Notices
 
Results 1 to 9 of 9
  1. si totusi cand nu se mai poate.......DIVORTUL! 
    #1
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    Al Salamu Aleikum!

    M-am gandit sa deschid acest tread sa putem discuta in general,de ce atatea persoane sufera intr-un cuplu nefericit?
    Care sunt motivele care ar putea duce un cuplu la despartire?
    De ce atatea femei se chinuie sa salveze o casnicie in care o alta persoana(soacra,o noua sotie etc.etc) se lupta sa le faca viata un chin?
    Cunosc un caz cand sotul a luat o noua sotie atunci cand prima era insarcinata.Niciodata nu s-a purtat egal cu amandoua.Prima a ajuns la batranete bolnava din cauza suferintei.Copii o invinue ca ea a preferat sa traiasca asa.De ce ei au avut parte de o mama mereu trista.A fost menajare lor.A contribuit la fericirea sotului cu cea dea doua.
    Cum poti schimba ceva intr-o casanicie daca tu taci in suferinta si nu incerci sa-l atentionezi pe cel care greseste?
    Nu sunt de partea divortului dar va spun sincer ma doare sa vad ca sunt atatea persoane care sufera nevinovate.In Islam este permis divortul, care este cel mai neplacut LUI, dintre lucrurile permise.Mai spune ca: sa nu ne fie frica ce v-a fi dupa divort daca asa ne obliga situatia!
     
     

  2.  
    #2
    Harnic
    Join Date
    May 2006
    Location
    Seattle WA
    Posts
    158
    Thanked
    14
    Rep Power
    197
    Salam waleicum,foarte interesant tot ce am citi eu aici,am trecut si eu printr-un divort care la-m cersit 3 ani de zile,desi am tait la distanta unul de celalat ,si nu ne lega nimic decit trecutul,fostul meu sot nu vroiam sa-mi dee divortul,Alhamdulilea dupa sarbatoare anul acesta mi-a dat divortul si ma simt atit de bine.Sa nu crede-ti ca am pica si ura pe el,nu dincontra dintodeauna i-am dorit numai bine,si fac si astazi Dua sa aiba o sotie buna si credincioasa,dar sint lucruri care mau chinuit alturi de el,si cum spunea sora nostra mai sus n-am putut rabda nenorocirile care mi le aduceau familia lui,necatind ca am fost prima care venea intimpinare greutatilor.Allah stie ce e in inimile nopstre,si cred ca daca a fost sa fie in calea mea si acesta etapa Alihamdulilea ca am depasit-o si insAllah nimeni dintre surorile nostre sa nu ajunga in astfel de situatii.
     
     

  3.  
    #3
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261

    ALLAH sa-ti usureze toate lucrurile draga mea!
    Alhamdulillah ca vezi, ALLAH nu ne lasa niciodata si de n-ar fi sprijinul Lui am fi cu adevarat in mare pierdere.
    ALLAH sa te rasplateasca pentru gandurile tale bune.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #4
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    Si inca ceva,sa nu uitam ca cine este mama,are dubla responsabilitate.
    Cu atat mai importante sunt hotararile sau ne-hotararile ei.
    Asta e o prostie, cine e mama singura nu are o dubla responsabilitate decat dc face ea greseala sa-l elimine pe tata din viata copilului.
    Responsabilitatea este aceeasi.
    Doar singuratatea si capacitatea de a obisnui cu noul mediu, stil de a trai sunt diferite.
    Faci fata altor situatii, ceea ce nu implica dubla responsabilitate, ci doar alt tip de confruntari.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #5
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Iar te contrazici singur(a),
    de multe ori tatal se "elimina" singur din cuplu.
    spala el copilul,il infasa,ii da biberonul?
    daca plange copilul noapte ce spune tatal?
    -ia vezi ce are ca nu pot sa dorm.....!
    curata el casa? spala vasele? spala rufele? face pachetul pentru scoala? merge la sedinte? stie colegii de scoala,profesorii???
    sa nu vorbesc de femeile care in plus au si servici...!!! ??
    Asadar responsabilitatea este in mainile mamei aproape mereu, daca lucrurile le face doar ea.
    Si de ce trebuie neaparat o femeie divortata sa sufere, sa bla, bla...?
    Lucrurile se "complica" oricum cand sunt copii, indiferent ca esti in cuplu sau singur, iparte a unui ex cuplu...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #6
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Si marmota invelea ciocolata...........................
    Ok, subscriu la nu suferintei in casnicie.
    Insa, cum spuneai, cand sunt copii problemele se complica, nu suferintei femeii, sa divorteze, nu suferintei barbatului, s-o faca si el, dar cu suferinta copiilor?
    Pana sa ajunga acel matur responsabil (daca va fi!) un copil, asa e de la Doamne, Doamne are nevoie de mama si de tata- ALATURI DE EL!
    Un copil n-are habar ce e aia nedreptate, sau ca tata e mai egal decat mama, sau ca mama e mai egala decat tata.
    Nu ma refer la situatiile alea urate si care chiar ii pun in pericol viata copilului, cand el sufera adevarate traume.
    Ma refer (fara nicio legatura cu situatiile de aici!) la usurinta cu care noi, adultii putem renunta, fara sa incercam toate posibilitatile.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7.  
    #7
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Sa spunem ca ai un deficit de perceptie?
    Sau ca citesti un rand da unul ba?
    Am si precizat ca "Nu ma refer la situatiile alea urate si care chiar ii pun in pericol viata copilului, cand el sufera adevarate traume".
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8.  
    #8
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Multumesc, cum vezi nu am nevoie de succes si nu trebuie sa fac nicun fel de efort, prostia unora iese singura la suprafata aratand de fapt esecul acestora ca fiinte umane.
    Ai putea ptr vindecare sa apelezi la niste sedinte de coaching...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  9.  
    #9
    Harnic
    Join Date
    May 2006
    Location
    Seattle WA
    Posts
    158
    Thanked
    14
    Rep Power
    197
    Orice nu s-ar intimpla in viata,prin vointa lui Allah se rezolva totul,si parerea mea e foarte trist cind copii ramin din nefericire fara de atentia unui parinte,dar viata are capriciile sale,si divortul e cel mai strasnic moment,si sper insAllah fiecare sa-l evite pe cit se poate posibil.
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •