Notices
 
Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 53
  1. Alcoolul-cheia tuturor relelor 
    #1
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Asslam wrb
    Definitia bauturii
    Este considerata bautura interzisa orice fel de bautura care produce ameteala , tulbura gandirea si afecteaza puterea de judecata a omului.
    Allah a interzis in Cartea Sfanta , bautura:
    ,, O , voi cei care credeti, vinul , jocul de noroc , pietrele ridicate so sagetile sunt murdarii din lucratura lui seitan. Deci feriti-va ca sa izbanditi! (sura Maide 5-90)

    Cuvantul ,, hamr,, din versetul coranic tradus prin vin de fapr inseamna orice bautura care afecteaza gandirea. Toate aceste bauturi sunt interzise.Exista ideea ca daca bem un pahar din cand in cand nu este nici o problema, nimic mai fals.Seitan ii amageste astfel pe oameni in cel mai evident mod.

    Profetul Mohamed (saws) cand a fost intrebat despre vin ca medicament a zis: ,, cu siguranta ca vinul este boala , decat medicament.,,
    Arabii din perioada preislamica consumau alcool si vedeau aceasta ca un lucru normal.Islamul a venit si a dat importanta protejarii a 5 lucruri.
    -mintea
    -sanatatea
    -marfa
    -cinstea
    -credinta
    Cel carea beaajunge intr-o stare ca nu poate proteja aceste valori.

    Dar s-a intrebat cineva de ce a interzis Allah bautura?

    Alcoolul cauzeaza accidente rutiere cu pierderi de vieti omenesti si dezbina familiile.In multe societati alcoolul a devenit un comportament de baza pentru distractii si petreceri.Nici o intilnire in grup nu este completa fara alcool.
    De fapr expresia ,, hai sa ne distram in seara asta,, putem sa o inlocuim cu ,, hai sa ne imbatam crita,, din pacate.
    Omul daca ar sta departe de alcool , s-ar simti mai sanatos si ar economisi banii.
    Allah Preainaltul spune:
    ,, Doar Seitan doreste sa semene intre voi dusmanie si ura, prin vin , prin jocul de noroc si sa va abata de la pomenirea lui Allah si de la rugaciune.Oare nu va veti opri de la aceasta?,,

    Efecte consumului de alcool

    Spre deosebire de mancare , alcoolul nu este digerat exclusiv in stomac si in intestine, o parte din el patrunde in celulele stomacului , iar restul trece in intestinul subtire si apoi direct in sange.Alcoolul poate afecta tesuturile care protejeaza stomacul si laringele.El este concomitent sedativ si depresiv: incetineste activitatea creierului , poate provoca halucinatii si chiar apoplexie.
    Intrucat toti muschii sunt sub controlul creierului , acest control este tulburat chiar si de cantitati mici de alcool. Consumul constant al alcoolului cauzeaza pierderea memoriei, ciroza hepatica , boli de inima. Consumarea alcoolului in cantitati mari face sa cresca riscul aparitiei cancerului cavitatii bucale , al esofagului sau al ficatului.
    Ne facem rau cu mainile noatre.

    Comertul cu bauturi alcoolice.

    Profetul Mohamed ( saws) a interzis consumarea bauturilor alcolice cat si comercialiyarea lor.Este interzis unui musulman prepararea bauturilor alcoolice , sa fie patron de carciuma , sa fabrice sau sa comercializeze bauturi alcoolice.Un musulman nu are voie sa primeasca cadou bautura alcoolica sau sa daruie cuiva.
    Profetul a blestemat 10 persoane:
    - pe acela care stoarce strugurii pentru a face vin
    -pe acel care bea sau acel care toarna
    -pe acela care cara sau pune pe altii sa care
    -pe acela care vinde sau cumpara
    -pe acela care daruieste
    -pe acela care cheltuie banii castigati dupa alcool
     

  2.  
    #2
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    noi crestinii vedem in vin, sangele lui Hristos
     

  3.  
    #3
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Anamaria , sincer eu atata timp cat am fost crestina nu am auzit de asta. Vin =Sangele lui Hristos? Dar de unde ati luat asta?Si daca e vinum alb?
     

  4.  
    #4
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    daca e vin rosu se explica iar daca e alb ne luam dupa cuvintele lui Pavel inspirate de divinitate: "De acum nu bea numai apă, ci foloseşte puţin vin, pentru stomacul tău şi pentru desele tale slăbiciuni. "
     

  5.  
    #5
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Draga anamaria eu unul nu am nimic cu tine daca tu consideri ca trebuie sa bei ,,putin vin" este alegerea ta .Dar de aici si pina la a afirma ca Biblia da ,,liber" la consumul de alcool este o cale lunga .Hai sa vedem de ce ?
    Versetul din 1 Timotei 5;23 se adreseaza unei singure persoane ,iar,, vinul" este mentionat ca medicament (-adjuvant in fermentatie si ridicarea tensiunii arteriale) deci nu indeamna la consum .De atfel dupa cum si putem observa dupa modul de adresare Timotei nu consuma vin.
    Bautul vinului si efectele lui asupra omului este mentionat in Biblie numai atunci cind vrea sa se dea exemplu negativ asupra efectelor pe care le produce consumul lui
    ,,Vinul" pe care sunt indemnati sa-l bea precrestinii si crestinii este de fapt un ,,must-taiat" vezi in Ioel 1:5,, Treziţi-vă, beţivilor, şi plîngeţi! Văitaţi-vă toţi cei ce beţi vin, căci vi s-a luat mustul dela gură!
    Iata mesajul pentru crestini referitor la vin
    Eph 5:17 De aceea nu fiţi nepricepuţi, ci înţelegeţi care este voia Domnului.
    Eph 5:18 Nu vă îmbătaţi de vin, aceasta este destrăbălare. Dimpotrivă, fiţi plini de Duh."
    Toata neintelegerea vine datorita faptului ca grecii (mari producatori si consumatori de vin) au inteles ca asa trebui tradus termenul folosit in limba aramaica referitor la mustul de struguri.
    Si iata un ultim exemplu referitoare la cei care consumau vin ,,
    Mic 2:9 Voi izgoniţi din casele lor iubite pe femeile poporului Meu, luaţi pentru totdeauna podoaba Mea dela copiii lor.
    Mic 2:10 Sculaţi-vă, şi plecaţi, căci aici nu este odihnă pentru voi; căci din pricina spurcăciunii, vor fi dureri, dureri puternice.
    Mic 2:11 Da, dacă ar veni un om cu vînt şi minciuni, şi ar zice: „Iţi voi prooroci despre vin, şi despre băuturi tari!” acela ar fi un prooroc pentru poporul acesta!" Vezi dara ca in Biblie este condamnat consumul de vin in alte scopuri decit pur terapeutice si atunci numai in cantitati infime.
     

  6.  
    #6
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Draga iman_elsayed sunt trei biserici crestine care considera ca vinul rosu =singele lui Isus - biserica ortodoxaa,catolica si mai de curind cea baptista .In mod singur este o greseala care face trimitere la cele spuse de Isus la ,,ultima cina" atunci cind Isus a spus ucenicilor :Mat 26:27 ,,Apoi a luat un pahar, şi, după ce a mulţămit lui Dumnezeu, li l-a dat, zicînd: „Beţi toţi din el;
    Mat 26:28 căci acesta este sîngele Meu, sîngele legămîntului celui nou, care se varsă pentru mulţi, spre iertarea păcatelor.
    Mat 26:29 Vă spun că, de acum încolo nu voi mai bea din acest rod al viţei, pînă în ziua cînd îl voi bea cu voi nou în Împărăţia Tatălui Meu.”
    Asa noi prin aceasta sibolistica- bem singele lui Isus varsat la Golgota" ptr. iertarea pacatelor noastre .CANIBALISM sau CRESTINISM ?!?
     

  7.  
    #7
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Ca tot veni vorba de vin am si eu de spus. Consumul de alcool in tarile crestine a fost incurajat de biserica, prin obiceiul impartasaniei si a altor practici religioase. Vinul nu are in compozitie nimic util dezvoltarii organismului uman. In islam alcoolul a fost interzis in scop preventiv. In unele tari consumul de alcool este norma sociala in islam dimpotriva. Ce a dorit Allah sa previna cand a interzis vinul?
    a dorit sa previna ca omul sa/si distruga sanatate, bugetul, relatiile sociale, familia. A dorit ca musulmanul sa fie intotdeauna constient de faptele sale.
     

  8.  
    #8
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by anamaria
    noi crestinii vedem in vin, sangele lui Hristos
    Daca mi/ar arde de gluma as spune ca imi explic acum de ce multi sunt dependenti de alcool. Sa deduc de aici ca betivii il iubesc pe Hristos?
     

  9.  
    #9
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Am o intrebare pentru iman.Ai scris ca Profetul s.a.a.w.s. a zis ca sant blestemati si cei care toarna bautura.Eu nu mai beau alcool de multi ani,dar cand merg acasa mama tot insista sa beau, si cand vede ca refuz ma intreaba ironic daca sant "musulmanca", sau de ce nu beau.Cateodata insista sa-i torn alcool in paharul ei...atunci si eu sant blestemata? chiar daca fac ceva care nu vreau sa-l fac, dar nu am de ales?poate ca nu ai de unde sa stii nici tu...oricum Dumnezeu stie ce este in sufletele noastre.

    alcoolul are si efecte benefice asupra sanatatii - dar in cantitati moderate: in principal asupra sistemului circulator. Insa in cantitate mare nu are decat efecte negative asupra sanatatii si duce la violenta...daca ne bazam pe ce este scris in Quran, ca este interzis orice lucru care ne face rau sanatatii noastre, este logic de ce vinul este interzis. Daca ne bazam pe Biblie, este si acolo un citat care interzice clar alcoolul, o sa-l caut...Oricum, din cate stiu eu, biserica a interzis initial consumul de alcool, doar "inaltii prelati" aveau voie sa bea, insa apoi a fost permis si maselor. Deci la inceput era o bautura "exclusivista".

    Nu trebuie insa nici sa luam ca si o gluma argumentul crestinilor, care beau alcool pe baza la ceea ce a zis Isus in timpul cinei cea de taina. Adica ei cred totusi ca acesta a zis Isus, si deci vinul este permis.Dar eu am o intrebare pentru acestia...daca vinul e sangele lui Isus, de ce vinul ne face rau cand il bem? De ce barbatii isi bat nevestele dupa ce beau "sangele lui Isus"? De ce au loc crime, violuri si asa mai departe din cauza vinului, daca semnificatia lui ar fi una pura, legata de divinitate?
     

  10.  
    #10
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Am uitat sa spun ca s-a dovedit stiintific ca o femeie insarcinata nu este bine sa consume nici macar un pahar de vin pe parcursul sarcinii.
    Daca vinul ar fi "sangele lui Isus" de ce doar un singur pahar cu vin ar face rau unui copil nevinovat ?
     

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Mici si bere pentru musulmani
    By Mariyah in forum Stiri
    Replies: 8
    Last Post: 07-31-2007, 07:21 PM
  2. Cheia succesului in relatii
    By gabriela guettat in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 0
    Last Post: 10-30-2006, 02:25 PM
  3. Cheia unei casatorii fericite
    By aiscia in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 12
    Last Post: 06-05-2006, 12:30 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •