PDA

View Full Version : Noi tendinte in a pune nume pt copii



Mariyah
09-05-2006, 11:57 PM
Parintii care cauta prenume cu rezonanta ii zic copilului "Renault" sau "Becali", iar cei neinspirati il trec in certificatul de nastere "Pipi".


Odata inregistrati la Starea Civila, biroul „Nasteri”, in mai, respectiv iunie, bucurestenii Printul-Marco si Becali-Ionut au intrat pe lista romanilor cu prenume insolite, alaturi de Ministru, Politia, Justitia, Semafor (unic) si mult-mediatizatul Mercedesa.

Cel putin la nivel de Capitala, un lucru e clar: prea putini parinti mai aleg prenume romanesti. Rar cate un certificat de nastere cu „Vasile”, „Grigorie”, „Ion”, „Florica”, „Paraschiva” sau „Gherghina” in dreptul rubricii prenume.

La fel de rar, mici romani cu un singur prenume. In schimb, pentru foarte multi parinti e important ca prenumele sa fie scris cu dubla litera sau cu „y” in loc de „i”.

Pentru ca asa a vrut nasul/nasa, ca i-a placut mamei foarte tare un personaj dintr-o telenovela sau ca tata a lucrat in Spania, nou-nascutii se aleg cu prenume de toata frumusetea, sau, in destul de multe cazuri, de tot rasul. Pe care le e rusine sa le poarte peste ani. Sau nu, daca ne gandim la Suedia si al ei Ahmed Unicatu’.

Bebelusii Juan-Carlos si Lily-Paola-Jaquelline

Chiar daca a inceput in urma cu doi-trei ani, cum spun functionarii de la Starea Civila, moda prenumelor inspirate din telenovele inca mai face ravagii printre parinti si certificate de nastere.

In Sectorul 6, intr-o singura saptamana din luna august au fost inregistrati zece baietei cu numele Mario. Si Fernando, Roberto, Giovanni, Matteo, Ricardo, Juan-Carlos, Paola, Lorena, Isabella, Fabiola, Celeste sunt la fel de des intalnite.

„In general, inregistram nume latino-americane. Putini parinti care sa-si boteze copiii Dumitru, Nicolae sau Vasilica. Oricum, de multe ori, daca aleg primul prenume mai ciudat, pe al doilea il pun in functie de sfantul sarbatorit in preajma nasterii bebelusului”, spune Olivia Popescu, functionara la Starea Civila Sector 3.

„Gheorghe” e banal

Amadea, inregistrata in Sectorul 4, si Biandra, in Sectorul 3, sunt doi dintre copiii cu nume unicat. La mare moda sunt si combinatiile exotice, precum: William-Alessandro, Maryjeana-Florina, Astrid-Anamaria, Lily-Paola-Jaquelline, Zara-Rosalia, Riana-Isidora sau Giuseppe-Alessandro.
Inainte, numele era indicat de preot, in functie de sfantul trecut in calendar in ziua nasterii bebelusului. „Dupa al Doilea Razboi Mondial, rolul Bisericii a scazut, preotul nu a mai putut impune numele, acesta ramanand la latitudinea parintilor”, spune Stelian Dumistracel, cercetator la Institutul de Lingvistica „Al. Philippide” din Iasi.

„Prenumele autohtone s-au banalizat. Gheorghe, de exemplu, e o emblema a banalului. Esti un Gheorghe, un Ion, unul dintre cei multi”, exemplifica Dumistracel.

Acesta este unul dintre motivele pentru care parintii aleg asa-zisele „nume eroice”. „Se revine la mentalul primitiv, se pune copilul sub prestigiul unei anumite persoane.

Sa fie frumoasa si cu succes la barbati asa cum este nu-stiu-ce eroina din telenovela sau sa aiba bani ca Becali”, spune Dumistracel cu privire la tendinta parintilor de a pune copiilor prenume sonore.

„Vreau sa-l cheme Pipi”http://smileys.sur-la-toile.com/repository/Grands_Smileys/3d-bravo.gif

Ca nu cumva numele comune sa fie prea rigide pentru micuti, parintii ii trec in acte cu prenume diminutivate: Ionut, Georgel, Danut, Bogdanel sau Mihaita. „Vine un domn odata: „Doamna, vreau sa-l cheme pe baiatul meu Pipi Piperus!”.

„Cum Pipi Piperus? De la ce vine?”, ii zic. „Pai, e simplu, ca la Gabriel Gabrielus”, imi zice. „Domnule, eu n-am cum sa accept sa-i puneti numele Pipi, oricat ati vrea dumneavoastra. Mai ganditi-va!””, isi aminteste doamna Margareta, de la Starea Civila Sector 4.

„Si pana la urma a facut ce a facut in instanta si i-a pus numele copilului Pipi Piperus„, rade femeia. „Sunt parinti cu lipsa de perspectiva. Ii pui numele fetitei Papusa, dar nu te gandesti ca va fi caraghios ca, peste ani, persoana respectiva sa fie „doamna Papusa”, cu par alb si riduri”, puncteaza Dumistracel.

http://smileys.sur-la-toile.com/repository/Grands_Smileys/rasage-lame-539.gif

Anna
09-11-2006, 12:08 AM
:36_1_21: :36_1_21: :36_1_21: :36_1_21: :36_1_21:
mersi pt postare am rassss.....:smile16:

huda_alrahim
09-11-2006, 01:21 AM
Cunosc o persoana pe care parintii l-au chinuit cu un astfel de nume si acum se prezinta cu o porecla, nu foarte demna nici ea (un articol de bucatarie), dar stiti cum e..mai bine cu o porecla haioasa, decat cu un nume cu care te pricopsesti in certificat!! Sa ne fereasca Allah de astfel de ganduri cand o sa avem si noi copii!!!

Saira
09-11-2006, 01:34 PM
Eram pe strada la un moment dat si aud o tipa (fiindca nu avea mai mult de 28 ani) care striga la baietelul ei...si repede m-a trasnit ideea ce frumos o sa fie sa-l strig pe fiu-meu (insha'Allah):Adnaaaaaan :scenic: pe strazile din Romania :36_1_21: ca desi nu e un nume caraghios,nu multa lume il stie.:kuzya_01:
Al hamdu lillah ca nu am nume ciudat,desi "sfanta" tot sunt in certificat...e,asta e acum!:(

nur
09-16-2006, 03:52 AM
salam aleikum,
apropo de nume ciudate ,Amin a avut mititelul destule de indurat din cauza numelui sau la un moment dat chiar refuza sa mai raspunda cand il strigam in parc,deoarece numele lui este unul cu rezonanta religiosa iar copii de seama lui nu intelegeau ca este pur si simplu un nume pt noi ,ei batjocorind si glumind pe seama bietului Amin ,am incercat sa-l strig pe al 2-lea nume si TAARIQ ,li-sa parut greu de pronuntat"pretinilor"asa ca intr-un tarziu m-am rezumat la al striga:baiatu'lu nourrrrr:36_1_21: :36_1_21: ,faza la care fiemiu raspunde:domne tu chiar ti-ai propus sa-mi distrugi popularitatea?????????????:confused: pai dece mama ?il intrebai ,-pai nour este mai rau decat amin .....asa ca de atunci incerc sa nu il mai strig in nici un fel candeste in compania copiilor iar el se prezinta simplu:NUR.:36_1_21: :36_1_21: