PDA

View Full Version : Cat de mult poate vedea un barbat din awra logodnicei



batool391
08-25-2006, 04:27 PM
Salam alaikum wa rahmatullah wa barakatu. Am citit ca logodnicului musulman nu/i este permis sa vada parul viitoarei sotii. Pentru formarea atractivitatii intre cei 2 e suficient sa vada parul si mainile. Unii sustin ca ea isi poate scoate un fir de par, altii ca o pot vedea fara hainele islamice si :confused: unii ca se poate chiar mai mult. Eu nu mai inteleg nimic si va rog sa ma lamuriti unde e adevarul. Conceptul de logodna naste si el alte discutii. Eu stiu ca e o practica imprumutata de islam din alte culturi.

norkis
08-25-2006, 06:35 PM
Cat lasa femeia , cat vrea barbatul aici depinde . Nu stiu cum e corect dar eu traiesc printre musulmani va imaginati sunt "nenorocita crestina" care ne lasa sa asteptam, ce-i mai trebuie ca sa fie ca noi?
Ce sa spun, cumnatele mele au pus voal dupa casatorie asa ca le-au vazut sotii parul iar in ceea ce priveste imbracamintea iti imaginezi ca nu umblau dezbracate.Nu stiu de au procedat sau nu corect dar unde in ziua de azi mai vezi femei care sa-si vada sotul pentru prima oara cu 5 zile inainte de nunta?

Saira
08-25-2006, 09:20 PM
Cat lasa femeia , cat vrea barbatul aici depinde . Nu stiu cum e corect dar eu traiesc printre musulmani va imaginati sunt "nenorocita crestina" care ne lasa sa asteptam, ce-i mai trebuie ca sa fie ca noi?
Ce sa spun, cumnatele mele au pus voal dupa casatorie asa ca le-au vazut sotii parul iar in ceea ce priveste imbracamintea iti imaginezi ca nu umblau dezbracate.Nu stiu de au procedat sau nu corect dar unde in ziua de azi mai vezi femei care sa-si vada sotul pentru prima oara cu 5 zile inainte de nunta?


Exista,totusi,si astfel de cazuri...stiu o fata care si-a vazut sotul azi,iar a doua zi erau la moschee si se casatoreau.

imanikka
08-25-2006, 09:39 PM
Eu cred ca BAtool mai mult se referea intr-o societate islamica unde poate ambii sunt musulmani nascuti (oricum toti suntem musulmani din nastere) , nu ca unele cazuri unde poate barbatul e musulman si ea e crestina si dupa casatorie se converteste. In astfel de cazuri e si normal ca i-a vazut parul. Cred ca ar trebui sa raspundem la aceasta intrebare in cazul tinerilor , in care famillire sunt musulmane si au trait toata viata ca niste musulmani

Saira
08-25-2006, 09:45 PM
Nu stiu,nu am nici o dovada,inca mai caut,insa eu sunt de parere (deci este doar parere personala,nu avizata) ca nu o poate vedea pe fata fara hijab...ce daca sunt logoditi?poate,din anumite motive,nu vor ajunge sa se casatoreasca...si atunci ea a fost vazuta de o persoana straina,nu?
nu stiu,si eu sunt curioasa sa vad raspunsuri documentate.

gabriela guettat
08-25-2006, 10:02 PM
Ce stiu eu este ca, inainte sa iasa un logodnic (musulman) cu viitoarea lui sotie trebuie sa-i ceara mana. O data ceruta, ei pot sa iasa impreuna in public; cu prezenta unui tutor al fetei (muhram = o ruda care nu poate sa o ia de nevasta intr-o zi. De exemplu fratele ei, tatal ei, unchiul ei etc...).
Dar de descoperit parul si asa mai departe, dupa cunostiintele mele nu este voie numai dupa nunta.
Wallahu Alam.

norkis
08-25-2006, 10:17 PM
Eu cred ca BAtool mai mult se referea intr-o societate islamica unde poate ambii sunt musulmani nascuti (oricum toti suntem musulmani din nastere) , nu ca unele cazuri unde poate barbatul e musulman si ea e crestina si dupa casatorie se converteste. In astfel de cazuri e si normal ca i-a vazut parul. Cred ca ar trebui sa raspundem la aceasta intrebare in cazul tinerilor , in care famillire sunt musulmane si au trait toata viata ca niste musulmani


Ce ai sarit asa credeai ca am vorbit despre mine ca sa poti sa razi? Cunosc atitudinea unora ca tine ca traiesc printre cei ce judeca omul dupa religie.Tu nu stiu ce era asa de ras chiar ai idee ce se spune despre persoanele care rad din nimic fara un motiv?
Cumnatele mele sunt musulmane educate si crescute in Islam am dat exemplul lor pentru ca este foarte islamic.Totul avand loc intr-o tara islamica si personaje islamice. Nu are rost sa dau exemplul meu pentru ca fiind crestina am avut logodna lunga timp in care am avut timp sa-l cunosc pe sot si tot nu a fost indeajuns si azi ma surprinde si- mi dau seama ca nu il cunosc mai deloc .

imanikka
08-25-2006, 10:33 PM
Eu cred ca BAtool mai mult se referea intr-o societate islamica unde poate ambii sunt musulmani nascuti (oricum toti suntem musulmani din nastere) , nu ca unele cazuri unde poate barbatul e musulman si ea e crestina si dupa casatorie se converteste. In astfel de cazuri e si normal ca i-a vazut parul. Cred ca ar trebui sa raspundem la aceasta intrebare in cazul tinerilor , in care famillire sunt musulmane si au trait toata viata ca niste musulmani


Ce ai sarit asa credeai ca am vorbit despre mine ca sa poti sa razi? Cunosc atitudinea unora ca tine ca traiesc printre cei ce judeca omul dupa religie.Tu nu stiu ce era asa de ras chiar ai idee ce se spune despre persoanele care rad din nimic fara un motiv?
Cumnatele mele sunt musulmane educate si crescute in Islam am dat exemplul lor pentru ca este foarte islamic.Totul avand loc intr-o tara islamica si personaje islamice. Nu are rost sa dau exemplul meu pentru ca fiind crestina am avut logodna lunga timp in care am avut timp sa-l cunosc pe sot si tot nu a fost indeajuns si azi ma surprinde si- mi dau seama ca nu il cunosc mai deloc .

Imi pare rau ca nu poti citi printre randuri , si daca nu stiai toti ne nastem musulmani , si credem ca Dumnezeu e unul. Si cumnatele tale ce fel de exemplu sunt ca si-au pus voalul dupa casatorie? DAca nu stiai se pune dupa ce are fata prima menstruatie. Asa ca nici la astfel de exemple nu s-a referit Batool. Se refera la persoana care de pe la 12-13 ani isi pun hijabul si nu si-l sau jos decat dupa ce se casatoresc si atunci in fata sotului.Eu asa am inteles.

norkis
08-25-2006, 10:40 PM
Daca si faptul ca un om se naste musulman e de ras atunci nu mai zic nimic. Ma risc cu tine si cu rasul.

suleiman
08-25-2006, 10:49 PM
Profetul Õáì Çááå Úáíå æÓáã a zis "Sa vada din ea ce il face sa se casatoreasca cu ea " .
Are voie sa vada parul ei , fata ei , mainile ei .

Dar sa nu ramana cu ea singuri si sa fie cineva cu ei .

Cei care au zis ca nu e voie s-au bazat pe faptul ca barbatii in ziua de azi nu sunt de incredere si posibil isi bat joc de fetele doar pt distractie .

Atata vreme cat barbatul este de incredere nu este nici o problema sa vada fata ei si parul ei .

imanikka
08-25-2006, 10:56 PM
Daca si faptul ca un om se naste musulman e de ras atunci nu mai zic nimic. Ma risc cu tine si cu rasul.

Am sters iconita , daca asta era problema ta si te-ai simtit enervata. Si nu ma mai provoca , ca oricum faci pare din lista mea , adica IGNORARE. :36_1_21: (cred ca acuma am voie sa folosesc iconita . nu) :give_rose:

norkis
08-25-2006, 11:15 PM
Nu e vorba de asta dar o folosesti cu motiv.Nu am facut nici o gluma nu am idee ce e de ras. Nu e nimic ca ma ignori dar sper sa o faci total fara replici .Am inteles stii si poti sa razi de oameni altceva mai stii sa faci ?

imanikka
08-25-2006, 11:38 PM
Profetul Õáì Çááå Úáíå æÓáã a zis "Sa vada din ea ce il face sa se casatoreasca cu ea " .
Are voie sa vada parul ei , fata ei , mainile ei .

Dar sa nu ramana cu ea singuri si sa fie cineva cu ei .

Cei care au zis ca nu e voie s-au bazat pe faptul ca barbatii in ziua de azi nu sunt de incredere si posibil isi bat joc de fetele doar pt distractie .

Atata vreme cat barbatul este de incredere nu este nici o problema sa vada fata ei si parul ei .


Suleiman dar asta: Are voie sa vada parul ei , fata ei , mainile ei . face parte din hadith sau e o deducere a celei spuse mai sus. Eu una caut despre chestia asta si am dat de hadithul cu pricina dar nu se specifica despre par. Pun in franceza fiindcs nu am timp sa traduc acuma::(

[COLOR="red"]question:
J’ai lu le hadith du Prophète (bénédiction et salut soient sur lui) dans lequel il permet à l’homme de regarder la femme qu’il veut épouser. Ma question est : qu’est-ce qu’il est permis à l’homme de regarder dans la femme qu’il veut épouser : est-ce les cheveux ou toute la tête ?

Answer:


Louange à Allah

La loi islamique enseigne qu’on baisse le regard et interdit qu’on le porte à une femme étrangère, dans le but de préserver la pureté des âmes et sauvegarder l’honneur des serviteurs [d’Allah]. Il existe des cas exceptionnels dans lesquels la loi permet de regarder une femme étrangère par nécessité et pour un besoin important. C’est le cas du fiancé qui doit regarder sa fiancée car de cela peut dépendre une décision qui revêt une grande importance dans la vie de l’homme et de la femme. Voici une partie des textes qui indiquent qu’il est permis de regarder la fiancée.

1°) Djabir ibn Abd Allah (P.A.a) a dit: « Le Messager d’Allah (bénédiction et salut soient sur lui) a dit : « Quand l’un de vous demande la main d’une femme et peut la regarder de façon à être plus poussé à l’épouser, qu’il le fasse ». Il dit : « Par la suite, j’ai demandé la main d’une femme et me suis caché de façon à pouvoir l’observer et j’ai vu en elle ce qui m’a poussé à l’épouser et je l’ai effectivement épousée ». Une autre version dit : « Une fille des Bani Salama... Je me suis caché sous le Karb et j’ai pu voir en elle ce qui m’a poussé à l’épouser et je l’ai effectivement épousée. (Sahih d’Abou Dawoud, n° 1832 et 1834).

2°) Abou Hourayra dit : « J’étais chez le Prophète (bénédiction et salut soient sur lui) quand un homme vint l’informer qu’il venait d’épouser une femme issue des Ansar. Le Messager d’Allah (bénédiction et salut soient sur lui) lui dit : « L’as-tu regardée ? » - « Non » Répondit l’homme - « Alors, vas la regarder car les Ansar ont quelque chose dans les yeux » dit le Prophète (rapporté par Mouslim, n° 1424 et ad-Daraqutni, 3/253 (34).

3°) Al-Moughira ibn Shou’ba a dit : « J’ai demandé la main d’une femme et le Messager d’Allah (bénédiction et salut soient sur lui) m’a dit : » L’as-tu vue ? » Non, lui ai-je dit : « Regarde-là car cela est plus à même de consolider votre union ». Dit-il. Une version dit : « Il a dit : Ainsi a-t-il fait cela. Il a dit : il a épousé et a mentionné qu’il était en bonne entente avec elle (rapporté par ad-Daraqutni, 3/252 (31, 32) et Ibn Madja, 1/574.

4°) Sahl Ibn Saad a dit : « Une femme s’adressa au Messager d’Allah et lui dit : « ô Messager d’Allah, je te fais don de ma personne ». Le Messager d’Allah (bénédiction et salut soient sur lui) la regarda de haut en bas puis baissa la tête. Quand la femme s’aperçut qu’il n’avait rien décidé, elle s’assit. Puis un homme de ses compagnons se leva et dit : ô Messager d’Allah , si vous n’avez pas besoin d’elle, donnez-la moi en mariage... » (rapporté par Boukhari, 7/19 et Mouslim, 4/143 et Nassaï, 6/113 accompagné d’un commentaire de as-Souyouti et al-Bayhaqi 7/84).

Voici des extraits des propos des ulémas concernant les limites du regard à jeter sur la fiancée.

Ash Shafii (Puisse Allah lui accorder Sa miséricorde) a dit : « Si l’on veut se marier avec une femme, on n’a pas le droit de la regarder découverte. Mais on peut regarder ses mains et son visage pendant qu’elle est couverte, et ce, avec ou sans sa permission. A ce propos, le Très Haut dit : « Qu’elles ne manifestent pas leur parure, à l’exception de ce qui en apparaît ». C’est-à-dire : le visage et les mains. » Al-Hawi al-Kabir, 9/34.

Al-imam an-Nawawi lui dit dans Ridat Talibine wa umdatoul Mouftine, 7/19-20 : « Quand on désire épouser une femme, il est recommandé de la regarder pour ne pas regretter.Un autre point de vue veut que ce regard ne soit pas recommandé mais simplement autorisé. Le premier est le plus exact en raison des hadith (qui le soutiennent). Il est permis de répéter le regard avec ou sans la permission de l’intéressée. S’il n’est pas facile de la regarder, on peut charger une femme d’aller la voir pour la décrire à l’homme. La femme aussi peut regarder l’homme qu’elle veut épouser car elle admire en lui ce qu’il admire en elle. Et puis le regard ne doit porter que sur le visage et les paumes.

Abou Hanifa autorise que l’on regarde les pieds, le visage et les paumes. (Voir Biadayat al-moudjtahid wa nihayat al-mouqtasid, 3/10). Dans son Hashiya, Ibn Abidine (5/325) dit : « Il n’est permis de regarder que le visage, les paumes et les pieds » cité par Ibn Roushd comme déjà indiqué.

Des versions attribuées à l’imam Malick disent ceci :

- l’on peut regarder le visage et les paumes seulement ;

- l’on peut regarder le visage, les paumes et les mains.


De ce qui précède se dégage que la majorité des ulémas soutient la permission au fiancé de regarder le visage et les paumes de sa fiancée car le visage traduit l’existence ou l’inexistence de la beauté, et les paumes donnent une idée de la maigreur et de la fécondité.

Aboul Faradj al-Maqdissi dit : « Il n’y a aucune divergence au sein des ulémas au sujet de la permission de regarder le visage qui résume la beauté et attire les regards. »

Le jugement du fait de toucher la fiancée et de rester en tête-à-tête avec elle

Az-Zaylai (Puisse Allah lui accorder Sa miséricorde) a dit : « Il n’est pas permis au fiancé de toucher le visage et les mains de la fiancée, même s’il est à l’abri de l’excitation, à cause de l’interdiction et l’absence de nécessité ». Voir Radd al-mouhtar ala Duruar al-Moukhtar 5/237.

Ibn Qudama dit : « Il n’est pas permis de rester en tête-à-tête avec sa fiancée car elle est encore interdite et la loi ne lui permet que de la regarder. Aussi tout ce qui reste demeure interdit. C’est aussi parce que, avec le tête-à-tête, on n’est jamais à l’abri du répréhensible. En effet, le Prophète (bénédiction et salut soient sur lui) a dit : « Qu’un homme ne reste pas seul avec une femme car Satan devient leur troisième (compagnon) ».Il ne doit pas la regarder pour le plaisir ou de façon suspecte.

Selon la version de Salih, l’imam Ahmad a dit : « Il regarde le visage mais pas pour en tirer du plaisir.Il peut la regarder de façon répétée en contemplant sa beauté car l’objectif recherché ne peut pas être atteint sans cela. »

L’autorisation du regard par la fiancée.

Il est permis au fiancé de regarder sa fiancée avec ou sans son autorisation et sa connaissance. C’est ce qu’indiquent des hadith authentiques.

Dans Fateh al-Bari (9/157), Al-Hafiz Ibn Hadjar dit : « La majorité des ulémas dit qu’il lui est permis de la regarder sans sa permission. »

Dans as-Silsila as-Sahiha (1/156), Cheikh Muhammad Nasir ad-Dine al-Albani dit pour appuyer l’idée précédente : « L’indiquent également les propos du Prophète (bénédiction et salut soient sur lui). Parmi lesdits Compagnons, citons Muhammad ibn Maslama et Djabir ibn Abd Allah qui, tous les deux, s’étaient cachés pour pouvoir regarder leurs fiancées de façon à être plus poussés à les épouser. »

sursa: http://www.islam-qa.com/index.php?ref=2572&ln=fre

Inainte de casaatorie

Question:
Is it permissible for a female to display her hair infront of her fiance before the Niqah?

Answer:
Praise be to Allaah.
If a man has seen enough of his fiancée, within the limits set by Islam, to enable him to decide whether to go ahead with the marriage or not, then it is not permissible for her to uncover any part of her body in front of him until after the nikaah.
And Allaah knows best.

in franceza aici (http://www.islam-qa.com/index.php?ref=3307&ln=fre)

gabriela guettat
08-26-2006, 12:00 AM
IMANICA NICI EU NU AM TIMP SA TRADUC TOT DAR VOI LUA CE E MAI PRINCIPAL SI VOI INCERCA SA TRADUC:give_rose: :36_1_21:

suleiman
08-26-2006, 12:02 AM
Din moment ce nu este explicat atunci faci asa sa iasa bine si in mijloc fara sa depasesti limita si fara sa nu atingi scopul .

imanikka
08-26-2006, 12:08 AM
Din moment ce nu este explicat atunci faci asa sa iasa bine si in mijloc fara sa depasesti limita si fara sa nu atingi scopul .

Nu am inteles ce ai vrut sa spui dar care nu intelege franceza este in engleza aici (http://www.islam-qa.com/index.php?ref=2572&ln=eng)

Important este sa intelegem sensul . Explicatii sunt multe si cred ca comentariile sunt de prisos.

gabriela guettat
08-26-2006, 02:44 AM
Louange à Allah

La loi islamique enseigne qu’on baisse le regard et interdit qu’on le porte à une femme étrangère, dans le but de préserver la pureté des âmes et sauvegarder l’honneur des serviteurs [d’Allah]. Il existe des cas exceptionnels dans lesquels la loi permet de regarder une femme étrangère par nécessité et pour un besoin important. C’est le cas du fiancé qui doit regarder sa fiancée car de cela peut dépendre une décision qui revêt une grande importance dans la vie de l’homme et de la femme. Voici une partie des textes qui indiquent qu’il est permis de regarder la fiancée.

II MULTUMIM LUI ALLAH SUBHANAHU WA TAALA


Legaea islamica ne invata ca nu trebuie sa ne uitam la alte femei,pentru a prezerva puritatea sufletelor si sa pastram onoarea servitorilor lui ALLAH SUBHANAHU WA TAALA!
Sunt cazuri exceptionale in care se permite sa te uiti la o femeie straina pentru o necesitate sau o nevoie importanta.Este cazul logodnicului care trebuie sa isi vada logodnica,pentru ca decizia este de o importanta majora si o va lua pentru toata viata!


Abou Hourayra dit : « J’étais chez le Prophète (bénédiction et salut soient sur lui) quand un homme vint l’informer qu’il venait d’épouser une femme issue des Ansar. Le Messager d’Allah (bénédiction et salut soient sur lui) lui dit : « L’as-tu regardée ? » - « Non » Répondit l’homme - « Alors, vas la regarder car les Ansar ont quelque chose dans les yeux » dit le Prophète (rapporté par Mouslim, n° 1424 et ad-Daraqutni, 3/253 (34).


Abou Hourayra a zis:Eram langa Profet(sallAllah alaihi wa sallam)cand un om a venit sa il informeze ca el sa insura cu o femeie care vine din Ansar.Mesagerul lui ALLAH(sallAllah alaihi wa sallam)i-a zis:Ai vazut-o?Nu ;raspunde omul;Atunci dute si vede-o,pentru ca
Ansar au ceva in privirea lor;a zis Profetul(raportat de Mouslim,n 1424
si de Daraqutni,3/253(34)Voici des extraits des propos des ulémas concernant les limites du regard à jeter sur la fiancée.

Ash Shafii (Puisse Allah lui accorder Sa miséricorde) a dit : « Si l’on veut se marier avec une femme, on n’a pas le droit de la regarder découverte. Mais on peut regarder ses mains et son visage pendant qu’elle est couverte, et ce, avec ou sans sa permission. A ce propos, le Très Haut dit : « Qu’elles ne manifestent pas leur parure, à l’exception de ce qui en apparaît ». C’est-à-dire : le visage et les mains. » Al-Hawi al-Kabir, 9/34.



Ash Shafii(ALLAH sa il ierte)a zis:"Daca vrem sa ne insuram cu o femeie nu avem dreptul de a o vedea neacoperita.Dar putem vedea mainile ei si fata ei in timp ce ea este acoperita cu sau fara permisiunea ei.De acest propos CEL DE SUS zice:
Ele nu trebuie sa isi arate ce este sub barbie,cu exceptia ceea ce este aparent.Adica :fata si mainile.Al-Hawi al-Kabir,9/34.


Le jugement du fait de toucher la fiancée et de rester en tête-à-tête avec elle

Az-Zaylai (Puisse Allah lui accorder Sa miséricorde) a dit : « Il n’est pas permis au fiancé de toucher le visage et les mains de la fiancée, même s’il est à l’abri de l’excitation, à cause de l’interdiction et l’absence de nécessité ». Voir Radd al-mouhtar ala Duruar al-Moukhtar 5/237.

HOTARAREA DE A ATINGE LOGODNICA SI DE A RAMANE SINGUR CU EA!
Az-Zaylai(ALLAH sa il ierte)a zis:Nu este permis logodnicului sa atinga fata sau mainile logodnicei,chiar daca este adapostit de la excitatie cauza fiind interzicerea si absenta necesitati.Vezi Radd al-mouhtar ala Duruar al-Moukhtar5/237.


Ibn Qudama dit : « Il n’est pas permis de rester en tête-à-tête avec sa fiancée car elle est encore interdite et la loi ne lui permet que de la regarder. Aussi tout ce qui reste demeure interdit. C’est aussi parce que, avec le tête-à-tête, on n’est jamais à l’abri du répréhensible. En effet, le Prophète (bénédiction et salut soient sur lui) a dit : « Qu’un homme ne reste pas seul avec une femme car Satan devient leur troisième (compagnon) ».Il ne doit pas la regarder pour le plaisir ou de façon suspecte.


Ibn Qudama a zis:Nu este permis sa ramana "cap-in-cap"cu logodnica pentru ca este interzis si legea ii perimite doar sa o vada.Si tot ce mai ramane este interzis.
Si pentru ca,acest "cap-in-cap",niciodata nu este la adpost de neasteptari.Profetul (sallAllahu alaihi wa sallam) a zis:Un om nu ramane singur cu o femeie pentru ca Dracul este al treilea(cu ei).Nu trebuie sa o vada pentru pura placere sau de un fel suspect.


Iemenica, imi cer scuze iubita dar mai mult nu am avut timp sa traduc,stii ca maine plec si crede-ma ca nici bagajul nu l-am facut

Mariyah
08-26-2006, 01:44 PM
If a man has seen enough of his fiancée, within the limits set by Islam, to enable him to decide whether to go ahead with the marriage or not, then it is not permissible for her to uncover any part of her body in front of him until after the nikaah.


Pai si daca sotul dupa ce o vede asa cum este dupa nikaah si isi da seama ca nu-i place de ea? Ce mai poate face?

Mariyah
08-26-2006, 01:50 PM
of de ce mai intreb , probabil ca un bun muslim trebuie sa se resemneze in fata acestui fapt. In Islam conteaza credinta si nu frumusetea , isn`t it?

Hanaa
08-29-2006, 11:02 AM
Al salamu aleikum wa rahamtullah
Am citit cu interes ceea ce ati scris.
Parerea mea este ca viitorul sot poate vedea fata si mainile pt a fi siguri ca nu facem ceva ce nu este pe placul Lui Allah subhana wa taala. Exista solutii in cazul in care vrea sa stie neaaparat cum arata fata fara batic o poate ruga pe mama lui sau pe sora lui sa o vada pe fata fara batic si sa-i spuna cum este.
Eu am fost fff surprinsa cand un musulman care-si cauta sotie mi-a spus ca vrea sa ma cunoasca mai bine si ca asteapta de la mine poze fara batic ca sa ne putem casatori:eek: Am fost atat de surprinsa si de dezamagita in acelasi timp incat atunci am ras cu lacrimi de aberatia pe care a spus-o si altadata nu am mai vb cu el.
Mie nu mi se pare corect sa-mi dau baticul jos in fata unui barbat pana la casatorie. Atunci de ce il mai port???
In alta ordine de idei niqabul este sunna si nu e nici un pacat daca femeia si-l da jos pt ca viitorul sot sa-i vada fata. Totusi atractia fizica dintre 2 oameni este importanta. Este primul lucru care te face sa vrei sa-l cunosti pe celalalt mai bine. De ce sa nu recunoastem ca asa este???
Allah subhana wa taala sa ne binecuvanteze pe toti si sa ne faca dintre cei placut Lui. Amin

Mariyah
08-29-2006, 01:58 PM
Dar Hanna spre exemplu avea voie sa spuna ce culoare are parul ei, ce lungime etc?

Hanaa
08-29-2006, 03:07 PM
Al salam aleikum wa rahamtullah
Sincer nu stiu daca avem voie sa spunem culoarea parului si lungimea. Dar eu nu spun. Nu vreau sa fac ceva cu buna stiinta si Allah subhana wa taala sa fie suparat de mine.
Aceste amanunte le va sti numai sotul meu inshallah.