PDA

View Full Version : Frate-sora in Islam



Mariyah
09-08-2006, 02:23 PM
Din cate stiu eu toti musulmanii se numesc frati-surori dupa caz: intr-un cuvant o mare familie. Dar ma intreb o muslima are voie sa-i spuna un frate de al ei (cu grad de rudenie doar in Islam) ca il iubeste mult dar si in acelasi timp negand ca intre ei exista ceva?
Sunt oare permise astfel de gesturi?
Mentionez ca totul era:"te iubesc " fara cuvintele :pentru Islam sau pentru Allah dar s-a comentat ca "frate"(cuvantul) se subintelegea.
Este haram ?


Multumes anticipat !

aneres
09-08-2006, 03:28 PM
Eu nu inteleg situatia dar de ce sa fie pacat sa spui "te iubesc"? Persoana respectiva era casatorita sau ce?

Mariyah
09-08-2006, 03:31 PM
Nu cred ca am fost explicita .
Intrebarea mea era : 2 frati(sora si frate) in Islam fara nici o legatura de rudenie sau alianta au voie sa-si faca declaratii de genul : "te iubesc"?
Intreb pt ca prietenia intre sexe diferite nu este privita cu ochi buni in Islam.

gabriela guettat
09-08-2006, 04:06 PM
In primul rand cuvantul "IUBIRE"are foarte multe sensuri.
In cazul de fata,, nu este vorba de o iubire platonica",in ISLAM cand declari unei surori, sau unui frate "te iubesc",este vorba ca Profetul Mohammed sallallah alahou alaihi wa sallam,ne-a invatat sa ne iubim intre noi,si sa iubim altii asa cum ne iubim pe noi!
Deci exista un hadith sahih care zice:
"nu devine un om credincios pana nu ajunge sa iubesca pentru altul,ceea ce iubeste pentru sine"

IAR DECLARATIEA DE IUBIRE IN ISLAM SE FACE IN FELUL URMATOR:

U HABUKA(KI) FILLEH!!:give_rose: :give_rose: :give_rose:

Deci "TE IUBESC DE DRAGUL LUI ALLAH"subhahu wa taala:give_rose:

suleiman
09-08-2006, 08:30 PM
Gabi , ceea ce ai zis tu e corect , insa nu pentru persoanele de sex diferit .

Nu se cuvine ca o fata sa zica la un barbat cu care poate oricand sa-i fie nevasta , te iubesc .
Nici te iubesc in ALLAH si nici altceva .

O fata care are rusine si stie drepturile sale in Islam , si obligatile ei fata de religie Islamica nu zice "te iubesc" decat la Mahram , (tata , fiu , frate , bunic , unchi , nepot , SOT) .

Inca ceva , de cand in Islam are voie o fata sa stea singura cu un barbat ? Sau ii spune "te iubesc" in fata lumii ?

Mariyah
09-08-2006, 09:56 PM
Nu era vb despre asta Suleiman. Poate astfel de lucruri se intampla si oricum ei au ramas singuri de multe ori insa nu i-am auzit personal spunand asta. Aceste adresari le-am gasit in mai multe sms-uri si in discutii online. Nu puteam sa inteleg o astfel de iubire frateasca pt ca stiam de prietenia dintre sexe diferite in Islam.
Daca nu-mi spuneati voi eu aveam impresia ca e `legal`pt ca asa m-a asigurat unul dintre ei.
Apropo de unde stiti ca este haram?
Va luati din Coran, Hadith sau pana la urma e doar traditie?

Si referitor la faza ca o muslima nu are voie sa stea cu un barbat in aceeasi incapere.
Daca un musulman insa sta cu o crestina intr-o incapere nesupravegheati musulmanul pacatuieste?
Sau i se iarta aceasta actiune pe motiv ca fata e crestina?

aiscia
09-10-2006, 01:22 PM
Nazirah,barbatului Musulman Nu Ii Este Permis Sa Stea Intr-o Incapere Cu O Femeie,indiferent De Religia Acesteia,daca Nu Exista O A Treia Persoana In Compania Lor...NU ARE NICI O LEGATURA RELIGIA FETEI,ADICA,CREZI,CA DACA EA E CRESTINA,SE INJUMATATESTE PACATUL?PAI EL TOT MUSULMAN ESTE...:confused: si Ma Intreb De Ce Un Frate Muslim Ar Vrea Sa Stea Singur Cu O Femeie?nu Vad Sensul...SI NU VREAU SA IMI IMAGINEZ MOTIVUL :mad: :mad: :mad: SI RAU FACE...
Trebuiesc Evitate Aceste Situatii,pentru Ca Ispita E Mare...

Iar, In Privinta Frazei "te Iubesc" Intre Sora Si Frate,sunt De Acord Total Cu Suleiman...
Cum Sa Isi Permita O Sora Serioasa Sa Ii Spuna Cuiva Care Ii Este Permis Ca Sot Sa Declare Asa Ceva?

bulinutza
09-12-2006, 04:40 PM
Este un subiect destul de controversat...Uite de exemplu stateam de vorba cu cineva pe net,cu un barbat muslim,pe messenger,discutam despre islam si despre lucruri in general.Eu am sot.Daca stau de vorba cu un barbat inseamna ca pacatuiesc?Daca suntem cat se poate de decenti?

Mariyah
09-12-2006, 04:56 PM
Ideea e ca esti pe net nu fatza in fatza. Nu cred ca acele conversatii pe messenger pot fi considerate pacat de o religie atata timp cat vb despre lucruri decente logic.