PDA

View Full Version : Un nou forum islamic



Abdul Rahman
09-04-2006, 01:16 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Doresc sa va anunt ca ma aflu pe un nou forum, numit 'Islam in Romania' :

http://www.forumsvibe.com/islaminromania/

Din dragoste pentru Islam si pentru fratiorii si surioarele mele, doresc in sha Allah ca, alaturi de ei, sa contribui si eu cat de putin in sha Allah la efortul lor de a pune pe picioare acest nou forum islamic.

In sha Allah o sa-mi fie dor de voi toti si, de ce nu, poate o sa ne regasim si acolo. Nu conteaza forumul, ci faptul ca suntem cu totii musulmani si trebuie sa ne ajutam unii pe altii :)

Allah Preainaltul sa fie alaturi de noi toti :)

Mariyah
09-04-2006, 07:10 PM
Multumim Dan pentru anunt. Din cate observ in curand vor fi mai multe forumuri islamice decat musulmani romani.

hadiya
09-04-2006, 08:42 PM
As Salamu 'aleykom


INCHAALLAH SI FORUMURI SI MUSULMANI

BARAKA ALLAHU FIKUM ADMIN-ei SORA NOASTRA PENTRU SURPRIZA ACESTUI NOU FORUM :give_rose:

Saira
09-04-2006, 09:22 PM
Multumim Dan pentru anunt. Din cate observ in curand vor fi mai multe forumuri islamice decat musulmani romani.


Nu cred ca isi avea rostul ironia asta :smile19:
Parca tu erai adepta "democratiei"...asa ca putem sa ne facem 5 forumuri pt fiecare musulman roman ca sa fie mai multe forumuri decat noi...dar ceea ce tu nu ai observat e ca prin asta fratii si surorile musulmani fac daawa la islam,ceea ce in islam e f important.ok?!?!

Mariyah
09-04-2006, 09:24 PM
si atunci care e scopul mesajului tau daca eu imi spun parerea tinand cont de democratie?

Saira
09-04-2006, 09:28 PM
si atunci care e scopul mesajului tau daca eu imi spun parerea tinand cont de democratie?


ca-ti spui parerea e una...dar FELUL cum spui e alta!de aici si interventia mea.

Mariyah
09-04-2006, 09:29 PM
in democratie nu exista astfel de constrangeri, deci?

Saira
09-04-2006, 09:32 PM
in democratie nu exista astfel de constrangeri, deci?



deci LAS-O BALTA! ce am avut de zis,am zis :36_1_21: ase ca...:D

Mariyah
09-04-2006, 09:35 PM
ok dar daca vrei democratie traieste-o intai si lasa si pe ceilalti din jurul tau sa fie liberi!
un mic comentariu: daca aveai putina dreptate in ceea ce ai spus probabil ca de mult cei din presa care il considera pe "Becali crescut la coada oii":) erau in procese cu marele magnat. Insa democratia Bat-o vina!

Abdul Rahman
09-04-2006, 11:59 PM
Pe un forum se combat idei si nu omul asa ca ai gresit locatia .

Villhelmiina

Mariyah
09-05-2006, 12:30 AM
dar ce e aici ziua judecatii?:)
Dane nu ma intereseaza parerile tale si nici nu o sa ma justific in fata ta. Ce am spus e ceea ce gandesc si nu-mi retrag nici un cuvant.
Sunt aici pentru a apara crestinismul pt ca e aprig discutat si nu inteleg de ce te miri ca nu cant in struna Islamului. Oare nu e clar?Cum crezi ca un om care asista la denigrarea crestinismului poate sa-i ridice in slavi pe cei care se preteaza la asa ceva?
Succes la noul forum si sper ca nu o sa faceti ceea ce sunteti invatati : adica sa aruncati cu noroi in credinta crestina de parca ati aplica la ea si intampinati probleme.

sara
09-05-2006, 02:04 AM
Allah sa te rasplateasca . :smile06: :smile06: :smile06:

imanikka
09-05-2006, 11:06 PM
dar ce e aici ziua judecatii?:)
Dane nu ma intereseaza parerile tale si nici nu o sa ma justific in fata ta. Ce am spus e ceea ce gandesc si nu-mi retrag nici un cuvant.
Sunt aici pentru a apara crestinismul pt ca e aprig discutat si nu inteleg de ce te miri ca nu cant in struna Islamului. Oare nu e clar?Cum crezi ca un om care asista la denigrarea crestinismului poate sa-i ridice in slavi pe cei care se preteaza la asa ceva?
Succes la noul forum si sper ca nu o sa faceti ceea ce sunteti invatati : adica sa aruncati cu noroi in credinta crestina de parca ati aplica la ea si intampinati probleme.


Punem sa discutam orice ne face placere si-i face placere lui Allah Subhanah w Ta'ala. Si din cate stiu eu acolo nu este sectiunea Islam vs Crestinism, si speram ca oameni ca simion, lidia... sa nu vina in misiune.
Allah Akbar

Mariyah
09-05-2006, 11:17 PM
Nu a zis nimeni ca nu aveti voie sa discutati un subiect anume insa sa nu va mire anumite prezente daca veti incepe cu "contradictii" si alte aberatii atribuite crestinismului. Nu inteleg de ce de budism nu v-ati luat niciodata au si aia o foaie din care a curs un ocean de doctrina dar probabil ca sunteti intru totul de acord cu ea. Dar asa e omul, trebuie sa arunce noroiul in curtea cea mai apropiata . Un musulman nu poate sa traiasca linistit daca nu arunca cu noroi in doctrina crestina?

genan
09-05-2006, 11:27 PM
dar crestinii de cate ori s-au luat de oceanu de doctrina budista pana au aruncat cu noroi in islam?

suleiman
09-05-2006, 11:35 PM
Bravo bravo .

Ce frumos din partea voastra ca va certati , fiecare dintre voi reprezinta credinta sa , si nu cred ca nici in islam si nici in crestinism este voie sa sari gardul .

Cum lipsesc cum astfel de fenomene apar .

suleiman
09-05-2006, 11:36 PM
Felicitari fratilor , si sper sa fie acel forum dedicat Islamului si musulmanilor .

gabriela guettat
09-06-2006, 12:40 AM
Ana Maria,STII si tu la fel de bine ca nu e vorba de o "foaie",este vorba de CORANUL NOBIL!
Hai,te rog nu mai zice vorbe grele,ca stii ca deranjeaza,cred ca nu are sens sa te certi cu toti musulmanii,stii ca e un site islamic si ca suntem destui musulmani si nu vrem sa iti spunem vorbe grele!
HAI DRAGI SURIOARE SI FRATI SA NU MAI FACEM ATMOSFERA GREA!
Bebe,iubita intampinand astfel de probleme te vor ajuta sa te intaresti si sa reusesti in viata inshallah!
Iemenikka iubita vom discuta inshallah tot ce face placere lui ALLAH subhanahu wa taala!!
Pentru ca suntem aici sa discutam despre asa ceva!:give_rose:

Mariyah
09-06-2006, 12:45 AM
Ana Maria,STII si tu la fel de bine ca nu e vorba de o "foaie",este vorba de CORANUL NOBIL!




Gabriela vorbeam de "cartea budistilor", mai multa atentie te rog.

Raisa
09-06-2006, 01:03 AM
Salam alekom wa rahmatulah wa barakatuh

Frate Dan, multumim pt anunt si inchALLAH sa aiba noul forum multi useri si la mai mult si la mai bine.

Cine nu poate dormi din cauza inmultirii forumurilor islamice sa-i fie de bine si sa-si faca un forum crestin say budist sau ce-o vrea numai sa inceteze cu jignirile ca ne-am cam saturat sa 'inghitim' doar pt motivul ca "de la musulmani am mai multe pretentii decat de la crestini".

Din orice se cauta motiv de cearta, nu m-as mira sa apara maine-poimane un nou simion invitat aici cu caldura de stim noi cine.

Aaaaaaa, sa nu cumva sa-mi vina cu replica 'atac la persoana' sau 'regulile forumului' ca nu se aplica. Daca am ceva de spus spun pe fata insa nu vreau un nou spectacol pe forum.

O seara buna tuturor si felicitari pt noul forum.
BRAVO

PS: frate dan, ma bucur pt cuvintele postate de tine, se vede ca esti un adevarat 'psiholog'-----stii vorba aia: lupul isi schimba parul dar naravul ba

Mariyah
09-06-2006, 01:08 AM
SI daca ar veni un nou domn simion care e problema?
ce nu-i om?

Raisa
09-06-2006, 02:14 AM
SI daca ar veni un nou domn simion care e problema?
ce nu-i om?

E om dar nu e binevenit, nu ai priceput? aici poate veni oricine este interesat sa invete despre Islam, nu sa vina sa ne invete pe noi cat suntem de 'idioti si inchisi la minte si vanduti diavolului', cuvintele sunt aproximative.

Deci nu avem nevoie de unii ca el dar tu poti sa-i mai trimiti aici sa umple paginile in timp ce urmaresti meciul la tv care este"mai important"

Mariyah
09-06-2006, 02:37 PM
Mai exista si oameni patrioti alaturi de Romania chiar si in momentele extrem de importante precum o calificare la un mondial de fotbal.Viseaza si aia la tari cu soare ,inghet si castele insa NU UITA CE E IMPORTANT!

imanikka
09-06-2006, 04:16 PM
Mai exista si oameni patrioti alaturi de Romania chiar si in momentele extrem de importante precum o calificare la un mondial de fotbal.Viseaza si aia la tari cu soare ,inghet si castele insa NU UITA CE E IMPORTANT!

