Notices
 
Page 9 of 19 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast
Results 81 to 90 of 187
  1. Retete arabesti...si nu numai - partea a 2-a 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    am pus ca thread separat continuarea postarii propuse de maryam.
     

  2.  
    #81
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Eu am hell(hai amal sa-ti dau si tie ),dar mie nu-mi place.Sotul meu il foloseste la cafea,dar cum eu nu beau nici cafea...
     

  3.  
    #82
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Tocanita sarbeasca

    300-400g carne vaca
    1/2 kg cartofi
    300g ardei gras
    1/2 kg rosii
    100g orez
    3 morcovi
    1 ceapa
    150ml smantana
    80-100ml ulei
    sare, piper, patrunjel.

    Ceapa se taie marunt si se caleste in ulei. Se adauga carnea taiata bucati mici. Se sareaza si se adauga 2-3 linguri de apa. Se poate adauga o lingurita cu varf de vegeta.

    Se fierbe totul la foc mic, sau la cuptor, timp de 1-1 1/2 ore sau mai mult. Cand devine moale se adauga morcovii rondele si orezul curatat, spalat si stors.Se pun si ardeii taiati felii, cartofii cuburi, rosiile taiate felii de 2cm si 400ml apa. In cazul in care nu avem suficiente rosii, completam cu suc de rosii sau cu pasta de rosii si apa.
    Se amesteca bine si se mai lasa sa fiarba acoperite aprox 30 min, amestecand din cand in cand.
    Cand carnea e fiarta se poate adauga faina frecata cu smantana si diluata cu 200ml apa rece, care se toarna peste carne si se lasa sa dea cateva clocote ca sa se lege sosul. Se poate pune si o foaie de dafin.
    Se serveste doar calda, presarata cu patrunjel maruntit. Se pastreaza la rece.

    reteta am vazut-o in revista superbebe, cred ca e o revista noua aparuta. m-a atras pt ca scria cu litere mari cat te costa ...un copil, si m-am cam ingrozit cand am citit; 25milioane pe an numai scutecele m-am descurajat total...na,e clar, trebe cariera intai ca sa poti a faci un bebica..

    desi reteta e trecuta in revista ca e gustoasa si plina de vitamine, eu zic ca ingrasa sigur...dar putem manca o data si tocanita, de dragul amintirilor. zic eu ca seamana cu tocanita romaneasca, doar ca are orez in plus; n-am incercat niciodata asa.
    eu as adauga si putin ardei iute...
     

  4.  
    #83
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by latifa
    Eu am hell(hai amal sa-ti dau si tie ),dar mie nu-mi place.Sotul meu il foloseste la cafea,dar cum eu nu beau nici cafea...

    mmmmmmm mie imi place de mor cafeaua cu hell mi-a adus sotu din kuwait un kilogramnu mai beau cafea ca obisnuiam sa beau prea multa zi de zi si imi face rau acuma dar o mai folosesc in sesiune....ca daca beau o cana de aia nu dorm toata saptamana
     

  5.  
    #84
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Salata cu piept de pui si legume mexicane

    Ingrediente
    1 piept de pasare mare, 400 gr. amestec de legume mexicane (se gasesc in comert in conserve sau congelate in pungi),150/200 gr. paste fainoase in forma de spirala, maioneza cu iaurt, o cepa, sare, unt, optional, piper si alune; pentru ornat: felii de portocala si lamiie


    Mod de preparare
    Pieptul de pasare fiert si taiat cubulete impreuna cu legumele date in 2/3 clocote se prajesc putin in unt. Se lasa sa se raceasca si apoi se amesteca cu pastele fierte, maioneza, ceapa taiata pestisori, sarea, piperul, alunele si se orneaza cu portocale si lamiie
     

  6. Retete Arabesti 
    #85
    Harnic
    Join Date
    May 2006
    Location
    Seattle WA
    Posts
    158
    Thanked
    14
    Rep Power
    197
    Timp de preparare:

    35 min (complexitate redusa)

    Ingrediente

    1 kg. file pui, 1/4 kg. cascaval, 200 gr masline, pesmet

    Mod de preparare

    Se iau de pe pieptul de pasare bucatile de carne taiate in lungime, fleici, si se introduce in interiorul fiecarei fleici putin cascaval si masline, taiate bucati, dupa care se ruleaza inr-o hirte silver (folie de aluminiu). Se pun fleicile, invelite, in apa care clocoteste, timp de 15 minute, dupa care se scot si se lasa sa se raceasca timp de 10 minute. Se dau prin ou batut, prin pesmet uscat si se pun in ulei la prajit.
    Se serveste cu cartofi prajiti

    pofta buna sper cei care o sa incerce prepararea sa ma serveasca si pe mine ,astept...
     

  7.  
    #86
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by anna
    mmmmmmm mie imi place de mor cafeaua cu hell mi-a adus sotu din kuwait un kilogramnu mai beau cafea ca obisnuiam sa beau prea multa zi de zi si imi face rau acuma dar o mai folosesc in sesiune....ca daca beau o cana de aia nu dorm toata saptamana


    eu nu am norocu tau... am ajuns sa beau pe la 11 seara si 2 cani de cafea, adica jumate de litru si pe la 3 nopatea tot ma ia somnu.... foarte rar rezist mai mult....

     

  8.  
    #87
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    draga genan, regimul tau cu cafeaua si cu ora3 noaptea in sesiune pt mine ar fi adevarata tortura...
    eu in sesiune dormeam devreme, ma trezeam devreme, si fuga la sala de lectura...si invatam cate 13 ore pe zi (calculate fara pauze) fara cafeluta...si nici nu aveam probleme cu somnul
     

  9.  
    #88
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by amal
    draga genan, regimul tau cu cafeaua si cu ora3 noaptea in sesiune pt mine ar fi adevarata tortura...
    eu in sesiune dormeam devreme, ma trezeam devreme, si fuga la sala de lectura...si invatam cate 13 ore pe zi (calculate fara pauze) fara cafeluta...si nici nu aveam probleme cu somnul

    oooooooooofffffffffffffffff ce mi-as dori si eu sa pot face asa... dar pur si simplu ziua nu pot sa invat calumea... si am ajuns sa dorm de la 5 dimineata, chiar si 6 (azidimineata la 6 am mers sa dorm.. ) si sa ma trezesc la pranz.... de acum incolo ma pun pe carte....

     

  10.  
    #89
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Si eu la fel.Invat toata noaptea si ziua doar dupa ora 2 dupa-masa.Inainte de examene nu dorm noaptea ci stau pana la 6 dimineata sa invat,dupa care fac un dus si plec la faculta.In schimb eu nu beau cafea deloc,nici mirosul nu-l suport.Despre somn ce sa mai spun,mie mi-e somn tot timpul,cu examene,fara examene,ziua,noaptea...Nu pot sa-mi dau seama de ce,dar eu sunt in stare sa dorm 24h fara sa ma ridic din pat,nici mancare nu mi-ar trebui...Chiar nu mai stiu ca sa ma fac cu somnul asta...Ma trezesc in fiecare dimineata la 8 si ma culc noaptea pe la 1,dar tot mi-e somn toata ziua:smile33: Iar cand prind o zi cand nu am treaba,v-am spus,dorm non-stop,nici nu-mi deschid ochii doar daca suna telefonul:smile33: Stie cineva cum as putea sa rezolv problema asta?
     

  11.  
    #90
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    LAtifa trebuie sa ne luam de manuta. Eu mai bine invat noaptea ( bineinteles cu ajutorul cafelei) , iar inainte de examen nu dorm.Daca dorm , parca mi se sterge mintea :smile33:
    Nustiu ce o sa fac anul asta la examenele de licenta. Insha Allah sa treaca totul cu bine
     

Page 9 of 19 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Retete speciale pt diete
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 14
    Last Post: 01-11-2010, 11:14 AM
  2. Link-uri cu retete
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 48
    Last Post: 09-21-2009, 12:32 PM
  3. Retete grecesti
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 18
    Last Post: 12-18-2007, 04:39 PM
  4. Retete arabesti ...si nu numai
    By maryam in forum Bucataria
    Replies: 170
    Last Post: 04-26-2006, 06:18 PM
  5. Arhiva retete arabesti...si nu numai
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 0
    Last Post: 04-10-2006, 01:26 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •