Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11
  1. Despre niqab si purtarea niqab-ului in romania,am nevoie de lamuriri va rog 
    #1
    Member Hamza_Al_Romani's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    6
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    As-salam aleykum wa rahmatullahi wa barakatu!

    Am si eu nevoie de ajutori frati si surori intru islam va rog,inshaAllah.

    Pentru o femeie musulmana care vine din afara Romaniei,si care poarta niqab considerati ca ar putea exista probleme la vama,si anume sa-i fie cumva intrarea in tara refuzata pe motivul ca poarta niqab?

    Credeti ca ar fii posibil ca autoritatile de la vama sa o sicaneze,sa-i faca probleme,perchezitie etc???
    Considerati ca ar fii in pericol viata acestei femei din cauza niqabului?
    Adica pe romaneste,credeti ca s-ar gasii tembeli sa o scuipe,injure, loveasca?

    De asemenea cand ar iesii din casa nu ar fii neinsotita,bineinteles sotul ei ar fii cu ea,ar fii ea in siguranta asa inshaAllah?

    Va multumesc anticipat, jazak Allahu khairan.
    Allah sa va rasplateasca ameen.
     
     

  2.  
    #2
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum .
    Surioara din experienta proprie iti spun ca in mod normal nu sunt probleme de acesta natura in Romania.Sigur ca sunt ,ca peste tot, si exagerari sau exces de zel atunci cind persoana respectiva intra in contact cu persoane sau reprezentanti ai autoritatilor mai putin educate .Aceste lucruri se intimpla peste tot .Toate popoarele au uscaturile lor .Dar din punct de vedere legal nu exista nici un fel de ingradirii.Chiar daca la intrarea in tara i se va cere sa isi indeparteze niqabul pentru a face o confruntare vizuala cu fotografia din pasaport,acesta se va face intr-o camera speciala si in prezenta doar a unei femei ofiter
    .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  3.  
    #3
    Member Hamza_Al_Romani's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    6
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by munir View Post
    As salam alaykum .
    Surioara din experienta proprie iti spun ca in mod normal nu sunt probleme de acesta natura in Romania.Sigur ca sunt ,ca peste tot, si exagerari sau exces de zel atunci cind persoana respectiva intra in contact cu persoane sau reprezentanti ai autoritatilor mai putin educate .Aceste lucruri se intimpla peste tot .Toate popoarele au uscaturile lor .Dar din punct de vedere legal nu exista nici un fel de ingradirii.Chiar daca la intrarea in tara i se va cere sa isi indeparteze niqabul pentru a face o confruntare vizuala cu fotografia din pasaport,acesta se va face intr-o camera speciala si in prezenta doar a unei femei ofiter
    .
    Wa aleykum salam wa rahmatullahi wa barakatu!

    hahaha sunt frate. Nu am pus la profil la gender, si nu inteleg de ce automat m-a facut femeie.
    Femeie la 1,95 m si 120 de kg hahahaha ar fii haios rau de tot.


    Acum am setat la gender la profil sa numai fie confuzii.
    Jazak Allahu khairan de raspuns frate.


    Mai astept surori si frati sa-si spuna parerea inshaAllah.
     
     

  4.  
    #4
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Assalamu alaikom,
    Nu este nici o problema, toata lumea se comporta cum se cuvine, nimeni nu are treaba ...
    Cand intra la frontiera cere sa fie vazuta intr-o camera separata si o data ce iese de acolo nimeni nu mai are treaba cu ea .

    Sunt sigur de asta .
     
     

  5.  
    #5
    Member Hamza_Al_Romani's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    6
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Assalamu alaikom,
    Nu este nici o problema, toata lumea se comporta cum se cuvine, nimeni nu are treaba ...
    Cand intra la frontiera cere sa fie vazuta intr-o camera separata si o data ce iese de acolo nimeni nu mai are treaba cu ea .

    Sunt sigur de asta .
    Wa aleykum salam wa rahmatullahi wa barakatu!

    :-)

    Frate jazak Allahu khairan pentru raspunsul tau, dar ai idee de vreo sora care poarta niqab si care a venit din afara Romaniei,daca chiar a fost totul in ordine la vama?
    Sper sa fie vreo sora care ne poate raspunde inshaAllah.


    Va multumesc la toti pentru raspunsuri, jazak Allahu khairan.
     
     

  6.  
    #6
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    As salam aleikum,

    Eu am intrat in Romania in urma cu cativa ani cu niqab. Nu a fost nicio problema la Otopeni, lumea a fost civilizata si respectuasa cu mine. Nu cred ca e o problema intrarea. Mai greu e cu iesitul singura din casa. Nu ii recomand sa iasa singura, obligatoriu va trebui sa fie insotita. Teoretic nu ai de ce sa iti faci grji, daca locuieste intr-un oras mare va fi mai simplu ptr ea. Oricum va trebui cand iese din casa sa isi ia cateva masuri de protectie, de exemplu sa nu circule decat cu taxiul sau masina
    .
     
     

  7.  
    #7
    Member Hamza_Al_Romani's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    6
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by batool391 View Post
    As salam aleikum,

    Eu am intrat in Romania in urma cu cativa ani cu niqab. Nu a fost nicio problema la Otopeni, lumea a fost civilizata si respectuasa cu mine. Nu cred ca e o problema intrarea. Mai greu e cu iesitul singura din casa. Nu ii recomand sa iasa singura, obligatoriu va trebui sa fie insotita. Teoretic nu ai de ce sa iti faci grji, daca locuieste intr-un oras mare va fi mai simplu ptr ea. Oricum va trebui cand iese din casa sa isi ia cateva masuri de protectie, de exemplu sa nu circule decat cu taxiul sau masina
    .
    Wa aleykum salam wa rahmatullahi wa barakatu!

    Un raspuns foarte folositor, mashaAllah. Va multumesc mult sora mea, jazak Allahu khairan.
    Ma bucur sa aud ca autoritatile din vama din aeroport s-au comportat civilizat,alhamdulilah.

    Da,mi se pare ca cel mai sigur e ca musulmana care poarta niqab sa fie insotita,astfel nu se confrunta cu comentarii,injuraturi,si chiar violenta din partea unora mai plecati de acasa.
    Evident mersul cu masina/taxi ar scuti-o de multe neplaceri de genul: injuraturi,etc.

    Barak Allah feek.
     
     

  8.  
    #8
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum wa rahmatullah .Vina pentru confuzie iti apartine .Trebuia sa scri acolo ca esti barbat .De unde sa stim noi asa pe nevazute ca ai 1,90 si 120 de kg.?!?!?!
    Oricum acum ne-am lamurit asa ca problema este incheiata.
    Referitor la intrebarea ta si la raspunsurile primite .
    Nu inteleg de unde ai tu formata asa o impresie proasta despre toleranta la romani de faci asemenea afirmatie ,,
    Evident mersul cu masina/taxi ar scuti-o de multe neplaceri de genul: injuraturi,etc.
    ????!!!! Pe ce se bazeaza aceasta afirmatie a ta frate?!? Eu ti-am spus ca toate popoarele au ,,uscaturile" lor dar asta nu insemna ca trebui sa le si exageram numarul .
    Musulmanca despre care vorbesti trebuie sa fie insotita pentru ca asa este normal si nu pentru a avea o paza de corp.Nu este cazul in Romania .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  9.  
    #9
    Member Hamza_Al_Romani's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    6
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by munir View Post
    As salam alaykum wa rahmatullah .Vina pentru confuzie iti apartine .Trebuia sa scri acolo ca esti barbat .De unde sa stim noi asa pe nevazute ca ai 1,90 si 120 de kg.?!?!?!
    Oricum acum ne-am lamurit asa ca problema este incheiata.
    Referitor la intrebarea ta si la raspunsurile primite .
    Nu inteleg de unde ai tu formata asa o impresie proasta despre toleranta la romani de faci asemenea afirmatie ,, ????!!!! Pe ce se bazeaza aceasta afirmatie a ta frate?!? Eu ti-am spus ca toate popoarele au ,,uscaturile" lor dar asta nu insemna ca trebui sa le si exageram numarul .
    Musulmanca despre care vorbesti trebuie sa fie insotita pentru ca asa este normal si nu pentru a avea o paza de corp.Nu este cazul in Romania .
    Wa aleykum salam wa rahmatullahi wa barakatu!

    :-)

    Frate toleranta la romani e inexistenta.Aia care chiar au asa ceva(toleranta) sunt rari si eu ai respect.
    De cand sunt musulman a fost imposibil in oras la mine sa-mi gasesc un loc de munca.
    Deci de 3 ani de zile e imposibil alhamdulilah.
    Sa nu te aud cu faza ca: ''muta-te'',ca ultima oara cand am verificat nu sunt bastan plin de bani sa zic ca-mi iau apartament in Timisoara(care e aproape de mine) spre exemplu,alhamdulilah.


    Locuiesc intr-un oras mic,si port si barba sunnah alhamdulilah. Nu ma plang de nimic sa nu intelegi gresit, dar m-am lamurit clar ca ce spune Allah despre ei(kuffar), e extrem de adevarat, vorba aia: ''pana nu o patesti nu crezi''.

    Nu ma plang,sunt musulmani care sunt fara o felie de paine si o cana de apa.Allah sa ajute ummah ameen.

    Allah imi asigura cele de trebuinta traiului si nu kuffar. La hawla wa la quwwata illa billah.
    La ultimele interviuri pentru un job a trebuit la unul din interviuri sa dau mana cu intervievatorul(o femeie) ceea ce am refuzat politicos, i-am explicat politicos ca nu pot din cauza religiei si ca e din cauza pentru ca se respecta femeia. in religia noastra.
    Nu i-am spus ca sunt musulman, ca m-am saturat de aceeasi ochi cat farurile de la TIR si mutrele pline de dezgust.

    '"Va sunam noi'', AHAM SI MARMOTA INVELEA CIOCOLATA IN STANIOL. Adica nu m-or sunat niciodata,eram supra-calificat pentru job-ul ala.

    La alt interviu,intervievatorul ma cunostea personal,suntem practic vecini de bloc.
    Din interviu pentru job s-a transformat in mistocarie grosolana la adresa islamului, profetului Muhammed(saw). Imi venea sa-l pocnesc de sa-si caute dintii prin toata zona.

    Dar stiam ca aia inseamna ca tot eu mi-o luam peste bot dupa aia, gen amenda de la Militie, dosar penal etc. Culmea e ca daca eu ma duceam sa-l reclam pentru discriminare militienii burtanosi ar fii ras si atat. Li s-ar fii parut amuzant.


    Nu imi e rusine ca sunt musulman, ci din contra, dar romanii sunt de rahat rau de tot la capitolul toleranta. Am realizat ca romanii nu accepta ca exista alte religii,rase, culturi.
    Pur si simplu daca nu tai porcu` de Craciun si daca nu mananci pana ajungi la spital, daca nu bei pana intrii in coma alcoolica, si sa nu uitam daca nu esti obsedat sexual facator si doritor de zina, inseamna ca esti ''naspa''. Nu esti ''misto fratie''. Esti anti-''distractie''.
    Le-as raspunde in slang de ghetto cu: ''no shait''. Deci e clar nu esti ca ei, esti fraier, prost, si nu-ti traiesti viata.Esti ''ciudat'', ai o problema.


    Doar modu` lor de viata e bun si corect, restul care nu sunt ca ei trebe probabil executati dupa mintile lor bolnave.

    Romanii sunt niste secaturi ordinare(nu toti, dar sunt destui de multi romani care cad in aceasta categorie) care se smiorcaie peste tot prin Anglia(si occident in general) cand englezii ne numesc tigani sau hoti, dar ei la ei acasa in Romania trateaza pe toti ce nu au religia lor sau sunt de alta etnie in cel mai rau mod: batjocorind, luand la misto si crezandu-se inventatorii cozii de la mar si a frunzei de la gutui.
    Adica romanii se cred buricu` planetei Terra.



    Asa ca de aceea si subiectul, ma gandeam cum s-ar simtii, si cum ar fii tratata o sora in islam care ar purta niqab in Romania.
    Si sunt convins ca nu i-ar fii usor la intrarea in tara, ar fii controlata si-n urechi, sa nu zic altundeva.

    Iar cred ca romanii ar fluiera-o,injura-o, scuipa-o si probabil ar lua-o la bataie.


    Allah sa ne calauzeasca ameen.

    Jazak Allahu khairan.
     
     

  10.  
    #10
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum .Frate iti inteleg supararea si imi dau seama ca parerile tale se afla sub influenta experientelor nefaste pe care le-ai avut si a greutatilor de ordin material prin care treci..Tu ai intrebat ceva ...Noi,ti-am raspuns fiecare asa cum ne-am priceput .Nu esti singurul care a trecut sau trece prin asemena greutati.In primul rind trebui sa tinem seama ca suntem intr-o tara majoritar crestina si asta intr-o proportie de peste 80-85% .Totusi fata de alte tari europene care se lauda cu civilizatia si tolenta lor fata de alte religii ...suntem mult mai toleranti chiar daca nu facem atit parada de asta.Allah subhana wa ta`ala te va rasplati pentru toate incercarile prin care treci si pentru curajul cu care iti aperi religia .Acesta este jihadul nostru... a celor care traim in tari majoritar crestine.Cu cit mai grea e lupta cu atit mai apreciata si mai frumoasa este izbinda.
    Acum revenind la intrebarea ta .Din cite se pare este o intrebare retorica nu una cu suport real.Noi am crezut (cel putin asa reiese din raspunsurile date de frati si surori la intrebarea ta) ca ai nevoie de un sfat in planuirea unei deplasari in Romania a unei cunostinte de sex feminin purtatoare de nichab dintr-o tara araba.De aceea ti-am spus sa stai linistit ca totul e ok si nu o va ameninta nici un pericol real din punct de vedere legal.

    Barak Allahu Fek frate si te astept sa ne intilnim intr-o tara majoritar musulmana in care suferinta ta sa ia sfirsit
    Ameen
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •