Notices
 
Page 6 of 19 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast
Results 51 to 60 of 187
  1. Retete arabesti...si nu numai - partea a 2-a 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    am pus ca thread separat continuarea postarii propuse de maryam.
     

  2.  
    #51
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Supa cu creveti si taietei

    1/2 pachet unt
    1 ardei rosu iute
    1 ceapa
    1 praz
    1/2 telina mica taiata cubulete
    bulion rosii / 2 linguri pasta tomate + 2 rosii taiate
    1 morcov
    1 cub concentrat supa pui
    1 lingurita ghimbir proaspat maruntit (sau praf la plic daca nu aveti)
    1 lingurita patrunjel maruntit
    sofran
    taietei chinezesti (noodles)- se gasesc in supermarket
    piper
    2 linguri suc lamaie
    ciuperci
    creveti (shrimps)

    Crevetii se spala, se pun in lamaie, sare si patrunjel. Se poate aduga coriandru macinat.Se lasa sa stea pana cand taiem legumele sau 1 ora in frigider. Se calesc in 1/4 unt, cu sare piper.
    Se incalzeste 1/8 din unt, se calesc ciupercile cu sare, piper.
    Se scot si se lasa deoparte.

    Restul untului se incalzeste, se adauga ceapa, prazul si ardeiul iute. Se adauga rosiile si bulionul, ghimbirul, concentratul de pui, si se adauga apa (cca 2L). Se pune sofranul si patrunjelul.
    Se fierbe 30min.

    Strecurati supa, si apoi puneti-o iar la fiert cu morcovul taiat, telina taiata si piperul, acoperiti cu capac. Adaugati peste 10 min ciupercile si crevetii, taieteii, mai fierbeti 2 minute.


    sa puneti praz daca aveti pt ca da alt gust supei decat ceapa.

    mai stiam o reteta cu creveti si cartofi dintr-o revista Ioana, care mie imi place...o sa o caut sa o postez alta data.
     

  3.  
    #52
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Quote Originally Posted by amoodia
    mjedera, la7mbaagin, ma7shi, mlukhie.


    ia zi cum se face masarin ca e prima data cand aud de ea. e buna?

    Masarin sunt mate umplute cu carne si orez dupa care se fierb.Si astea se pot manca cu sos de iaurt.Sunt bune pentru fanii genului,dar sunt putin grele pentru ficat.
     

  4. Scobitori 
    #53
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    M-am gandit sa va spun si voua reteta mea, inventie proprie. Nu e o mancare sofisticata e un aperitiv care mie imi place f mult si se face super repede.

    Deci, luati sunca/pastrama de pui, curcan sau vita( ce aveti prin frigider)
    taiati felii subtiri, cam 1 mm.

    In mijloc puneti putin cascaval ras sau o bucatica de cascaval neras (se poate inlocui cu branza dar cu cascaval sunt mai gustoase), apoi rulati sunca cu grija sa nu se rupa si prindeti cu o scobitoare.

    Asezati aceste mici rulouri intr-o tava la cuptor. Le lasati pana se topeste cascavalul, cam 10 minute e suficient.Se scot si se asaza pe un platou ornat cu salata verde.

    Se apuca scobitoarea de un capat si se mananca ce este comestibil.
    Scobitoarea ramane in mana iar ruloul in gura:smile33:

    Se pot servi(calde/reci) impreuna cu alte minuturi si salata de cruditati.

    Pofta buna
     

  5.  
    #54
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    AMOOOOOOOO.... ce faci?
    am vrut sa te intreb daca nu ai sughitit ieri...
    stii de ce? am facut sambusek... ca mi-ai facut tu pofta... si am uitat ca dintr-un kil de faina ies cantitati industriale....
    si awlleeewww... am stat sa fac cercuri de alea cred ca vreo ora si nu ma intreba cat m-am gandit la tine cand le inchideam... mi-a iesit cat sa hranesc un cartier intreg... m-am pliktisit facand la ele...
    asa ca cine vrea, gaseste la mine sambusek cat vrea....:smile33:
    promit ca de acum in colo nu mai fac un an de zile...


     

  6.  
    #55
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    O intrebare cu privire la sambusek...ma bate gandul sa fac si eu ca n-am mancat pana acum si arata taaaaaare bine!dar la noi se gasesc chestiile astea,bhar si baadunes?daca nu cu ce le pot inlocui?ma refer la sambusekul cu,carne....din ala vreau....:smile33:
     

  7.  
    #56
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by bebe_amour
    O intrebare cu privire la sambusek...ma bate gandul sa fac si eu ca n-am mancat pana acum si arata taaaaaare bine!dar la noi se gasesc chestiile astea,bhar si baadunes?daca nu cu ce le pot inlocui?ma refer la sambusekul cu,carne....din ala vreau....:smile33:
    bebe, iti dau un sfat: daca faci, sa faci cu jumate din cantitatile care le-a pus amoo acolo, altfel o sa-ti iasa cat pt tot cartieru....
    cat despre baadunes, asta este patrunjel.... dar BHAR, scris asa cum l-a scris amoo, inseamna ABUR, deci nu cred ca la asta se refera, nu stiu exact c a vrut sa zica... dar cum fac eu, la carne , cand o prajesc, nu pun sare, ci un cub de magge... sau chiar 2, daca vrei mai sarat, cu jumattae de lingurita de scortisoara (stiu ca eciudat, dar la mancarurile arabe cu carne, se foloseste f mult scortisoara) si poti sa mai pui fel-fel 7reef...... nu stiu ce e pe romana, dar e un praf rosu si iute... si exista si dulce.... daca pui, sa pui putin... altfel nu simti decat iute... :smile33: iar sanobar.. nu stiu daca gasesti in romania, dar poti pune alune sau fistic.. dar sa nu fie sarate sau dulci... alune gasesti din alea care le poti praji tu acasa, care nu au sare.. iar fistic.. gasesti in capul lor de lemn.. le desfaci si vezi ca s-ar putea sa fie dulci.. dar sa le iei si coaja asa maro de pe ele.. apoi le tai in doua pe lungime , si alunele si fisticul si prajesti....
    spor la treaba..

     

  8.  
    #57
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by genan
    bebe, iti dau un sfat: daca faci, sa faci cu jumate din cantitatile care le-a pus amoo acolo, altfel o sa-ti iasa cat pt tot cartieru....
    cat despre baadunes, asta este patrunjel.... dar BHAR, scris asa cum l-a scris amoo, inseamna ABUR, deci nu cred ca la asta se refera, nu stiu exact c a vrut sa zica... dar cum fac eu, la carne , cand o prajesc, nu pun sare, ci un cub de magge... sau chiar 2, daca vrei mai sarat, cu jumattae de lingurita de scortisoara (stiu ca eciudat, dar la mancarurile arabe cu carne, se foloseste f mult scortisoara) si poti sa mai pui fel-fel 7reef...... nu stiu ce e pe romana, dar e un praf rosu si iute... si exista si dulce.... daca pui, sa pui putin... altfel nu simti decat iute... :smile33: iar sanobar.. nu stiu daca gasesti in romania, dar poti pune alune sau fistic.. dar sa nu fie sarate sau dulci... alune gasesti din alea care le poti praji tu acasa, care nu au sare.. iar fistic.. gasesti in capul lor de lemn.. le desfaci si vezi ca s-ar putea sa fie dulci.. dar sa le iei si coaja asa maro de pe ele.. apoi le tai in doua pe lungime , si alunele si fisticul si prajesti....
    spor la treaba..
    Shoukran Genanica.....sambata viitoare fac ravagii cu sambusekul meu!In timpul saptamanii nu prea am activitati culinare asa ca.....sapt viitoare iti spun ce a iesit acolo...sper sa fie buuun
    apropo.....la praful ala rosu romanii zic boia.
    Te pup habibty
     

  9.  
    #58
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    eu stiu ca bhar e piper...
    fetelor, traduceti si voi cuvintele din araba caci pt necunoscatoare pot fi si la fel de bine si in martiana

    oi incerca si eu reteta zilele astea...ar trebui sa ne adunam sa vedem cum a iesit la fiecare
     

  10.  
    #59
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Draga Amal eu am inteles caci de la sot am auzit boharat Si Bhar este asemanator , asa ca eu m-am gandit la piper
    O zi buna tuturor
     

  11.  
    #60
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by bebe_amour
    Shoukran Genanica.....sambata viitoare fac ravagii cu sambusekul meu!In timpul saptamanii nu prea am activitati culinare asa ca.....sapt viitoare iti spun ce a iesit acolo...sper sa fie buuun
    apropo.....la praful ala rosu romanii zic boia.
    Te pup habibty
    3fwan 7bebty....
    insha allah sa iti iasa bine ....

     

Page 6 of 19 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Retete speciale pt diete
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 14
    Last Post: 01-11-2010, 11:14 AM
  2. Link-uri cu retete
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 48
    Last Post: 09-21-2009, 12:32 PM
  3. Retete grecesti
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 18
    Last Post: 12-18-2007, 04:39 PM
  4. Retete arabesti ...si nu numai
    By maryam in forum Bucataria
    Replies: 170
    Last Post: 04-26-2006, 06:18 PM
  5. Arhiva retete arabesti...si nu numai
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 0
    Last Post: 04-10-2006, 01:26 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •