PDA

View Full Version : Viza pentru UK



kamy
08-27-2006, 11:16 PM
Salaam aleykum!!!
Chiar daca nu am postat pana acum sa stiti ca sunt prezenta de ceva vreme pe aici si am citit cu mare interes multe dintre mesajele voastre.
Am vazut mesajul surorii din Constanta care doreste sa mearga in Siria
si indraznesc sa deschid si eu acest subiect.
Doresc sa plec in UK cu viza de vizita la sotul meu.Am fost o data la viza dar mi s-a refuzat pe motiv nu as avea interes sa ma intorc,ca nu pot sta acolo fara sa apelez la fonduri publice si asa mai departe ...le-au pus pe toate.
De fapt nu am avut contractul de la casa lui si nici pagina cu viza de pe pasaportul lui,dar aveam permisul de munca...
Dragi surori care ati mai trecut prin astfel de situari imi puteti da niste sfaturi?Mai merg in septembrie cu toate actele puse la punct,dar nu stiu ce sa mai adun ca sa nu mai aiba ce zice.
Apropo sotul este pakistanez si acum cu atentatele astea o sa fie si mai stricti.Noi nu suntem casatoriti inca civil ca sa pot depune pentru o viza de sotie.
Daca a-ti avea cateva sugesti v-as ramane indatorata!
Va multumesc!

Mariyah
08-27-2006, 11:30 PM
un articol gasit pe net:


Vize pe internet pentru Marea Britanie


Solicitările on-line vor avea prioritate īn faţa celor completate manual
De la 1 septembrie 2006, Ambasada Marii Britanii la Bucureşti va accepta aplicaţii on-line pentru toate categoriile de viză.
Cei care vor să plece īn Marea Britanie pot obţine din această toamnă viza şi prin internet.

Pentru aceasta trebuie accesat site-ul ambasadei, anume www.britishembassy.gov.uk/romania
Daca mai ai rabdare, din cate stiu eu la 1 ianuarie 2007 Marea Britanie va ridica vizele si vei putea calatori liber..

Un asemenea serviciu pe internet este deja funcţional īn peste 40 de ţări. Ambasadorul Marii Britanii la Bucureşti, Robin Barnett, a declarat că este īncāntat să anunţe lansarea acestui nou serviciu şi pentru cetăţenii din Romānia.

"Sunt convins, declară Robin Barnett, că astfel vor fi reduse īn mare măsură cozile din faţa ambasadei, precum şi timpul total de aşteptare destinat aplicării pentru viză."

Cei interesaţi de viză trebuie să completeze un formular electronic simplu cu diferite date personale.

După salvarea şi trimiterea aplicaţiei, persoana va primi un e-mail de confirmare şi un număr de referinţă pentru programarea ulterioară.

Apoi se programează un interviu pentru care se achită o taxă, īncă nespecificată de Ambasada Marii Britanii.

Aplicaţiile completate manual vor fi acceptate īn continuare īnsă numai pentru o perioadă de tranziţie, anunţă Ambasada Marii Britanii, care a precizat că solicitările on-line vor avea prioritate.

Eu stiu ca ai nevoie de o invitatie din partea unei persoane stabilite acolo.
Daca mai ai rabdare , din cate stiu eu Marea Britanie va ridica vizele la 1 ianuarie 2007 asa ca accesul va fi liber in Anglia.

Amaly
09-13-2006, 11:37 PM
Pai sa vina el aici sa va casatoriti si apoi sa plece si sa te cheme.E adevarat ca dureaza actele vreo citeva luni si tot ianuarie va prinde,deci poate e mai bine sa asteptati ianuarie.Zic si eu...