PDA

View Full Version : Trei feluri de musulmani .



suleiman
09-06-2006, 09:30 PM
Am observat in ultima vreme niste discutii in legatura cu metoda mea de a comunica cu cei din alte religii , si am vrut sa discutam deschis acest subiect .

Sunt trei feluri de musulmani :
a- Musulmanul convertit .
b- Musulmanul nascut intr-o tara mixta .
c- Musulmanul nascut intr-o tara pur musulmana .

Fiecare dintre cele 3 categorii , are metodele lui de a chema mai departe la Islam .

Eu o sa vorbesc doar despre categoriile b si c , b din care fac parte, si c este categoria pe care o cunosc foarte bine si o apreciez enorm .

Musulmanii nascuti intr-o tara pur musulmana , sunt mai calmi mai limpezi si primesc orice atac cu un piept larg deschis si comunica usor cu oricine fara prejudecati .

Musulmanii din tarile mixte , sunt mai retinuti , dar nu au probleme de comunicare; in schimb sunt mai impulsivi, adica vorbesc calm sau dur in functie de situatie . Dar nu ataca si nu cearta pe nimeni direct.

Categoria a : Este mult de vorbit despre aceasta categorie , si eu am multe de zis , dar va las sa spuneti parerile voastre , si sa aruncati o privire in forum sa vedeti ce metode s-au folosit pana acum .

Revin dupa ce spuneti parerile voastre , sincer si la subiect .

Mariyah
09-06-2006, 10:36 PM
Cu ocazia asta aflu si eu ca un musulman trebuie sa cheme la Islam:) sincer, nu stiam ca are datoria asta. Sunt de acord cu tine: categoria C comunica cel mai bine cu non-musulmanii si deci au cele mai mari sanse de a-si atinge scopul. Oricum un non-musulman tinde mai degraba sa se increada in aceasta categorie pt ca rar in categoria A gasesti persoane care sa respecte si alte religii in afara de a lor. In general au un fix pe Biblia "corupta", monoteismul crestin si pe crestinii "neinvitati"care refuza sa le cante in struna.
Exceptii exista insa in orice categorie.

imanikka
09-06-2006, 10:38 PM
Am observat in ultima vreme niste discutii in legatura cu metoda mea de a comunica cu cei din alte religii , si am vrut sa discutam deschis acest subiect .

Sunt trei feluri de musulmani :
a- Musulmanul convertit .
b- Musulmanul nascut intr-o tara mixta .
c- Musulmanul nascut intr-o tara pur musulmana .

Fiecare dintre cele 3 categorii , are metodele lui de a chema mai departe la Islam .

Eu o sa vorbesc doar despre categoriile b si c , b din care fac parte si c este categoria pe care o cunosc foarte bine si o apreciez enorm .

Musulmanii nascuti intr-o tara pur musulmana , sunt mai calmi mai limpezi si primesc orice atac cu un piept larg deschis si comunica usor cu oricine fara prejudecati .

Musulmanii din tarile mixte , sunt mai retinuti , dar nu au probleme de comunicare in schimbi sunt mai impulsivi . Adica vorbesc calm sau dur in functie de situatie . Dar nu ataca si nu cearta pe nimeni direct.

Categoria a : Este mult de vorbit despre aceasta categorie , si eu am multe de zis , dar va las sa spuneti parerile voastre , si sa aruncati o privire in forum sa vedeti ce metode s-au folosit pana acum .

Revin dupa ce spuneti parerile voastre , sincer si la subiect .

Sa sparg eu gheata... Deci...Scurt si la subiect:(

1. Musulmanii nu sunt de trei feluri , toti suntem la fel , diferite sunt tipurile de comunicare sau chiar insusi felulu de a fi a fiecaruia.

2. Nustiu de unde ai vazut tu felul nostru de a chema la Islam, eu nu am vazut astfel de subiecte decat sa ne contrazicem din diferite puncte de vedere ( Islam si Crestinism). Pai daca-i arati omului uite-asa si asa si nu-ti da raspuns ci iti raspunde tot cu o intrebare plus ca mai face aluzii sau ironii , scuze... Ce fel de dialog poate fi asta?Poate sunt oameni care accepta si le plac ironiile , eu una avand teza de licenta bazata pe ironii :scenic: acuma le urasc.Ironia trebuie sa-si aiba locul ei.

3. Cum spuneam nu este vorba de diferite tipuri de musulmani ci de felul de a fi. Eu , spre exemplu ,daca cineva ma jigneste sau simt ca e ironic , nu sunt persoana care sa stau si sa inghit , fiecare isi are parerea proprie ( si asta e bine), in ultimul rand la ce pot sa regurg este IGNORAREA.

4. Eu nustiu ce fel de dialog duc musulmanii in tarile pur musulmane , si chiar nu pot sa cred ca exista asa de multe dialoguri. Fiecare crede in ce vrea si nu-si fac ei bataie de cap si nu incearca sa se oboseasca explicand si -----strand. Daca ar fi asa sa stii ca trebuie facut o sectiune pur Crestinism si una Islam.

Si inca ceva: Omului daca i se permite multe ti se suie in cap ( asta cred ca o stiu toti).

Mariyah
09-06-2006, 10:49 PM
Si vreau sa fac o completare care e importanta in viziunea mea, Categoria C cuprinde oameni de o curtoazie de necrezut .
Si am obsv ceva f interesant ,oricate "reprosuri"si "jigniri" ai face Islamului un imam nu iti va face niciodata placerea asta raspunzandu-ti cu aceleasi arme intrand in eternul joc al contradictiilor. Se va face ca nu intelege , o sa intoarca toata situatia intr-un sens din care nici cu jigniri nu poti sa mai iesi.

imanikka
09-06-2006, 10:53 PM
Cu ocazia asta aflu si eu ca un musulman trebuie sa cheme la Islam:) sincer, nu stiam ca are datoria asta. Sunt de acord cu tine: categoria C comunica cel mai bine cu non-musulmanii si deci au cele mai mari sanse de a-si atinge scopul. Oricum un non-musulman tinde mai degraba sa se increada in aceasta categorie pt ca rar in categoria A gasesti persoane care sa respecte si alte religii in afara de a lor. In general au un fix pe Biblia "corupta", monoteismul crestin si pe crestinii "neinvitati"care refuza sa le cante in struna.
Exceptii exista insa in orice categorie.


[O, Muhammad!] Cheamă la calea Domnului tău cu înţelepciune şi bună îndemănare şi discută cu ei cum e mai frumos! Domnul tău este mai bine ştiutor al acelora care s-au abătut de la calea Sa şi El este mai bine ştiutor al celor care sunt bine călăuziţi.
Dacă pedepsiţi, atunci pedepsiţi cu ceea ce voi aţi fost pedepsiţi, iar dacă răbdaţi, e chiar mai bine pentru cei răbdători.
Şi rabdă, căci răbdarea ta nu vine decât [cu ajutorul] lui Allah! Şi nu fi mâhnit pentru ei şi nu fi îngrijorat de ceea ce uneltesc ei!
Allah este, cu adevărat, cu aceia care sunt cu frică [de El] şi cu aceia care sunt făcători de bine! ( Al-Nahl 125-128)

Oare sunt ei siguri că nu va veni o nenorocire a pedepsei lui Allah sau că Ceasul [Apocaliptic] nu va veni pe neaşteptate, fără ca ei să-şi dea seama?
Spune: “Aceasta este calea mea! Eu chem la Allah, eu şi cei care m-au urmat, bizuindu-se pe dovadă limpede![Nu pe bănuieli] Mărire[a] lui Allah! Iar eu nu sunt dintre politeişti!”
(Surat Iusuf 107-108)

suleiman
09-06-2006, 10:56 PM
Iman , te rog sa editezi raspunsul tau pentru ca am vorbit in general si am zis parerea mea si nu am zis sa vorbiti cu mine sau despre mine ci despre parerile voastre .

nur
09-06-2006, 11:01 PM
salam aleikum,
eu am o nelamurire,si anume:daca sunt convertita,si am trait foarte multi ani in tara pur islamica respectand si urmand invataturile primite acolo priviind islamul ,cum pot sa vin intr-o tara mixta si sa las orice neavenit care nu are nici o cunostinta despre religia si cultura mea sa ma judece? sau sa-mi judece religia? in privinta exprimarii cred ca asta tine de fiecare individ in parte...nu poti cere unui impulsiv sa raspunda calm si linistit cand ia fost calcata in picioare demnitatea sau sau facut aluzii la ceea ce pentru el este sfant,in privinta categoriilor de musulmani cred ca cei din grupa" c" sunt cei care raspund mult mai violent atunci cand cineva le ataca religia,,si mi-se pare absolut corect..
cred ca in momentul in care ti-se cer explicatii la care raspunzi sincer si oferi toate relatiile,cu politete si amabilitate ,astepti acelasi lucru in schimb....iar cand deja esti ironizat si batjocorit nu poti decat sa aplici legea talionului si anume :ochi pt ochi si dinte pt dinte,deoarece nu esti atacat numai tu ci si intregul tau univers(aici ma refer strict la aluziile auzite pe strazi ,la colturi si chiar si aici pe forum vizavi de religie,profeti,lideri etc)asta este parerea mea .daca am jignit sau am fost deplasata ,acceptati-mi scuzele de rigoare:002:

suleiman
09-06-2006, 11:12 PM
"ALLAH ii va ridica cu [cateva] trepte pe aceia care cred dintre voi si pe aceia carora li s-a dat stiinta" .

Oare asta nu e o separare a oamenilor ?

ALLAH ne-a creat si a dat fiecaruia dintre noi felul lui de a comunica si de a crede si de a practica .

Profetul Õáì Çááå Úáíå æÓáã avea un vecin evreu care punea gunoiul in fata usii profetului . Nici o data profetul nu i-a zis de ce o face . Din contra , Profetul lua gunoiul si il punea la locul lui potrivit . Intr-o diminiata , Profetul a iesit din casa lui si nu a gasit nici un gunoi in fata usii , bate la vecinul lui si intreaba : Vecine nu ai astazi gunoi de dus ?
Iar profetul afla ca vecinul era bolnav si de aceea nu a pus gunoiul .

Si iata numarul musulmanilor creste ...

suleiman
09-06-2006, 11:18 PM
"Si noi am prescris pentru ei , in ea : suflet pentru suflet , ochi pentru ochi, nas pentru nas , ureche pentru ureche, dinte pentru dinte si ranile dupa legea talionului. Daca , insa , cineva renunta la aceasta in semn de milostenie , ea va fi ispasire pentru el . Iar aceia care nu judeca dupa ceea ce a pogorat ALLAH , aceia sunt neleguiti" 5-45

Cel care nu simte ca poate sa suporte , atunci sa nu vorbeasca cu nimeni despre Islam si nici in numele Islamului si sa stea deoparte sa practice religia sa pentru el insusi .

Daca nu avem rabdare ??

Pe profet (si nimeni nu este ca el) l-au jignit , l-au batut l-au lovit , au incercat sa-l omoare , au incercat sa-l otraveasca , .... Dar el ce a zis ??? cand a fost intrebat : "Si acuma ce o sa faci cu noi ? "

"Mergeti ca voi sunteti cei eliberati "

latifa
09-06-2006, 11:38 PM
"ALLAH ii va ridica cu [cateva] trepte pe aceia care cred dintre voi si pe aceia carora li s-a dat stiinta" .

Oare asta nu e o separare a oamenilor ?

ALLAH ne-a creat si a dat fiecaruia dintre noi felul lui de a comunica si de a crede si de a practica .

Profetul Õáì Çááå Úáíå æÓáã avea un vecin evreu care punea gunoiul in fata usii profetului . Nici o data profetul nu i-a zis de ce o face . Din contra , Profetul lua gunoiul si il punea la locul lui potrivit . Intr-o diminiata , Profetul a iesit din casa lui si nu a gasit nici un gunoi in fata usii , bate la vecinul lui si intreaba : Vecine nu ai astazi gunoi de dus ?
Iar profetul afla ca vecinul era bolnav si de aceea nu a pus gunoiul .

Si iata numarul musulmanilor creste ...

Admin,nu am inteles ce ai vrut sa spui.........ce legatura are poveste cu evreul cu nr musulmanilor?:confused:

imanikka
09-06-2006, 11:50 PM
Admin,nu am inteles ce ai vrut sa spui.........ce legatura are poveste cu evreul cu nr musulmanilor?:confused:

Adica a fost O indemnare la Islam , la Allah. Cu bunatate si cu rabdare ....Eu asa am inteles:confused: :confused:

latifa
09-06-2006, 11:52 PM
Adica a fost O chemare la Allah. Cu bunatate si cu rabdare ....

Multumesc mult,Imanikka:give_rose:

suleiman
09-07-2006, 12:02 AM
Latifa , adica evreul a trecut in Islam .
Nu e asa greu de inteles .

latifa
09-07-2006, 12:05 AM
Latifa , adica evreul a trecut in Islam .
Nu e asa greu de inteles .


Tocmai asta era nelamurirea.Eu am mai auzit povestea asta,dar nu am stiut ca evreul a trecut la Islam.De aia eram in ceata.Dar am inteles acum.Multumesc:give_rose:

gabriela guettat
09-07-2006, 01:31 AM
Oare de ce trebuie sa existe atata rautate???
De ce nu se intelege ODATA PENTRU TOTDEUNA CA CEI CARE S-AU COVERTIT LA ISLAM ISI FAC DATORIA ISLAMICA LA FEL CA ORICARE MUSULMAN?
ALLAH (subhanahu wa taala),ESTE ATAT MARINIMOS SI NUMAI EL STIE cui trebuie sa ii arate DRUMUL SPRE "EL"!!
Crestini de pe acest MINUNAT FORUM trebuie sa inteleaga ca
NOI nu am ales ,de dragul de a alege,NOI AM FOST ALESI de "EL" ca sa fim ceea ce suntem azi!
Nu avem de ce sa ne justificam,nu avem de sa lasam capul jos:
AM FOST ALESI DE "EL"SI SUNTEM MANDRI DE ASTA!!!!!!

In final cu toti vom merge LA ZIUA JUDECATII SI CINE NU SE INCREDE IN CEEA CE SPUNEM NOI, VOR VEDEA ATUNCI!!

Dar ce pacat ca atunci va fii tarziu!:( iar cale de intorcere nu o sa mai fie!!!
ALLAH IAHDINA U IAHDIUM!
AMIN!

sara
09-07-2006, 03:39 AM
:salam:

De mult asteptam acest subiect .
Vreau sa imi exprim si eu punctul de vedere .
A- Categoria a , musulmanii convertiti : sunt cei care au avut norocul sa cunoasca Islamul , si sa il accepte . Ei , persoanele acestei categorii , sunt "suparati " ca nu le-au cunoscut de la inceput , si vor ca toata lumea , sau cel putin persoanele dragi , sa accepte Islamul . Ce stiu , incearca sa faca cunoscut , poate cineva va accepta adevarul . Uneori , in actele lor de caritate , sunt mai MUSULMANI , decat musulmanii nascuti .
B- Musulmanii in tara mixta , sunt de 2 feluri :
1 - cei care ii multumesc lui Allah ca au avut acest noroc , sa se nasca musulmani , si incearca sa duca mai departe Religia , sa o faca cunoscuta , sa isi accepte soarta asa cum este ea , sa isi ajute semeni
2 - cei care sau nascut asa , si . . . Al Hamdulillah , nu pot schimba asta , dar ar vrea macar sa incerce cum este sa fie ALTFEL . Faptele de caritate sunt doar de ochii lumii , dar cand sunt singuri , si nu-i vede nici o privire " umana " fac ce vor .
3- nu am cunoscut oamenii din aceasta categorie , dar mii imaginez ca sunt mai buni , mai rabdatori , nu jignesc , nu barfesc , ptr ca toti sunt musulmani , iar asta este Haram , sincer asa dori sa locuiesc intr-o asemenea locatie , dar Al Hamdulillah , unde stau , am avut grija la alegerea prietenilor , incat toti sunt MUSULMANII , Al Hamdulillah .
Cam atat am avut de spus . Este parerea mea personala , tinand cont ca locuiesc intr-o tara cu populatie mixta , si sunt convertita . :36_1_21:
P.S Nu am facut referire la persoanele dupa forum , si nu am vrut sa jignesc pe nimeni .

Mariyah
09-07-2006, 09:05 PM
Faza cu gunoiul e incredibila. Ma refer aici la atitudinea profetului vostru. Intr-un fel el cred ca vrea sa -----streze ca :"nu aveti voi ce sa-mi faceti cat pot eu suporta".Insa sa fim seriosi cine ar mai actiona la fel daca vecinul i-ar pune gunoi in fata usii zilnic?Suntem oameni si suntem tentati sa ne razboim .

sara
09-08-2006, 02:10 AM
:salam:
Am uitat sa mentionez ca si cei din Cat A , sunt de 2 feluri :36_1_21:
mai este , inafara ce am scris la A , mai sunt si cele/cei convertiti de " dragul" sotului/sotie . Authu bilahi { Doamne fereste } sa va intalniti cu aceste persoane , sunt cele cu 2 fete :smile19: Dar ma abtin de la comentarii :36_1_21: la aceasta categorie .
Allah sa va calauzeasca calea .

suleiman
09-08-2006, 02:10 AM
Faza cu gunoiul e incredibila. Ma refer aici la atitudinea profetului vostru. Intr-un fel el cred ca vrea sa -----streze ca :"nu aveti voi ce sa-mi faceti cat pot eu suporta".Insa sa fim seriosi cine ar mai actiona la fel daca vecinul i-ar pune gunoi in fata usii zilnic?Suntem oameni si suntem tentati sa ne razboim .

Profetii sunt alesi de Dumnezeu , si sunt puri din toate punctele de vedere .

Noi , trebuie sa invatam de la ei , si faptul ca suntem oameni trebuie sa ne indemne sa nu fim ca si animalele ne razbunam doar pentru razbunare .

Anna
09-11-2006, 04:31 PM
al salam aleykum...
am cam evitat acest thread....dar eu stiam cu totul cu totul altceva
in fata lui Allah musulmanii sunt de 2 categorii :credinciosi si necredinciosi....pt Allah nu conteaza originea noastra....si Allah stie cel mai bine
iar in privinta comunicarii cu non-muslimi enu conteaza originea...conteaza cunostiintele de islam si rabdarea si mai ales conteaza non-muslimul....
cat non-muslimi sunt capabili sa aiba o disc cu un muslim?

sau cati din ei asculta?

daniela_muslimah
09-12-2006, 03:50 AM
Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...

Eu cred ca pentru noi, cei convertiti la Islam.. este de invatat.. in ceea ce priveste rabdarea...

mai bine sa nu generalizez..

asa ca vorbesc din experienta personala:

la inceput, nu am vorbit cu cei din jurul meu in cel mai bun mod...

~ cu Mama mea: atunci cand voiam sa trec la Islam...

odata discutam si mi-a zis sa tin minte ca Dumnezeul crestin e cel caruia m-am rugat atunci cand am avut probleme si m-a ajutat... si eu i-am raspuns "Ooooooofffff, Mama, cum sa fie mai multi dumnezei, pentru fiecare religie? e unul singur.. nu unul crestin, unul pentru musulmani.... "

atunci.. cand a auzit de asta un musulman dintr-o tara islamica.. mi-a zis: sa NU mai fac asa ceva... cum sa-i spun "of"!!... Mamei mele!...

~~

~dupa ce m-am convertit... cand aveam discutii cu prietenele mele... s-a intamplat ca tonul meu sa fie mai aprins...

de ce?

pentru ca a fost sentimentul asta: as vrea ca toti sa vada calea asta...


chiar inainte sa fac pasul... am intrat intr-o biserica catolica cu una din prietenele mele... era o sarbatoare si era plin de crini la toate statuile... mie mi-au dat lacrimile.. cand a vazut prietena mea a inceput sa spuna... ca vede ca mi-e greu.. ea a inteles Total gresit!!!...

mi-au dat lacrimile, dar motivul erau statuile... aveam sentimentul asta.. cum sa se inchine oamenii la statui?.. cum sa faca ceva atat de gresit?.. as fi vrut sa schimb totul!!!...

i-a trimis mamei mele o iconita.. Wallahi _ am vrut s-o rup pe drum.... dar n-am facut-o in final... (suntem intr-o tara crestina.. ce faceam? o rupeam in fata crestinilor?.. )

cand vedeam la televizor tot felul de stiri cu icoane facatoare de minuni si tot felul de pelerinaje.. nu m-am putut abtine sa nu comentez: cum de se pot inchina la icoane?...

la mama in sat: e un sat catolic.. apar tot mai multe statui... fiul verisoarei mamei are chiar un altar amenajat cu mai multe statui...

in venea sa strig: e Gresit.. Opriti-va...

dar Gresit era si ce faceam Eu....

~~~

datoria mea _ ca musulmana.. e sa chem la aceasta Cale Binecuvantata in cel mai bun mod...

sa vorbesc cat de bine pot...

nu pot sa silesc pe nimeni sa creada / sa nu creada... de-asta omul poate alege...

nu pot sa judec religia altuia astfel...

e religia lui.. eu de sufletul meu raspund si de cum ma port in functie de religia mea...

~~

m-am gandit.. daca cineva ar fi venit si mi-ar fi zis astfel de Islam.. as fi trecut? Nu....

Cred ca trebuie sa ne gandim cum am aflat noi despre Islam...

ne-a fortat cineva? Nu...

Ce ne-a placut?...

Blandetea, Rabdarea, Bunatatea...

unde sunt ele in noi?...

~~~

Oare raspundem noi pentru sufletul altuia?... vom fi intrebati de ce a trecut sau nu cineva la Islam?...

noi avem datoria sa chemam... dar oamenii aleg....

si chemarea e in primul rand prin Fapte...

Faptele vorbesc de mii de ori mai bine decat limba...

~~

Mai bine aratam Frumusetea Islamului.. Stralucirea si Puritatea acestei religii decat sa incercam sa aratam mereu petele altor religii...

contradictiile si greselile din ele...

~

Si mai e greu.. cand esti singur... in familia ta...

de multe ori ma gandeam.. ca as fi vrut sa ma nasc intr-o familie musulmana... dar ca Allah stie de ce sunt aici si acum..

apoi m-am gandit ca ar fi fost mai rau sa fi fost intr-o familie musulmana care sa aiba tot felul de practici bidah etc...

Ce Ganduri!!!!!!!.....

Ganduri Prostesti!...

si fara rost....

de ce sa ma gandesc ca de ce nu a fost asa sau altcumva?...

Pot eu sa stiu oare ce rasplata e in spatele tuturor lucrurilor?...

~~~

As vrea ca familia, prietenele.. sa fie musulmane... dar e Voia lui Allah Ta'ala sa fim mai multe comunitati... si eu nu cunosc destinul pe care-l au...

~~

apoi. .. uneori as vrea sa vorbesc cu mama mea.. sa-i spun toate lucrurile pe care le simt... cre pretuisc.. ce valori am....

si mi-este teama.. ca nu ar intelege... sunt multe lucruri pe care noi doua le vedem diferit...

Islamul te remodeleaza....

odata cu convertirea nu se petrece o schimbare de 180 de grade... nu are cum...

e o schimbare majora.... insa compartamentul ti-l corectezi treptat.... totul se sprijina pe credinta, pe responsabilitate...

E o binecuvantare si o mare responsabilitate sa fii musulman.. nu toti au aceasta binecuvantare... atunci _ de ce sa fim nepasatori?....

treptat trebuie sa finisam constructia... prin rabdare, blandete.....

~~

mai e ceva aici... micile "compromisuri"... de multe ori unele gesturi sunt privite ca "fanatism" de familie

...

depinde de cum stie fiecare sa explice...

Sa ne ajute Allah Ta'ala sa chemam in cel mai frumos mod la aceasta Cale Minunata - la Islam...

Sa avem cat mai multe trasaturi ale dreptcredinciosilor: rabdare, blandete, chibzuinta....

si atunci cand ne vom da ultima suflare... sa fim dreptcredinciosi... sa-l adoram pe Allah pana in acea ultima clipa...

Insha'a Allah...

~~~

Personal... imi doresc sa-mi pot creste copiii (Insha'a Allah) intr-o tara unde sunt multi musulmani...

de unde sa poata invata cat mai multe...

si Allah stie mai bine...

**

val
09-12-2006, 02:33 PM
Foarte frumos daniela:give_rose:
Este datoria voastra sa indemnati la islam,sa-l faceti cunoscut,dar daca nu facem acest lucru trebuie sa ne respectati nu?Asa cum si noi o facem,nu imi bat joc de religia nimanui atata timp cat nici ceilalti nu fac comentarii deplasate la adresa credintei mele.
In ziua de apoi toti dam socoteala in fata Bunului Dumnezeu si numai El judeca daca am facut bine sau rau!
Numai bine!

Mariyah
09-12-2006, 02:59 PM
Nu trebuie sa ne mire ce a scris Daniela
ca de obicei de nota 10!

Mariyah
09-12-2006, 05:27 PM
acum pe http://tv.taiba.ro/

se analizeaza trei tipuri de musulmani.

imanikka
09-12-2006, 06:29 PM
acum pe http://tv.taiba.ro/

se analizeaza trei tipuri de musulmani.

Multumim Nazirah ca te-ai anuntat :give_rose: :give_rose:

sara
09-21-2006, 05:14 AM
acum pe http://tv.taiba.ro/

se analizeaza trei tipuri de musulmani.

:salam:

Cineva sa faca un rezumat , ptr cei care nu au urmarit emisiunea . Multimuim anticipat :give_rose:

maryam
09-28-2006, 06:29 PM
Felicitari tuturor fetelor pentru raspunsurile date,insa cred cu tarie asa cum a spus foarte frumos imanikka ca nu exista decat un singur fel de a fi musulman.Si multe moduri in care acest musulman deviaza de la natura lui umana si de la scopul creatiei lui si anume de a se supune lui ALLAH Ta`aala in tot ce implica aceasta.
Ceea ce difera este intr-adevar felul de a fi al fiecaruia...apropierea sau departarea lui de Islam si mai ales de ALLAH Ta`aala.
Pentru ca spunand adevarul sufletelor noastre...oare sunt intentiile musulmanilor DOAR SI NUMAI pentru ALLAH?Iubim sau ne intristam numai pentru El?
Marire Lui!
Stereotipurile sunt o inventie aberanta a oamenilor din dorinta lor de a se incadra neaparat...si sincer a categorisii musulmanii mi-se pare cel putin nepotrivit .
Nu am vazut nici un verset in Quran si nici un hadis in care musulmanii sa fie categorisiti mai ales printr-o asemenea delimitare.
Sincer ,poate ca fiind convertita ca cei mai multi sustinatori ai acestui forum este o reactie fireasca,dar alhamdulillah ,asa cum frumos s-a spus aici,Ii multumesc Bunului ALLAH ca m-a reintors la Islam;alhamdulillah ca nu-mi fac religia de ras asa cum si-o fac unii dintre cei nascuti.
Vai noua??????????Oare se naste vreunul dintre noi altfel decat musulman?Sau are vreun merit in faptul de a avea parinti musulmani????????
Este o luna binecuvantata si inshaa ALLAH sa putem sa ne curatam,sa postim,sa avem ganduri bune...la ziua Judecatii ceea ce va conta va fi supunerea in aceasta viata,adorarea lui ALLAH,faptele noastre...restul...
In ceea ce priveste hadisul profetic Profetul :009: s-a dus la usa vecinului sau sa-l intrebe daca nu cumva i s-a intamplat ceva,era ingrijorat ca ar fi putut pati ceva...aceasta a determinat converirea omului,uimit de maretia caracterului Profetului :009:


:give_rose: Ramadan Kariim!:give_rose:

Hanaa
10-03-2006, 11:33 AM
Al salam aleikum wa rahamtullah wa barakatuhu
Cu siguranta in fata Lui Allah subhana wa taala ne deosebim doar prin piosenia noastra nicidecum prin culoare, loc de origine, etc.
Asa cum bine a subliniat Daniela mashallah comportamentul ti-l modelezi. Islamul te schimba. Pe mine m-a schimbat fff mult dar nu dintr-o data ci treptat. Si m-am schimbat in bine alhamdullah. Dar trebuie sa invatam sa fim rabdatori, buni, toleranti, respectosi, iubitori asa cum islamul ne-o cere.
Personal am intalnit musulmani nascuti, crescuti intr-o tara pur musulmana care habar nu aveau cum sa vb cu un nemusulman, ca sa nu mai vb de respectul fata de valorile celuilalt care avea alta religie. Deci nu putem generaliza. Datoria noastra este sa chemam la islam cu respect si atunci cand suntem intrebati sa dam cele mai bune raspunsuri si in cel mai frumos mod posibil. Restul Allahu Alim.
Eu personal nu intru in polemici cu nemusulmanii si vb despre islam doar atunci cand sunt intrebata pt ca asa mi se pare cel mai corect. Daca omul nu e interesat nu il oblig sa ma suporte. Sa nu uitam ca una dintre cerintele Lui Allah subhana wa taala este sa fim placuti celor din jurul nostru in spiritul religiei noastre.
Inshallah sa fim dintre cei rabdatori care cheama la islam in cel mai frumos mod si inshllah Allah subhana wa taala sa fie multumit de noi. Amin
Al salam aleikum wa rahamtullah

Mariyah
10-17-2006, 02:57 PM
Toata clasificarea asta oricum e utopica. Orice om poate fi clasificat in functia de religia lui chiar si daca e crestin asa ca toti care au luat-o prea in serios....chiar nu trebuia.

Am observat in ultimul timp ceva f interesant .F f f f multa lume crede ca baticul femeii musulmane e ceva josnic si demn de dispret cand de fapt voi sustineti exact contrariul ca ofera demnitate sau ceva in genul asa ca e normal ca un musulman pur si simplu sa nu aiba rabdare cu un astfel de om care face astfel de afirmatii.
Se cere rabdare... dar cum sa -ti ceara Dumnezeu sa ai rabdare cand tu esti prin natura ta umana nu esti capabil de asa ceva?

Am devenit constienta ca aveti o misiune ca musulmani sa chemati oamenii la Islam.
Dupa parerea mea lasati-o moale , eu una trimit oamenii de acest gen la plimbare, asta pt ca nu am timp am o 1000 de responsabilitati pe cap si nu in ultimul rand ...absolut nici o religie nu poate fi sigura 100% pt ca a fost in mana oamenilor iar natura lor corupta dateaza de stiti cand iar aboslut nici o persoana nu a fost in rai sau iad sa se intoarca apoi si sa ne spuna si noua curiosilor cum e.

Credinta asta oarba nu ma caracterizeaza si am obsv ca f multi oameni sunt ca mine , incearca sa se debaraseze de lucruri absurde care se cer a fi divine.

Ceea ce e frumos e ca toate religiile incurajeaza faptele bune si le dezaproba pe cele rele deci un punct comun in toate.
Pana la urma esti mai de folos oamenilor daca ii inveti sa il iubeasca pe Dumnezeu si sa evite faptele rele decat daca il inebunesti cu o alta religie.

maryam
10-17-2006, 05:08 PM
Dupa parerea mea lasati-o moale , eu una trimit oamenii de acest gen la plimbare, asta pt ca nu am timp am o 1000 de responsabilitati pe cap si nu in ultimul rand ...absolut nici o religie nu poate fi sigura 100% pt ca a fost in mana oamenilor iar natura lor corupta dateaza de stiti cand iar aboslut nici o persoana nu a fost in rai sau iad sa se intoarca apoi si sa ne spuna si noua curiosilor cum e.

Daca nu as fi in Ramadan,ti-as raspunde mai mult,dar fiecare secunda este pretioasa,prea pretioasa ptr a o pierde cu lucruri atat de stupide ,cum sunt acestea pe care le afirmi.
In primul rand,tu nu ai niciun drept si nu ne poti da noua indicatii sa o lasam mai moale si nu inteleg de ce crezi ca vrea cineva sa-ti bage tie Islamul pe gat de vreme ce el nu-ti poate intra nici in cap si nici in inima??
Acest site nu-ti apartine ,asadr ,pot doar sa iti dau un sfat,cand vom veni la usa ta sa ne propovaduim religia,vei fi ok dc nu ne vei deschide usa sau ne vei trimite la vecini,insa aici nu ti-se pare ca lucrurile ar trebui sa stea cam invers?
Ce mai mare aberatie este cea pe care o afirmi ca nimeni nu a fost in Rai ca sa spuna cum e...gresesti capital,Adam si Eva au fost si au fost scosi de acolo tocmai datorita nesupunerii in fata Celui care i-a creat fara a fi fost inainte nimic.Si pt. noi musulmanii este suficient,nu avem nevoie de minuni si miracole ata de "mari" care va sporesc voua credinta ,noi ne incredem in Domnul nostru caci promisiunea Lui este certa si ceasul va veni,fara indoiala.Si tocmai ptr ca avem o pilda mareata in stramosul nostru Adam,tocmai ptr ca ALLAH Ta`aala ne-a lasat aceasta indemnare in Quran ,nu suntem curiosi si cuviosi.
Asa ca draga mea...fii buna si nu ne trimite la plimbare,mai degraba du-te singura,caci aici este casa noastra si locul nostru:give_rose: ,alhamdulillah Rabby al-alamiin.:give_rose:

daniela_muslimah
10-19-2006, 07:30 PM
Toata clasificarea asta oricum e utopica. Orice om poate fi clasificat in functia de religia lui chiar si daca e crestin asa ca toti care au luat-o prea in serios....chiar nu trebuia.

Am observat in ultimul timp ceva f interesant .F f f f multa lume crede ca baticul femeii musulmane e ceva josnic si demn de dispret cand de fapt voi sustineti exact contrariul ca ofera demnitate sau ceva in genul asa ca e normal ca un musulman pur si simplu sa nu aiba rabdare cu un astfel de om care face astfel de afirmatii.
Se cere rabdare... dar cum sa -ti ceara Dumnezeu sa ai rabdare cand tu esti prin natura ta umana nu esti capabil de asa ceva?

Am devenit constienta ca aveti o misiune ca musulmani sa chemati oamenii la Islam.
Dupa parerea mea lasati-o moale , eu una trimit oamenii de acest gen la plimbare, asta pt ca nu am timp am o 1000 de responsabilitati pe cap si nu in ultimul rand ...absolut nici o religie nu poate fi sigura 100% pt ca a fost in mana oamenilor iar natura lor corupta dateaza de stiti cand iar aboslut nici o persoana nu a fost in rai sau iad sa se intoarca apoi si sa ne spuna si noua curiosilor cum e.

Credinta asta oarba nu ma caracterizeaza si am obsv ca f multi oameni sunt ca mine , incearca sa se debaraseze de lucruri absurde care se cer a fi divine.

Ceea ce e frumos e ca toate religiile incurajeaza faptele bune si le dezaproba pe cele rele deci un punct comun in toate.
Pana la urma esti mai de folos oamenilor daca ii inveti sa il iubeasca pe Dumnezeu si sa evite faptele rele decat daca il inebunesti cu o alta religie.




Clasificarea asta avea un Scop...

In primul rand, NU a fost o clasificare a musulmanilor: in sensul ca musulmanii din cutare tara sunt mai buni decat musulmanii dintr-o tara nemusulmana...

Evlavia este cea care te inalta (si asta doar Allah Preainaltul o poate judeca!)





Profetul Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam) a spus ca: "Oamenii se trag din Adam, iar Adam a fost creat din tarana. Nu are nici un merit arabul fata de nearab si nici un alb fata de un negru, in afara evlaviei."

(dupa Ibn Sa'd, dupa Ibn Hurayra)

~~~

Asa ca nu a fost vorba in nici un caz de o asemenea "clasificare": cu totii suntem Musulmani...

Rabdarea insa este o Mare Virtute in Islam... iar in Surat al-'Asr ni se spune (interpretare a sensului) si ca omul va fi in pierdere in afara de "cei ce se indeamna unul pe altul la rabdare" (rabdare in a-ti indeplini indatoririle, in a evita nelegiurile, in a indura nenorocirile si chinul ce se poate abate asupra cuiva etc)..

eu asta am vazut in spatele acestei "clasificari": un Scop, un indemn...

~~

in educatie sunt factori cu un rol "capital": Mama, in primul rand, familia, mediul in care crestem.. toate isi lasa cu timpul amprenta...

de aceea pot aparea diferente in ceea ce priveste rabdarea, ori stapanirea de sine.. intre un musulman ce a trait si a fost crescut intr-un mediu islamic si un musulman convertit..

Convertirea implica o schimbare Foarte mare: pentru unii poate fi aproape Totala, pentru altii mai putin.. depinde de caz... si apoi, schimbarea asta trebuie sa se produca aici, in mediul asta... cu tot ce e in jur: descoperi ceva ce ti-e atat de drag.. si nu intelegi_cum de se pot oamenii purta astfel... poate ai vrea sa mergi, sa le spui tuturor... ai vrea ca familia ta sa inteleaga.... de multe ori trebuie sa infrunti rautatea oamenilor... ori tii in taina acest lucru pentru un timp (la inceput) de teama familiei, a celor din jur... pe tot fundalul asta trebuie sa faci aceasta schimbare: in mediul asta re_modelezi totul... infruntand toate astea te auto-educi.....

infrunti rautatea unor oameni si totusi asa trebuie sa inveti sa ai Rabdare...

si cine a zis ca prin natura umana nu esti capabil de rabdare?.. unii au o fire foarte aprinsa...

dar exista Stapanirea de sine... Vointa.... sunt trasaturi pe care, ca musulmani, trebuie sa le avem... noi, cei convertiti adesea trebuie sa ne "educam"_singuri.. si nu e usor...

poti sa te enervezi_ti "se urca sangele-n cap".. ce faci?.... la inceput "explodezi".. dupa aceea, ca musulman, incepe sa-ti para rau_devii constient ca ai gresit.. si uite-asa, treptat... ajungi ca atunci cand te enervezi, sa te Stapanesti (spui in gand "Audhu billahi min ash-shaytan ir-rageem"_"Caut adapost la Allah de shaytan cel blestemat"...) si Masha'a Allah ajungi sa constati ca din omul temperamental.. acum esti un Alt om: te poti controla...

de aceea sunt situatii in care se poate intampla ca un musulman convertit, aflat intr-o tara laica, ori neislamica sa se simta satul.. sa simta ca "s-a trecut de limita"... si nu intelege de ce un musulman care a avut binecuvantarea de a trai intr-un mediu islamic sa aiba "atata rabdare".... dar asta cu Siguranta ca nu e o regula...............

~~~

si asta a fost cu toata clasificarea asta: o lamurire data in cazul in care exista persoane ce nu inteleg rabdarea unora, un indemn la aceasta rabdare.... eu n-am vazut vreo o intentie rea in spatele clasificarii si cu atat mai putin un mod de a crea un stereotip...

~~

revenind la rabdare: Dumnezeu Preainaltul iti cere sa te stapanesti... (pentru noi, de exemplu, postul e o "scoala" foarte buna in privinta asta)_pai oare toti cei care au indurat atatea si au fost rabdatori au fost exclusiv firi blande... potolite.. oare n-a avut nimeni o fire aprinsa... irascibila... daca oamenii nu s-ar fi stapanit, nu ar fi indurat: crezi ca mai era crestinism in ziua de azi, spre exemplu?... de ce atunci nu esti capabil prin natura umana de asa ceva?.. unii reusesc mai usor acest lucru, altii au nevoie de o vointa mai mare... de un efort cu mult mai mare.. insa odata intrata credinta in inima.. Alhamdulillah... incepi sa te schimbi.....

~~

"moale"? nu va fi cazul! (Insha'a Allah) :) cred ca faci o generalizare pentru toate religiile, pornind de la una singura... insa Islamul difera de alte religii... asa ca n-ai sa vezi "misionari" venindu-ti la usa.. sau oameni oprindu-te: "ce stii despre Islam? ce parere ai?"...

cred ca nu ai inteles: cel mai bun mod de a chema la Islam este prin Fapte...

si te rog, nu judeca Islamul dupa felul in care este constituita o alta religie_crestinismul.. (l-am numit aici pentru ca e religia ta si pentru ca acum am senzatia ca judeci si Islamul in functie de acesta_de problemele pe care le are etc)

in Islam altfel se cheama la aceasta religie, in Islam nu exista "credinta oarba"..

(apropo, din felul in care ai scris se poate intelege ca vrei sa te debarasezi de credinta oarba in rai - iad, desi, personal, cred ca NU asta ai vrut sa spui, nu?)

portul valului nu este ceva ce tine de credinta oarba... nu e o noutate ca "foarte multa lume" il priveste cu dispret_insa asta se intampla aici.. (cu dispret erau priviti si crestinii de catre romani, nu? ori "paganii de musulmani" de catre unii crestini!!! :( :(_ce-ar trebui, atunci? sa facem dupa bunul plac al oamenilor? unde s-ar ajunge??!!)
si normal nu e sa nu ai rabdare, normal e sa Inveti sa ai rabdare Insha'a Allah.. poate ca acei oameni care dispretuiesc nu inteleg, ori au o parere gresita si nu poti forta pe cineva sa-ti accepte propriile valori.. insa ii poti explica_si atat...

"nici o religie nu poate fi sigura 100%"
in ceea ce priveste Islamul _ exista mai multe secte.. exista "deviatii" - tot felul de practici introduse de oameni s.a.

numai ca noi avem o Mare Binecuvantare: Sfantul Qur'an_care a ramas necorupt si pe care Allah Preainaltul il va pastra neatins...
(Insha'a Allah).. asa ca el sta la Baza: el e modul de verificare: este lucrul asta bun / nu? e conform Qur'an-ului / intra in contradictie?

si uite asa poti Selecta Alhamdulillah.. ce e bun si ce e rau... asa ca e o Mare Diferenta..

~~

in ceea ce priveste "lucrurile absurde care se cer a fi divine"_acei oamenii care sunt ca tine (si incearca sa se debaraseze de ele), sunt crestini? (adica aveti aceeasi religie) sau nu numai?

daca se rezuma doar la religia ta_atunci este ceva ce va priveste Strict pe voi......

~

daca insa sunt si din alte religii_m-ar interesa doar ceea ce se refera exclusiv la Islam..

si nu vad de ce anume "lucru absurd" s-ar debarasa un musulman?

(si nu ma refer la cei precum MWU... Allah sa-i calauzeasca! si sa-i Trezeasca!!! :( :( :()

---
o rugaminte: daca mai vrea cineva sa posteze_sa o faca pe cat posibil in cadrul temei.. nu vreau sa se ajunga la discutii aprinse...

Mariyah
10-19-2006, 11:26 PM
eu cred ca Maryam are dreptate :) dar nu si din punctul meu de vedere:(

E normal ca parerea mea sa fie diferita pt ca eu vad lucrurile mult mai larg .
La mine toate religiile sunt bune atata timp cat au un efect bun asupra individului .

Ca pana la urma pt asta au fost trimisi profetii pt a indruma oamenii ce sa faca in numele lui Dumnezeu si nici intr-un caz pt k oamenii sa le creeze mai apoi culte ale personalitatii.

munir
10-25-2006, 01:16 PM
Assalam alaikum .Pacea lui Allah swt sa fie cu voi si iubirea Lui sa va insoteasc mereu.
Cu permisiunea voastra as dori sa imi spun si eu parerea asupra acestui subiect.
1- Musulmanii din ,,categoria C" asa cum i-a clasificat Suleiman ,au o baza solida.Ei stiu ca nimeni si nimic nu le va putea zduncina credinta .Universul lor de cunostinte este foarte complex si complet .El se bazeaza atit pe traditie pe suportul si sustinerea familiei ,cit si pe societatea in care traiesc si care devine suportul lor .El nu trebui sa isi renege o parte din viata si nu este privit de cei apropiati ca un renegat.
2- In cazul musulmanilor din,, categoriaB" lucrurile sunt un pic mai complicate.El are o baza solida atit prin suportul familial cit si prin cercul de prieteni dar societatea in care traieste il obliga ,vrind nevrind, sa ia contact si sa acumuleze informatii si de la alte culturi sa traiasca intr-un univers strein lui si sa caute sa se adapteze lui .El se afla permanent la rascrucea dintre ,,a fi sau a nu fi".Din acesta cauza ,pentru a se feri de influentele externe ,el isi creaza un ,,halou" interior care sa il protejeze .Refuzul sau retinerea lui de a purta discutii pe teme religiose cu cei de alta credinta se datoreaza faptului ca el considera o imixtiune a celuilalt in acel ,,univers interior".El ,,tatoneza" mai mult timp terenul pina cind considera ca merita sa se ,,deschida" fata de straini.
3-Cu musulmanii convertiti problema este si mai delicata.Ei au un fundament usor artificial si sunt pusi in fata unor probleme deosebite .Renegati de familie si de cei care, pina mai ieri ,ii erau prieteni.Privit cu suspiciune si tratat cu obraznicie de ceilalti ,el se inchide in sine .De aceea ei trebuie inconjurati cu multa dragoste si caldura de noii prieteni iar acestia trebui sa ii acorde o atentie deosebita .Daca in timpul convertirii s-a ,,batut moneda " mai mult pe intiietatea religiei islamice in fata crestinismului(fapt destul de greu de digerat de un nemusulman) fara sa se prezinte faptul ca, diferentele dintre cele doua religii sunt create artificial, si ca ele isi trag seva din aceeasi puct central ,,iubirea si recunosterea lui Allah swt -Dumnezeu ca unic creator",atunci in unele cazuri multitudinea de informatii si slaba lor aprofundare duc uneori la darimarea fundamentului . Ei refuza discutia cu ceilalti nemusulmani sau se aventureaza in discutii cu ei minati de un entuziasm bazat pe cunostinte prea putin intelese astfel incit pot fi usor zdruncinate . Dupa doua trei experiente din acestea ei refuza sa mai discute simtindu-se inferiori celorlati sau neintelesi.Chiar si in discutiile pe care le poarta cu musulmanii de origine , convertitul ,se simte inferior si trebuie avuta mare grije ca acestia(Csi B) sa nu ii dea ocazia sa simta nici cea mai mica umbra de indoiala sau neincredere care pentru convertiti devine o tragedie si poate avea urmari nefaste asupra credintei lui.
Eu cred, ca fratii si surorile musulmane:give_rose: care fac parte din ,,categoria " C si B trebui sa acorde o mare atentie nivelului de informatii si acuratetii acestora cu privire la religia islamica astfel incit sa ajute la creerea unui fundament solid proaspetilor convertiti

huda_alrahim
10-25-2006, 01:53 PM
Cand am citit prima data acest thread, sincer am simtit ca si cum mi se face o nedreptate...cum, nu suntem toti musulmanii la fel? Dar apoi am realizat ca nu se face o impartire a musulmanilor in sensul cine este mai bun, cine este mai rau, cine merita si cine nu...
Dupa parerea mea, problema cea mai mare a unui musulman din Categoria C este ca dupa convertire sa simta ca ceea ce el a facut este normal si firesc...sa nu se simta ca el este "altfel" si ca ceea ce face este "nefiresc"... Si aici trebuie sa intervina comunitatea musulmana, asa cum a spus si Dl. Munir si sa il faca sa se simta ca ceea ce face el, felul in care se roaga si se poarta este "firesc"...

munir
10-25-2006, 03:58 PM
eu cred ca Maryam are dreptate :) dar nu si din punctul meu de vedere:(

E normal ca parerea mea sa fie diferita pt ca eu vad lucrurile mult mai larg .
La mine toate religiile sunt bune atata timp cat au un efect bun asupra individului .

Ca pana la urma pt asta au fost trimisi profetii pt a indruma oamenii ce sa faca in numele lui Dumnezeu si nici intr-un caz pt k oamenii sa le creeze mai apoi culte ale personalitatii.

Draga mea departe de mine gindul de a pune la indoiala ,,larghetea"vederilor tale dar am impresia (din cele ce ai postat acum) ca vezi aceste lucruri ---------------r-un filtru usor duplicitar ,o combinatie intre ateim si crestinism ,ceea ce iti releva o imagine deformata a lor.Sigur ca religia trebuie sa fie buna pentru om (ca doar asta a fost dorinta lui Dumnezeu _Allah swt. atunci cind a revelat omului cartile sfinte )dar tot atit de adevarat este ca in marea lor majoritate celelalte religii in afara islamului ,au fost acoperite cu traditiile pagine si acum este foarte greu(daca nu chiar imposibil) sa mai descoperi fondul -esenta.

Spui tu:La mine toate religiile sunt bune atata timp cat au un efect bun asupra individului .
Oare ?!? Pai atunci ce nevoie mai avem de religie ?!? nu avem legi facute de oameni care sa ne guverneze viata .Nu le-am facut noi ca sa ne fie bine ?!?
Sigur ca da ,,profetii " (cred ca te refereai la apostolii-ceea ce este cu totul altceva) au dus in lume Cuvintul lui Dumnezeu, dar tot ei sunt cei care au facut si primele interventii asupra revelatiei divine si au permis ca sa li se dea lor si ,,urmasilor lor" rolul de mijlocitor intre individ si Dumnezeu . Tot ei au fost cei care au permis integrarea traditiilor pagine in crestinism.
Religia islamica nu a permis aceste lucruri si cauta sa ramina cit mai aproape de esenta,fara modificari majore.
Ca sa fiu bine inteles am sa-ti dau un exemplu -Sti de ce se pot citi------------
ele antice chineze astazi?-Pentru ca literele sunt aceleasi de 6000 de ani .Nu si-au schimbat forma si nici intelesul.
Imi cer scuze tuturor pentru ca m-am abatut cu acest raspuns de la subiect

daniela_muslimah
10-25-2006, 11:30 PM
Tot ei au fost cei care au permis integrarea traditiilor pagine in crestinism.
Religia islamica nu a permis aceste lucruri si cauta sa ramina cit mai aproape de esenta,fara modificari majore.




Pai tocmai pentru ca Alhamdulillah!... :) :) noi suntem responsabili doar cu chemarea la Islam.. nu raspundem de numarul musulmanilor..

e alegerea fiecaruia daca accepta / nu.. tot ce facem este Doar sa chemam.. _iar cea mai buna chemare este prin Fapte... iar de vorbit _ "in cel mai frumos mod.."

Alhamdulillah...

~~~

d-le Munir: :smile06: