PDA

View Full Version : Musulmancă în atenţia Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării



Anna
08-30-2006, 01:53 PM
Membrii Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD) au demarat o anchetă în cazul tinerei de religie musulmană care a fost împiedicată să facă baie într-unul dintre ştrandurile termale din judeţul Arad, în costum de baie tradiţional.

Potrivit celor declarate de Adrian Cămărăşan, membru în consiliul director al CNCD, investigaţiile au la bază o autosesizare după articolele apărute în mass-media. „Am sosit la Arad pentru a discuta cu toate părţile implicate în acest caz. Informaţiile adunate de noi vor face obiectul unui raport care va fi dezbătut de colegiul director, iar dacă se va hotărî că este vorba despre discriminare avem posibilitatea să aplicăm sancţiuni contravenţionale“, a precizat Adrian Cămărăşan.

Acesta a mai adăugat că patronul bazei de agrement din localitatea Şofronea riscă o amendă cuprinsă între 2 şi 40 de milioane de lei vechi, în cazul în care Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării va emite o hotărâre din care să reiasă că acesta se face vinovat de discriminare.

„Acesta este primul caz de acest gen din România, ancheta fiind foarte delicată pentru că avem de a face cu două culturi diferite, iar în acest moment asistăm la o aşa zisă «islamofobie» în toată lumea, verdictul în acest caz nefiind deloc uşor de dat“, a mai adăugat Cămărăşan. Hotărârea emisă de Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării va putea fi folosită de femeia musulmană ca probă în instanţă.

Sherin Diaa, este adepta religiei islamice şi locuieşte de câţiva ani în Arad împreună cu familia. Insoţită de doi trei copii ai săi şi de o prietenă, femeia a vrut să facă baie în costumul ei de baie tradiţional, care este format din pantaloni lungi şi o bluză cu mâneci, fapt care a deranjat-o pe administratoarea bazei de agrement de la Şofronea. Sherin Diaa a fost scoasă cu ţipete atât din bazin cât şi din incinta bazei de agrement. Aceasta intenţionează să intenteze proces patronului ştrandului, Daniel Negrea, pe motiv că a a fost agresată verbal şi umilită în public de faţă cu cei doi copii minori.

In replică, Daniel Negrea, patronul ştrandului, şi preşedintele Fundaţiei creştine „Humanitas Gura Popii“ a susţinut că femeia nu avea ce căuta cu un astfel de costum de baie la ştrand şi că acest lucru ar putea degenera, oamenii fiind tentaţi să intre cu hainele de pe stradă în bazine.

Patronul bazei de agrement de la Şofronea este şi consilier judeţean, ales la alegerile locale din 2004 pe listele Paridului Democrat.

sursa:http://2005.informatia.ro/Article110274.phtml

Mariyah
08-30-2006, 03:41 PM
Parerea mea e ca Daniel Negrea, patronul strandului are dreptate. Multi oameni ar putea intra in apa imbracati in hainele de pe strada daca i-ar fi permis muslimei intrarea in bazin.
Pe deoparte gestul care ar trebui sa deranjeze este felul cum i-au adus la cunostiinta femeii dorinta lor: prin agresiune verbala si scoaterea ei violenta din bazin.

Saira
08-30-2006, 04:06 PM
Hmm...acest caz e discutabil din mai multe puncte de vedere:

In primul rand,femeia respectiva a fost pur si simplu gonita din acel loc...asta insemnad agresiune,deci ceva nu tocmai placut,ba chiar foarte jenant pentru persoana in cauza.

In al doilea rand,scuza reprezentatntului strandului nu e tocmai buna.Numai lipsa de informatie a oamenilor i-ar putea face sa creada ca pot intra in hainele de strada in strand.

In al treilea rand,raul este deja facut.Se poate,insa,stipula in regulamentul acelui strand,ca este permis accesul pe strand si a persoanelor de alte nationalitati/religii...in caz contrar,este clar ca avem de-a face cu un caz de discriminare.

latifa
08-30-2006, 04:18 PM
Nu vreau sa se ajunga iar la discutii interminabile,dar in regulamentul oricarui strand este stipulat clar ca nu ai voie sa intrii imbracat si asta o stie toata lumea.Aceasta doamna musulmanca a gresit ca nu s-a informat sau ca nu a explicat situatia ei inainte de a intra in apa.Acei oameni au gresit cand s-au comportat asa cu ea.....intr-adevar nu aveau de ce sa o jigneasca sau sa tipe la ea.

Pana la urma nici unul dintre ei nu are dreptate si sunt curioasa cum se va rezolva problema.:give_rose:

nour al huda
08-30-2006, 04:22 PM
Eu nu am inteles ce cauta o muslima in astfel de locuri?????????Chiar daca era imbracata in pantaloni si bluza lunga,..........acelea, ude fiind , se muleaza pe corp.......acolo banuiesc ca erau si barbati...., barbatii in Romania cand merg la strand, fie el si termal.....nu cred ca este un lucru tocmai bun de vazut de catre o muslima.........

Cat despre patron......ori e lipsit de orice cultura,ori la apucat "islamofobia"............

Anna
08-30-2006, 05:39 PM
Nu vreau sa se ajunga iar la discutii interminabile,dar in regulamentul oricarui strand este stipulat clar ca nu ai voie sa intrii imbracat si asta o stie toata lumea.Aceasta doamna musulmanca a gresit ca nu s-a informat sau ca nu a explicat situatia ei inainte de a intra in apa.Acei oameni au gresit cand s-au comportat asa cu ea.....intr-adevar nu aveau de ce sa o jigneasca sau sa tipe la ea.

Pana la urma nici unul dintre ei nu are dreptate si sunt curioasa cum se va rezolva problema.:give_rose:

nu a intrat imbracata \...a intrat in costum de baie islamic e diferenta daca intra in abaye era altceva...dar ce purta ea tot costum de baie se numeste

suleiman
08-30-2006, 06:59 PM
nu a intrat imbracata \...a intrat in costum de baie islamic e diferenta daca intra in abaye era altceva...dar ce purta ea tot costum de baie se numeste

Cum adica costum de baie islamic ?
Nu am auzit de asa ceva nici o data .

O femeie care tine la religia ei nu are ce sa caute in locuri unde este o multime de barbati .

Conform religiei islamice , femeia trebuie sa fie acoperita , si pantalonii si bluza nu reprezinta nici un islam .

Toata vina e pe ea , si bine ca a scos-o de acolo ca sa nu mai repete o astfel de greseli .

Daca a urlat la ea pt hainele ei crezand ca sunt haine de pe strada atunci nu a gresit cu nimic , nu cred ca e scris pe fruntea ei ca e musulmanca ca sa stea omul sa se gandeasca la religia ei .

nour al huda
08-30-2006, 07:27 PM
WAWWW, SULEIMAN.....MASHALLAH, MASHALLAH,MASHALLAH.....:scenic: :scenic: :scenic:

Mariyah
08-30-2006, 07:30 PM
Deci concluzia e ca femeia nu avea ce cauta la strand cu alte cuvinte: haram!

imanikka
08-30-2006, 09:14 PM
Cum adica costum de baie islamic ?
Nu am auzit de asa ceva nici o data .

O femeie care tine la religia ei nu are ce sa caute in locuri unde este o multime de barbati .

Conform religiei islamice , femeia trebuie sa fie acoperita , si pantalonii si bluza nu reprezinta nici un islam .

Toata vina e pe ea , si bine ca a scos-o de acolo ca sa nu mai repete o astfel de greseli .

Daca a urlat la ea pt hainele ei crezand ca sunt haine de pe strada atunci nu a gresit cu nimic , nu cred ca e scris pe fruntea ei ca e musulmanca ca sa stea omul sa se gandeasca la religia ei .


Pacat ca nu ai stiu ca sunt si haine pentru innot si pentru sport , sau noi nu avem voie sa facem sport sau sa inotam. uite cam asa arata:

http://www.ahiida.com/img/products/thumbs/177-472-1150682004.jpg http://www.ahiida.com/img/products/thumbs/178-3-1150686195.jpg


Sau poate asa:
http://www.sawf.org/newsphotos/fashion/swimwear.jpg

Oricum nu e in bikini:scenic: Ce cauta unde sunt barbati? Pai era cu copii draga , nu s-a dus sa se bronzeze.

nour al huda
08-30-2006, 09:21 PM
Nu are VOIEEEEEEEE!
Acolo pot fi barbati si femei in bikini, pe care ea ii vede.....si copii sai ii vede.....asa ca educatia lasa de dorit!
Mi s-ar parea de neacceptat ca baietelul meu de 10 ani sa se uite la sutiene care mai decare ...mai decoltate si la tanga , in toata splendoarea lor, si mai ales mi s-ar parea inacceptabil ca fetita sa se uite la barbati straini in chiloti.................

In astfel de locuri, chiar daca suntem acoperite, parerea mea este ca nu avem ce sa cautam. Exista in tarile musulmane ,locuri speciale, unde au acces numai femeile.........dar pana acolo, chiar daca copii isi doresc , eu cred ca este bine sa ne abtinem.Cat despre hainele care le-ai postat...cel putin ultima, mi se pare uluitor de sexi , mai ales dupa ce iesi din apa si se muleaza pe corp.......provocator.
In rest.......nu stiu ce sa zic , dar nu avea ce sa caute acolo, asta e categoric.

imanikka
08-30-2006, 09:36 PM
Nu are VOIEEEEEEEE!
Acolo pot fi barbati si femei in bikini, pe care ea ii vede.....si copii sai ii vede.....asa ca educatia lasa de dorit!
Mi s-ar parea de neacceptat ca baietelul meu de 10 ani sa se uite la sutiene care mai decare ...mai decoltate si la tanga , in toata splendoarea lor, si mai ales mi s-ar parea inacceptabil ca fetita sa se uite la barbati straini in chiloti.................

In astfel de locuri, chiar daca suntem acoperite, parerea mea este ca nu avem ce sa cautam. Exista in tarile musulmane ,locuri speciale, unde au acces numai femeile.........dar pana acolo, chiar daca copii isi doresc , eu cred ca este bine sa ne abtinem.Cat despre hainele care le-ai postat...cel putin ultima, mi se pare uluitor de sexi , mai ales dupa ce iesi din apa si se muleaza pe corp.......provocator.
In rest.......nu stiu ce sa zic , dar nu avea ce sa caute acolo, asta e categoric.

Allah stie mai bine. Este de nediscutat ca daca ai fi intr-o tara musulmana nu s-ar fi intamplat nimic din toate astea:( . SUnt de acord cu tine Nura , dar ce -copii in tarile occidentale pe strada vad mai putine? Intr-o fusta care i se vad bikinii , etc... Nu cred ca asta o fi cauza. In fine fiecare cum crede ca-i mai bine. Putine familii musulmane pleaca la mare in Rom? Gata .. nu mai vorbesc...:give_rose: :give_rose:

latifa
08-30-2006, 09:42 PM
As dori sa mai adaug ceva.In tarile islamice sunt plaje separate pt femei si barbati.Si ,pana si acolo femeile intra imbracate,adica in costumele de baie pe care voi le numiti islamice.De ce,daca sunt numai femei acolo?Sau de ce,daca lor oricum nu li se vede pielea,nu au voie pe aceeasi plaja cu barbatii?Pt ca acele haine se muleaza si deja se vad toate formele.

Si acum haideti sa fim seriosi,de unde era sa stie lumea ca acea costumatie era de fapt costum de baie?:confused:

imanikka
08-30-2006, 09:48 PM
As dori sa mai adaug ceva.In tarile islamice sunt plaje separate pt femei si barbati.Si ,pana si acolo femeile intra imbracate,adica in costumele de baie pe care voi le numiti islamice.De ce,daca sunt numai femei acolo?Sau de ce,daca lor oricum nu li se vede pielea,nu au voie pe aceeasi plaja cu barbatii?Pt ca acele haine se muleaza si deja se vad toate formele.

Si acum haideti sa fim seriosi,de unde era sa stie lumea ca acea costumatie era de fapt costum de baie?:confused:

Da latifa ai dreptate:give_rose: Asat in cazul in care esti intr-o tara musulmana.Dar in Ro ,chiar daca tu stai pe plaja imbracata conform normelor islamice si nu faci o baita in mare , oricum copii tai vad ceea ce nu ar trebui sa vada , chiar daca mama lor este imbraca in abaya. Atunci trebuie sa economisim bani si sa plecam intr-o tara musulmana ca sa ne petrecem vacanta.Dar copii sunt capriciosi :scenic: Spune-le nu s-apoi :scenic: :scenic:

Si acceasi intrebare si ptr barbatii care se duc cu sotiile la mare .In jurul lor numai fete care si mai de care, astfel fac ochii pacate. Si chiar acuma sin intr-o tara musulmana , plajele sunt pline de turisti ,dar cele ptr musulmani nu sunt atat de curate:( Asta e...

latifa
08-30-2006, 09:59 PM
Da latifa ai dreptate:give_rose: Asat in cazul in care esti intr-o tara musulmana.Dar in Ro ,chiar daca tu stai pe plaja imbracata conform normelor islamice si nu faci o baita in mare , oricum copii tai vad ceea ce nu ar trebui sa vada , chiar daca mama lor este imbraca in abaya. Atunci trebuie sa economisim bani si sa plecam intr-o tara musulmana ca sa ne petrecem vacanta.Dar copii sunt capriciosi :scenic: Spune-le nu s-apoi :scenic: :scenic:

Si acceasi intrebare si ptr barbatii care se duc cu sotiile la mare .In jurul lor numai fete care si mai de care, astfel fac ochii pacate. Si chiar acuma sin intr-o tara musulmana , plajele sunt pline de turisti ,dar cele ptr musulmani nu sunt atat de curate:( Asta e...

Stiu,Imaikka,dar daca si in plaja speciala pt femei tot trebuie sa fii imbracata,atunci e clar ...........Dar aici se discuta alta problema.....adica cine sa fie tras la raspundere,si e clar din nou......desi nu erau necesare vorbele urate.
Si mai apare inca o problema.......din dorinta de a apara o surioara putem crea multe discutii despre Islam si apoi oamenii sa se indoiasca de Islam.Intelegi ce vreau sa zic?

Iman3
08-31-2006, 01:08 AM
Salamu alaikum!
daca imi permiteti as vrea sa imi exprim si eu punctul de vedere fara a dori sa il impun cuiva sau sa combat pe cineva.
O fac pentru ca sunt una dintre mamicile "inconstiente" care isi duce copii la mare. revin asupra acestui subiect si a motivatiilor.
Vreau sa incep cu a combate o idee cu care nu sunt de acord DELOC.
Am mai avut o discutie pe aceasta tema cu o surioara tare draga mie chiar zileel acestea.
Faptul ca ce vad copiii la mare sau strand ... e discutabil, pentru ca ei vad oricum pe strada si in locurile publice pe care le frecventam. Pe de alta parte o spun din experienta ca ei sunt atat de absorbiti de jocurile lor incat .. cel putin ai mei nici nu prea observa ce se intampla in jur.
Aici e foarte mult de spus si tema cred eu e f complexa caci in momentul in care ai ales sau ai fost constarns sa traiesti intr-o tara neislamica trebuie sa stii sa traiesti si sa iti asumi acest mod de viata... sa mergi pe sarma cum s-ar spune. Nu poti feri copilul la nesfarsit de anumite aspecte pentru ca mai devreme sau mai tarziu va lua contact cu ele si va fi bulversat.
e ca o boala pentru care copilul din timp isi dexvolta anticorpi.
Mai bine sa educi copilul cat mai devreme sa discearna intre bine si rau si sa inteleaga acel rau de ce e rau? decat sa te prefaci ca nu exista.
repet: este un risc asumat pentru noi cei care am ales sau am fost constarnsi sa traim aici.
Haideti sa vb la obiect ca s anu dau senzatia ca bat apa in piua.
Eu asimilez prost calciu si se pare ca am transmis chestia asta si celor 3 copii ai mei. Din pacate am ajuns la aceasta concluzie acum. Cand baiatul meu a inceput sa dea primele semne nu m-am alarmat nestiind cum stau lucrurile.
Bun! Cand am pus hijab acum 7 ani, bineinteles ca am renuntat si la plaja ( ma refer la mersul la plaja cu copilul) . O vara intreaga stat in casa la varsta cand acest copil avea nevoie de aerul sanatos de mare de soare si de... nu o sa incep acum sa insir beneficiile mersului la mare.
Lucruri au continuat ... acum baiatul meu in varsta de 17 ani are strnul infundat si al hamdulillah ca nu este in faza in care sa aiba probleme respiatorii sau cardiace desi am tremurat pe la usile medicilor pana ne-am dat seama ca problema este doar de ordin estetic. La anii lui nu se mai poate corecta nimic.
Mi-am zis asta este ce sa mai fac acum .. al hamdulillah! Nu mai vorbesc de implicatiile de ordin psihologic si emotionale pentru ca el este complexat din aceasta cauza si niciodata nu sta fara tricou... etc.
A trecut aparent desi ma doare sufletul cand il vad - (f rar) iesind infasurat in cate un prosop de la baie, repede repede fuga la tricou sa se imbrace.

