PDA

View Full Version : Luna



amoodia
08-30-2006, 03:34 AM
salam aleykum
stiu ca am gasit mai demult pe internet unde scria ca luna a fost impartita in 2, dar acum caut diferite combinatii de cuvinte si nu mai gasesc. are cineva vreun site in care scrie despre asta?

Iman3
08-30-2006, 09:38 AM
salamu alaikum wa rahmatullah!
http://www.islamanswers.net/miracles/moon.htm
http://www.muslimtents.com/muslimguide/Science1.htm
http://www.imanway.com/en/showthread.php?t=1574
http://www.submission.org/miracle/moon.html
http://www.intisaarul.netfirms.com/splitting_of_the_moon.htm
.........................
http://www.youtube.com/watch?v=Ez699UAjzpU&mode=related&search=
SubhanaAllah!

aneres
08-30-2006, 11:35 AM
dar aceste site-uri nu sunt toate islamice? nu ar trebui sa fie o dovada si pe site-uri care sunt pur despre stiinta, astronomie?

Anna
08-30-2006, 12:30 PM
dar aceste site-uri nu sunt toate islamice? nu ar trebui sa fie o dovada si pe site-uri care sunt pur despre stiinta, astronomie?


stiinta a dovedit asta nu am timpul momentan sa iti gasesc tratate si lucrari si siteuri acuma dar inshAllah revin
dar stai lin ca e dovedit stiintific asta ...si chiar daca te uiti la o simpla poza cu luna se poate usor cu ochiul liber

Anna
08-30-2006, 12:37 PM
uite hai ca reusi sa iti gasesc ceva cat de cat

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap021029.html

sper sa fie de folos nu am timp de mai multe cautari:(

Abdul Rahman
08-31-2006, 02:25 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Amoodia, ne bucura interesul pe care-l arati pentru miracolele facute de profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui !) doar cu puterea lui Allah Preainaltul.

Aneres, intai de toate bine ai venit pe forum alaturi de noi.

Probabil ca nu esti musulmanca si tocmai de aceea trebuie sa stii ca acesta nu este singurul miracol. Mai sunt si altele : multiplicarea apei, Calatoria Nocturna etc. Daca deja cunosteai aceste aspecte, cu atat mai bucurosi putem fii :)

In al doilea rand, o sa starui un pic asupra a ce ai scris :


dar aceste site-uri nu sunt toate islamice? nu ar trebui sa fie o dovada si pe site-uri care sunt pur despre stiinta, astronomie?

Aici se cuvin din nou facute niste precizari pe care le-am mai spus si pe care le reiau cu placere :)

Crestinii, in general, aproape ca nu accepta ideea unui numitor comun intre religie si stiinta. Biserica crestina a declarat de-a lungul istoriei sale respectabile ca dobandirea de cunostiinte stiintifice este o consecinta a pacatului originar.

Prin urmare, daca se discuta cu un crestin probleme religioase si stiintifice, el nu le va plasa pe aceeasi treapta. Insa, cei care gandesc asa nu cunosc Islamul !

Se stie din Nobilul Coran ca profetului Adam (pacea fie asupra sa !) era favorizat fata de ingeri tocmai prin virtutea cunoasterii date de Allah Preainaltul.

Aceasta este in opozitie cu Biblia, cealalta Carte Sfanta in care noi, musulmanii, credem. In Biblie, invatatura dobandita de Adam (pacea asupra sa !) este cauza ... expulzarii sale din Paradis, si nicidecum un semn al onorarii sale :(

Am tinut sa fac aceste foarte succinte precizari tocmai pentru a incerca sa arat ca este ilogica intrebarea ta. Nobilul Coran este cea mai buna 'Carte de stiinta' care a existat vreodata. El a devansat stiinta mereu si pe aceasta tema poti gasi foarte multe articole si filme documentare realizate cu unii dintre cei mai mari oameni de stiinta ai lumii. Toti s-au resemnat in fata Nobilului Coran si cuvantul 'miracol' este prea sarac pentru a exprima in cuvinte ce au simtit cand au studiat pasajele respective.

In al treilea rand, musulmanii nu 'se afiseaza' cu minunile profetului Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) dintr-un singur motiv : pentru noi cel mai mare miracol este Nobilul Coran si ne este suficient !

Revenind la miracolul despicarii lunii in doua, aici sunt de ajuns cuvintele lui Allah Preainaltul din Coranul cel Glorios :

'1. Ceasul s-a apropiat si Luna s-a despicat.
2. Insa cand vad un semn, ei se indeparteaza si zic : "[Aceasta este] o vrajitorie neintrerupta !"
3. Ei invinuiesc de minciuna si urmeaza poftele lor si tot lucrul este hotarat' (surat Al-Qamar 54 : 1-3 - in traducere 'Luna')

Fotografiile sugestive, precum cea de mai sus, nu fac altceva decat sa intareasca, desi in niciun caz nu era necesar - repet - ceea ce Allah Preainaltul a spus in Nobilul Coran.

Daca mai aveti si alte intrebari,va stam cu placere la dispozitie in sha Allah :)

amoodia
08-31-2006, 02:41 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Amoodia, ne bucura interesul pe care-l arati pentru miracolele facute de profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui !) doar cu puterea lui Allah Preainaltul.

Aneres, intai de toate bine ai venit pe forum alaturi de noi.

Probabil ca nu esti musulmanca si tocmai de aceea trebuie sa stii ca acesta nu este singurul miracol. Mai sunt si altele : multiplicarea apei, Calatoria Nocturna etc. Daca deja cunosteai aceste aspecte, cu atat mai bucurosi putem fii :)

In al doilea rand, o sa starui un pic asupra a ce ai scris :



Aici se cuvin din nou facute niste precizari pe care le-am mai spus si pe care le reiau cu placere :)

Crestinii, in general, aproape ca nu accepta ideea unui numitor comun intre religie si stiinta. Biserica crestina a declarat de-a lungul istoriei sale respectabile ca dobandirea de cunostiinte stiintifice este o consecinta a pacatului originar.

Prin urmare, daca se discuta cu un crestin probleme religioase si stiintifice, el nu le va plasa pe aceeasi treapta. Insa, cei care gandesc asa nu cunosc Islamul !

Se stie din Nobilul Coran ca profetului Adam (pacea fie asupra sa !) era favorizat fata de ingeri tocmai prin virtutea cunoasterii date de Allah Preainaltul.

Aceasta este in opozitie cu Biblia, cealalta Carte Sfanta in care noi, musulmanii, credem. In Biblie, invatatura dobandita de Adam (pacea asupra sa !) este cauza ... expulzarii sale din Paradis, si nicidecum un semn al onorarii sale :(

Am tinut sa fac aceste foarte succinte precizari tocmai pentru a incerca sa arat ca este ilogica intrebarea ta. Nobilul Coran este cea mai buna 'Carte de stiinta' care a existat vreodata. El a devansat stiinta mereu si pe aceasta tema poti gasi foarte multe articole si filme documentare realizate cu unii dintre cei mai mari oameni de stiinta ai lumii. Toti s-au resemnat in fata Nobilului Coran si cuvantul 'miracol' este prea sarac pentru a exprima in cuvinte ce au simtit cand au studiat pasajele respective.

In al treilea rand, musulmanii nu 'se afiseaza' cu minunile profetului Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) dintr-un singur motiv : pentru noi cel mai mare miracol este Nobilul Coran si ne este suficient !

Revenind la miracolul despicarii lunii in doua, aici sunt de ajuns cuvintele lui Allah Preainaltul din Coranul cel Glorios :

'1. Ceasul s-a apropiat si Luna s-a despicat.
2. Insa cand vad un semn, ei se indeparteaza si zic : "[Aceasta este] o vrajitorie neintrerupta !"
3. Ei invinuiesc de minciuna si urmeaza poftele lor si tot lucrul este hotarat' (surat Al-Qamar 54 : 1-3 - in traducere 'Luna')

Fotografiile sugestive, precum cea de mai sus, nu fac altceva decat sa intareasca, desi in niciun caz nu era necesar - repet - ceea ce Allah Preainaltul a spus in Nobilul Coran.

Daca mai aveti si alte intrebari,va stam cu placere la dispozitie in sha Allah :)



salam aleykum
sunt musulmanca, iar ceea la ce ai facut qoute nu am scris eu. stiu de multe dintre miracole, si intotdeauna vreau sa aflu mai mult. pagina despre luna ma interesa in mod deosebit, pentru ca sotul meu vorbea cu niste norvegieni pentru care stiinta e dumnezeu, si ei nu auzisera ca luna a fost despartita in 2.

multumesc tuturor pentri link-urile date.Allah barik fikum

Abdul Rahman
08-31-2006, 02:46 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Cu placere, insa despre Aneres am afirmat ca nu este musulmanca.
Nu despre tine :)

Oricum, oamenii Cartii care doresc sa descopere frumusetea Islamului, sunt bineveniti oricand :)

amoodia
08-31-2006, 02:53 AM
imi cer scuze Dan pentru incurcatura. la ora asta sunt putin bulversata si nici nu ma simt prea bine.Allah sa te rasplateasca pentru eforturile tale.

Abdul Rahman
08-31-2006, 02:59 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Nu este nicio problema, surioara :)
Toti avem astfel de momente.
Imi pare rau ca nu te simti prea bine...

Fie ca Allah Preainaltul sa iti usureze starea ... sufletul :give_rose:

daniela_muslimah
08-31-2006, 05:29 PM
Crestinii, in general, aproape ca nu accepta ideea unui numitor comun intre religie si stiinta. Biserica crestina a declarat de-a lungul istoriei sale respectabile ca dobandirea de cunostiinte stiintifice este o consecinta a pacatului originar.

Prin urmare, daca se discuta cu un crestin probleme religioase si stiintifice, el nu le va plasa pe aceeasi treapta. Insa, cei care gandesc asa nu cunosc Islamul !

Se stie din Nobilul Coran ca profetului Adam (pacea fie asupra sa !) era favorizat fata de ingeri tocmai prin virtutea cunoasterii date de Allah Preainaltul.

Aceasta este in opozitie cu Biblia, cealalta Carte Sfanta in care noi, musulmanii, credem. In Biblie, invatatura dobandita de Adam (pacea asupra sa !) este cauza ... expulzarii sale din Paradis, si nicidecum un semn al onorarii sale :(

Am tinut sa fac aceste foarte succinte precizari tocmai pentru a incerca sa arat ca este ilogica intrebarea ta. Nobilul Coran este cea mai buna 'Carte de stiinta' care a existat vreodata. El a devansat stiinta mereu si pe aceasta tema poti gasi foarte multe articole si filme documentare realizate cu unii dintre cei mai mari oameni de stiinta ai lumii. Toti s-au resemnat in fata Nobilului Coran si cuvantul 'miracol' este prea sarac pentru a exprima in cuvinte ce au simtit cand au studiat pasajele respective.







Intr-adevar.. de multe ori se pune problema "stiinta sau religie"?...

mai ales cand mai vine si teoria evolutionista, pe care inca se mai bazeaza atatia :(

~~~

Odata mi-am intrebat bunicul de suflet, care fusese om de stiinta, fizician... (eram crestina pe vremea aceea) de ce nu se pot impaca stiinta si religia?.. Si s-a uitat la mine atat de uimit: "Cine ti-a spus asa ceva? Orice om adevarat de stiinta vede ca exista Dumnezeu!"...

Mai tarziu...

Alhmadulillah.. a urmat aceasta binecuvantare: Islamul...

pe la 14 ani.. era convinsa ca vreau sa fiu Astronom... ;)...

cand am citit apoi ataaaaatea lucruri afirmate despre acest Univers in Qur'an... Alhamdulillah...

nu-mi venea sa cred ca exista o asemenea religie Mareata...

Alhamdulillah...

sunt ataaatea minuni in Sfantul Qur'an.. el insusi e o Minune....

si ce surprinde cel mai mult, referitor la minunile stiintifice, e vastitatea domeniilor pe care le cuprind si precizia uluitoare ce le caracterizeaza..

Subhana Allah!

~~~