PDA

View Full Version : Pieile de animale in Islam



Abdul Rahman
08-26-2006, 09:22 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a interzis sa purtam haine confectionate din piei de animale salbatice (in special de tigru !) sau sa ne asezam pe astfel de piei. In casa in care exista - ingerii nu intra.

S-a relatat ca al-Miqdaam ibn Ma’diyakrib (Allah fie multumit de el !) a spus :

'L-am auzit pe Mesagerul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) interzicand purtarea pieilor de animale sau sa calarim asezati pe o astfel de piele'. (relatat de Abu Dawood in Sahih-ul sau)

Exista si cateva a-hadisuri pe aceasta tema, motivul principal pentru care exista aceste interdictii fiind aroganta, trufia care emana, asemenea celor care traiesc o viata extravaganta.

In final se mai impune sa aratam un lucru important pe aceasta tema : trebuie facuta distinctia intre pielea animalelor salbatice (a caror purtare sau folosire ca decor in casa sau in afara ei sunt haram) si cea a animalelor care pot fi mancate, avand permisiune in acest sens de la Stapanul nostru, Allah Atotputernicul.

Pieile acestor animale pot fi folosite ca decor (printre adeptii acestui punct de vedere numarandu-se si al-Awzaa’i, 'Abd-Allaah ibn al-Mubaarak and Ishaaq ibn Raahawayh) [1]

Dupa parerea mea, insa, este bine sa evitam folosirea pieilor de orice tip, aceasta denotand extravaganta. Si asta, in timp ce oameni mor zilnic in toata lumea, in special in Africa, din cauza lipsei de apa potabila sau minimul de mancare :smile308:


http://news.bbc.co.uk/media/images/40659000/jpg/_40659082_africa_12.jpg

Allah Preainaltul stie cel mai bine !

Note de subsol :

[1] a se vedea in acest sens si Sahih-ul Muslim scris de al-Nawawi

Saira
09-08-2006, 09:30 PM
Assalamou alaykoum wa rahmatullahi wa barakatouhu


Referitor la acest subiect as avea o intrebare.Este haram sa port haine din piele?La fel si incaltamintea,va trebui sa renunt la ea?
Eu stiam ca hainele de piele sunt sunt facute din piei de bovine sau porcine (nu stiu cine mi-a spus asa),deci nu este vorba de animale salbatice.
In acest caz eu ce aleg:sa port haine si incaltari de piele sau nu?

aiscia
09-09-2006, 01:55 PM
Surioara Draga,este Interzisa Mancarea Carnii Animalelor Sacrificate Non Islamic...
Nu Cred Ca Este Haram Sa Porti Haine Sau Pantofi De Piele...
Acelasi Lucru L-am Intrebat Si Eu In Privinta Cremelor Si Parfumurilor Care Contin Alcool...
SUNT DE ACORD CU FRATELE DAN,ESTE BINE SA NU EXPUNEM PIEILE ANIMALELOR PRIN CASA,CA ORNAMENTE

amal
09-09-2006, 03:13 PM
bebe, e prima data cand aud despre imbracamintea de piele ca ar fi posibil sa fie interzisa in islam...logic mi s-ar parea sa nu fie interzisa, deoarece animalele domestice sant pt folosul omului. asa cum a zis aiscia, stiam ca in islam este interzis doar sa mananci din carnea animalelor care nu sant sacrificate islamic. cat despre piele...nu stiu, ar fi interesant de stiut exact, din moment ce e interzis in islam sa chinui un animal, dar nu stiu daca in ziua de azi animalele domestice de la care se ia pielea sunt chinuite sau nu.

Nu trebuie sa fim extravaganti, dar nici exagerati, sa ajungem sa refuzam sa mancam din mancarea permisa..zic aici in general, nu vorbesc de o religie anume...stiti ca sant multi oameni care refuza sa manance pui de exemplu, din mila pt pasarea respectiva:)

personal, cred ca pielile salbatice nu sunt NECESARE pt om, sant deci o extravaganta. nu stiu exact ce precizeaza islamul, dar si dan cred ca a dat de inteles ca pieile salbatice sunt interzise, iar referitor la cele provenite de la animalele domestice cred ca a vorbit in numele propriu.

Saira
09-09-2006, 09:12 PM
bebe, e prima data cand aud despre imbracamintea de piele ca ar fi posibil sa fie interzisa in islam...logic mi s-ar parea sa nu fie interzisa, deoarece animalele domestice sant pt folosul omului. asa cum a zis aiscia, stiam ca in islam este interzis doar sa mananci din carnea animalelor care nu sant sacrificate islamic. cat despre piele...nu stiu, ar fi interesant de stiut exact, din moment ce e interzis in islam sa chinui un animal, dar nu stiu daca in ziua de azi animalele domestice de la care se ia pielea sunt chinuite sau nu.

Nu trebuie sa fim extravaganti, dar nici exagerati, sa ajungem sa refuzam sa mancam din mancarea permisa..zic aici in general, nu vorbesc de o religie anume...stiti ca sant multi oameni care refuza sa manance pui de exemplu, din mila pt pasarea respectiva:)

personal, cred ca pielile salbatice nu sunt NECESARE pt om, sant deci o extravaganta. nu stiu exact ce precizeaza islamul, dar si dan cred ca a dat de inteles ca pieile salbatice sunt interzise, iar referitor la cele provenite de la animalele domestice cred ca a vorbit in numele propriu.


La asta m-am gandit si eu,n-am de gand sa port piei pt extravaganta,dar vreau sa port haine/incaltaminte de piele fiindca sunt mult mai rezistente si,de ce sa nu recunosc,imi plac :smile16: dar nu fac din asta o extravaganta.sa inteleg ca e permis,nu?

Abdul Rahman
09-09-2006, 10:39 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Induartor !

Salam aleikum, dragi surioare si imi cer scuze ca am intarziat cu raspunsul :give_rose:

Incerc in sha Allah sa scriu si pe noul forum 'Islam in Romania' si - desi o fac cu mare placere - asta mi-a rapit un picut din timpul pe care trebuia sa-l aloc in sha Allah raspunsului de fata.

Asadar, legat de purtarea hainelor din piele de animale, am gasit si site-uri in care scrie ca purtarea lor se numara printre semnele care vestesc apropierea 'Zilei de Apoi' - si de aici am dedus ca nu ar trebui purtate.

Tot atat de adevarat este si faptul ca am gasit alte site-uri in care se spune ca este permis a purta acest gen de imbracaminte, cu conditia ca acele haine sau ghete sa nu fie confectionate din piei de animale interzise (ex. : porcul).

Spuneau cei de acolo ca astfel de piei impure afecteaza si rugaciunea daca le purtam in acest timp. Si, se mai spunea, ca doar daca nu exista nicio alta posibilitate de a purta alt gen de haine (deci in cazurile extreme, cum ar fi sa mori de ger etc.) atunci putem purta si ceva confectionat din piei de animale de acest gen.

Allah Preainaltul stie, insa, cel mai bine !

Saira
09-09-2006, 11:46 PM
Assalamou alaykoum wa rahmatullahi wa barakatouhu

Multumesc mult pt raspuns,Dan :give_rose: mi-a fost foarte folositor,wallahi.

Mariyah
09-10-2006, 11:15 PM
Amal eu sunt o aparatoare a drepturilor animalelor insa in acelasi timp sunt indragostita de hainele de piele lungi si negre.Refuz sa ma gandesc la cate animale au fost sacrificate pentru confectionarea uneia insa asta e viata pana la urma:viata de animal.

Moataz
09-11-2006, 04:28 PM
People, I don't know Romanian, but I heard about this animal skins thread from my friends.

A general principle.... using animal skins after slaughtering and tanning them (treating with chemicals) are NOT haram at all, except dogs and pigs because they are not appropriate for Muslim use, and except wild animals such as lions and tigers which are forbidden because they give you a feeling that you are better and stronger than others, the feeling of superiority and vanity, which is totally forbidden in Islam.

There is a slight argument about fox skins, but the most nearest logical fatwa about this is that fox skin are NOT haram.

This principle are for wearing them, putting them as decoration in houses, sleeping on them, or riding on them.