PDA

View Full Version : Boala Pikwick



Raisa
09-07-2006, 09:21 PM
Salam alekom wa rahmatulah wa barakatuh

Imi poate da cineva mai multe informatii despre boala Pikwick? Daca e posibil un scurt rezumat,
Multumesc anticipat

O zi buna

genan
09-07-2006, 10:07 PM
:salam:

m-am uitat in tratatul harrison si ceea ce am gasit este sindromul Pickwickian....

este vb de mai multe simptome care acompaniaza sindromul obezitatii masive...

principala afectiune este apnea din timpul somnului.... care este datorata de expunerea masiva a tesutului gras in jurul toracelui, mai precis in jurul inimii , a plamanilor si a diafragmei, ceea ce face ca miscarile rspiratorii sa fie f greu efectuate....

ca si semne si simptome ale acestui sindrom ar fi somnolenta excesiva din timpul zilei, amplitudine scazuta a miscarilor respiratorii, , presiune a CO2 in sge crescuta, insomnii noaptea, facies pletoric , HTA, hepatomegalie, eritrocitoza (nr crescut al hematiilor), hipoventilatie, cianoza, edeme perfiferice....

ca si complikatii.... mers in timpul somnului, comportament robot -like , deteriorare intelectuala, halucinatii, anxietate, agresivitate, migrene dimineata...

in cazul in care e diagnosticat si tratat, este total reversibil....

tramanetul consta in scadere ponderala marcata si administrare de medroxyprogesteron...

Raisa
09-08-2006, 07:42 PM
Salam alekom

Multumesc de raspuns genanicule, stiam eu ca voi primi raspuns de la tine. MachALLAH, stiam cam despre ce e vorba dar aveam nevoie mai detaliat.

Vacanta placuta cat a ramas si uite niste pupici pt tine

genan
09-08-2006, 10:49 PM
Salam alekom

Multumesc de raspuns genanicule, stiam eu ca voi primi raspuns de la tine. MachALLAH, stiam cam despre ce e vorba dar aveam nevoie mai detaliat.

Vacanta placuta cat a ramas si uite niste pupici pt tine


nu ai pt ce....
si eu iti multumec pt urari.....
o seara buna!