Notices
 
Page 14 of 18 FirstFirst ... 41213141516 ... LastLast
Results 131 to 140 of 171
  1. Retete arabesti ...si nu numai 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Bucataria vesela asadar...
    Pentru ca tocmai am gatit,asa ca e proaspat si-n memorie si in stomac,va pun reteta de MANSAF.
    Ingrediente :
    Carne de pui(atentie la gripa -taiata bucatele ,carne tocata si carne de vitel sau vaca,berbec,miel -taiata bucatele.
    Condimente :7 spices,chemon,maggi,jalzabil si ce mai gasiti prin dulap/
    Orez ,iaurt,snowbar .migdale(samburi),nuci si fistic.
    Preparare.
    Cubuletele de carne se pun impreuna la fiert cu toate condimentele si se lasa pana ce carne se topeste in gura...cum s-ar zice ,separat se pune carnea tocata intr-o tigaie cu putin maggi si putine condimente si se caleste ff bine,nu trebuie prajiata prea tare,eu pun doar un pic de ulei de masline si o ceasca de zeama de la carnurile celelalte.
    In acest timp se spala 2-3 cani de orez ff bine si se lasa minim 1/2 ora in apa,dupa ce s-a spalat.
    Cand cubuletele de carne sunt fierte ff bine,se scot si se calesc si ele fie impreuna cu carnea tocata fie separat.
    Orezul se fierbe cu putina sare si o cantitate egala din supa de carne si dupa ce este gata se amesteca in el ,delicat toate cubuletele de carne si carnea tocata.
    Migdalele si celelalte :nuci,snowbar,fistic,ce mai puneti acolo se dau doar un pic la foc sa se rumeneasca si se aseaza pe fundul unei tavi mari de yena sau intr-o cratita joasa de teflon ,dupa care se aseaza orezul amestecat cu carne(se poate pune carnea separat,neamestecata,alternativ,un strat de carne,unul de orez,etc);dupa ce s-au pus toate acestea ,se ia o tava mare,intinsa si se rastoarna ,astfel ca toate nucile si migdalele vor fi in partea de sus,va arata ca un tort.Yumy .
    Se serveste cu iaurt sau cu salata.
    Sa aveti pofta.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    ama2002t (07-10-2009), coralia (01-22-2008)

  3.  
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    vreau miel

    draga latifa, tu nu ai acces la ceva musulmani mari mancatori de carne de miel? ca eu tot astept Pastele ca sa mananc miel...1 data pe an.


    Tot o libaneza...mancare, nu altceva

    Chiftele din carne de miel cu sos de iaurt si lamaie

    Ingrediente:

    Pt chiftele

    1kg carne miel tocata
    1 ceapa mare rosie (200g) , taiata marunt
    1ou
    1/4 cana menta maruntita
    2 lingurite de patrunjel tocat
    2 lingurite coaja rasa lamaie
    1 1/2 lingurita chimen
    3 catei usturoi
    1 lingurita sare
    1 lingurita piper negru macinat

    Pt sosul de iaurt cu lamaie200ml iaurt

    2 lingurite menta maruntita
    1 1/2 lingurite suc lamaie
    1/2 lingurita zahar

    Folosind mainile, amestecati ingredientele pt chiftele intr-un castron.
    Faceti chiftele folosind pt o chiftea cantitatea unei linguri.
    Plasati chiftelele pe o tava, introduceti tava la frigider pt 30min.

    Gatiti chiftelele intr-o tigaie cu ulei bine incinsa sau la gratar, pana cand devin maronii.


    Pt sospuneti ingredientele intr-un blender si procesati-le.

    Portii pt 4 persoane.
     

  4.  
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Asta da reteta!! Dar din pacate nici eu nu prea am de unde sa iau carne de miel
     

  5.  
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    pai am pus taboulleh pt romancele obisnuite cu dietele.. sa nu creada ca arabii gatesc doar carne si deserturi dulci de tot...

    ce e aia SHAKRIE? si ce e Cuba?este mancare Cuba?
    pune reteta draga, ce astepti? imi faci pofta sa visez la noapte mancaruri?:10_5_137:
     

  6.  
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Shakrie


    Carnea de vita se taie bucati si se fierbe cu o ceapa ,boabe de piper si sare.
    Sosul
    2 oua se bat bine cu 1 lingura amidon.Se toarna iaurt rece(2 litri) peste oua si se bat bine.Se pune pe foc si se amesteca continuu la foc mare pana fierbe.Se pune piper negru,cusbura,chemun,si mult usturoi.Se mai lasa sa dea cateva clocote pana ce nu se mai simte gustul de amidon.La sfarsit se pune menta si un sfert de pachet de unt sau margarina si se lasa sa se topeasca.Cand e gata sosul,se strecoara carnea( de supa )si se baga in sos.

    Se mananca cu OREZ CU TAIETEI:
    Se spala orezul si se lasa la stors,la uscat.Se pune ulei intr-o cratita si se prajesc taieteii pana se auresc(se amesteca in ei sa nu se arda).Se pune orezul si se caleste apoi cu taieteii.Se pune sare si apa fierbinte (apa sa fie de 2 degete deasupra orezului cu taieteii) si se lasa la foc mare pana ce se vad gauri in orez Dupa se amesteca usor sa nu se zdrobeasca si se pune capacul si se mai lasa aprox 15min.
    Pofta buna

    Cuba nu are legatura cu tara Cuba.Sunt un fel de chiftele in forma de grenada ,facute din grau,carne de vita,umplute cu nuca sau snober amestecate la randul lor cu carne E foarte greu de facut si nici nu stiu reteta asta pe de rost.Oricum,are un mod special de umplere si trebuie sa-ti arate cineva ca sa poti intelege.:smile33:
    Am inteles ca exista un aparat special de facut cuba,dar eu nu am,deci se pot face si manual,dar fff greu.:smile33:
     

  7.  
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by latifa

    Cuba nu are legatura cu tara Cuba.Sunt un fel de chiftele in forma de grenada ,facute din grau,carne de vita,umplute cu nuca sau snober amestecate la randul lor cu carne E foarte greu de facut si nici nu stiu reteta asta pe de rost.Oricum,are un mod special de umplere si trebuie sa-ti arate cineva ca sa poti intelege.:smile33:
    Am inteles ca exista un aparat special de facut cuba,dar eu nu am,deci se pot face si manual,dar fff greu.

    KIBBE ADICA,NU??????????
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  8.  
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Kibe (cuba, kubbe)


    2 pahare pline de burgul mic, 2 cepe, bhar( 7 species).se pune burgul in apa 5 min, apoi se scurge bine.




    apoi se da la robot sau la masina de tocat de 3 ori cu ceapa si cu 200 gr de carne tocata fara grasime(Se poate sa fie si carne bucatele, nu neaparat carne tocata)



    se adauga 7 spieces si se ameste bine pana se omogenizeaza



    dupa ce ati terminat cu burgulul intr-o cratita se prajeste 300 gr de carne tocata fara grasime, cu 2 cepe, sare si 7 spieces.





    cand carnea este prajita bine se amesteca cu seminte de pin(sanobar) prajite.

     

  9.  
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Da ,da e aceeasi si cu kubak E super,nu?
     

  10.  
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    wAWWWWW,amoodia,doar acum am vazut !!!!Cand ai pozat toate astea si de ce?
     

  11.  
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    asa, acum sa ne apucam de treaba.din compozitia de burgul se fac gogolase cam cat mingea de tenis de masa, si se pun pe un fund de lemn(inainte de a pune gogolosul, se pune ciolofan sa nu se lipeasca de fund). se pune o bucatica de ciolofan pe deasupra si se preseaza cu o farfurie .






    se ia un cerculet si se pune pe el compozitie de carne cu seminte de bine, se pune un alt cerculet deasupra si se lipesc bine la margini








    dupa aia le-am pus pe o tava, pe care am pus intai ciolofan.peste primul stras de kibe, am pus iarasi ciolofan sa nu se lipeasca intre ele.



    le-am pus in congelator pana azi dimineata cu tot cu tava, iar azi dimineata le-am pus in punga. cand doriti sa faceti kibe, doar le scoateti din congelator si le prajiti in ulei.
    mi-a mai ramas putin compozitie de burgul si nu am mai avut carne asa ca am facut niste gogonele mici pe care le-am oparit 3 minute in apa si care se pot pune in mancare cu iaurt(pana atunci se tin la congelator)

     

  12.  
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Super.MULTUMESC CA M-AI SALVAT DE O MUNCA FOARTE GREA.NUMAI CA EU LE FAC IN FORMA DE GRENADA,SUNT OVALE DE FAPT SI TUGUIATE.
     

Page 14 of 18 FirstFirst ... 41213141516 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Link-uri cu retete
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 48
    Last Post: 09-21-2009, 12:32 PM
  2. Replies: 25
    Last Post: 08-28-2006, 06:32 PM
  3. Replies: 186
    Last Post: 08-28-2006, 06:21 AM
  4. Retete pt diabetici
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 2
    Last Post: 06-19-2006, 08:29 PM
  5. Arhiva retete arabesti...si nu numai
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 0
    Last Post: 04-10-2006, 01:26 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •