinta .
    OFFFFF, dragul meu asta i-am spus^prima data, faza cu rugaciunea si el a raspuns ca daca bei seara o bere(dupa salah) pana dimineata iti trec "aburii" si poti sa mergi la rugaciune curat,

    multumesc pt sfat
     

  9.  
    #9
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Draga , asta habar nu are , sau stie si nu vrea sa faca .
    Daca ai rabdare explica-i daca nu , spune-i sa citeasca Quranul din nou .
     

  10.  
    #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by suleiman
    Draga , asta habar nu are , sau stie si nu vrea sa faca .
    Daca ai rabdare explica-i daca nu , spune-i sa citeasca Quranul din nou .
    Dragutule, tu ai mereu dreptate.

    Stie bre dar nu vrea sa faca "ca la carte". InchALLAH eu incerc sa-i explic si sper sa se prinda ceva de urechile lui, nu cred ca vrea sa citeasca Qoranul din nou, de fapt nici pe mine nu vrea sa ma auda vorbind dar eu nu scap ocazia sa-l "bazaii" la cap cand am ocazia.

    Din politete ma asculta si eu vorbesc ca doar nu ma doare gura, nu se stie niciodata cand/ daca vor avea cuvintele mele vreun ecou in inima lui. Nu-mi pierd speranta, inchALLAH
    Last edited by suleiman; 06-28-2006 at 12:35 AM.
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Carne Halal....carne Haram
    By aiscia in forum Islamul
    Replies: 10
    Last Post: 03-09-2011, 12:29 PM
  2. muzica haram?
    By Adira in forum Islamul
    Replies: 1
    Last Post: 08-07-2007, 11:44 PM
  3. De ce este fumatul considerat Haram (interzis) ?
    By Abdul Rahman in forum Medicina
    Replies: 14
    Last Post: 08-19-2006, 07:57 PM
  4. Economic : bancile islamice - halal sau haram ?
    By Abdul Rahman in forum Islamul
    Replies: 0
    Last Post: 08-11-2006, 10:08 PM
  5. Alcoolul-cheia tuturor relelor
    By imanikka in forum Bucataria
    Replies: 52
    Last Post: 07-03-2006, 05:49 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •