PDA

View Full Version : Poate atingerea sotiei sa cauzeze anularea Wud'u ?



Abdul Rahman
08-26-2006, 05:40 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Surorile noastre au dorit sa afle mai multe despre atingere si anularea ablutiunii.

Pentru persoanele crestine de pe forum trebuie spus ca ablutiunea inseamna purificarea pentru adoratie, indeplinirea sa fiind necesara pentru ca rugaciunea care ii succede sa fie valabila.

Un musulman trebuie sa aiba ablutiune si atunci cand pune mana pe Coranul cel Glorios, cand face de sapte ori inconjurul Kaabei, cand face segidetut-tilaua (prosternare de recitare), cand implineste o rugaciune de inmormantare (salat genaza) etc.

Ablutiunea nu se efectueaza la intamplare, ci se tine cont de anumite reguli. Unele dintre aceste reguli sunt obligatorii (fard), iar altele optionale si binevenite (sunnet) [1]

Revenind la subiectul referitor la atingerea sotului/sotiei si posibila anulare a ablutiunii, opinia cea mai raspandita a invatatilor musulmani este ca atingerea sotiei nu conduce automat la anularea wudu, exceptie facand cazul in care aceasta atingere are drept rezultat eliminarea de sperma.

Aceasta este opinia lui Ibn Abbas (Allah Preainaltul fie multumit de el !) si, de asemenea, a imamului Ali bin Abi Talib (Allah Preainaltul fie multumit de el !), dar si a lui Hasan, Mujahid si Qutada.

Lista poate fi completata cu Abu Hanifah, Ibn Jarir, At Tabari si cu Al Islam ibn Taimiyyah.

Toti aceastia isi intemeiaza punctul de vedere pe un hadis al A'isei (Allah Preainaltul fie multumit de ea !), sotia Profetului (pacea si binecuvantarea fie asupra sa !) care a spus :

"Tocmai adormisem in fata Mesagerului lui Allah si picioarele mele se aflau chiar pe directia sa de rugaciune( qiblah). Si cand s-a aplecat la pamant, m-a atins, iar eu mi-am miscat picioarele, iar cand el s-a ridicat in picioare – le-am dat intr-o parte". [1] (relatat de Bukhari)

Dar nu trebuie sa uitam ce ne spune Allah Preainaltul in Nobilul Coran :

'O, voi cei care credeti ! Nu va apropiati de Rugaciune [As-Salat] atunci cand […] sau ati atins muierile […]' (surat An-Nisa’ 4 : 43 – in traducere sura 'Femeilor')
Sau :

'[…] Daca sunteti bolnavi […] sau ati atins muierile si nu gasiti apa […]' (surat Al-Ma'ida 5 : 6 – in traducere sura 'Mesei intinse sau servite')

Imamul Al Islam Ibn Taimiyyah sustine interpretarea corecta a versetului "sau ati atins muierile" face referire la o relatie sexuala, asa cum au sustinut si Ali (Allah sa fie multumit de el !), Ibn Abbas, dar si multi altii.

Nu trebuie insa sa omitem nici parerea altor invatati ai Islamului – mai putin numerosi, este adevarat - care sustin ca atingerea sotiei ar conduce la anularea ablutiunii.

Insa opiniile lor pot fi usor combatute chiar prin comportamentul Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) care a sarutat cateva dintre sotiile sale si apoi a facut rugaciunea fara a mai face ablutiune. Ori daca aceasta ar fi condus la anularea ablutiunii, atunci Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) cu siguranta ne-ar fi atras atentia.

In concluzie, nu exista nimic in Nobilul Coran sau in Sunnah care sa -----streze ca simpla atingere a sotiei conduce automat la anularea ablutiunii.

Si Allah Preainaltul stie cel mai bine !

Note de subsol :

[1] Pentru mai multe detalii a se studia, 'Cartea Rugaciunii', editura Islam, 2004, articolul 'Et-tahara' (purificarea) scris de fratele Nerdin Bari in numarul 9/2006 al revistei 'Islamul azi' etc.

[2] Locuintele, in acea perioada, nu dispuneau de lampi pentru iluminat.