PDA

View Full Version : Orar



imanikka
08-31-2006, 10:51 PM
Acest nou subiect este ideea Sarei , care din motive tehnice nu a putut atasa file-ul.


Este un orar care poate fi folosit de fiecare dintre noi , si mai ales de copiii care sunt mai lenesi :) ( daca sunt doi o sa fie ma interesant, o sa fie ca o intrecere in a acumula puncte , dar care apoi le va deveni o obisnuinta). Acest orar poate fi folosit de oricine doreste , pentru a deveni mai buni , mai silitori si mai ascultatori ca Allah Subhanah w Ta'ala sa fie multumit de noi.

Pe scurt ,cum se calculeaza punctele.Este foarte usor.
1. O rugaciune la timp se noteaza cu 2 puncte `
Daca intarziem= 1pt
Daca nu o facem =0 pt

2. 12 rak'a pe zi sunna ai 2puncte
3. Doha =2 pt
4. Dua =5 pt
5. Cititul Coranului = 5pt etc.
La fel si memorizarea versetelor, comportamentul fata de sot ( sotul te puncteaza) , fata de copii ( copiii te puncteaza) , fata de apropiati etc.


Descarcati fisierul pe computerul vostru si sa incercam sa fim cat mai buni , caci Allah ii iubeste pe cei Dreptcredinciosi.

Intrebarile i le adresati Sarei :give_rose:

Saira
08-31-2006, 11:00 PM
Masha'Allah masha'Allah masha'Allah :smile16:

Allah sa va binecuvanteze pe amandoua,Sarika iubitica si Imanika mititica :give_rose:

Insha'Allah sa ne ajute sa devenim din ce in ce mai buni.

Merci frumos pt ajutor :scenic:

sara
09-03-2006, 05:09 AM
InshaAllah noi sa facem acest orar , sa vedem cat de devotati suntem , fata de Allah . Si mai putine puncte , si mai mult de la Allah subhanallah w ta'ala In ce consta acest orar : trebuie zilnic sa ne punctam , si sa notam , comportamentul nostru , si faptele noastre . De ex , cine face Rug Fajr la timp , primeste 2 puncte , daca se intarzie primeste un punct , iar daca nu face , 0 puncte . Cine face toate rug la tim , primeste 8 puncte , adica cate 2 fiecare { fajr este separat } 2puncte x 4 rug = 8 puncte . Cine face 12 rak'a sunna primeste 2 puncte , cine face mai putine , primeste 1 punct . Ptr rug Doha al carui interval este dupa terminarea timpului prt fajr , pana cu o jumatate de ora inaintea Rug Zohr .
Daca se spune du'a dim , si seara , ptr fiecare cate 5 puncte . Daca il slavim pe Allah de 100 de ori zilnic , mai primit 5 puncte .
Daca citim o pagina din Quran , luam 5 puncte , daca invatam un verset 2 puncte , iar daca repetam ce stim , 2 puncte .
La comportament , sotul , unde este cazul , te puncteaza , iar celelalte , tu te punctezi , in functie de cum te-ai comportat cu apropiati . Sadaka , inseamna pomana , iar daca ajuti un om , adica ii faci pomana , 2 puncte .

Rabena Maakum

Betti
08-11-2009, 06:37 PM
Peurma dupa ce aduni punctele,daca s-au strins multe,ce faci?Iti cumperi sau te resfeti cu ceva?

Betti
08-12-2009, 01:19 PM
Nu sint musulmana,dar mi-am facut un orar de rugaciuni,ca nu se mai putea.Multumesc pentru idee.

sara h
08-14-2009, 11:49 AM
::salam:

Mashalla ya Sara o idee exceptionala Allah sa te rasplateasca pentru aceasta idee si pe cei care o pun in practica :smile06:... inshallah pana in Yum Al Qyiamah sa acumulam cat mai multe puncte , ca aceasta sa fie puntea care ne va desparti de Iad Ameen