PDA

View Full Version : Luna Shaban



maryam
09-03-2006, 03:48 AM
Asa cum un sportiv are nevoie inainte de orice competitie importanta de multe ore de antrenament,asa si noi musulmanii ar trebui sa privim luna Shaban ca un antrenament temeinic inainte de RAMADAN,luna castigului si a Indurarii lui ALLAH Ta`aala.
Din pacate multi dintre oameni uita de aceasta luna si isi permit sa isi ia un ragaz inainte de "greaua" incercare a burtilor ,gurilor....din Sfanta Luna Ramadan.
Inshaa ALLAH ,ALLAH Ta`aala sa ne ajute sa fim dintre cei care vor veni in Ramadan antrenati si pregatiti.


Biism ALLAH Ar-Rahman Ar-Rahim

Relatat de Abu Dawood,Ahmad,Al-Nasaa`i ,Ibn Majah ca Umm Salamah a spus :
Conform relatarii lui Abu Dawood :
“Nu l-am vazut pe Trimisul lui ALLAH sa posteasca doua luni consecutive in afara de Shaban si Ramadan pe care le lega”
“Profetul (pacea si binecuvantrea lui ALLAH asupra lui ) nu obisnuia niciodata sa posteasca o luna intreaga in afara de Shaban pe care o unea cu Ramadan”
(Sahih de Al-Albaani in Sahih Abi Dawood 2048).
In aparenta semnificatia acestui hadis este ca Profetul obisnuia sa posteasca intreaga luna Shaban.
Deasemenea s-a relatat de catre Abu Salamah :
“Am intrebat-o pe A`ysha (ALLAH sa fie multumit de ea) despre postul Trimisului lui ALLAH si ea a spus :
”El obisnuia sa posteasca pana ne gandeam ca va posti mereu ,apoi nu mai postea pana ne gandeam ca nu va mai posti ,dar niciodata nu l-am vazut in nicio luna postind mai mult decat in luna Shaban si el obisnuia sa posteasca inatreaga luna in afara de cateva zile.”
Teologii au puncte de vedere diferite in legatura cu acest hadis.
O parte dintre ei spun ca trebuie facuta diferenta in legatura cu timpul (n.p.- despre care este vorba) ;in unii ani Profetul (pacea si binecuvantrea lui ALLAH asupra lui) a postit intreaga luna Shaban si in altii a postit intreaga luna Shaban in afara de cateva zile.
(Acesta este punctual de vedere al Sehului Ibn Baaz ,Majmoo Fatwa al-Shaykh Ibn Baaz15/416).
Altii spun ca Profetul nu a postit in nicio luna in totalitate in afara de luna Ramadan si ei interpreteaza hadisul relatat de Umm Salamh ca insemnand faptul ca Profetul postea intreaga luna Shaban in afara de cateva zile.(ei au spus ca din punct de vedere lingvistic este posibil ca daca se spune ca cineva posteste majoritatea [timpului] unei luni se poate spune ca posteste intreaga luna).
Al-Haafiz a spus :
“”Hadisul relatat de A`ysha explica ceaa ce s-a spus in hadisul relatat de Umm Salamah care spune ca el postea in Shaban intrega luna pe care o lega de Ramadan,ceea ce inseamna ca postea cea mai mare parte din Shaban.
At-Tirmidhi a relatat ca Ibn Mubaraak a spus :
“este posibil in limba araba daca spui ca o persoana posteste cea mai mare parte a unei luni sa spui ca a postit intreaga luna”.
Al-Teebi a spus :
“Se poate interpreta semnificatia ca el obisnuia sa posteasca intreaga luna Shaban cateodata si cea mai mare parte a lunii alta data ,lasand oamenii sa creada ca este obligatoriu (n.p.-postul in Shaban) la fel ca si in Ramadan.
Apoi ,Al-Haafiz a spus :
“Primul punct de vedere adica acela ca Profetul (pacea si binecuvantarea lui ALLAH asupra lui) nu a postit intreaga luna Shaban este corect.El l-a citat pe Muslim (746) care a relatat de la A`ysha care a spus:
“Nu stiu ca Profetul sa fi recitat intregul Quran intr-o singura noapte sau sa petreaca intreaga noapte in rugaciune pana la ivirea zorilor sau sa posteasca intreaga luna in afara de Ramadan”.
Si el l-a citat pe Bukhari (1971) sip e Muslim(1157) care au spus :
“Profetul nu a postit niciodata o luna intreaga decat in Ramadan”.
Al-Sindi a comentat hadisul relatat de Umm Salamah :
“ El lega Shaban de Ramadan inseamna ca postea amandoua lunile impreuna ;aparent semnificatia acestui hadis este ca Profetul postea intreaga luna Shaban ,dar exista relatari care indica cateva diferente.De aceea trebuie inteleasa semnificatia “a posti cea mai mare parte din…” ,a posti tot (n.p-toata luna Shaban) si a-l lega de Ramadan.

Daca ne intrebam care este motivul pentru care Profetul (pacea si binecuvantrea lui ALLAH asupra lui)a postit atat de mult in timpul lunii Shaban ,raspunsul este :
Al-Haafiz a spus :
Motivul este explicabil din relatarea An-Nasaa`I si Abu Dawod ,clasificat ca sahih de catre Ibn Khuzaymah conform cu ceea ce a spus Usamah Ibn Zaid :
“ Am spus ,O,Trimis al lui ALLAH,nu te-am vazut in nico luna postind atat de mult ca in Shaban .El a spus :”Aceasta este luna in care multi oameni sunt neatenti intre Rajab si Ramadan ;este luna in care faptele bune ale oamenilor sunt ridicate la Stapanul Lumilor si doresc ca faptele mele bune sa fie ridicate ,de aceea postesc”
Clasificat ca hasan de catre Al-Albaani in Sahih al-Nasaa`I 2221.


Si ALLAH TA`AALA STIE CEL MAI BINE!

sara
09-03-2006, 04:52 AM
:salam:
MashaAllah . Allah sa te rasplateasca pentru efortul tau . A r fi bine daca noi am tine post lunea si joia , si 13 14 , si 15 , din luna Sha'aben , adica miercuri , joi si vineri . Allah sa ne tina in viata pana in Ramadan , si inshaAllah , sa primeasca postul nostru , rugaciunile , noastre , actele de adorare . Ameen ya Rabb .

maryam
09-03-2006, 05:20 AM
:salam:
MashaAllah . Allah sa te rasplateasca pentru efortul tau . A r fi bine daca noi am tine post lunea si joia , si 13 14 , si 15 , din luna Sha'aben , adica miercuri , joi si vineri . Allah sa ne tina in viata pana in Ramadan , si inshaAllah , sa primeasca postul nostru , rugaciunile , noastre , actele de adorare . Ameen ya Rabb .

Pe noi toti Inshaa ALLAH Rabby al-alamin!