Si care este acel important , du-ti gandul pana la capat

Mariyah
09-06-2006, 11:00 PM
Am spus in prima propozitie ce e cu adevarat important: TARA.

imanikka
09-06-2006, 11:31 PM
Am spus in prima propozitie ce e cu adevarat important: TARA.

Pai cine nu ar fi de acord sa faca contracte de mln cu alte tari si jucand ptr ele , si la calificari la campionate sa fii ptr tara. Cine nu si-ar dori asa?:36_1_21: :36_1_21:

suleiman
09-06-2006, 11:33 PM
O data stateam de vorba cu o colega despre Islam , si trece langa mine un prieten ma saluta si merge mai departe .
Seara , imi da un telefon si imi zice o singura fraza :

" Eu sunt la gara , plec definitiv din Romania . Vreau sa-ti zic : Daca trece in Islam Sara , nu cresc musulmanii si nu scad crestinii "

7 ani de zile m-am gandit la ce a zis el , si am realizat ca de fapt cea mai buna metoda ca sa chem la Islam este sa arati Islamul in vorbele tale , actiunile tale ...

Daca deschidem locuri unde sa ne adunam noi musulmanii , si doar noi , oare implinim ceea ce ALLAH a zis :
"Sunteti cea mai buna comunitate care s-a ivit pentru oameni . Voi porunciti ceea ce este drept si opriti ceea ce este nedrept si credeti in ALLAH "

???

gabriela guettat
09-07-2006, 01:49 AM
Daca deschidem locuri unde sa ne adunam noi musulmanii , si doar noi , oare implinim ceea ce ALLAH a zis :
"Sunteti cea mai buna comunitate care s-a ivit pentru oameni . Voi porunciti ceea ce este drept si opriti ceea ce este nedrept si credeti in ALLAH "???


Ai dreptate,nu este bine, dar dupa ceea ce vezi la televizor, radio si la tot ce ne inconjoara,cata nedreptate este cand se vorbeste de musulmani PARCA iti vine asa sa zici:

STOPPPPPPPPPPP,vrem si noi sa ne simtim bine si sa fim "numai noi, intre noi!!!!
Vrem VORBE FRUMOASE, RESPECT, DRAGOSTE, CARE SCUMPUL NOSTRU PROFET (salla ALLAH alaihi wa sallam) ne-a invatat !!

Mariyah
09-07-2006, 08:55 PM
Pai cine nu ar fi de acord sa faca contracte de mln cu alte tari si jucand ptr ele , si la calificari la campionate sa fii ptr tara. Cine nu si-ar dori asa?:36_1_21: :36_1_21:

IRELEVANT! Nu avem dreptul sa judecam fotbalistii romani care aleg sa joace in strainatate si care nu uita de tara lor acceptand convocarile la nationala. E normal sa fie platiti cu milioane pt ca merita si in plus ne fac tara cunoscuta in lume.
Asta ar insemna k ar trebui sa judecam orice femeie care se casatoreste cu un strain si-si paraseste tara. In fapt situatia e cam identica nu?Sau orice simplu om care lucreaza in Italia?
Pt jucatorii romani :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: care joaca in strainatate. Fotbalul romanesc oricum se descurca f bine si fara ei. A se vedea calificarea Stelei in Champions League.

imanikka
09-07-2006, 11:56 PM
Si cine a zis ca tara moare fara noi , cei care am ales sa urmam sotii nostri, ca pana la sfr suntem o familie si luam decizi impreuna. Cand vei fi casatorita cu un strain(care are mult mai multe avantaje in tara lui) , o sa poti sa judeci pe altii. Pana atunci no comment....

Mariyah
09-08-2006, 12:03 AM
Nu uita ca tu te-ai luat de fotbalisti eu nu am judecat pe nimeni ti-am dat un exemplu elocvent ca sa-ti -----strez ca nu ai dreptul sa comentezi decizia unui om. Sa fie ultima oara cand imi mai atribuit cuvinte pe care nu le-am spus. Deal?

imanikka
09-08-2006, 02:11 AM
Mai exista si oameni patrioti alaturi de Romania chiar si in momentele extrem de importante precum o calificare la un mondial de fotbal.Viseaza si aia la tari cu soare ,inghet si castele insa NU UITA CE E IMPORTANT!

Asta cred ca este o aluzie daca nu ma insel... Dupa care a venit replica mea. Noapte buna