Nu o mai lungesc. trec mai departe. fetita cea mare de 4 ani si ea aceeasi problema si cea mica la fel... Intotdeauna am dat f mare atentie alimentatiei si profilaxiei rahitismului fiind patita de acum cu baiatul. Plimbarile la soare... cum dadea soarele un pic copiii mei erau in parc cu manecutele ridicate si daca temperatura imi permitea si cu pantalonii ridicati cat se poate. Cu toate acestea aceeasi problema. Deja cand ma uit la pieptul fetitei celei mari si vad ca si coastele ei se evazeaza ... Am zis GATA!
Am reusit in cele din urma sa merg la o doctorita f buna, apoi la un chirurg ortoped de copii si nu in ultimul rand musulman si am inteles cum stau lucrurile.
Copii astia au nevoie de soare si de mers pe nisip si prin apa d emare, valurile sa s esparga pe burtica lor.
Cea mica, mi-au spus medicii nici mai mult nici mai putin 60 de plaji cu expunere totala 3-6 ore pe zi.
O familie pe care o stiu, musulmani cu aceeasi problema ca mine au ales sa pleteasca o femeie care sa duca baiatul la plaja continuu dmineata si seara si dupa o vara picoarele copilului s-au corectat ca inainte erau foaret curbate.
Dau acest exemplu pentru ca aici da, doamna respectiva nu a ales sa maerga la plaja dar nu din teama de a-i fugi ochii pe bichinii cuiva ci pur si simplu nu poate s afaca fata domnia sa comentariilor si privirilor rautacioase sau poate doar curioase.
Eu nu am cum sa platesc o femeie pentru asta iar sotul meu este mai mult decat ocupat asa ca daca am gresit Allah sa ma ierte si El Cel care le stie pe toate desigur ca imi cunoaste intentia , asha ca aceast avara am mers la plaja cu copiii mei si am resuit sa le fac celor mici aproape 30 de plaji pana acum. 60 ... este foaret mult.
Cred ca nu poate s aisi inchipuie cineva ca pentru mine este simplu sau placut ... dar al hamdulillah... Ma duc foarte aproape de apa ca altfel nici nu as rezista de caldura si stau si fac castele de nisp cu fetele si tot asha.
Vara asta am intrat si in apa pentru ca fetele au crescut si vor sa se joace si de ce ele sa fie private de ceva la care alti copii au acces?
Am o abaie larga, neagra si pantaloni pe dedesubt (sotul meu a spus ca e mai bine cu panataloni ca in apa se ridica abaya si asha este) si nu intru foarte departe caci ele sunt mici... poate s aimi ajunga apa la baxin si cand ies am grija sa storc bine abaya sau o innod in fatasi atunci cand o ia vantul ea se face ca un sac si se umfla nicidecum nu se lipeste si oricum cand ies din apa ma asez jos pe nisip si nimeni nu vede nimic.
Acum s atrecem la partea cu ce vad si ce cred copiii?
Copiii dupa cum am spus oricum vad si oricum isi pun inatrebari...
Fetele mele initial m-au intrebat de c enu intru in apa? Le-am spus ca nu pot imbracata... logic au spus ca alte mamici se dezbraca...
Le-am explicat ca daca ma dezbrac Allah ma va pedepsi ca o femeie muslim care il iubeste pe Allah nu are voie s anu il asculte.
Nu e greu sa vorbesti unui copil s ainteleaga..... Dupa alte discutii pe care nu vi le mai redau.... cand o doamna avenit langa mine sa ma intrebe de curiozitate cum stau lucrurile cu mine ca deh! de ciudata sunt ciudata... realizez asta.... fata mea a intrebat-o : tu de ce stai dezbracata? nu ti-e frica de focul lui Allah? Femeia a zambit... dar era f incurcata.... Fetita mea nu doreste sa stea dezbracata dimpotriva si-a pregatit hijabul pentru gradinita si ma implora sa o las acoperita la gradinita ca ea vrea Allah sa fie multumit de ea.
Cand mai vede cate o "deochetura" si i se lipesc ochii de ea spune "vai de capul ei! Audhu billahi min ash saitan ir ragim! Allah o sa fie nemultumit de ea si o sa ii inunde casa si o sa ramana fara mancare si ... etc ... ma rog.. ce e la gura ei..." si la sfarsit mai spune si cate un "Doamne fereste!"
Am scris foaret mult caci e greu sa vorbesti de ceva atat de complex in 3 cuvinte.
A! Am uitat sa adauga ca la vremea respectiva am intrebat o doamna f invatat in religie ( mashaAllah), sotia unui seckh care venise la Bucuresti si aceasta doamna desigur mi-a spus ca nu e indicat din cauza a ce vad copii asha cum spuneti si voi si ca oricum ultravioletele sunt in primele ore ale diminetii si asha este caci la orele la care eu merg pe plaja nu e asha de aglomerat si chiar nu e atat d egreu sa iti feresti copiii de scene si imagini ... nedorite.

Parerea mea deci ca atat vreme cat mergi pentru placerea personala desigur ca nu e indicat... dar cande vorba de o necesitate... eu am ales sa merg si imi asum aceasta fapta si Allah sa ma ierte daca am gresit! Oricum copiii vor creste inshaAllah dara cesti primi ani sunt f importanti, si apoi marea si soarele si toate binefacerile sale sunt de la Allah PreaInnaltul pentru toti oamenii... noi insa am ales sa ne inchidem in casele noastre si ei... ceiallti se bucura de toate acestea.
Repet este foarte mult de spus caci s anu credeti ca nu am uneori constiinta inacarcata dar cum am spus Allah stie mai bine ce e in inima mea si intentiile mele.
In privinta doamnei din Arad, eu zic sa nu o condamnam pana nu stim ce cauta femeia aceea acolo si de ce si-a dus copiii la ape termale.
In privinta costumului de baie islamic nici eu nu sunt de acord ... cred ca o basma ceva mai mare este chiar mai indicata ... nu stiu ce sa zic dar desi am fost pusa in situatie... nu am ales costumul.
M-am lungit foarte mult cu acest mesaj si imi cer scuze daca am plictisit pe cineva.

nour al huda
08-31-2006, 01:37 AM
Nu ai plictisit pe nimeni si adevarul este ca la tine e o situatie cu totul si cu totul speciala.
In privinta dorintelor copiilor si a sti sa aleaga ce e bine si ce e rau.............aaaaaaaaa, eu sunt pentru protectie, atat cat este posibil, eventual, ii duc pe malul unui rau sau pe o plaja mai pustie, si tot nu ii amestec cu "ceilalti".
In rest , esti o mamica de milioane si intentiile tale au fost altele cand te-ai dus cu copii la mare.......deci....:give_rose: :give_rose:

Asa este, ar fi mai bine sa nu mai judecam .....cine stie care a fost intentia sa!!

Raisa
08-31-2006, 02:53 PM
Iman 3:give_rose: :give_rose:

Ai perfecta dreptate, copii au nevoie de soare si chiar unii adulti sunt sfatuiti de medic sa mearga la plaja. Eu am aceeasi problema cu asimilarea calciului si am auzit de n ori ca trebuie sa te expui la soare insa am ales sa nu o fac; adica am fost pe plaja anul asta intr-o tara islamica dar am stat imbracata cu pantalon si bluza lunga si larga, tot acelasi rezultat, soarele aproape ca nu m-a atins. Imi tot spun ca trebuie sa gasesc o solutie dar nici macar intr-o tara islamica nu a fost bine, plaja era plina de turisti, cu costum de baie si se uitau urat daca intrai in apa imbracata.

Am intrat de cateva ori si m-am simtit f bine, alhamdulillah insa hainele se lipesc de corp oricum ai face; aveam o grija permanenta sa-mi trag bluza si nu era prea comod.

Insa ce sa facem? sa ne incuiem in casa asa cum ai spus doar pt ca am ales sa fim musulmane? de ce unii se pot bucura de natura, de mare si soare iar altii nu? Nu este deloc corect, si noi in Ro nu avem posibilitate sa stam pe plaja privata doar pt femei, atunci ce facem? stam si ne uitam dupa gard?

Parerea mea persoanala este ca putem merge la mare fara sa facem plaja sau fara sa ne bagam in apa la modul abuziv, trebuie doar putin curaj pt a infrunta privirile oamenilor si restul vine de la sine. Sa facem castele de nisip cu copiii si sa ne bucuram de ceea ce ALLAH a lasat pt toata lumea.

Copiilor li se poate explica ce si cum iar ei vor intelege in final, sigur ar prefera asa decat sa stea in casa stiind ca altii se balacesc la strand.

Poate ca dna din Arad trebuia sa intrebe pe cineva daca poate intra cu hainele in bazin insa nici aia nu au procedat corect in felul de comportare.

Oricum ar fi, fiecare isi stie problemele si intentiile iar ALLAH stie mai bine decat toti. Mai bine sa ne abtinem de la acuzatii daca nu cunoastem motivatiile unei actiuni si sa nu sarim in sus spunand" e clar haram"

Eu am inteles ca ALLAH a facut totul sa fie usor pt noi, de ce sa ne chinuim sa ne izolam si sa fim salbatici? Putem gasi o cale de mijloc inchALLAH

Sper ca nu am suparat pe nimeni, este doar opinia mea si mi-o sustin

Saira
08-31-2006, 04:46 PM
Iman :give_rose:
Rania :give_rose:

Foarte frumos ati vorbit...si mie una mi-a prins bine...sa stiu ce sa fac cand voi fi si eu pusa intr-o astfel de situatie :)

BarakAllahou fik...si nici vorba de plictiseala...eu chiar as mai vrea sa citesc astfel de mesaje,pe cuvant de onoare :)

daniela_muslimah
08-31-2006, 05:10 PM
Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!..

Intr-adevar, surioarelor.. nici eu nu sunt de acord cu "costumele de baie islamice"..

tot se muleaza... si cred ca devine mai provocator asa...

si atunci.. ce rost mai are?..

daca oricum se vad toate formele?

~~~

am fost si eu la mare anul trecut, cu mama...

eu eram inca la liceu... si n-am putut sa-mi port hijab-ul la scoala... (acum.. Alhamdulillah.. Alhamdulillah.. :)..)

Insa atunci l-am purtat (in vacanta)... stateam cu mama mea... ea era in costum.. eu eram in Abaya si hijab pe plaja... si nu mi-era nici cald.. nici nimic.. mi-era foarte bine.. (era un loc ceva mai retras.. si nu stateam mult.. decat dimineata.. )

insa am avut si eu o intamplare mai ciudata... cand incepuse sa mai vina lumea pe plaja acolo (nu era intr-o statiune "consacrata".. ;)... era la Constanta... chiar in oras) a venit la un moment dat un barbat sa se ratoiasca la mine: "de ce stai asa? Islamul! Islamul te forteaza!) ca e in negru s.a.m.d.... nu i-am zis nimic.. insa nici bine nu mi-a cazut... (si daca as avea de ales acum... cred ca nu m-as mai duce ;)... chiar daca e plaja mai retrasa _ singurul lucru ce-mi lipseste de-acolo e Adhan-ul.. )

vara trecuta la mare a fost singurul loc in care am putut purta hijab-ul... (a fost mai complicat la mine in familie)... in Bucuresti nu-l puteam purta... dupa aceea am plecat la mama la tara si acolo a trebuit sa-l dau jos.... :(...

oricum.. Imanica, surioara...

parerea mea e asa: ca in situatii cand e ceva necesar... eu cred ca nu-i gresit sa-i duci pe copiii tai la soare, daca au nevoie.... cand e foamete, pentru necesitate poti manca si carne de porc (daca nu e altceva de mancare si fara sa te lacomesti... corectati-ma unde gresesc)...

Stiu ca profetul Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam!) a lasat niste barbati sa poarte matase pentru ca aveau alergie la piele,... sau alt om a avut o problema cu nasul (nu mai tin minte exact... parca i s-a pus in cele din urma un nas din aur, nu?... cine stie mai bine sa completeze, va rog)...

Din cate imi amintesc eu, "lucrurile oprite le ingaduie pe cele necesare"...

~~~

Si eu ma gandesc de pe acum.. cum va fi cand voi avea si eu copiii mei (Insha'a Allah! :)... ) sincer, imi doresc sa pot pleca in alta tara... printre musulmani, dar Allah stie cel mai bine... si El e cel Intelept...

si eu cred ca nu e o metoda tocmai buna sa tii copilul ca intr-un clopot de sticla.. sa-l feresti de tot ce e in jurul lui... pana la urma tot o sa vada.... si cine stie cum reactioneaza?... cred ca e destul de delicat....

Sa va binecuvanteze Allah Preainaltul pe voi toate, care va straduiti zi de zi sa va cresteti copiii in asemenea situatii...

:give_rose:

...

Mariyah
08-31-2006, 05:20 PM
Va recomand sa va duceti copiii la mare in Kuwait. Acolo sunt si printre musulmani si au si mare.:D

daniela_muslimah
09-01-2006, 08:13 PM
\
Mi-am zis asta este ce sa mai fac acum .. al hamdulillah! Nu mai vorbesc de implicatiile de ordin psihologic si emotionale pentru ca el este complexat din aceasta cauza si niciodata nu sta fara tricou... etc.
A trecut aparent desi ma doare sufletul cand il vad - (f rar) iesind infasurat in cate un prosop de la baie, repede repede fuga la tricou sa se imbrace.





Wa Assalam Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!..

Am avut ideea asta in minte.. asa ca am "revenit"..

~~~

Imi pare rau, Iman...

ca baiatul tau se simte frustrat...

poate ar reusi sa priveasca lucrurile cu alti ochi...

Parerea mea (daca nu te supara)...

e sa-l ajuti cat mai mult sa aiba o minte agera... sa adune cat mai multe cunostinte despre Islam (Insha'a Allah)...

Sa-i daruiasca Allah Preainaltul un suflet cat mai ales..

Si o sotie dreptcredincioasa...

Care sa-l iubeasca Cu Adevarat... pentru ceea ce este el (in interior)

...

Si nu ar trebui sa se simta complexat pentru ceea ce are el... sunt oameni cu fel si fel de probleme...

(am vazut un om.. care suferise de un lucru ce l-a lasat fara ochi, fara nas...

cu chipul desfigurat;

avea un fel de masca facuta pentru a nu se speria lumea de el pe strada..

si sotia sa a ramas alaturi de el, ii dadea masca jos de cate ori era nevoie si-l curata... fara sa se sperie de chipul sau _ care mai mult nici nu mai era chip..

nici nu cred ca se compara o asemenea situatie...

dar e demn de admirat iubirea pe care o dovedea sotia lui...

Masha'a Allah!)...

Si atunci el, care are o problema ce nu e atat de grava, de ce sa fie complexat?...

Sa vada partea plina a paharului:

asa stie ca sotia lui nu va fi interesata de aspectul fizic (care oricum e trecator... cu anii frumusetea dispare)

ci de El.. asa cum este...

Sunt oameni care stau unul langa celalalt

si nu se cunosc cu adevarat...

privesc doar la exterior :(...

...

Daca priveste cu optimism: va avea langa el pe cineva care Chiar sa-l iubeasca..

si sa-l Cunoasca..

Insha'a Allah!

;)

Si inainte de toate... nu cred ca trebuie sa fie complexat Deloc!...

~~

Uite, unchiul meu... a avut un accident la 14 ani:

a ramas doar cu mana stanga (si-a pierdut ambele picioare si mana dreapta)...

ce-a facut?.. a invatat sa scrie din nou, cu mana stanga...

(si-a reluat studiile.. a mers si la facultate un an, insa ii era cam greu cu deplasarea si a renuntat)

era un om Deosebit..

s-a casatorit...

a avut si copil...

(acum ar fi fost si bunic :))

Niciodata nu s-a plans.. era un om cu o Vointa Uluitoare...

si toata lumea il indragea....

nu se uita nimeni la el ca la un om "incomplet"

sau diferit de ceilalti (ca si cum nu ar fi "normal")

-

decat daca o faceau cu admiratie,

insa niciodata altfel..

~~

Imi cer scuze daca am deviat prea mult de la subiect,

:rolleyes:

dar am avut ideea asta in minte:

N-as vrea ca fiul tau sa se simta complexat pentru un asemenea lucru...

Allah este Cel ce Faptuieste...

Insha'a Allah sa tina Fruntea Sus... cu Demnitate...

si in Primul rand sa treaca el peste asta..

daca face asa, cred ca cei din jur nici nu vor da atentie acestui "defect" al sau...

Dar el Insusi trebuie sa treaca peste asta si sa-i multumeasca lui Allah Ta'ala pentru corpul sau,

gandidu-se ca sunt oameni in lumea asta cu probleme foarte mari,

pe cand el are niste binecuvantari fata de acestia

(are 2 maini, 2 picioare, 2 ochi, urechi... :D ...

ce sa-i lipseasca?)

Doar nu suntem toti gata de concurs de frumusete ;)

Si sa-si cultive mult mintea... si, poate, sensibilitatea...

Sa-ti daruiasca, Iman, surioara, Allah Subhanahu wa Ta'ala

o nora care sa-ti Iubeasca fiul din toata inima...

Ameen...

~~~

:)

Mariyah
09-02-2006, 02:46 PM
Doar nu suntem toti gata de concurs de frumusete

Da Daniela dar te uiti in jurul tau si vezi 90% oameni pregatiti pentru concurs de frumusete care investesc in aspectul lor fizic mai mult ca in orice si atunci tu ramai sa-ti cultivi doar mintea si sufletul?
Crezi ca nu te simti complexat?

daniela_muslimah
09-02-2006, 08:22 PM
Da Daniela dar te uiti in jurul tau si vezi 90% oameni pregatiti pentru concurs de frumusete care investesc in aspectul lor fizic mai mult ca in orice si atunci tu ramai sa-ti cultivi doar mintea si sufletul?
Crezi ca nu te simti complexat?



Insha'a Allah.. eu as vrea ca fiul lui Iman sa nu se simta complexat pentru atata lucru...

(tocmai despre asta era vorba: sa treaca peste un asemenea complex, sporindu-si celelalte calitati, carora, din ce spui tu 90% nu le dau prioritate :cool:)

~~~

una este sa te ingrijesti, cat de bine poti _ fiindca asta tine de tine...

insa proportiile corpului tau, formele trupului nu tin de tine _ nu noi ne-am creat...

si Allah stie de ce eu arat asa, tu astfel... etc....

de ce unul e mai inalt, altul mai scund..

sau de ce unii oameni au un handicap fizic..

s.a.m.d.

~~

si atunci

de ce sa fie complexat din cauza asta?...

~~

Insha'a Allah sa treaca peste acest "hop"... si sa priveasca la el insusi - sa vada ceea ce el are si altii nu au: calitati care sa-l individualizeze si sa-l faca apreciat...

(mai ales fata de el insusi intai si-ntai ;) )

am zis de unchiul meu: ce-ar fi fost ca la 14 ani sa spuna ca nu mai are rost sa traiasca?.. sau de ce merita el asa ceva?.... imagineaza-ti cum e sa ramai brusc fara picioare si fara mana dreapta (mai ales cand esti dreptaci!)...

stii ca a fost lasat sa moara si n-a fost operat imediat?.. dar a trait?... asa ca medicii au avut apoi grija de el...

lumea trecea peste faptul ca era fizic diferit de ceilalti... era indragit.. de ce?.. pentru calitatile sale...

pentru bunatatea si inteligenta sa....

~

daca sunt intr-adevar 90% din cei din jurul meu interesati in principal de aspectul fizic.. atunci imi pare chiar rau...

de-asta e o "tragedie" pentru unele femei cand se privesc in oglinda si vad primul fir alb de par, primul rid...
sau atatea fete anorexice :(

~~

n-ar trebui...

viata asta e prea scurta...

si toti suntem supusi imbatranirii si cu totii vom muri odata....

frumusetea adevarata e apoi...

Insha'a Allah...

~~

Iman, surioara... vorbeste-i fiului tau de frumusetea celor care vor locui in Rai, Insha'a Allah....

si sa nu mai fie complexat...

pentru ca aspectul fizic nu ne face sa fim mai presus ori mai prejos de cei din jurul nostru

(decat prin felul in care ne ingrijim cu ceea ce avem)

~~~

Ma'a Alssalama

:rolleyes:

...

Iman3
09-02-2006, 08:56 PM
Salamu alaikum wa rahmatullah! Draga mea este emotionanta povestea unchiului tau ... dar asta a fost soarta lui. Ceea ce s-a intamplat a fost de la Allah Preainaltul si ce putem face decat sa invatam sa traim cu asta sa mergem mai departe si sa spunem al hamdulillah. Asha spun si eu . Asha spune si el ... Nu pot insa sa nu ma simt vinovata caci eu am dirijat prost profilaxia rahitismului la o varsta la cre puteam sa mai fac ceva din neglijenta si stabilire agresita aprioritatilor. Eu asha vad lucrurile. Stand in casa nu am citit mai mult Qur;aan decat o faceam in mod obisnuit, nu am facut mai multe fapte bune si nu ne-am sporit stiinta sau ... sa facem altcvea util. Doar... ne-am ascuns.
Atata tot! Nu am sa mai fac aceeasi gresala cu fetitele si dimpotriva pot sa le invat in orice situatie; sa le invat sa vada existenta lui Allah in tot si toate - al hamdulillah! si sa le invat sa disocieze raul de bine ... Desigur ca aceasta perioada se va sfarsi inshaAllah cu bine la un moment dat si vor inceta aceste vizite in locuri in care eu sunt de acord Shaitanul este acasa la el.
Copiii mei spun "audhubillahi min ash Shaitan ir ragim!" ... mai nou :36_1_21: si cand intra intr-un magazin daca vad ceva care cred ele ca nu e conform cu ce au invatat ca trebuie sa fie. ba chiar sunt stanjenita uneori .. noroc ca nu toata lumea stie ce zic ele acolo.
Eeeei e mult de spus si pana la urma ideea era ... ca iar m-am lungit la vorba - ca una este ceea ce ti se da si alta ceea ce iti faci tu cu mana ta.
Profetul (sall Allahu alaihi wa salam) a spus - nu stiu exact hadithul, ca trebuie sa accepti lucrurile dar nu sa stai cu mainile in san si sa astepti sa ti se intample.
Ca e f simplu sa spui de-a lungul vietii: asha a vrut Allah! justificandu-ti greselile personale. Precizez ca vorbesc doar de mine si de greseliele mele , sau cel putin actiuni din trecut pe care eu le consider gresite.
Allah PreaInaltul sa ne lumineze si sa ne dea macar o farama din intelepciunea Sa si puterea de a ne iubi semenii macar o farama din cat ne iubeste EL pe noi! ... si nu in ultimul rand... sa ne ajute sa facem fapte care sunt pe placul Sau!
Multumesc draga mea si sper inshaAllah sa se intample cu el asha cum spui cat edespre cea care ii este sortita .. inshaAllah, tu stii ca Allah da fiecaruia dupa cum merita. daca el ca fi dintre cei drept credinciosi va avea inshaAllah o sotie care sa il merite si pe care sa o merite... daca nu .... Allah stie mai bine! Eu ca mama nu pot decat sa il inavat ce e rau si ce e bine si sa ma rog pentru el, in rest... e baiat mare si viata lui cumva .. o are in propriile maini.
Multumesc fetelor pentru interesul acordat acestei chestiuni si pentru cuvintele voastre, eu am adus acest exemplu doar ca un exemplu pentru situatia prezentata (ca in genere nu imi place sa ma plang). Sunt multe si mai rele in lumea asta mare si diversa ...
Allah maakum!

nur
09-02-2006, 10:52 PM
salam aleikum,
acum 3 luni in urma am iesit cu Amin afara in parc si pt ca era ffff cald doamnele incepusera sa se desbrace ,eu cu abaya,cu hijab,baiatul meu se juca inpreuna cu mai multi baietei la nisip si la un moment dat il vad rosu la fata mai mult plangand decat tipand....cum era firesc am fugit repede sa vad ce sa intamplat si: unul dintre baietei afirmase despre mine ca sunt o baba cu pielea sbarcita si din cauza asta stau imbracata cand defapt ar trebui sa iau exemplu de la mama lui care nu are decat un maiou si o pereche de pantaloni f scurti...,ei bine dupa ce am incercat sa calmam spiritele si eu si mamica top model l-am intrebat pe Amin: vrei sa renunt la hijab si tot restul pt a nu te mai simtii tu stanjenit? raspunsul a fost : mai bine nu mai mergem in parc,mai tarziu in aceeasi perioada a vazut o tanara desbracata purtand doar costumul de baie pe ea traversand strada si ma intrebat: oare de ea nu rade lumea ca este in pielea goala cum rad de tine pt ca esti acoperita? ...
morala: copii musulmani oriunde iam creste sunt obisnuiti sa vada mama (primul model in viata)acoperita,iar cand sunt expusi la nuditatea generala a zilelor noastre sunt f refractari si chiar simtul de autoaparare i-si face prezenta .ALLAH sa pazeasca si sa binecuvanteze toti copilasii si pe parintii lor ameen.:002:

Saira
09-02-2006, 11:02 PM
salam aleikum,
acum 3 luni in urma am iesit cu Amin afara in parc si pt ca era ffff cald doamnele incepusera sa se desbrace ,eu cu abaya,cu hijab,baiatul meu se juca inpreuna cu mai multi baietei la nisip si la un moment dat il vad rosu la fata mai mult plangand decat tipand....cum era firesc am fugit repede sa vad ce sa intamplat si: unul dintre baietei afirmase despre mine ca sunt o baba cu pielea sbarcita si din cauza asta stau imbracata cand defapt ar trebui sa iau exemplu de la mama lui care nu are decat un maiou si o pereche de pantaloni f scurti...,ei bine dupa ce am incercat sa calmam spiritele si eu si mamica top model l-am intrebat pe Amin: vrei sa renunt la hijab si tot restul pt a nu te mai simtii tu stanjenit? raspunsul a fost : mai bine nu mai mergem in parc,mai tarziu in aceeasi perioada a vazut o tanara desbracata purtand doar costumul de baie pe ea traversand strada si ma intrebat: oare de ea nu rade lumea ca este in pielea goala cum rad de tine pt ca esti acoperita? ...
morala: copii musulmani oriunde iam creste sunt obisnuiti sa vada mama (primul model in viata)acoperita,iar cand sunt expusi la nuditatea generala a zilelor noastre sunt f refractari si chiar simtul de autoaparare i-si face prezenta .ALLAH sa pazeasca si sa binecuvanteze toti copilasii si pe parintii lor ameen.:002:


wallahi,cu cat scrii mai mult pe forum,cu atat mai mult te indragesc :give_rose: n-as vrea sa crezi ca sunt doar vorbe goale...e chiar ceea ce cred.
Allah sa fie multumit de tine draga Nur si sa-ti dea numai bine tie si baietelului tau.

Iman3
09-03-2006, 12:23 AM
mashaAllah Nur! Asta e ideea si asta depinde de noi mamele in primul rand.
A!!! Sa va spun o intamplare dulce amara... intr-una din zile in piata; piata mare, duminica tot omul la zarzavaturi si o fetita striga la tatal ei: tati, uite o baba!
Se intelege ca eu eram... El i-a spus ca nu e baba dar nici nu stia s aii spuna ce e... sau cum sa ii spuna ca era mica fetita...
Saracul om! stiti ce fete a facut? se uita stanjenit la mine... ce era sa fac? I-am zambit si i-am oferit fetitei o banana ca tocmai cumparasem.
Copiii nostrii trebuie sa invete sa fie mandrii de ceea ce sunt si sa realizeze adevarata forta care vine din crezul lor. InshaAllah!

nur
09-03-2006, 01:55 AM
salam aleikum,
apropo de scene penibile;acum un an in urma am venit de la piata cu AMIN si am trecut pe langa un sir de copii de etnie romma,dupa indelungi priviri si comentarii intre ei striga unul catre Amin:"ba spunei ma 'mamei tale'sa nu te mai lase langa astea de la manastire ca sunt periculoase.....,Amin saracu se uita la mine jenat si mai mai ca plangea,la trei zile dupa incident fiind internata in spital cu amin pt investigatii ...surpriza ! exact micutul care-l sfatuise, coleg de camera...si se uita el la mine la amin ne studiaza lung comportamentul si o tot intreba pe mama-sa :asta este maicuta? la care raspunsul vine ca o bomba:nush'tu ba ca prea e barosana(grasa*) alea e slabe rau ...:D :D,:002:

Iman3
09-03-2006, 02:34 AM
mai doamna ia pune mana si slabeste un pic... ca te dau astia afara de la manastire... :36_1_21:

nur
09-03-2006, 05:11 PM
alhamdulillah surioara de incercat am incercat ,de reusit "ba":36_1_21:
nu-mi ramane decat sa cer clementa de la imparatie....:36_1_21: :36_1_21: :36_1_21: ,:002:

dana
07-04-2007, 05:19 PM
bravo imanikka , cred k ai lamurit pe toata lumea...
fiecare ar trebuii sa aibe dreptul sa isi exercite religia indiferent in ce tara se afla , iar afirmatia:' ce cauta femeie musulmana la strand' mi-se pare putin cam... dura .iar motivul spus de adminitratorul strandului este slab de tot, hai sa fim seriosi , cine intra la noi imbracat daca vede alta persoana imbracat in bazin ,cand fiecare cauta sa intre cat mai dezbracata sau dezbracat in bazin. chiar imi pare rau k sa intamplat asa ceva cu femeia musulmana...........

maryam
07-07-2007, 04:47 PM
Cred ca ar fi mai bine sa facem un topic separat "perle auzite cu si despre hijaburile noastre"

Sapatamana trecuta eram in gradina botanica cu pitica si venisera doua fetite care se tot minunau ba de caruciorul ei, de papusa, ba de ochelarii de soare, de ...si de.... le-am invitat sa stea lg ea si au inceput sa se joace cu jucariile (extaziate!!!), mancau pufuleti si ne tot studiau mai ceva ca la DINO Park :D , la un moment dat una dintre fetite o intreaba:" Mama ta lucraza la biserica?":36_1_21:
Y saraca a ramas asa, uitand-se la mine si se intoarce imbufnata "Nu lucrezi la biserica de ce zice asa?".
MI-E DRAG DE EA CAND O VAD CA "SE ATACA" MAI RAU CA MINE CAND E VORBA DE HIJAB...:999: , s-a certat cu o tipa de la Mc...care incepuse o disputa cu prietena mea si cu mine care bineinteles a avut si conotatii :p :36_1_21:
Parca ca in vara asta n-am auzit in toti anii la un loc atatea "faze" am ramas masca in parc cand s-a oprit una lg mine si mi-a strigat aproape "N-as sta cu carpa aia pe cap, nu ti-e cald mama cu carpa aia?"
Am intrebat-o:
"Dna, dvs credeti in Fecioara Maria?"
La care ea dintr-o data plina de evlavie :"Normal",
ii zic:
"Cum era imbracata?" ....
"EEEEE, pai la ei e vant rau de-aia":999:

dana
07-08-2007, 02:52 PM
in cairo, egypt, este un strand , o zi pe saptamana intra doar femei si acolo ele pot daca doresc sa faca plaja imbracate mai sumar , acolo sunt numai si numai femei in ziua aceea , strandul este k si un stadion in mijloc e bazinul iar in jurul lui sunt "ziduri " inalte nu e voie nici tipenie de barbat in ziua cand doar femeile au voie sa faca plaja. , am fost in acel loc l-am vazut cu ochii mei... deci totusi in unele tari islamice, femeilor li se ofera posibilitatea sa isi expuna pielea la soare....

maryam
07-09-2007, 12:56 AM
in cairo, egypt, este un strand , o zi pe saptamana intra doar femei si acolo ele pot daca doresc sa faca plaja imbracate mai sumar , acolo sunt numai si numai femei in ziua aceea , strandul este k si un stadion in mijloc e bazinul iar in jurul lui sunt "ziduri " inalte nu e voie nici tipenie de barbat in ziua cand doar femeile au voie sa faca plaja. , am fost in acel loc l-am vazut cu ochii mei... deci totusi in unele tari islamice, femeilor li se ofera posibilitatea sa isi expuna pielea la soare....



Acolo e de mineeeeeeeeeee:999: :scenic: , am o prietena plecata acum, o sa-i zic sa se duca :D .
Eu eram inebunita dupa soare, dupa apa, dupa mare, am invatat sa innot la nici 3 ani si tata saracul facea 13/14 ca mergeam unde ii trecea si lui apa peste cap :D, dar...am rams cu amintirile vorba cantecului, chiar uneori ma gandesc la vorba unei pers tare dragi mie, "...ALLAH a lasat ptr toata lumea si marea si soarele....nu doar ptr ei..." daaaaaaaa, ce pacat ca traim aici, de fapt, alhamdulillah, nu ce pacat, alhamdulillah, ALLAH stie, ceea ce noi nu stim!

ibadat
07-15-2007, 12:48 AM
Sper sa nu fac vreo gafa, dar euparca am citit in " permis si interzis in Islam", ca femeile muslim nu au ce cauta in baile publice...nici daca sunt acoperite....sau nu?:o

maryam
07-15-2007, 03:27 AM
Sper sa nu fac vreo gafa, dar euparca am citit in " permis si interzis in Islam", ca femeile muslim nu au ce cauta in baile publice...nici daca sunt acoperite....sau nu?:o



Acum ca sunt acoperite sau nu...iti dai seama ca nici nu mai conteaza:D , ce sa faca o femeie musulmana intr-o baie publica???????
Un om "normal":D ar zice baie...ok...dar nu o musulmana :D :D :D

dana
07-15-2007, 08:46 PM
Acolo e de mineeeeeeeeeee:999: :scenic: , am o prietena plecata acum, o sa-i zic sa se duca :D .
Eu eram inebunita dupa soare, dupa apa, dupa mare, am invatat sa innot la nici 3 ani si tata saracul facea 13/14 ca mergeam unde ii trecea si lui apa peste cap :D, dar...am rams cu amintirile vorba cantecului, chiar uneori ma gandesc la vorba unei pers tare dragi mie, "...ALLAH a lasat ptr toata lumea si marea si soarele....nu doar ptr ei..." daaaaaaaa, ce pacat ca traim aici, de fapt, alhamdulillah, nu ce pacat, alhamdulillah, ALLAH stie, ceea ce noi nu stim!

draga mea, spunei prietenei tale k locul acela se numeste AHLY CLUB , in cairo , in fiecare marti e ziua femeilor, deci daca doreste poate sa mearga linistita si fara jena ,,, merg si eu marti ma duce viitorul meu sot, desi nu sunt musulmana merg doar in ziua femeilor la strand si nu ma deranjeaza.