PDA

View Full Version : Care este varsta ideala pentru a avea un copil?



Mariyah
08-31-2006, 06:30 PM
Citind pe internet despre acest aspect am gasit ca din p d v medical cel mai bine e dupa 20 de ani insa imi amintesc f bine ca in urma cu cateva luni am vazut la televizor un documentar potrivit caruia varsta ideala pentru ca o femeie sa ramana insarcinata este de 34 de ani. Atunci , acel studiu stiintific sustinea ca varsta de 34 de ani e apogeul,.cand toate merg perfect dupa varsta asta incep disfunctionalitatile in organism.Tot acel studiu arata ca varsta e potrivita si din alte puncte de vedere nu numai medical, mama fiind la o varsta matura copilul se poate bucura de un parinte realizat profesional si material, matur din toate punctele de vedere.
Insa pe internet nu gasesc ce am vazut la emisiunea aia si a fost din cate imi amintesc pe discovery . Ba din contra studiile de pe internet arata ca, cel mai bine e ca o femeie sa aiba un copil intre 20-30 pt ca dupa aia ar putea aparea complicatii.
Si totusi ce am vazut eu pe discovery nu e oare adevarat?
Nu de alta dar mi se pare mai potrivit , pt ca ma uit la cei de varsta mea de abia puteam avea grija de noi dar de un copil?

daniela_muslimah
09-01-2006, 08:26 PM
Eu cred ca aceasta 'varsta ideala'

difera in functie de regiune, de educatie...

(chiar si dezvoltare fizica este mai accelerata in unele parti ale globului, ori mai lenta in altele, si deopotriva chiar si maturizarea_psihica difera)...

Si cred ca e in functie si de fiecare persoana...

nu stiu daca se poate da o varsta "ideala" pentru toata lumea: chiar daca ar fi sa se ia doar un anumit grup: europence, est-europence...

depinde de tine insati, in primul rand.. doar tu te cunosti cel mai bine si stii daca poti sa fii mama acum, ori mai incolo...

nu cred ca trebuie sa faci un copil la 15, la 34 ori 70 de ani doar pentru ca asa se considera...

:D :D :D

~~~

(dar legat de 34 de ani.. personal mi se pare cam "tarzior" pentru primul copil...

poate doar in cazul femeilor preocupate in primii ani in dobandirea unei cariere profesionale...

dar altfel?..

nu-mi explic..)

:)

~~

Toate cele bune

~

imanikka
09-01-2006, 10:00 PM
CAre este varsta ideala ?:scenic: Cum a spus si Daniela depinde... dar eu tot consider ca 34 de ani este tarziu si daca mai ai si probleme atunci iti mai ia inca cativa ani si pleaca timpul. Eu cred ca noi femeile simtim atunci cand suntem pregatite sa fim mame , si chiar daca nu suntem atunci cand afli ca o sa fii mama in 9 luni te pregatesti oricum :smile16: :smile16: In mainile lui Dumnezeu sunt toate si el stie cel mai bine cand sa ne binecuvanteze si sa devenim mame.

:002:

nur
09-02-2006, 04:32 PM
salam aleikum,
daca vreau sa dau un raspuns pertinent si in conformitate cu cele pe care le-am invatat in fac pot spune ca varsta ideala este intre20-35 de ani ,darrrrrrrrrr,ca musulmana alhamdulillah spun urmatoarele: nu poti planifica timpul cand vei deveni mamica pt ca decizia asta sta in mainile bunului Allah Ta'ala EL stie cand este timpul ,si nimic nu poate schimba hotararea Lui.asa ca inshAllah nu ramane decat sa fim pregatite pentru momentul cand vom devenii mamici cu voia bunului Allah Subhana Wa Ta'ala, si sa intampinam viitorul puiuc cu dragoste si bucurie.:002:

Iman3
09-03-2006, 12:30 AM
salamu alaikum!
Hei! Anamaria de ceas biologic ai uitat? Asta e! Bineinteles ca sarcinile trebuiesc urmarite mai indeaproape daca e vorba de o gravida in afara acestei plaje de 20-35 ani, de fapt e vorba de 26 de ani .. pana in 26 pentru primul copil , dar e ceva atat de personal....

Raisa
09-04-2006, 06:14 PM
Salam alekom

Sunt unii care sustin ca varsta ideala este pe la 20 ani pt primul copil pt ca mama este mai tanara, are mai multa rabdare si energie, corpul este mai usor adaptabil in schimb altii sustin ca pt a fi mama trebuie sa fii oricum matura si pregatita psihic si fizic pt asta. Se mai sustine ca exista un risc de complicatii la nastere sau risc de boli genetice daca femeia devina mama dupa varsta de 30 ani.

Oricum momentul conceperii unui copil depinde de mai multi factori si in final ar trebui sa fie decizia femeii pt ca ea este cea care va depune efortul si deci trebuie sa se simta pregatita. Si cam difera de la o femeie la alta.

Evident, trebuie luate in calcul: starea de sanatate, statutul femeii (casatorita sau nu), situatia financiara si inca cateva.

Anyway, ALLAH hotaraste deja inainte sa apucam sa spunem 'da sau nu'; cand e sa vina vine oricum. Alhamdulillah