PDA

View Full Version : A Doua Sotie...pentru Care Motiv? -2-



suleiman
09-10-2006, 11:42 PM
Interesanta e discutia voastra , dar nu am vazut pana acum nici un raspuns logic .

Mai astept sau postez eu ceva ?

Anna
09-11-2006, 12:37 AM
al salam aleykum
chiar asteptam sa intervi .....si inca astept...inshAllah
parerea unui barbat este binevenita....

huda_alrahim
09-11-2006, 01:34 AM
al salam aleykum
chiar asteptam sa intervi .....si inca astept...inshAllah
parerea unui barbat este binevenita....
Pai asteptam de la un barbat un raspuns logic...de ce are nevoie de o a doua sotie...daca nu e buna pe care o ai de ce nu divorteaza...
Si apoi eu am mai auzit un raspun care mie mi s-a parut logic, tot de la un barbat "nu mi-as lua o a doua sotie, macar dintr-un motiv...femeile vorbesc mult prea mult si chiar nu as suporta cicaleala la doua femei plus iminentele certuri intre ele!!!"

amal
09-11-2006, 01:51 AM
na admin, se vede ca nu esti nevasta:36_1_21:


imagineaza-ti si tu cum te-ai simti in locul unei femei...si nu-mi spune ca pt ca ai fi "religioasa" ai fi supusa si rabdatoare...femeile au rabdarea mult incercata in timpul vietii, si trec prin multe...si barbatii trec prin multe, dar nu cu acelasi bagaj de sentimente., deci o fac mai usor, si fara sa-si consume atata nervii. parerea mea:)

suleiman
09-11-2006, 01:52 AM
Haideti sa luam problema in felul urmator , si va rog sa raspundeti sincer .

Esti o doamna de o anumita varsta , sotul tau a murit de mult , nu ai pe nimeni care sa te ajute sa traiesti decent , nevoile tale sexuale nu le primesti , lucrezi din greu sa faci rost de mancare si cheltuieli .

Ce ai prefera ?

1- Sa mori asa cum esti ?
2- Sa te mariti cu un barbat care este casatorit ?
3- Sa-ti gasesti un amant ?

amoodia
09-11-2006, 02:10 AM
Haideti sa luam problema in felul urmator , si va rog sa raspundeti sincer .

Esti o doamna de o anumita varsta , sotul tau a murit de mult , nu ai pe nimeni care sa te ajute sa traiesti decent , nevoile tale sexuale nu le primesti , lucrezi din greu sa faci rost de mancare si cheltuieli .

Ce ai prefera ?

1- Sa mori asa cum esti ?
2- Sa te mariti cu un barbat care este casatorit ?
3- Sa-ti gasesti un amant ?



4. sa incerci sa te casatoresti cu cineva care e divortat sau e vaduv?? (si asta mi se pare o varianta)


si acum sa raspund sincer, eu nu cred ca m-as casatori cu cineva care mai are o sotie, pur si simplu nu cred ca as putea. apoi in toate cazurile care le stiu a doua sotie care si-o iau barbatii nu e nici pe departe vaduva sau cu copiii sau chestii de genul asta, sunt cu multttttttt mai tinere, nu au fost casatorite niciodata. uite azi a venit la mine o prietena care e convertita la islam, si poarta batic si haine lungi si largi, si sotul ei chipurile mergea mereu cu ea la moschee (de fapt ea il lua cu ea mereu), uneori plangea cand se ruga ea crezand ca vai saracul simte atat de adanc rugaciunea ca-l apuca plansul. bani ei nu prea i-a dat mai deloc, in casa nu cumpara pentru simplu motiv ca el e divortat si ca-si ajuta fetele din prima casatorie, .... acum a fost in vizita in tara lui si a venit casatorit cu una de acolo care are cercel in buric, ii ies sanii din bluze, si daca se aseaza pe scaun i se vede lenjeria. din cate vezi tu nu prea e situatia descrisa de tine, de fapt nu se aseamana in nici un punct.

imanikka
09-11-2006, 02:20 AM
Eu una nu aleg nimic din astea 3 solutii pe care le-ai propus. Niciodata nu as accepta sa fiu a doua sotie cat de greu nu mi-ar fi ,de aici si varianta cu amantul nu e buna ... (cam aceeasi ori a doua sotie dar cu drepturi mai multe ori amant neavand nici un drept). Deci nici asta nu e buna. Sa te recasatoresti cu un om care este in situatia ta sau cu unul care poate nu a fost casatorit. De aia insist si sunt pentru studii superioare , caci cine stie cum se intoarce soarta asta ...si sa stai fara lucru atunci cand ai cel mai mare nevoie de el?
Cred ca sunt si cazuri cand ai copii si esti vaduva , dar lucrand poate iti vei permite un trai decent. Si mai sunt eu de o parere: O femeie rezista fara barbat , dar barbatul nu cred...:)

suleiman
09-11-2006, 02:22 AM
Am exclus 4 , pentru ca nu prea se gasesc barbati vaduvi sau divortati , ca astia se recasatoresc repede :) .

Nu cred in casatorie cu a-2-a , pentru ca e mai frumoasa sau tanara , asta deja se numeste "Batjocorie" .

Eu , sincer sa fiu , asa deschide o asociatie pentru femeile vaduve si divortate , in rest nu ma intereseaza .

Voi refuzati din start ideea , iar eu o organizez . Nu sunt deacord ca un barbat sa se casatoreasca cu inca una doar pentru nevoile sexuale , ca femeile nu sunt "pungi" .

Repet , incerc sa organizez ideea .

suleiman
09-11-2006, 02:31 AM
Si mai sunt eu de o parere: O femeie rezista fara barbat , dar barbatul nu cred...:)


Asta depinde , si nici nu cred .

O data , khaliful Omar (ÑÖí Çááå Úäå) , mergea intr-o noapte , si a auzit o femeie spunand o poezie printre care era un verset :
Daca nu mi-as fi frica de ALLAH , s-ar fi auzit zgomotele acestui pat .
Atunci Omar s-a dus la fica sa Hafsa (ÑÖí Çááå ÚäåÇ ) , sotia profetului Õáì Çááå Úáíå æÓáã , si i-a zis , cat suporta o femeie fara sotul ei , iar ea i-a zis : 4 luni .
Atunci Omar a interzis barbatilor sa lipseasca mai mult de 4 luni , departe de nevestele lor .

Era o data Omar cu prietenii sai , si a intrat o femeie si a zis , o Omar , sotul meu tine post in fiecare zi , si se roaga in fiecare noapte , atunci Omar i-a zis :"Bun barbat ai" . A zis OOO print al credinciosilor : Sotul meu tine post in fiecare zi , si se roaga in fiecare noapte , iar Omar a raspuns :"Bun Barbat ai " , a zis femeia ooooooo print al credinciosilor : sotul meu tine post in fiecare zi si se roaga i fiecare noapte , atunci Ali a intervenit si a zis o print al credinciosilor , aceasta femeie se plange de sotul ei , atunci Omar l-a trimis pe Ali sa-i rezolve problema .
Ali l-a intrebat pe sotul ei , cate femei ti-a dat voie ALLAH , el a zis 4 . Ali i-a spus atunci sa considere ca are 4 neveste , si sa tina post 3 zile si sa stea in rugaciune 3 nopti si o zi cu o noapte sa fie cu sotia lui .

amoodia
09-11-2006, 02:35 AM
pai vezi Suleiman tocmai aici e buba. cred ca din cei care mai au inca o sotie, poti sa-i numeri pe degetele de la maini pe cei care si-au luat o a doua sotie sa o ajute ca e vaduva, sau divortata.... eu personal nu stiu nici un caz, si stiu destule cazuri de casatorii poligame.am citit o singura data pe internet cazul unei femei care povestea ca este intr-o casatorie poligama si ca era intr-adevar fericita si ca sotul ei incerca mereu sa nu faca diferenta intre ele, sa nu le faca geloase. uneia dintre ele i-a luat dulciuri si pentru ca cealalta nu putea manca dulciuri, i-a dat bani sa-si ia ce vrea ea pentru ca-i luase primei sotii dulciuri si nu ar fi fost corect fata de a doua .am citit si am zis MashaAllah de ar fi toti asa poate poligamia ar fi privita altfel.aaa si el si-a luat o a doua sotie pentru ca era cu serviciul in alta tara decat cea natala, unde era prima sotie cu copiii, si asta numai dupa ce a discutat cu prima sotie.

huda_alrahim
09-11-2006, 02:39 AM
Eu una nu aleg nimic din astea 3 solutii pe care le-ai propus. Niciodata nu as accepta sa fiu a doua sotie cat de greu nu mi-ar fi ,de aici si varianta cu amantul nu e buna ... (cam aceeasi ori a doua sotie dar cu drepturi mai multe ori amant neavand nici un drept). Deci nici asta nu e buna. Sa te recasatoresti cu un om care este in situatia ta sau cu unul care poate nu a fost casatorit. De aia insist si sunt pentru studii superioare , caci cine stie cum se intoarce soarta asta ...si sa stai fara lucru atunci cand ai cel mai mare nevoie de el?
Cred ca sunt si cazuri cand ai copii si esti vaduva , dar lucrand poate iti vei permite un trai decent. Si mai sunt eu de o parere: O femeie rezista fara barbat , dar barbatul nu cred...:)


Dar hai sa privim si din alt punct de vedere: eu am grija de sotul meu, il iubesc, il respect...pentru ce vrea sa isi ia alta?? de ce sa fiu eu nevoita sa il impart pe el? cu ce am gresit??? eu nu am mai avut alt sot sa zic ca e al doilea si merge si asa....daca esti vaduva inseamna ca ai avut un sot deja...daca Allah vrea o sa mai ai unul...care sa fie singur

suleiman
09-11-2006, 02:46 AM
Dar hai sa privim si din alt punct de vedere: eu am grija de sotul meu, il iubesc, il respect...pentru ce vrea sa isi ia alta?? de ce sa fiu eu nevoita sa il impart pe el? cu ce am gresit??? eu nu am mai avut alt sot sa zic ca e al doilea si merge si asa....daca esti vaduva inseamna ca ai avut un sot deja...daca Allah vrea o sa mai ai unul...care sa fie singur

Draga Huda . Tu vrei sa schimbi legea Lui ALLAH ?

Asta e doar la crestin ca o vaduva nu are voie sa recasatoreasca , un lucru pe care ALLAH nu l-a spus si nici nu l-a cerut .

Si cum adica sa imparti barbatul ? Suntem noi barbatii obiecte si inca nu stiu ? Sau care e faza .
Nu esti deacord , am inteles , dar te rog nu folosi ilogica ca sa-ti sustii ideea . :give_rose:

huda_alrahim
09-11-2006, 02:52 AM
Draga Huda . Tu vrei sa schimbi legea Lui ALLAH ?

Asta e doar la crestin ca o vaduva nu are voie sa recasatoreasca , un lucru pe care ALLAH nu l-a spus si nici nu l-a cerut .

Si cum adica sa imparti barbatul ? Suntem noi barbatii obiecte si inca nu stiu ? Sau care e faza .
Nu esti deacord , am inteles , dar te rog nu folosi ilogica ca sa-ti sustii ideea . :give_rose:

Eu nu vreau sa schim legea lui Allah...nici prin gand nu imi trece... Dar Allah ne-a daruit Islamul sa ne usureze viata...a doua sotie este o solutie in caz de razboi, in cazul in care sotia nu poate avea copii...despre asta s-a mai scris..
Dar cand sotia ii ofera totul, de ce barbatii aleg o a doua??
Si e vorba de impartit...ca acum nu trebuie sa aiba grija numai de mine, ci timpul il acorda si alteia si afectiune si tot...

suleiman
09-11-2006, 02:59 AM
a doua sotie este o solutie in caz de razboi, in cazul in care sotia nu poate avea copii...despre asta s-a mai scris..
ca acum nu trebuie sa aiba grija numai de mine, ci timpul il acorda si alteia si afectiune si tot...

1- Dovada din Quran si Sunnah , pentru motivele de o a-2-a nevasta ?

2- Inainte de femeie , barbatul trebuie sa aiba grija de mama sa , si dupa aceea de sotia sa .(Singura femeie care are dreptul in aceasta lume sa-l oblige pe barbatul sa se lipeasca de ea si doar de ea este mama lui) in rest nici una .

Paradisul este sub picioarele mamelor si nu sub paturile femeilor .


imi explica cineva , de ce barbatul are SEROTONINA de 4 ori mai mare decat la femii ? :)

huda_alrahim
09-11-2006, 03:07 AM
1- 2- Inainte de femeie , barbatul trebuie sa aiba grija de mama sa , si dupa aceea de sotia sa .(Singura femeie care are dreptul in aceasta lume sa-l oblige pe barbatul sa se lipeasca de ea si doar de ea este mama lui) in rest nici una .

Ce legatura are mama cu a doua sotie??? Nici unde nu am spus ca sotia trebuie pusa inaintea parintilor... Si Profetul (salle Allahu aleihi we sellem)
ii indeamna pe barbati sa aiba grija de sotiile lor (nici nu se pune problema ca daca inaintea mamei sau dupa mama- mama e mama, sotia e sotie) si abia daca sunt siguri ca le pot trata pe toate sotiile corect si egal sa faca acest pas...
Iar serotonina.....:give_rose:

suleiman
09-11-2006, 03:15 AM
:D serotonina este un neurotransmitator , iar in caz in care nivelul ei este scazut apare depresia , obezitatea , tulburari de somn , anxietate , panica , unele fobii , migrena ...

Iar la barbati nivelul ei este normal sa fie de 4 ori mai ridicat .

Cat despre egalitate , nu este vorba despre dragoste ci despre egalitatea materiala .

huda_alrahim
09-11-2006, 03:21 AM
:D serotonina este un neurotransmitator , iar in caz in care nivelul ei este scazut apare depresia , obezitatea , tulburari de somn , anxietate , panica , unele fobii , migrena ...

Iar la barbati nivelul ei este normal sa fie de 4 ori mai ridicat .

Cat despre egalitate , nu este vorba despre dragoste ci despre egalitatea materiala .

Asta inseamna ca femeile sunt mai predispuse la depresii, migrene, obezitate,anxietate....
Vezi, Allah i-a dat femeii un sot mai rezistent, care sa o ajute sa depaseasca starile de rau....nu numai sa ii aduca bani in casa :give_rose:

Mariyah
09-11-2006, 02:56 PM
Asta e doar la crestin ca o vaduva nu are voie sa recasatoreasca , un lucru pe care ALLAH nu l-a spus si nici nu l-a cerut .

Da este la crestini si sunt super de acord cu asta.Unde e iubirea adevarata pentru sotul ei mort daca se recasatoreste cu altul? Cum va da ochii cu el in viata de apoi? Ce ii va spune?Chiar nu poate sa aiba respect pt un mort? Poate o moarte sa anuleze sentimentele pt un om ?Nu nu poate de aceea nu sunt de acord cu recasatoria vaduvelor si cu sentimentele superficiale ale oamenilor.

huda_alrahim
09-11-2006, 03:58 PM
Da este la crestini si sunt super de acord cu asta.Unde e iubirea adevarata pentru sotul ei mort daca se recasatoreste cu altul? Cum va da ochii cu el in viata de apoi? Ce ii va spune?Chiar nu poate sa aiba respect pt un mort? Poate o moarte sa anuleze sentimentele pt un om ?Nu nu poate de aceea nu sunt de acord cu recasatoria vaduvelor si cu sentimentele superficiale ale oamenilor.


Moartea nu anuleaza sentimentele pentru un om...daca dupa moartea sotului te recasatoresti, asta nu inseamna ca nu iti mai respecti primul sot, sau ca nu l-ai iubit. Imagineaza-ti o vaduva la 30 de ani...
Un om poate iubi de mai multe ori, in mai multe feluri...si altfel...daca iubesti pe cineva si din anumite motive nu sunteti impreuna, daca tu iti faci o relatie cu alta persoana, inseamna ca nu l-ai iubit niciodata pe primul...
Nu poti cere nimanui sa nu recasatoreasca dupa ce ajunge vaduv/a...

imanikka
09-11-2006, 04:36 PM
Da este la crestini si sunt super de acord cu asta.Unde e iubirea adevarata pentru sotul ei mort daca se recasatoreste cu altul? Cum va da ochii cu el in viata de apoi? Ce ii va spune?Chiar nu poate sa aiba respect pt un mort? Poate o moarte sa anuleze sentimentele pt un om ?Nu nu poate de aceea nu sunt de acord cu recasatoria vaduvelor si cu sentimentele superficiale ale oamenilor.

Poate ai si dreptate Nazirah atunci cand ramai vaduva la 50 de ani , dar stii sunt cazuri cand poate peste 2-3 ani de casatorie ramai vaduva ( Doamne Fereste) , adica poti sa ai vreo 25-28. Cazuri sunt diferite.

Insha Allah sa traim alaturi de fiinta iubita multi ani si Insha Allah acolo unde este iubire, respect si intelegere sa nu ma fie loc si de o a doua sotie. :(

suleiman
09-11-2006, 05:14 PM
Mi sa zis candva , ca o femeie accepta Islamul minus poligamia .
Nu prea cred ca poate sa exista credinta in sufletul unui om si sa discute unele chestii pe care ALLAH le-a dat pentru a ne usura viata .

Adaug o intrebare :

Intr-un oras , sunt 400 de barbati capabil de a se casatori , si 3000 de femei capabile sa fie neveste .
Cele 2600 de femei ce fac ???!

huda_alrahim
09-11-2006, 07:19 PM
Mi sa zis candva , ca o femeie accepta Islamul minus poligamia .
Nu prea cred ca poate sa exista credinta in sufletul unui om si sa discute unele chestii pe care ALLAH le-a dat pentru a ne usura viata .

Adaug o intrebare :

Intr-un oras , sunt 400 de barbati capabil de a se casatori , si 3000 de femei capabile sa fie neveste .
Cele 2600 de femei ce fac ???!

S-a terminat lumea la un singur oras????? Hai sa fim seriosi....Eu cred ca asta e mai mult un pre------------ pt barbati...ca raman saracele femei necasatorite.... nu vad atat altruism la barbati...daca esti altruist dai de pomana, ajuti batrani si copii...dar sa ajungi sa devii sotul unei femei doar din cauza ca ea ar ramane necasatorita!!!!!

Mariyah
09-11-2006, 07:38 PM
Nu privesc lucrurile asa. Nu conteaza varsta la care o femeie ramane vaduva.E drept
ca poate sa aiba 30 dar poate sa aiba si 20 de ani. Si care este problema?
Varsta?


Juramantul de iubire facut in fatza lui Dumnezeu este anulat daca sotul ei moare?
Dumnezeu a vrut ca el sa moara.El i-a dat acel destin acelei femei, acea soarta de
femeie vaduva. Trebuie sa acceptam
voia Sa intotdeauna.El decide pe cine lasa in viata si pe cine nu.De aceea mi se pare gresit ca o femeie
sa se recasatoreasca dupa moartea sotului ei.Cred ca cel mai bine este sa se increada
in Dumnezeu si sa dedice altor lucruri.In viata de apoi va avea prilejul sa traiasca cu
cel pe care pe pamant i-a jurat iubire, printre altele.

Nu cred ca Dumnezeu vrea sa traim sentimente superficiale.Iubirea dintre 2 soti cred ca trebuie
sa fie mult mai puternica, sa bata moartea.In principiu sa bata materialul pt ca asta
reprezinta moartea iesirea din lumea materiala.

Noi crestinii consideram ca 2 oameni trebuie sa se casatoreaca pt ca se iubeasc. Nu sunt
acceptate casatoriile pt bani, frumusete si alte interese etc. Crestinismul incurajeaza
tinerii sa se cunoasca inainte de a face acest pas, de acea a fost inventata logodna.
Aceasta perioada indiferent de lungimea ei ofera celor 2 prilejul de a se cunoaste ,
de a-si pune in ordine sentimentele sau daca sunt la inceput a se indragosti unul de altul.

Noi crestinii respingem a doua sotie admitand in acelasi timp cand in vremuri indelungate unii
profeti au avut mai multe sotii insa Domnul nostru Iisus Hristos a vb lumii intregi despre
casatoria monogama, cand 2 trupuri devin unul singur.

Nevoia sexuala a barbatului nu primeste ascultare in crestinism.Crestinilor le sunt
oprite relatiile sexuale in timpul posturilor,apostolii ne invata sa invingem aceste
pofte si sa ne dedicam mai mult lui Dumnezeu.

In schimb in discutia cu un imam,el a sustinut apetitul sexual al barbatului ca argument in sustinerea poligamiei.
Nu am negat pt ca nu stiu ce rezolvam, unii oameni nu pot gandi
singuri au doar niste texxte memorate in cap si le reproduc refuzand sa inteleaga ca
sunt lucruri mult mai importante in aceasta viata decat rel sexuale
si ca un barbat are o singura inima.



Intr-un oras , sunt 400 de barbati capabil de a se casatori , si 3000 de femei capabile sa fie neveste .
Cele 2600 de femei ce fac ???!

Eu cred , nu mi-am pierdut speranta ca dintre cele 2600 de femei ar putea exista macar jumatate cu respect fata de propria persoana, care sa le pese de statul lor si de implinirea sufleteasca si care nu in ultimul rand ,prefera sa ramana singure decat membre al unui harem.
De ce insisti Suleiman? Ai o singura inima si nu 4.

imanikka
09-11-2006, 08:30 PM
Nazirah stii (parerea mea) , este usor sa vorbim si sa presupunem , dar noi nu suntem intr-o astfel de situatie. O femeie care trece prin astfel de momente ar putea explica mai bine. Am doar o singura intrebare, daca nu te superi? Spune, sau poate cunoscti , sau poate ai citit , barbati vaduvi la 20-30 de ani si care au zis ca nu se vor recasatori , ptr ca au jurat iubire vesnica? Eu una personal nu cunosc asa barbati. Atunci el cu cine vrea sa se intalneasca in Ziua de apoi? Cu prima sotie ca i-a jurat iubire si a murit , sau cea cu a doua care a trait mai mult de jumatate de viata si poate chiar au si copii? EU cred ca femeia sacrifica mult mai multe lucruri ptr un barbat , in schimb barbatul alege ceea ce e convenabil.
Si spuneai ca crestinii nu accepta recasatoria , dar eu cred ca chiar daca in fata lui D-zeu nu-si mai face un alt juramant , el totusi traieste cu alte persoane avand relatii sexuale. Sa dea Domnul sa ma insel , dar nu cred.

Admir persoanele care cred in iubirea vesnica si nu se recasatoresc (indiferent de varsta) TRAIND SINGURE pana in ultima zi a vietii lor.

huda_alrahim
09-11-2006, 08:37 PM
Nu privesc lucrurile asa. Nu conteaza varsta la care o femeie ramane vaduva.E drept
ca poate sa aiba 30 dar poate sa aiba si 20 de ani. Si care este problema?
Varsta?


Juramantul de iubire facut in fatza lui Dumnezeu este anulat daca sotul ei moare?
Dumnezeu a vrut ca el sa moara.El i-a dat acel destin acelei femei, acea soarta de
femeie vaduva. Trebuie sa acceptam
voia Sa intotdeauna.El decide pe cine lasa in viata si pe cine nu.De aceea mi se pare gresit ca o femeie
sa se recasatoreasca dupa moartea sotului ei.Cred ca cel mai bine este sa se increada
in Dumnezeu si sa dedice altor lucruri.In viata de apoi va avea prilejul sa traiasca cu
cel pe care pe pamant i-a jurat iubire, printre altele.

Nu cred ca Dumnezeu vrea sa traim sentimente superficiale.Iubirea dintre 2 soti cred ca trebuie
sa fie mult mai puternica, sa bata moartea.In principiu sa bata materialul pt ca asta
reprezinta moartea iesirea din lumea materiala.

Noi crestinii consideram ca 2 oameni trebuie sa se casatoreaca pt ca se iubeasc. Nu sunt
acceptate casatoriile pt bani, frumusete si alte interese etc. Crestinismul incurajeaza
tinerii sa se cunoasca inainte de a face acest pas, de acea a fost inventata logodna.
Aceasta perioada indiferent de lungimea ei ofera celor 2 prilejul de a se cunoaste ,
de a-si pune in ordine sentimentele sau daca sunt la inceput a se indragosti unul de altul.

Noi crestinii respingem a doua sotie admitand in acelasi timp cand in vremuri indelungate unii
profeti au avut mai multe sotii insa Domnul nostru Iisus Hristos a vb lumii intregi despre
casatoria monogama, cand 2 trupuri devin unul singur.

Nevoia sexuala a barbatului nu primeste ascultare in crestinism.Crestinilor le sunt
oprite relatiile sexuale in timpul posturilor,apostolii ne invata sa invingem aceste
pofte si sa ne dedicam mai mult lui Dumnezeu.

In schimb in discutia cu un imam,el a sustinut apetitul sexual al barbatului ca argument in sustinerea poligamiei.
Nu am negat pt ca nu stiu ce rezolvam, unii oameni nu pot gandi
singuri au doar niste texxte memorate in cap si le reproduc refuzand sa inteleaga ca
sunt lucruri mult mai importante in aceasta viata decat rel sexuale
si ca un barbat are o singura inima.


Eu cred , nu mi-am pierdut speranta ca dintre cele 2600 de femei ar putea exista macar jumatate cu respect fata de propria persoana, care sa le pese de statul lor si de implinirea sufleteasca si care nu in ultimul rand ,prefera sa ramana singure decat membre al unui harem.
De ce insisti Suleiman? Ai o singura inima si nu 4.

Chiar si preotul spune in Biserica "pana moartea va va desparti"... nu stiu cum ai putea sa stai nerecasatorita 20 de ani...sa pretuiesti o amintire, sa traiesti in trecut....iti faci rau singura...si cred ca si cel care moare nu si-ar dori ca celalalt care ramane sa stea o viata intreaga sa planga pt ce a fost...
Exista o perioada cand suferi si plangi...durerea o sa ramana vesnic in suflet, dar nu inseamna ca nu ai dreptul sa cauti din nou fericire, sa iti refaci viata, sa iubesti alt om... Asta nu inseamna sa tradezi...il tradezi daca el e langa tine si cauti pe altul...
O poza a celui care a fost nu te ajuta sa iti cresti copiii, nu iti da un sfat, nu iti alina durerea, nu e acolo sa te ajute...

Hanaa
09-12-2006, 01:41 PM
Al salam aliekum wa rahamtullah
Consider ca partea cu iti moare sotul si ai 20 de ani si traiesti cu amintirea lui pana mori este utopica cu tot respectul pt idealurile tale. Dar logodna nu este lasata in crestinism pt ca cei doi parteneri, viitori presupusi soti sa intretina relatii sexuale. Corect?? E bine sa facem diferenta. Nici o religie nu accepta relatiile sexuale in afara casatoriei. Din nefericire in ziua de azi majoritatea crestinilor incalca acest principiu si ii minimalizeaza importanta. Foarte multi vorbesc de asa zisa compatibilitate sexuala intre cei doi parteneri. Realitatea este alta asa cum bine stim. Compatibilitatea sexuala se dobandeste nu exista de la inceputul relatiei.
Ma rog e mult de discutat pe aceasta tema.
Referitor la poligamie alhamdullah, lahamdullah pt tot si daca Allah subhana wa taala a lasat-o El stie mai bine de ce. Nu spun ca este buna dar nici ca este rea. Allahu alim.
Fie ca Dumnezeu sa ne aiba mereu in grija si sa ne intareasca credinta.

Mariyah
09-12-2006, 02:04 PM
Probabil ca s-a lasat de inteles ca logodna, adica "partea prin care cei 2 se cunosc mai bine" include si sex. Nu.
Este interzis clar in crestinism sa intretii relatii sexuale inaintea casatoriei.
Insa chestiile de gen sarut , imbratisari atingeri sunt discutabile.
In general preotul cand te spovedesti te intreaba daca ai mers pana la capat cu acel baiat si daca aude ca nu considera ca nu-i pacat.
Vb de utopie nu cred ca neaparat crestinismul mi-a insuflat ideile astea insa NU-MI PLAC VADUVELE CARE SE RECASATORESC indiferent de varsta, chiar e o tragedie sa traiesti fara un barbat de la 20 de ani?
Pai maicutele cum reusesc?

imanikka
09-12-2006, 06:11 PM
Aisha cand mai discutasem pe conferinte despre poligamie , cineva a spus sa-i dam un hadis precum ar trebui sa ceara acordul primei sotii. Fiind interesata am cautat si am dat de o fatwa (uite ca am scris-o la paginile precedente) , unde se spune ca nu este un asa hadis. Dar parerea mea este : asta se numeste amagire , inselaciune si nedreptate fata de prima sotie.

Cat despre exceptii , nustiu daca le putem numi exceptii. Din cate stiu nu sunt hadisuri care sa specifice cand au voie barbatii sa-ti iei a doua sotie. Astea sunt deduceri ...Sigur este ca au voie la 4 sotii ...In ce conditii? Ar trebuie sa se conduca dupa Profet (Sallalahu aleyhi w salam), ca el a fost un exemplu. El nu a luat niciodata o sotie ptr placere sexuala etc. Si eu cred ca daca el isi ia o a doua sotie ptr asa ceva , atunci e haram.
Allah stie mai bine

Hanaa
09-13-2006, 10:11 AM
Al salam aleikum wa rahamtullah
Adevarul este ca in Coran Allah subhana wa taala nu spune conditiile in care un barbat isi poate lua a doua sotie insa asa cum bine ati spus si voi trebuie sa urmam exemplul Profetului Mohammad sali allahu aliehy we salem.
Oricum indiferent de situatie este greu sa traiesti in poligamie. Dar Dumnezeu stie cel mai bine.
Fie ca Dumnezeu sa ne dea intelepciunea de a alege ce este placut Lui.

imanikka
09-13-2006, 03:52 PM
Al salam aleikum wa rahamtullah
Adevarul este ca in Coran Allah subhana wa taala nu spune conditiile in care un barbat isi poate lua a doua sotie insa asa cum bine ati spus si voi trebuie sa urmam exemplul Profetului Mohammad sali allahu aliehy we salem.
Oricum indiferent de situatie este greu sa traiesti in poligamie. Dar Dumnezeu stie cel mai bine.
Fie ca Dumnezeu sa ne dea intelepciunea de a alege ce este placut Lui.


http://img242.imageshack.us/img242/9222/inchallah4cyjg6.gif

ghiuni
09-13-2006, 09:04 PM
"Juramantul de iubire facut in fatza lui Dumnezeu este anulat daca sotul ei moare?
Dumnezeu a vrut ca el sa moara.El i-a dat acel destin acelei femei, acea soarta de
femeie vaduva. Trebuie sa acceptam
voia Sa intotdeauna.El decide pe cine lasa in viata si pe cine nu.De aceea mi se pare gresit ca o femeie
sa se recasatoreasca dupa moartea sotului ei.Cred ca cel mai bine este sa se increada
in Dumnezeu si sa dedice altor lucruri.In viata de apoi va avea prilejul sa traiasca cu
cel pe care pe pamant i-a jurat iubire, printre altele."

As selamu aleikum
Ma mir ca nu i-a raspuns nimeni lui Vilh...:) sau poate i s-a raspuns si n-am citit eu...

Omul are o fire a sa, si daca se comporta impotriva ei nu e bine, nici pt el nici pentru cei din jur. Asadar omul este o fiinta careia nu-i place singuratea prin firea lui asa ne-a creat Allah. Uitati-va, de cand lumea omul a incercat sa intemeieze o famile, o comunitate. Mi se pare nefiresc ca un om tanar femeie, barbat nu conteaza, sa traiasca asa o viata singur. Si ce sa faca singur?ma intreb si eu...
Femeia nu mai poate fi sotia unui barbat mort cu toate juramintele facute, imi pare rau sa amintesc acest fapt dar suntem intr-o situatie in care trebuie sa punem punctul pe "i" si sa zicem clar si realist ca nici un mort nu mai poate sa-si indeplineasca sarcinile sau "functia" de sot. Asta e realitatea si Islamul a venit cu solutii realiste in toate domeniile. Si in ceea ce priveste recasatoria daca ne uitam in Biblie vedem ca in vechiul testament oamenii se mai si recasatoreau atunci nu isi faceau juraminte in fata lui Dumnezeu? ma rog asta asa ca o idee pentru Vilh( scriu asa ca nu am retinut exact numele dv scuze)
o seara buna turur
slm alk wr wb
ps: as mai fi dat cateva replici inshAllah dar sunt la munca.., poate mai tarziu acasa imi mai vine odata inspiratia :)

Sarah_Nour
09-14-2006, 12:03 AM
Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!. ....

In cazul in care o femeie are copii si trezeste vaduva, ce obtiuni are ?
Daca incearca din rasputeri sa-si intretina copii si restul cheltuielilor, insa nu este suficient, ce trebuie sa faca aceasta?
Sa renunti la copii mai ales daca sunt fetite sa ramana in familia fostului sot si tu sa pleci sa-ti intemeiezi o alta familie este posibil?eu una cred ca nu se poate, nici sa acceptam compromisuri insa nici sa renuntam la copii nostri, inshaAllah ca faptele noastre sa fie conform Islamului.
Voi ce parere aveti?

ayesha
09-14-2006, 07:24 PM
Asalaam waleikum wr wb ,parerea mea este ca daca traiesti cu dragoste ptr Allah si te intereseaza sa il multumesti doar pe Allah luptand sa ucidem acel "nafs din inima noastra"care nu este decat un loc rezervat lui Iblis,Allah ne lumineaza sufletul si inima .Sotii nostrii , sunt suflete ce apartin lui Allah si ce ne-au fost date alaturi de noi ptr a merge impreuna pe acest drum numit "VIATA" ci nu sunt proprietatile noastre ,ca sa zicem "este al meu si doar al meu "sau nu este drept sau nu pot accepta ca el sa aiba o alta sotie".Allah stie mai bine.Ptr ca daca Allah vrea sa scoata ceva din sufletul omului o face chiar si dragostea o poate scoate.Cat despre motive ,ptr o a doua casatorie,unii spun cum ca nu exista motive ,barbatul are dreptul sa si-o ia chiar si fara acordul primei sotii .Aici nu spun cum ca ar fi corect sau nu ptr ca inca sunt sigura.Stiu insa ca barbatul este diferit de femeie din toate punctele de vedere . Mentalitatea lor este total diferita de ceea a unei femei,sotii ,mame .Este foarte usor ptr ei sa se plictiseasca de asemenea de sotia lor si vrea altceva .Eu am o vorba "daca un barbat ar naste macar o data nu i-ar mai trebuii sa se gandesca sa se recasatoreasca, ptr ca atunci ar intelege cat de mult face o femeie,si ce simte o femeie atunci cand i se spune asta .Este dureros sa aflii asta ,dupa ce suferi atatea dureri ,trebuie sa recunoastem ,dar asta doar daca ne gandim ca facem ptr ei totul .Atunci cand te gandesti ca faci ptr Allah ,ca ai facut un copil ca sa fie musulman ci sa Il slaveasca pe Allah atunci ucidem nafs-ul din noi .In fata lui Allah noi toti vom da socoteala ptr ceea ce este in sufletele noastre.Chiar Profetul S.A.S intr-o zi rugandu-se baby Ayesha a venit la el sa il intrebe ce face ,iar el a intrebat-o cine esti tu ?.............de aici putem intelege ca Allah este cel mai important .....nu inteleg de ce atata importanta ptr un muritor "ptr ca asta sunt si sotii nostrii"

Amaly
09-14-2006, 11:22 PM
Salam alaikum,am citit subiectul cu a doua soţie.
Personal eu nu aş accepta aşa ceva,nici sa fiu a doua soţie şi nici ca soţul meu sa-şi ia a doua soţie.Poate ca sunt c-am egoistă dar nu mi-ar place să-l împart pe soţul meu cu nimeni.Personal am cunoscut fete care au acceptat să fii a doua soţie şi nu a fost bine pentru nici una din parţile implicate in acest triunghi,până la urma s-a ajuns la divorţ.Cred că sunt puţini bărbaţi pe pământ care reuşesc să fie imparţiali cu cele 2 sau 3 soţii pe care şi le iau.
Mi s-a oferit,acum un an,să fiu a doua soţie.Omul vroia să-şi ia a doua soţie ca să facă sadaka.M-am simţit foarte aiurea,pentru că indirect am simţit că-mi spune că sunt batrână.Iar soţia lui era foarte tristă pentru ca el vroia să-şi ia adoua soţie.Şi,din păcate,am observat că lui nu-i păsa de suferinţa soţei.Din păcate sunt atâţi de mulţi bărbaţi care se recăsătoresc cu a doua soţie din motivele strict sexuale!Si dacă aţi ştii câţi zic că vor a doua soţie pentru că prima e scorpie când de fapt femeia aia nu-i zice nici negri ţi-s okii ca să nu mai zic că toţi spun că prima soţie ştie şi este de acord ca el să-şi ia o alta nevastă,iar biata femeie habar nu are nici cu spatele de ce face el.Acu am şi eu o întrebare:e corect?asta cum se chiamă?
Iar cu recăsători cu fratele soţului,în cazul în care soţul moare mi se pare de-a dreptul incestuasă relaţia,nu înţeleg cum poţi privi 10 ani un bărbat ca fiind cumnatul tău şi după aia să ajungi să trebuiască să ai relaţii matrimoniale cu ele.Sincer nu înţeleg şi nici nu vreau sa ajung să înţeleg vreodată lucru ăsta.

ghiuni
09-15-2006, 01:42 AM
Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!. ....

In cazul in care o femeie are copii si trezeste vaduva, ce obtiuni are ?
Daca incearca din rasputeri sa-si intretina copii si restul cheltuielilor, insa nu este suficient, ce trebuie sa faca aceasta?
Sa renunti la copii mai ales daca sunt fetite sa ramana in familia fostului sot si tu sa pleci sa-ti intemeiezi o alta familie este posibil?eu una cred ca nu se poate, nici sa acceptam compromisuri insa nici sa renuntam la copii nostri, inshaAllah ca faptele noastre sa fie conform Islamului.
Voi ce parere aveti?

Aleikum selam
cred ca exista solutii diferite in functie de conjunctura, de personalitatea fiecareia si de pregatirea sa.
Daca o femeie ramane vaduva, sa astepte o perioada prescrisa de coran in care nu are voie sa se casatoreasca, apoi in acelasi timp sa aibe grija copii sai si sa faca dua si mai mult sa se apropie de Allah si mai mult stiind ca totul este al lui Allah si la El este intoarcerea. Sa aibe incredere in Allah si El ii va deschide o usa, o rezolvare a problemelor sale. Iar familia femeii si a sotului sau ar trebui sa-i ajute si sa nu o lasa singura. Iar daca isi gaseste un sot trebuie sa discute clar situatia copiilor si sa nu faca concesii in acest sens, adica sa-i lase pe seama bunicilor sau mai stiu cui. Iar acel barbat care o cere de sotie sa fie barbat pana la capat si sa-si asume aceasta responsabilitate. Daca lucrurile nu stau de maniera aceasta nu cred ca avem de a face cu oameni de calitate sau cu principii.

gabriela guettat
09-15-2006, 12:31 PM
Situatia este foarte COMPLEXA!!!A accepta,insemana cum bine zice surioara noastra Ayesha,"a ucide nafsul inimii"!
Dar oare putem sa il ucidem?
Este atat de greu sa poti sa raspunzi,chiar si o persoana ca mine (care are destui de multi ani de experinta)imi este greu sa va raspund;dar un lucru este FOARTE CLAR,daca se "TINE STRICT CONT DE CEEA CE SCRIE IN CORANUL SFANT"as accepta-o, nu ca mi-ar face placere,pentru ca ALLAH SUBHANAHU
WA TAA'LA a zis ca asa trebuie!!!!
Sunt asa de bine pricizate aceste lucruri ca nu poti sa le confuzi, sau sa le iei de partea care iti convin.
Ori faci cum e SCRIS ori NU!!!

myryam
09-15-2006, 04:06 PM
[QUOTE=suleiman;20375]Draga Huda . Tu vrei sa schimbi legea Lui ALLAH ?

Asta e doar la crestin ca o vaduva nu are voie sa recasatoreasca , un lucru pe care ALLAH nu l-a spus si nici nu l-a cerut .
/QUOTE]

Nu exista asa ceva nici la crestini.Daca o vaduva(vaduv) este batrana,este sfatuita sa se ocupe de nepoti si sa traiasca in credinta,iar pentru cei vaduvi de tineri este recomandata casatoria(scrie in Sfanta Scriptura,dar nu mai caut pasajul acum).Desigur,cine crede ca poate trai in abstineta pana la sfarsitul vietii,poate sa nu se casatoreasca(se poate calugari,de exemplu,daca n-are copii).

Mariyah
09-24-2006, 11:41 PM
"Nu veti putea sa va purtati intocmai la fel cu toate soatele,chiar daca ati voi cu tot dinadinsul .Dar nu va intoarceti cu totul [catre vreuna dintre ele]lasand-o [pe cealalta]ca atarnata" (4:129)

Cred ca este f clar ceea ce spune Coranul despre poligamie.
Oricat ar incerca un barbat nu se poate comporta la fel de bine cu ambele sotii.
Si acum va intreb care e rostul poligamiei daca Poligamia inseamna inegalitate pt 2 femei?chiar Coranul spune ca e imposibil sa le tratezi la fel dar totusi sa nu o ignori total pe cealalta. practic unde mai sunt drepturile femeii in cazul de fatza?
exista un verset care practic anuleaza poligamia: "Dar daca va temeti ca nu veti fi drepti cu ele atunci luati una singura" (4:3)

pai se contrazic versetele putin nu ? parca mai sus spunea ca sigur nu vor putea oricat vor incerca sa fie intocmai la fel cu toate soatele.

Intr-un alt verset se vb despre barbatul musulman care ajuns in fatza judecatii va da socoteala pt ca nu a fost drept fata de toate sotiile.
Pai nu spune primul vers de sus ca este imposibil sa tratezi 2 femei la fel?

Si nu uitati inaintea profetului vostru , Iisus a venit pentru prima data cu ideea casatoriei monogame. Practic de asta Dumnezeu l-a trimis pe Iisus sa indrepte vechile obiceiurile evreiesti.
Daca Islamul este o completare la crestinism de ce este zdrobita monogamia promovata de Iisus?

daniela_muslimah
09-25-2006, 09:25 AM
Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!..

Mai jos e traducerea unui articol pe care l-am gasit interesant, privitor la poligamie..

si care Insha'a Allah sa lamureasca muuuuuuulte neclaritati pentru cei care le au.

~~~





Poligamia

Cei care se opun Islamului, cat si cei care nu-l analizeaza just si profound, gasesc intr-adevar, nu de putine ori, atatea critici de adus asupra acestui fapt.

Permisiunea data poligamiei in Sfantul Qur’an:

Inainte de toate, citam permisiunea data in Sfantul Qur’an:




æóÅöäú ÎöÝúÊõãú ÃóáÇøó ÊõÞúÓöØõæÇú Ýöí ÇáúíóÊóÇãóì ÝóÇäßöÍõæÇú ãóÇ ØóÇÈó áóßõã ãøöäó ÇáäøöÓóÇÁ ãóËúäóì æóËõáÇóËó æóÑõÈóÇÚó ÝóÅöäú ÎöÝúÊõãú ÃóáÇøó ÊóÚúÏöáõæÇú ÝóæóÇÍöÏóÉð Ãóæú ãóÇ ãóáóßóÊú ÃóíúãóÇäõßõãú Ðóáößó ÃóÏúäóì ÃóáÇøó ÊóÚõæáõæÇú

“Iar daca va temeti ca veti fi nedrepti cu orfanii, luati de sotii pe acelea care va plac dintre femei – doua, trei sau patru, dar daca va temeti ca nu veti fi drepti [cu ele], atunci [luati] una singura sau ce se afla in stapanirea mainilor voastre drepte. Aceasta [este situatia care] va da cea mai mica putinta de a purcede nedrept.”

(Surat An-Nisa’ (4):3)

Conditia trebuie notata: “ […]dar daca va temeti ca nu veti fi drepti [cu ele], atunci [luati] una singura”.
Mai mult, se adauga urmatorul verset, care conform opiniei multora aproape ca “ingheata” (opreste) permisiunea de mai sus:




æóáóä ÊóÓúÊóØöíÚõæÇú Ãóä ÊóÚúÏöáõæÇú Èóíúäó ÇáäøöÓóÇÁ æóáóæú ÍóÑóÕúÊõãú ÝóáÇó ÊóãöíáõæÇú ßõáøó Çáúãóíúáö ÝóÊóÐóÑõæåóÇ ßóÇáúãõÚóáøóÞóÉö æóÅöä ÊõÕúáöÍõæÇú æóÊóÊøóÞõæÇú ÝóÅöäøó Çááøåó ßóÇäó ÛóÝõæÑðÇ ÑøóÍöíãðÇ

“Nu veti putea sa va purtati intocmai la fel cu [toate] soatele, chiar daca ati voi cu tot dinadinsul. Dar nu va intoarceti cu totul [catre vreuna dintre ele], lasand-o [pe celalta] ca atarnata! Insa daca indreptati aceasta si va temeti, Alah este Iertator, Indurator [Ghafir, Rahim].”

(Surat An-Nisa’ (4):129).

Astfel, pe scurt, in Sfantul Qur’an ni se da permisiunea de a ne casatoriri cu mai mult de o sotie, cu CONDITIA tratarii lor in mod egal si totusi se mentioneaza ca NU putem fi in stare sa ne purtam complet egal oricat de mult ne-am stradui.
In orice societate, acest “profil” ii caracterizeaza pe cei ce intampina dificultati in respectarea legii ce restrictioneaza poligamia. Astfel de persoane ar trece peste aceasta interzicere in practica, fie ei musulmani, crestini, budisti ori atei.

Urmarea pentru oricine se controleaza pe el insusi este ca poligamia NU e permisa, dar in mod normal, musulmanii care deja „nu se pot controla” se intorc la „permisiunea” initiala.

Ca in cazul tuturor legilor islamice, discutia noastra se refera la majoritatea a cazurilor si nu la exceptii precum Profetii, ori Companionii lor, consemnati de istorie ca exemplu ultim de autocontrol si proprie infranare.

~~~

Critica si raspunsul dat de Islam

In cele ce urmeaza se afla traducerea raspunsului nostru dat unui e-mail ce ni s-a adresat, criticand in ultima instanta permisiunea islamica pentru poligamie.
In raspunsul nostru dat mai jos, includem in italics citatele din intrebare.

Assalamu Alaikum.
In numele lui Allah, Cel Mai Milostiv, cel Mai Indurator.
Slava lui Allah pentru ca ne-a binecuvantat daruindu-ne Islamul, o lumina pura, in ciuda denaturarilor aduse de cei ce acuza.
Fie ca binecuvantarile si pacea sa fie asupra nobilului profet, lumina daruita intregii lumi.

Da, Islamul are un raspuns.
Iti va fi limpede, Insha’a Allah (cu voia Domnului) dupa ce vei medita la cele ce urmeaza, rational, obiectiv si sprijinindu-te pe realitate, ca furtunile tintite catre Islam ajung in mod obisnuit la sentimentele noastre sincere si fara vina imbracate in vesminte de oaie (aici nu sunt sigura de echivalarea sensului „sheep clothing” – cred ca se refera la expresia „wolf in sheep clothing” _ cine stie mai bine poate da o mand de ajutor Insha’a Allah :) ), caci ce alt vestmant este mai demn de acest titlu, daca nu drepturile femeii, subiectul acordarii permisiunii poligamiei barbatului in Islam si efectul sau profund asupra femeii?

Vei vedea de asemenea, Insha’a Allah, in ceea ce priveste atacurile tintite spre Islam cum dupa un studiu drept si logic, devine limpede ca Islamul e mult mai indreptatit sa raspunda si nu restul. (cred ca sensul e ceva de genul: ca aceste atacuri sunt neindreptatite, si daca ar fi sa privim obiectiv, Islamul ar fi mult mai indreptatit la astfel de atacuri si nu ceilalti).

Ceea ce urmeaza include doar un rezumat al principalelor noastre idei. O persoana dreapta in cautarea adevarului poate cugeta asupra lor, ca mai apoi, observandu-le justetea sa poata ea insasi „completa imaginea (generala)”.
In ceea ce-i priveste pe cei incapatanati, al caror scop este doar sa atace Islamul in ciuda faptelor si contrar cu logica si ratiunea, nu avem nimic de discutat cu acestia.

Si astfel spunem, iar in ajutorul lui Allah se afla izbanda noastra:

In primul rand trebuie realizat un lucru important: Ca toate religiile si legile seculare de-a lungul istoriei nu se bazeaza pe premisa ca omul este perfect. In alte cuvinte, Islamul si in mod normal celelalte legi si religii nu-si sprijina legile pe faptul ca omul ar fi o faptura perfecta. Numai Dumnezeu este Perfect. Omul este o faptura imperfecta, iar legile vin pentru a specifica limitele drepturilor si obligatiilor sale si pentru a diminua efectul greselilor sale asupra celorlalti membri ai societatii. E demn de notat ca Islamul si-a atins telul prin regulile oferite, in timp ce se observa ca alte legislatii au fost nesigure, dupa cum urmeaza.

~~~

daniela_muslimah
09-25-2006, 09:36 AM
Introducere despre Divort

In comparatie cu crestinismul, spre exemplu, islamul s-a sprijinit pe realitatea faptului ca ceva se poate ivi in casnicie, incat sa oblige la separarea partilor (i.e. sa duca la imposibilitatea de a convietui in continuare). Asadar Islamul permite divortul, spre deosebiree de numreoase ramuri ale religie crestine, care interzic pentru totdeauna divortul.
Este clar ce greutati pot exista in asemenea situatii deosebite si ca interzicerea divortului nu e decat teoretica si nerealista. Cat de indepartat este acest fapt de spunerea profetului (salla Allahu alayhi wa salam!):




„Lui Allah, cel mai dispretuit lucru dintre cele permise ii este divortul.”

Aceasta exprimare profunda e menita sa aminteasca de „dispretul” extrem fata de divort in fata lui Dumnezeu, si totusi ramane important avand ca motiv acceptarea inevitabilului. In ciuda faptului ca divorul ramane cel mai putin placut lui Allah, dintre lucrurile permise, totusi e de neevitat in anumite situatii.
Ca urmare se pot vedea membri ai altor religii care interzic divortul ajungand in situatii imposibile, in urma carora recurg la „divortul civil”.
Asadar pentru ce lucru bun mai sta aceasta prohibitie, atunci?
Consider ca „prohibitia” ramane doar pentru mandrie, fals motiv si (falsa) dreptate in a spune ca „aceasta religie este mai buna decat cea care permite divortul”.
Aceasta este fie un lucru gresit, fie un lucru neadevarat, fie un lucru fatarnic.

Poligamia

Situatia este aceeasi, daca nu chiar mai grava si mai periculoasa in ceea ce priveste poligamia.
Islamul a adus dispozitii in beneficiul societatii ca intreg, admitand imperfectiunea fapturii umane, pornind de la aceasta premisa si cautand sa minimalizeze raul cauzat din aceasta imperfectiune.
Nu s-a pripit orb, ignorant fata de problema, dupa cum s-a intamplat in alte religii si legi civile si tocmai aici se face diferenta.

Da, clerul Crestin a interzis poligamia, iar Islamul a permis-o (in circumstante stricte).
Numeroase legi civile au interzis poligamia, iar Islamul a permis-o.
Si totusi cu tristete provocam pe oricine sa -----streze succesul interzicerii poligamiei in orice societate, nu doar in epoca noastra, ci de-a lungul intregii istorii.
In alte cuvinte, legea care interzice exista, dar aplicarea ei lipseste; din contra, ceea ce se practica in realitate este opusul spiritului acestei legi, care se aplica tuturor claselor societatii, de unde il gasim chiar pe presedintele Frantei vorbind in trecere despre fiica sa nelegitima, cu nici o lege care sa-l traga la raspundere pentru fapta sa. Asadar ce folos mai are aceasta lege?
Si mai vedem si adulterul dovedit al candidatului la Presedentia Statelor Unite, insa legea „ce interzice poligamia” nu-i impiedica alegerea.
Mai mult, alte acte sexuale cunoscute sunt dovedite impotriva lui, si totusi isi reia guvernarea, iar legea nici macar nu discuta infidelitatea sa conjugala.
Si gasim scandaluri ale Printului Charles, sot al raposatei Printese Diana…
Asadar unde este legea aceea si care este crima Islamului?

Atunci daca ceea ce vrei sa spui prin „interzicerea poligamiei” sau „permisiunea poligamiei” se rezuma numai la ceea ce este scris in ------------ele legilor, raspunsul este: Da, ------------ele altor legi au interzis poligamia, dar a indepartat acest fapt durerea femeii care descopera ca propriul sot a avut o amanta pentru opt ani (cum s-a intamplat in cazul lui Clinton, inaintea alegerii sale)?
Va lua sotia sa o copie a legii si o va atarna pe perete in locul pozei sotului incat sa-si gaseasca alinarea?
Si care este pacatul acelei femei al carei sot aduce acasa virusul HIV sau alte boli cu transmitere sexuala? Ar trebui sa ia ------------ul legii, sa-l puna in apa si sa-l bea ca medicament?
Si cum ramane in privinta copiilor nelegitimi, fara de pacat, abandonati la usile orfelinatelor? Le citim legea pentru a-i mangaia?
Sotia mea ii raspundea unei doamne americane despre acelasi subiect, spunandu-i:
"Daca sotul meu se casatoreste cu o alta femeie, cel putin stiu cine este si ca nu m-a parasit pentru o dansatoare sau pentru o prostituata si stiu unde este in toiul noptii sau daca un accident ni se intampla mie ori copiilor, sau ca nu aduce vreun virus etc etc."
Acea doamna i-a raspuns: "Ai dreptate".

Pe scurt, alte legi si religii au esuat in a preveni actuala practica a poligamiei, in ciuda laudarii cu ------------ul legii; dar pentru ca au ignorat realitatea umana, s-au limitat la interzicere fapt pentru care au afectat profund societatea, au violat drepturile fundamentale ale copiilor (fructe ale infidelitatii conjugale) care isi cer drepturile ca membri ai omenirii - drepturile lor la viata si la a nu fi ucisi prin avort, sau la a trai cu o mama si un tata, nu intr-un orfelinat.
Acest drept al omenirii este de departe mai important decat sentimentele oricaruia dintre parinti, bineinteles fara a nega importanta sentimentelor femeii, insa adevarul trebuie spus.

Cat priveste Islamul, lege a Creatorului, nu „a luat-o pe ocolisuri”, ci a adresat problema direct si sincer.
Si atunci de ce ne uitam doar la inevitabil, la faptul ca e imposibil de prevenirea (in practica) a poligamiei?
De ce nu privim si mai departe, la ceea ce rezulta din aceasta realitate, ca poligamia nu poate fi oprita, nu din cauza ca Islamul a permis-o, ci din cauza naturii umane, caci daca voia Domnului era astfel, am fi fost cu totii precum ingerii, fara a face pacate si fara a rani sentimentele celorlalti, iar natura umana ar fi fost diferita? Dar Dumnezeu Desavarsitul nu a voit astfel si ne-a creat imperfecti. („El, Cel ce a creat moartea si viata pentru a va testa care dintre voi are faptele mai bune.”).

Si atunci, din moment ce nu este posibila prevenirea (practica) a poligamiei, care sunt atunci legile necesare minimalizarii raului produs asupra societatii? Ce au facut celelalte legi in privinta acestui lucru cu cei precum Clinton sau Charles si ce au facut cu milioanele de copii nelegitimi care au fost privati de dreptul de a trai, sau de a avea un tata, sau o mama si o casa?

Cateva surori musulmane au insistat sa adauge urmatoarele la raspunsul nostru:
"In afara Islamului, ce-a de-a „doua” femeie este privata de drepturile sale in a fi tratata omeneste ca o sotie, in timp ce Islamul garanteaza aceasta pentru amandoua."
Nu am luat in calcul acest lucru in raspunsul nostru original, insa surorile noastre au insistat - a cere drepturile celei de-a doua femei la o casa, la un adapost, la o familie, la respect: A fi tratata cu demnitate, nu doar ca un obiect sexual temporar.

Nu ramane indoiala ca sunt si celelalte considerente pe care le-ai mentionat in scrisoare, insa ai raspunsul lor (ca adaugare la raspunsul ce urmeaza). Daca admiti ca Islamul Nu a impus poligamia, ci a admis simplu ca e imposibil de prevenit, asa incat a limitat-o si a impus reguli pentru aceasta in beneficiul societatii de unde a cladit o cetate solida prescriind cele mai severe pedepse pentru oricine ameninta institutia sacra a familiei.
Cat priveste celelalte legi si religii care au interzis poligamia, au interzis-o in timp ce au ignorat realitatea. Drept urmarea au neglijat drepturile societatii, pe langa esuarea prohibitiei insesi, asa ca in aceasta maniera s-au limitat pe ei insisi doar la a se lauda cu ceva ce nu exista, cu o fapta pe care ei nu o fac, iar apoi au adancit problema afectand profund structura societatii si drepturile omului.




áÇó ÊóÍúÓóÈóäøó ÇáøóÐöíäó íóÝúÑóÍõæäó ÈöãóÇ ÃóÊóæÇú æøóíõÍöÈøõæäó Ãóä íõÍúãóÏõæÇú ÈöãóÇ áóãú íóÝúÚóáõæÇú ÝóáÇó ÊóÍúÓóÈóäøóåõãú ÈöãóÝóÇÒóÉò ãøöäó ÇáúÚóÐóÇÈö æóáóåõãú ÚóÐóÇÈñ Ãóáöíãñ

„Nu-ti inchipui ca cei care se bucura de ceea ce au facut si cei carora le place sa fie laudati pentru ceea ce nu au facut si nu-ti inchipui ca ei vor birui chinul, caci lor le va fi chinul teribil.”

(Surat `Al-`Imran (3):188)

E de observat ca acest esec (de a preveni reala poligamie) e serios impartita:
Este aproape imposibil sa „ascunzi” poligamia intr-o societate Musulmana: Drepturile de mostenire sunt in functiune, la fel de bine ca si stabilirea unui adapost pentru cealalta familie. Astfel dorinta reala de a te casatori cu o alta sotie e intampinata de presiuni sociale serioase, incepand de la copiii barbatului, pana la chiar tatal, mama sau rudele sale. Numai o persoana incapatanata si nedreapta ar nega acest lucru.
Drept rezultat, exista o presiune naturala enorma fata de poligamia legalizata de Islam. In contrast, adulterul este comis in mod obisnuit in secret in societatile non-Islamice. In comparatie cu Islamul, este incurajat si chiar rasplatit.
Astfel interzicerea poligamiei, in singurul mod in care este aplicata (i.e. fara mijloace de impunere) este un esec multiplu. Nu numai ca a ratat sa dobandeasca ceea cu ce se lauda, dar chiar a incurajat „adevarata” poligamie facand-o nepasatoare, iresoponsabila si fara nici un fel de responsabilitati pe care sa le implice.

~~~

daniela_muslimah
09-25-2006, 09:48 AM
Mentionez mai jos ceva din ceea ce ai scris, urmat de raspunsurile noastre sumare, rugandu-l pe Allah sa te calauzeasca in a cugeta obiectiv asupra lor.

„ […] cand Islamul a permis poligamia, i-a sters toate sentimentele (i.e. sentimentele unei Femei al carei sot e casatorit cu o alta femeie).
Este sotul ei cel care i le-a sters. Si e de uitat ca o alta femeie a avut un rol major in aceasta injustitie fata de „drepturile femeii”, acceptand sa faca parte dintr-un nou mariaj poligam? Poligamia NU poate exista fara consimtamantul cele de-a doua sotii.
In ceea ce priveste Islamul, a adresat sentimentele copiilor (nelegitimi) care ar exista intr-un numar urias, daca poligamia ar fi interzisa; societatile non-Islamice fac marturie despre acest lucru.

~~

„[…] in scopul de a satisface scopul barbatului. Nu vorbesc aici despre casatoria cu o alta femeie, in cazul cand sotia e sterila sau bolnava, ci despre cazurile lipsite de orice motiv, in afara de a servi propria placere a barbatului […]”
Acestui lucru i s-a raspuns in explicatiile detaliate date in introducerea noastra, intrucat Islamul nu a impus poligamia; a plecat de la imposibilitatea prevenirii ei, asa incat a desemnat reguli in privinta acesteia, cu scopul de a minimaliza raul produs asupra societatii ca intreg, nu doar in ceea ce priveste sentimentele unei parti.
Astfel femeia intampina greutati in acest caz, in timp ce, spre exemplu, barbatul risca sa-si piarda viata in cazul serviciului militar (jihad), si daca spui ca „rasplata sa e la Allah”, atunci acelasi raspuns se aplica si femeii.
Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) a spus in aceasta privinta:

~~




Allah Preainaltul a decretat gelozie (sensibila) asupra femeii si jihad aspura barbatilor, astfel ca daca oricare dintre ele (femei) este rabdatoare din credinta si asteptand (rasplata Domnului), va avea rasplata martirului.

Narat de Tabarani, citandu-l pe Ibn Masoud. Hadith solid, dupa Suyuti.

~~

„Femeia este extrem de geloasa (i.e. intr-un fel sensibil) prin natura sa, si prezenta sotului cu o alta femeia ii provoaca rani psihice imense.”
Acelasi lucru se aplica si societatilor ce interzic poligamia, caci ranile psihice exista, fie ca sunt datorate poligamiei dintre Musulmani, sau infidelitatii maritale din alte parti.

~~

„Dupa cum sotii multor femei s-au casatorit cu altele.”
Rata adulterului in socetatile non-Islamice este inca mult mai ridicata decat poligamia dintre Musulmani.
Este limpede ca un barbat poate comite adulter cu o femeie maritata si cu alta, si cu alta, ceea ce este un fapt, pe cand in societatile Islamice, avand in vedere ca numarul barbatilor este egal cu cel al femeilor, daca nu si ceva mai scazut, de unde este imposibil ca poligamia sa se multiplice, ramane atunci relativ rara, exceptand situatiile de razboi.

~~

„si au fost afectate de tulburari psihice apropriate de nebunie… rezultand distrugerea familiei…”
Fiul meu care locuieste in USA m-a informat ca rata divorturilor acolo este de 80% (pentru proaspat-casatoriti) – o crezi sau nu, motivul principal este infidelitatea maritala, asa ca asta ar corespunde cu distrugerea a 80% dintre familii.
Mai mult, dupa cum am amintit mai sus, exista presiuni sociale colosale impotriva poligamiei insesi (incepand de la proprii copii ai barbatului, tatal, mama etc.), in timp ce in societatile non-Islamice adulterul este in mod obisnuit savarsit in secret, fara a fi tras la raspundere si fara vreo responsabilitate care sa decurga de aici.

~~

„M-am ferit de o casatorie de teama ca sotul meu s-ar putea casatori cu o alta.”
Cum ramane insa cu teama de infidelitate in societatile care interzic poligamia, ignorand ca acest lucru este imposibil? Si astfel barbatul se poate pierde ca un animal salbatic, raspandind neintelgere (sau propria lui "samanta") in stanga si in dreapta, in timp ce Islamul a prescris cele mai dure pedepse pentru adulter.
Care dintre cele doua solutii este mai buna pentru societate?

~~

"Si imagineaza-ti, daca femeia s-ar putea casatori cu un alt barbat, cum ai putea suporta asta atunci?"
Sprijinindu-ma pe cuvintele Profetului nostru_salla Allahu alayhi wa salam! (in ceea ce priveste durerea femeilor in situatia poligama), eu cred ca impactul asupra mea ar fi acelasi cu al mortii, iar rasplata aceeasi cu a martiriului; nu ma sfiesc de raspuns, insa iti indrept atentia la realitatea prezenta, fie ca Islamul permite poligamia sau ca legile non-Islamice o interzic: este absolut imposibil sa previi practicarea poligamiei, fie sub forma infidelitatii maritale in societatile non-Islamice (fie ele pe termen scurt sau lung), fie sub forma poligamiei autorizate de Islam.
Cercetand mai atent aceasta problema, casatoria unei femei cu inca un barbat este impotriva propriei sale naturi, iar fiecare femeie este constienta de acest lucru in adancul inimii sale. Mai mult, nu e de folos societatii, ci din contra - o afecteaza, caci ar trebui s-o vedem alergand din casa in casa pentru nevoile copiilor ei imprastiati in patru case? E limpede ca responsabilitatea barbatului tine in mod normal de munca pentru asigurarea traiului, in timp ce responsabilitatea femeii tine de casa si de cresterea copiilor si intr-adevar, ce responsabilitatea nobila este aceasta, comparata cu cea "materiala" a barbatului: sa cladesti caracterul copiilor, bazandu-te pe inalte principii morale si etice.
Mai trebuie adaugat ceva pentru a completa imaginea, in cazul "drepturilor" identice, care poate te va face sa zambesti putin: care ar fi soarta unei societati daca sotia avea patru soti, fiecare dintre ei avand cate patru sotii... fiecare avand cate patru soti... fiecare avand cate patru sotii. Fiecare sotie va avea una din zile cu unul dintre sotii ei, in timp ce fiecare sot va avea cate o zi pentru fiecare dintre sotiile sale. Asadar posibilitatea ca barbatul sa-si intalneasca sotia este de o zi din 16 (4x4=16), dar ar putea imbunatai situatia prin atenta colaborare a tuturor partilor implicate!!!
Si acesta este fiul carui sot, iar daca un barbat moare ar trebui sa mergem la cele patru sotii ale sale sa-i impartim mostenirea printre copiii lor, sau oare ei nu sunt copiii lui, iar daca medicina poate rezolva problema prin testul ADN, va fi toata lumea in stare sa-si permita costurile, ori va fi acest lucru subventionat de guvern?
Daca ne lasam imaginatia sa mearga mai departe vom gasi numeroase alte probleme; coincidenta ciudata este ca disolutia morala - in special adulterul - in cadrul multor societati non-Islamice a cauzat in realitate intre familii acest haos genetic tipic, de unde a dus la slabirea legaturilor familiale.

~~

daniela_muslimah
09-25-2006, 10:28 AM
" [...] si atunci unde este rolul barbatului in restul zilelor?? este doar placere cu restul femeilor lui??"
Nu poate fi negat faptul ca responsabilitatea lui a crescut de patru ori, sa trudesti pentru patru familii ziua intreaga; adica la munca, ceea ce este epuizant.
Cat o priveste pe sotia lui, responsabilitatea ei a ramas si nu s-a marit de-a lungul intregii zile (exceptand responsabilitate ei fata de cresterea copiilor, care a crescut, fapt datora absentei lui partiale), asa ca de ce sa privim doar la placere:
Mai mult, intelectul uman nu a produs o alternativa fata de solutia Islamica temeinic integrata, care stabileste de asemenea si responsabilitatea barbatului in aceasta situatie. Un tanar mi-a vorbit in US, glumind prieteneste cu mine: e adevarat ca vi se permite sa aveti patru sotii? I-am raspus: "da, e adevarat". A zambit, s-a aratat incantat si s-a uitat "piezis" la mine cu umor. Am continuat, zambind: "Da, ma pot casatori cu patru sotii, cu conditia ca le pot asigura adapost fiecareia dintre ele, ca pot investi pentru fiecare in mod egal... Si am continuat in insiruirea indatoririlor mele pana ce a cedat cu un zambet.

~~

"Sa vina Islamul dupa aceea sa spuna ca scopul casatoriei este de a cladi o familie trainica..."
Si sa vina legile facute de om, ignorand realitatea (faptul ca nu este posibili sa previi poligamia in practica) si sa interzica poligamia "legal"; insa drept urmare de fapt o vor mari, iar relatiile familiale vor fi slabite din cauza lipsei reglementarilor, restrictiilor si responsabilitatilor (in cazul poligamiei din practica, sub forma infidelitatii conjugale).

~~

daniela_muslimah
09-25-2006, 10:31 AM
"si nu vad ca asta (i.e. cladirea unei familii trainice) sa fie potrivit cu a te casatori cu mai mult de o femeie."
Cum poate fi aceasta opinie indeplinita?
Si s-a intalnit oare vreodata de-a lungul istoriei in cadrul vreunei societati?
Asta e mai mult o "dorinta" decat o "opinie". E o diferenta intre a vrea ceva si a putea avea acel ceva.
Nu incape indoiala ca "dorinta" ta este buna, insa aplicarea acestei "opinii" nu a avut niciodata sorti de izbanda in alte societati, decat pe hartie. Ceea ce iti "doresti" nu a rezultat din asta (protejarea sentimentelor femeii si a dorintelor celorlalti), ci tocmai opusul s-a intamplat.
1. Poligamia este larg raspandita sub forma infidelitatii conjugale, care este cu mult mai mare decat rata poligamiei intre Musulmani. In anii '70, infidelitatea conjugala in US (eram student acolo) era in jur de 30% printre barbati si de 20% intre femei, iar acum este cu mult mai mare. Acelasi lucru este valabil si pentru Europa.
In mod clar, rata poligamiei este cu mult mai scazuta in societatile musulmane pentru ca este imposibil sa ai 30% de femei in plus (fata de barbati) intr-o societate normala (exceptand situatiile de razboi), asta pe langa ceea ce am mentionat mai sus privitor la presiunile sociale naturale impotriva poligamiei practice in Islam, in contradictie cu lipsa oricarei reglementari, restrictii sau tragere la raspundere din societatile non-islamice;
2. se adauga faptul ca-i ranesti sentimentele ei prin a fi cu o alta femeie (in societatile non-islamice intocmai ca in cele islamice)...
3. ... problema se agraveaza si mai mult cand el este cu o prostituata sau cu oricine altcineva de acest fel. Asa ca te intreb: care vor fi sentimentul unei femei percum sotia lui Clinton, atunci cand descopera ca sotul ei a intretinut relatii sexuale timp de opt ani cu o "artista". Cum va accepta ea, pe langa faptul ca el este cu "o alta femeie", diferenta vasta dintre cele doua persoane, adica dintre sotia lui Clinton si acea "artista"? Cum va fi consideratia ei fata de propria ei persoana? Si cum se va intalni ea cu oamenii din societate, toti stiind ca sotul ei prefera o "artista" fata de ea cu care a avut o relatie timp de opt ani de zile? Poate ca isi doreste sa nu se fi nascut vreodata;
4. in plus, spre exemplu, transmiterea unor boli incurabile ei si celor din pantecele ei;
5. mai mult, violarea celor mai fundamentale drepturi ale copiilor, omorandu-i prin avort ori parasindu-i la usile orfelinatelor;
6. se mai adauga si raspandirea legaturilor familiale slabite din cauza raspandirii adulterului, si cum ar putea acesta sa nu se raspandeasca daca "poligamia" nu este permisa?

Si apoi, dupa asta ne entuziasmam sa punem la indoiala trainicia familiei Islamice?

In mod cert, daca am fi fost fapturi ideale intr-o lume ipotetica, aceasta problema nu ar fi existat (barbatii nu si-ar fi dorit sa se casatoreasca cu mai mult de o sotie), la fel ca si toate celelalte probleme ale omenirii, facand ceea ce ni s-a poruncit si nearatand vreodata nesupunere fata de Dumnezeu; insa Dumnezeu a Voit ca aceasta trasatura sa fie a Ingerilor, nu a Oamenilor.
Asa ca nu trebuie sa fim orbi in fata realitatii, caci in caz contrar vom fi precum strutii care-si sapa loc in nisip si-si ascund capul acolo, crezand ca pradatorul nu-i mai vede.
Nu, caci in primul rand trebuie sa recunoastem realitatea, iar apoi sa ne ocupam de problemele sale, iar apoi sa studiem Islamul in timp ce pastram acea realitate in minte, in ciuda asprimii sale (inevitabilitatea poligamiei).
Caci de catre Dumnezeu nu suntem decat intr-un loc al testarii. Un savant a spus candva: "Nu dispera atunci cand se intampla ceva care nu-ti place, caci o asemenea intamplare are loc pentru a insufleti adevarata ta personalitate. Aceasta inseamna ca ceea ce nu ne place ni se intampla, apoi reactionam, iar in lumea de apoi vom fi judecati in conformitate cu aceasta: in conformitate cu faptele si raspunsurilor noastre, iar nu pe baza faptului ca eram "persoane dragute" sau "oameni de treaba", iar "daca" ceva ce nu ne-a placut s-a intamplat, "ne-am fi" purtat corect, iar "daca" am fi avut bani "le-am fi dat" saracilor... si asa mai departe.
Nu, judecata va fi: Asta este ceea ce ni s-a intamplat, aceasta a fost reactia noastra;si in baza acestui lucru vom fi judecati, iar situatia noastra va fi evaluata.
Il rog pe Allah sa-ti deschida inima catre adevar, sa-ti dezvaluie intelepciunea lucrurile Sale si sa fie Indurator atat cu tine, cat si cu noi,
Aameen.

-------

mail-ul cu intrebarea originala din limba araba..




Stim ca Islamul a onorat femeia si a asezat-o intr-o pozitie inalta... si... si a indemnat sa fie tratata bine, fiind o faptura sensiblia... si dupa cum Profetul nobil (Muhammad) a spus: "Purtati-va grijuliu cu sticla.." (cestile de sticla fiind un simbol al femeii, prin gingasie si prin faptul ca se pot sparge usoar).
Si totusi, atunci cand Islamul a permis poligamia, a alungat toate sentimentele ei pentru a statisface scopul barbatului. Si nu vorbesc aici de casatoria cu o alta femeie in cazul cand sotia e sterila ori bolnava; vorbesc de situatiile lipsite de orice motiv in afara de propria placere a barbatului...
Femeia este extrem de geloasa (i.e. intr-un mod sensibil) prin natura ei, iar prezenta sotului cu o alta femeie ii provoaca dureri psihice imense. Cate femei n-au avut sotii casatoriti cu o alta si au fost afectate de turbulente pshihice apropiate de nebunie... rezultand in distrugerea familiei...
Domnule, va rog, stiu ca noi (i.e. Musulmanii) nu putem obiecta pentru un lucru decretat de Allah (i.e. faptul ca poligamia se intampla), insa contine un mare rau pshiologic pentru femeie... si Islamul a neglijat total acest aspect al problemei si nu l-a adresat; dar chiar daca a impus conditia "justetii" (purtarea in mod egal fata de sotii), totusi cei mai multi (barbati) nu sunt drepti, si deci problema nu alina nimic, nici afectarea psihologica a femeii.

Nici o femeie nu are puterea sa faca fata acestei chestiuni, oricat de islamica ar fi (ea_femeia). Si imaginati-va, daca femeia s-ar putea casatori cu un alt barbat, ati putea atunci sa suportati?

Am citit odata intr-un ziar ca o femeie si-a oferit rinichiul sotului ei, insa primul lucru pe care el l-a facut dupa ce a iesit din spital a fost sa ia in casatorie pe o alta... fapt care m-a socat profund... in special dupa ce l-am auzit pe barbat spunand ca ceea ce a facut nu a fost un pacat si ca ii este permis sa o ia in casatorie pe o alta... atunci aceasta este viziunea Islamului asupra femeii?
Domnule, nu ma ascund de dumneavoastra... m-am ferit de casatorie de teama ca sotul meu s-ar putea casatori cu o alta, caci nu as putea suporta orice s-ar intampla; iar acest lucru este larg raspandit in societatea noastra... in special in ciuda a cat de devotata si sincera ar putea deveni femeia: acest lucru nu-l va impiedica pe sotul ei de la a se casatori cu o alta femeie, iar el nu va fi considerat vinovat in ochii nimanui... nu in Islam si nici dupa orice Musulman... caci Islamul nu a numit nici o exceptie... tot ce a luat in consideratie a fost dorinta barbatului, chiar daca o raneste pe femeie si cat de usor este pentru barbat sa spuna fara sa-i pese de sentimentele si de sinceritatea femeii: "Acesta este dreptul meu"...
Asa ca puteti simti cat de ieftina este ea dupa tot ceea ce a facut pentru el... asa ca nu exista nici cea mai mica consideratie pentru sentimentele ei... Si nu cred ca este drept pentru barbat sa se bucure de patru femei, in timp ce drepturile femeii asupra barbatului scad la un sfert... caci ea (apoi) il vede o data la patru zile si apoi devine responsabila 3 zile pentru casa ei, devenind mama si tata in acelasi timp... asadar unde este rolul barbatului in restul zilelor?? este doar placerea cu celelalte femei ale lui?? Sa vina apoi Islamul si sa spuna ca scopul casatoriei este cladirea unei familii trainice... si nu vad ca asta sa se armonizeze cu a te casatori cu mai mult de o femeie.

Asa ca va rog sa ma lamuriti si Fie ca Allah sa va rasplateasca ..

~~~



Articolul original se gaseste aici:


http://www.muhaddith.org/islam_answers/Polygamy.html (http://www.muhaddith.org/islam_answers/Polygamy.html)

Insha'a Allah sa fie de folos..

~~

Ma'a Assalama!

:)

imanikka
09-25-2006, 07:07 PM
Daniela Masha Allah. Fie ca Allah sa-ti rasplateasca efortul:give_rose:

Vreau doar sa ma revin la unele puncte, care au fost deja discutate atat de mult :scenic: :scenic:

1. Nustiu daca e corect sa zicem ca barbatul poate sa-si ia 4 sotii in conditii stricte. Aceste conditii sunt deduse din comportamentul si viata profetului, dar ele nu sunt nicidecum scrise in Coran. Coranul permite barbatului sa-si ia 4 sotii ci conditia ca sa le trateze la fel. Acum depinde de om ... poate ca cineva sa se uite si sa zica ca nu le trateaza la fel pe manadoua , pe cand el considera ca le trateaza la fel.

2. Nu este hadis care sa spuna ca prima sotie trebuie sa fie de acord si sa-si dea consimtamantul ptr a doua sotie. Dar aici apara inselaciunea si minciuna pe care Allah Subhanahu w Ta'ala le uraste. Sotiile Profetului intotdeauna au stiu una de alta si nu le-a tinut Profetul ascunse.

PS: Sa ma corecteze cineva daca gresesc:(

saneeh
11-27-2006, 01:06 AM
A doua SOTIE?????? Parerea mea :
cred ca este o prostie :mad: eu una nu as fi deacord niciodata in viata!!! Mai bine MOR decit sa vad chipul altei femei prin casa,numai zic sa-mi imparat si sotul cu ea :smile308:
Si cred ca un barbat care isi doreste asa de mult 2 sotii,trebuie sa fie si foarte bogat,de alt fel nu rezista cu 2 ;) si sa aiba nervii tari ca stiti voi fetelor cum suntem noi femeile :smile19:

saneeh
11-27-2006, 01:16 AM
Mi sa zis candva , ca o femeie accepta Islamul minus poligamia .
Nu prea cred ca poate sa exista credinta in sufletul unui om si sa discute unele chestii pe care ALLAH le-a dat pentru a ne usura viata .

Adaug o intrebare :

Intr-un oras , sunt 400 de barbati capabil de a se casatori , si 3000 de femei capabile sa fie neveste .
Cele 2600 de femei ce fac ???!

:36_1_21: Pleaca in cautarea barbatilor in alte orase, e o gluma :give_rose:
Am si eu o intrebare:
Dar daca sunt 400 de femei,si 3000 de barbati,cei 2600 de barbati ce fac? :give_rose:

Mariyah
11-27-2006, 01:39 AM
Bine ai venit Saneeh in clubul celor care "spun NU celei de-a 2 sotzii"!!!!!!!!!!!

saneeh
11-27-2006, 02:20 PM
[QUOTE=Villhelmiina;22050]Bine ai venit Saneeh in clubul celor care "spun NU celei de-a 2 sotzii"!!!!!!!!!!![/QUO

Multumesc Villhelmiina :give_rose:

Rafa'
11-28-2006, 12:02 PM
:36_1_21: Pleaca in cautarea barbatilor in alte orase, e o gluma :give_rose:
Am si eu o intrebare:
Dar daca sunt 400 de femei,si 3000 de barbati,cei 2600 de barbati ce fac? :give_rose:

La ipoteza pusa de d-l suleiman ...consider ca intrebarea ta e justa:cool:

Sincera sa fiu nici eu nu sunt de acord cu a doua sotie decat in cazuri speciale.

nur
11-29-2006, 05:27 PM
salam aleikum,
eu una am fost pusa in fata unei situatii de genul acesta ..."bietul"ex sot a adus acasa o "biata" femeie spunand ca"biata de ea are nevoie de ajutor si trebuie sa-i fiu sot cel putin 3 luni"(ahmad fiind shia iar asta este ceva normal )dar,in tot acest timp eu nu am vazut-o pe ea si ea pe mine,....dece? pt ca dragutul "nostru "sotior a avut grija ca noi sa nu ne vedem ,deci atunci cand un barbat hotaraste ca mai vrea o sotie (motivele de cele mai multe ori fiind :din mila ,din ajutor fratesc sau pur si simplu pt faptul ca nu este multumit de prestatiile sotiei ),noi nu prea avem nici un cuvant de spus ,iar asta a fost ---------------strat de miile de sotii care au fost nevoite sa accepte o a 2 sotie ...faptul ca noi femeile suntem mai egoiste si nu impartim ce este al nostru nu are nimic de a face cu mintea barbatiilor ,important este sa pastram o relatie deschisa si armonioasa cu sotul nostru .inshallah va doresc sa nu cunoasteti nici una situatia de mai sus.ameen:002:

UMM TAREK
12-01-2006, 03:08 AM
Salam aleykum fetelor.Dupa aproape 15 ani alaturi de sotul meu care est muslim nici vorba de o a "doua",votez impotriva.Sa va spun o reala discutie intre mine si sotul meu vizavi de aceasta "a 2 a".Am o cumnatica care imi merge mie bine la suflet si a cam depasit varsta pt.maritis,l-am intrebat pe al meu sot daca ar veni unul insurat sa o ceara de nevasta ,ar fi de acord?(socrul numai e demult ---------------re noi)asa ca trebuie acordul fratelui care tine locul tatalui in casa.stiti ce mi-a raspuns?nu,niciodatasi daca el ca barbat gandeste asa ,insallah fetelor toti sa gandeasca la fel si sa va fereasca bunul ALLAH,sa aveti intaietatesi unice sa ramaneti langa sotii vostri.va pup.:give_rose: :give_rose: :give_rose:

saneeh
12-01-2006, 04:18 PM
Dar hai sa privim si din alt punct de vedere: eu am grija de sotul meu, il iubesc, il respect...pentru ce vrea sa isi ia alta?? de ce sa fiu eu nevoita sa il impart pe el? cu ce am gresit??? eu nu am mai avut alt sot sa zic ca e al doilea si merge si asa....daca esti vaduva inseamna ca ai avut un sot deja...daca Allah vrea o sa mai ai unul...care sa fie singur

Salut Huda
Sunt deacord cu tine 100% :give_rose:

Faizah
01-10-2007, 04:56 PM
Assalam alekom

O sa scriu si eu ceva aici desi nu-mi face mare placere subiectul.

Fac parte dintre femeile care sunt '' a 2 a sotie'' si as vrea sa va impartasesc povestea mea desi nu este una cu final fericit. Sper sa nu mi-o luati in nume de rau, eu nu vreau sa supar pe nimeni si nici sa jignesc.

Totul a inceput acum cateva luni cand l-am intalnit pe sotul meu intamplator.Nu aveam nici o intentie sa ma casatoresc mai ales sa fiu a 2 a sotie si el nu umbla dupa o alta. Intamplarea a facut sa aflu despre situatia lui conjugala( deloc fericita) si m-am intrebat cum e posibil ca un om asa deosebit si de bun sa nu aiba macar o sansa cat de mica sa fie fericit. mi-a marturisit ca nici nu spera sa gaseasca o femeie care sa accepte situatia lui(are si copii) si si-a luat deja gandul de la fericire. trebuie sa precizez ca sotia lui este bolnava si el nu vrea sa o lase fara sprijin, adica nu vrea sa divorteze sa o lase pe drumuri chiar daca ii face viata un iad.

Pe scurt, am ajuns sa ne indragim unu pe altu iar el a intrezarit speranta de a afla ce inseamna o casnicie normala, fericita langa o femeie pe care o iubeste si m-a intrebat daca as fi dispusa sa-i dau o sansa. Sincer va spun ca niciodata nu am crezut sa fiu in stare de asta dar am spus un 'da' cam indoielnic si cu inima stransa. De ce? poate pt ca am gasit in sfarsit un om asa cum imi doream, un om deosebit care mi se potriveste ca o manusa.
Sa nu credeti ca nu m-am framantat gandindu-ma la cealalta femeie, la copii lui care urmau sa fie frati cu copii mei, la toate scenariile negre care imi treceau prin minte. Dar intr-un final am gandit asa: ca ALLAH ne-a dat aceasta posibilitate si EL este este cel care planuieste viata noastra iar daca nu ar fi bine ce facem probabil ca va gasi o cale sa ne arate ca gresim.
Dupa lungi framantari si discutii am decis sa dam o sansa.
Va spun f sincer ca discutam cu el despre sotia lui f detasat ca si cum nu mi-ar fi fost rivala, ca si cum nu era sotia lui, nu stiu de ce si cum dar asta am simtit. Cand mergea acasa la ei nu ma gandeam deloc ca este cu alta femeie, ma gandeam doar la copii si faceam planuri cum sa-si petreaca timpul cu ei sa fie fericiti si sa simta iubirea si caldura macar a unui parinte.

Am petrecut impreuna cateva luni frumoase iar el mi-a marturisit ca nu stia ca relatia dintre un barbat si o femeie poate fi asa calda, dulce si relaxanta.Nu vreau sa intru in detalii privitoare la relatia cu prima sotie, o sa spun doar ca a fost o casatorie impusa, fara iubire de ambele parti care a adus bun doar niste copii minunati ce sufera pe nedrept.

Anul trecut a mers el la hajj, alhamdolellah, si faceam planuri sa mergem impreuna data viitoare. Din pacate nu mai exista 'data viitoare' pt ca el s-a intors de la hajj f schimbat si a spus ca a hotarat sa accepte soarta lui cu prima sotie asa cum i-a dat ALLAH si nu mai poate continua cu 2.
Nu stiu ce s-a intamplat la hajj, nu stiu ce este in sufletul lui si cum a luat aceasta hotarare dar stiu sigur ca s-a rugat f mult ca ALLAH sa ne indrume pe drumul cel bun, sa ne arate calea pe care sa o urmam.

Nu spun ca sunt fericita acum sau ca inteleg ceva dar stiu sigur ca ALLAH are grija de toate si EL este cel mai bun planuitor. Poate ca a fost o lectie pe care trebuia sa o invatam amandoi si anume: ca ALLAH a dat voie la 4 sotii cu conditia sa fii drept cu ele si impartial in toate, inclusiv sentimental( iar asta nu era la el pt ca nu-si iubeste prima sotie) iar eu cred ca am primit o lectie f dura care sa intareasca convingerea ca 'never say never' si sa accept ca atunci cand ALLAH vrea ceva se intampla chiar daca eu cred ca nu as fi in stare sa fac un lucru, sau poate ca m-a pus in situatia asta conflictuala care ma preocupa asa de mult, aceea cu sotii multiple, tocmai ca sa simt si nu doar sa gandesc ceva.

Oricum ar fi, incerc sa nu caut prea multe explicatii a tot ce s-a intamplat si sa accept ceea ce ALLAH mi-a trimis iar pe viitor sper sa nu mai fie nevoie de o lectia asa dura ca sa accept ca'' ceea ce trebuie facut se va face cu sau fara voia mea''

Nu stiu daca am fost destul de coerenta dar sper sa ma intelegeti ca sunt cam zdruncinata de asa o veste.

Ce vroiam eu sa spun este ca numai ALLAH stie ce si cum si pt ce se intampla anumite lucruri iar noi nu avem dreptul sa judecam pe unii sau pe altii pt deciziile luate; am inteles in sfarsit ca femeile care accepta sa fie a 2 a sotie au motive diferite sa o faca iar cei care isi doresc mai multe sotii probabil ca au si ei motive iar atata timp cat motivul e serios si porneste din inima si nu din egoism ALLAH le acorda o sansa iar daca ei nu sunt in stare sa fie echitabili cu toate sotiile si sunt cu frica de ALLAH atunci cu siguranta ca vor vedea calea cea mai buna si ei sunt dintre cei iubiti de ALLAH pt ca au avut sansa sa se indrepte la timp.
Ma refer aici la acei musulmani care isi iau mai multe sotii doar din egoism sau pt propria lor satisfacere si desi au o groaza de probleme cu toate sotiile nu vad solutia pt ca ALLAH are alt plan pt ei.

Am scris f mult dar asta e ceea ce eu am trait si cred ca poate fi in ajutorul celor care isi pun intrebari legate de subiectul'a 2 a sotie'

Puteti sa spuneti orice doriti sau ganditi despre mine sau situatia traita, am acceptat deja rasplata deciziei mele alhamdolellah si nimic nu ma poate supara; chiar ar fi folositor sa aud parerile voastre

Va doresc sa nu treceti prin asta si sa fiti fericite mereu cu barbatul ales

Saira
01-10-2007, 06:55 PM
Wa alaykoum salam wa rahmatullahi wa barakatouhu


Faizah :give_rose: :give_rose: :give_rose: foarte emotionanta povestea ta


Si...nu inteleg (sincer) de ce ar trebui sau de ce crezi ca ar trebui sa te judecam (poate e prea mare cuvantul) noi pentru aceasta decizie...nu e dreptul nostru sa judecam pe altcineva si in plus mi se pare ca nu am avea nici un motiv sa facem asta.

Parerea mea e ca ai actionat in cel mai frumos mod cu putinta,l-ai sustinut pe acel om,el te-a iubit,a fost ecva clar,fara ascunzsur...s asta merita toata stima...atat pentru el,cat si pentru tine.

Faptul ca tu ai acceptat sa-i fii cea de-a doua sotie arata,desigur,ca a putut trece dincolo de o geloze care adesea apare in aceasta situatie...nu a vrut decat sa fiti fericiti si tot la fel cred ca a vrut ca si sotia lui sa nu se simta rau...spun asta fiindca nu l-ai indemnat niciodata pe sotul tau sa renunte la ea si comportamentul sau a fost unul ales,alegand sa aiba grija de ea.Asta e parerea mea si Allah subhana wa ta'Alla stie mai bine!

Cat despre despartirea voastra,sunt de acord cu tine...Allahu a'lam de ce s-a intamplat asa si fiecare experienta pe acre o traim de-a lungul vietii vne cu un scop bine stiut de Creatorul nostru.

Insha'Allah numai bine iti doresc si inssha'Allah intr-o zi vei gasi un om minunat cu care vei avea o familie asa cum cred ca iti doresti.

Allah makum :give_rose:

Assalamou alaykoum wa rahmatullahi wa barakatouhu

UMM TAREK
01-11-2007, 01:40 AM
A DOUA,ATREIA,A PATRA.......AM MAI AUZIT CAZURI, 'FEMEIA E BOLNAVA",ORI DIVORTEAZA SI IA ALTA ORI DIRECT LUAM A DOUA.DE CE?CAND A FOST SANATOASA ERA BUNA?I-A FACUT COPII?I-A RESPECTAT CASA?CHIAR DACA I-A FOST IMPUSA SAU NU ,E MAMA COPIILOR LUI.SI NICI FATA DE TINE NU E CORECT CUM S-A COMPORTAT.CA BARBAT MATUR TREBUIA SA SE GANDEASCA SI LA SUFLETUL TAU,NU SA-I VINA ASA DEODATA (REVELATIA)DUPA HAJJI.NU VREAU SA MA PLANG,DAR SI SOTUL MEU E BOLNAV.AR TREBUI SA-L LAS, SA IAU ALTU?SA NU LE MAI LUAM APARAREA INDIFERENT DE RELIGIE SAU NATIONALITATE.CA DRAGII DE EI (NU SPUN CA TOTI)CUM DAU DE GREU ,CUM OIAU LA FUGA.DRAGA FAIZAH IMI PARE RAU CA AI TRECUT PRIN ASA CEVA SI ADMIR LA TINE TONUL CALD.INSALLAH SA-TI GASESTI DRUMUL BUN IN VIATA SI UN BARBAT CARE SA TE MERITE,NUMAI BINE ITI DORESC.:give_rose:

gabriela guettat
01-11-2007, 03:26 PM
Faizah:give_rose: habibty,fiecare dintre noi AVEM O umbra a noastra.
Sunt convinsa ca si a ta, in ziua cand se va arata va fi bine conturata, pe masura ta si te va imbrac dupa placul tau!
A fost habibty "o proba dificila" care cu ajutorul Bunlui si Marininimosului ALLAH subhanahu wa ta'ala ai trecut-o!
Ai incredere ca nimic nu ramne neplatit:give_rose:
Iti doresc ca ALLAH sabhanahu wa ta'ala sa te binecuvanteze:give_rose:

Anna
01-11-2007, 03:32 PM
Faizah Allah ne da si Allah ne ia El stie ce e mai bine pentru noi si daca acum ni se pare o tragedie mai tarziu vedem ca era de fapt un beneficiu pentru noi .El nu ne da mai mult decat putem duce si incredere numai in EL trebuie sa avem.
Stai linisitita si rabdatoare pentru ca Allah nu iti vrea raul chiar daca acum probabil suferi prin astea nu trebuie decat sa iti intaresti credinta
sunt alaturi de tine daca ai nevoie de ceva
Allah sa fie cu tine
salam aleykum

ummraschid
01-11-2007, 07:18 PM
:006:

assalamu alaikumwa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

...draga surioara Faizah,

...masha-llah!... inima ta este plina de iubire si evlavie, masha-llah...
...avem multe de invatat de la tine...

...Allah ta'ala sa te rasplateasca cu tot ceea ce este mai bun, insha-llah, iti trimit imbratisari si ...un PM...:give_rose:




...dragi surori,

...nu sant nici " o a doua" , nici nu am o " co-sotie" , insa la fel ca voi toate, nu stiu ce va fi ... noi ... nu stim , ci doar Allah ta'ala!...

... de atata vreme tot citesc cuvinte mai dure sau mai putin, voite sau nu, Allah ta'ala stie cel mai bine...

...si vad si aud...
aceasta ca sa-i zic " inconsecventa"... desi cuvantul potrivit ar fi altul...

....santem surori filllah, surori intru credinta, intru Islam, in fata lui Allah ta'ala...
...ne salutam, ne spunem "habibti" , "ukhti fillah" , ne imbratisam, ne dorim una alteia succes fisabilillah, rasplata de la Allah subhanahu wa ta'ala, ne asiguram ca ne iubim intre noi de dragul lui Allah ta'ala!!!!!...
...insa...
... toate , pana la un anumit punct: poligamia!...

...cand auzim acest cuvant, ni se strange nu numai inima, ci si buzele...
...subit devenim distante...critice...reci...nu mai santem surori?!...

...da, compatimim din toata inima pe cele dintre noi pe care Allah ta'ala le supune la aceste teste...
( :002: ele primesc pentru stradania lor, cea mai frumoasa rasplata, cea de la Allah subhanahu wa ta'ala)
...si in acelasi timp, spunem ALHAMDULILLAH ! ca nu santem noi in aceasta situatie si ne rugam ca Allah ta'ala sa ne tina departe de ea...

...dar oare stim noi ce ne aduce clipa urmatoare?... ne punem macar o clipa in situatia de a fi absolut nevoite, noi , sa acceptam sa devenim " o a doua"?....
...de a infrunta neincrederea sau chiar cirtica surorilor noastre fillah?!...
...santem cu totii egali in fata Stapanului nostru, frati cu una, doua , trei sau patru sotii, si surori, prima, a doua, a treia sau a patra sotie...

...insha-llah, fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa umple inimile noastre cu dragoste , caci, un musulman trebuie sa doreasca pentru fratele sau sora sa, ceea ce isi doreste pentru sine insusi ! ...

insha-llah, Amin!

Anna
01-12-2007, 01:19 AM
mashAllah ummrachid
minunata ca intotdeauna
niste cuvinte care....sunt din sufletelul tau minunat
numai Allah stie ce e mai bine pentru noi si El alege destinul nostru
noi decat trebuie sa stam drepte si sa ne pastram credinta si sa mergem mai departe pe drumul islamului multumite de ceea ce Allah ne-a dat si de ceea ce Allah ne-a luat pentru ca El e Atotstiutor
ai mare dreptate ...de ce daca ne aflam in situatia in care sotul are o a doua sotie de ex musulmana de ce sa nu o mai privim ca pe o sora musulmana ci ca pe o inamica?
Allah i-a oferit un sot o familie ...poate chiar si copii ar trebuie sa ne bucuram nu?
Allah sa te rasplateasca ummrachid
te-am pupat :give_rose: :give_rose: :give_rose:

hajar
08-05-2007, 07:43 PM
salam alecum
e jenant ce vreau sa spun....dar asta e.sunt casatorita islamic,nu la primarie(pt ca nu am vrut eu din anumite motive)de 3 ani.am un fiu de 2 ani.sotul meu e nigerian,acum e plecat din tara.acum m a sunat si a inceput sa ma intrebe despre a 2 a sotie.a fost contrariat de faptul ca nu vreau sa accept,dar nu mi a zis clar ca se casatoreste...mi a dat de inteles ca are de gand peste cativa ani sa o faca.el stia de la inceput ca nu sunt de accord.a si vb cu ai lui ce se va intampla cu fiul nostru daca am divorta...pt ca ei stiu ca nu mi voi lasa fiul in pustietatea aia.fara nici o suparare dar Nigeria nu e nici pe departe ca Romania.ce sa fac?

hajar
08-05-2007, 07:50 PM
am mai avut probleme.islamul se aplica atunci cand ii e convenabil. nu am vrut sa ne casatorim legal,pt ca nu am vrut sa profite pe urma mea,el astfel ar avea o serie de avantaje.si nu am facut o nici pt ca niciodata nu am avut destula incredere in el.acum parca m a lovit cu ceva in cap,pt ca el stie ce inseamna asta pt mine si ca n as accepta niciodata.

hajar
08-05-2007, 07:53 PM
asta pt mine e ca cireasa de pe tort.in nigeria a 2,a 3 a,a 4 a sotie e ceva normal...e sport national,dar niciodata nu am crezut ca mi se va intampla mie.imi puteti spune va rog ce trebuie sa fac daca vreau sa divortez?
Gizac ALLAH

hajar
08-05-2007, 08:13 PM
am avut probleme de toate felurile dar totul a fost ok in ultima perioada....chiar f bine.acum e cu familia care nu prea accepta casatoria noastra si e cam artas de idee pt ca acolo toti o fac.i am oferit toata dragostea,grija si intelegerea mea chiar daca s a purtat urat de f multe ori.e dureros sa stii ca ceva se va intampla si nu poti sa l opresti.

gabriela guettat
08-05-2007, 08:22 PM
Habibty,intradevar e foarte dureros.
Shi chiar daca REUSHESHTI sa il opreshti acum,se pare, dupa ceea ce scrii, ca NU se poate abtzine sa nu o faca in viitor,DECI,daca shtii ca nu vei putea face fatza aceastei situatzie ,mai bine suferi acum,decat sa stai toata viatza intr-o continuua suferintza!
ALLAH subhanahu wa ta'ala sa itzi arate CALEA spre ceea ce este bine pentru tine shi copilashul tau!
AMEEN!

ALLAH MAAK!

iman99
08-05-2007, 09:54 PM
Asalamu aleikom wrahamtullah w barakatu

Sunt de aceesi parere cu sora noastra gabriela.Allah si voi stiti cel mai bine ce este in familia voastra...noi nu putem sa ne dam mai mult cu parerea decat ceea ce s-a spus pana acum.Allah sa te ajute sa iei o decizie care sa te ajute pe viitor si in lumea asta si in lumea de apoi. amen

shama
08-05-2007, 10:30 PM
Wa alaikum assalaamu

Hajar,

Tot ce-mi trece prin minte sa-ti sugerez este sa intrebi un imam din Cluj despre procedura divortului in acest caz... Daca-ti va placea sau nu ce vei auzi de la el... este o alta poveste. Asta sub aspect religios.

Sub aspect legal, in lipsa altor detalii, presupun ca ai nascut copilul in Romania si ca este recunoscut de tata, fapt care apare in certificatul de nastere al copilului. In acest caz cred ca ar fi bine sa iei legatura cu un avocat care sa-ti explice ce drepturi are tatal biologic al copilului in conditiile in care nu exista un certificat de casatorie intre voi inregistrat de autoritatile romane.
Mai mult nu stiu ce sa-ti spun... doar ca Allah ta'ala sa te ajute sa-ti lamuresti situatia curand si sa va fie cat mai bine, tie si copilului. De fapt si "lui", sportivului national :)... de ce nu, in definitiv? Oameni suntem, toti gresim, nimeni nu este perfect. Doar El...

hajar
08-06-2007, 12:08 AM
salam alaykom
va multumesc din suflet pt sfaturile voastre sunteti niste surori adevarate.Gizac Allah pt ajutorul vostru

maryam
08-07-2007, 04:16 AM
Inshaa ALLAH Bunul ALLAH sa-ti usureze draga mea:smile06: si sa-ti dea multa rabdare si mult iman in aceste momente dificile pentru tine.
Asa cum stim, Voia lui ALLAH, modul in care El, Marire Lui oranduieste lucrurile este peste capacitatea noastra de intelegere.
Adevaratul credincios este cel care rabda la greu si care se increde in ALLAH chiar in cele mai cumplit de dureroase clipe de incercare si de tristete.
Increde-te in ALLAH caci, cu siguranta El, este Unicul ce nu te va dezamagi nicicand...

Mahi EID
08-17-2007, 11:00 PM
alhamdulillah...
am ramas fara cuvinte... tot ce pot spune este sa faci foarte mult du'a si istikhara, sa intrebi un imam cum au spus si fetele mai sus.

insha Allah, Allah sa-ti faca calea usoara si sa aibe grija de tine.

maryam
09-18-2007, 10:41 PM
Haideti sa luam problema in felul urmator , si va rog sa raspundeti sincer .

Esti o doamna de o anumita varsta , sotul tau a murit de mult , nu ai pe nimeni care sa te ajute sa traiesti decent , nevoile tale sexuale nu le primesti , lucrezi din greu sa faci rost de mancare si cheltuieli .

Ce ai prefera ?

1- Sa mori asa cum esti ?
2- Sa te mariti cu un barbat care este casatorit ?
3- Sa-ti gasesti un amant ?


Pot sa raspund, sau nu mai e de actualitate?:scenic:
ALHAMDULILLAH RABBY AL-ALAMIIN PENTRU SOTUL MEU!!!!!
Uite, nu intamplator am inceput cu el, ptr ca dc eram in locul lui (de multe ori, nu mereu:D) cred ca-mi luam alta si fugeam mancand pamantul:D.
Dar asta spun acum, in aceasta stare in care alhamdulillah am sot, traieste, ba mai mult, imi mai si suporta toanele:D.
Nu cred ca va putea vreodata vreo femeie sa-ti raspunda concret, lipsita de emotii, sentimente, felul de a fi, "pertinsa" stabilitate sau pretinsele sale "proprietati"...la o situatie ipotetica ca cea pe care o propui.
Poate ca acum , cand stau pe scaunul meu, alhamdulillah, super comfortabil imi vine sa-mi dau cu parerea ce-as face, dar fereasca ALLAH, FEREASCA ALLAH, FEREASCA ALLAH sa fii pusa in fata unei asemenea situatii, sa ai oricare din aceste trei variante si sa ai de luat o decizie. Pentru tine, pentru viitorul tau, pentru prezentul cpiilor tai sau pentru viitorul lor, al vostru.
Inshaa ALLAH sa ne ajute Bunul ALLAH ca ceea ce facem in viata, hotararile pe care le urmam, schimbarile din vietile noastre sa fie filtrate si refiltrate prin toate micile si marile halal-uri si haram-uri ale religiei noastre.

amirah01
09-22-2008, 02:58 AM
salam aleikum.....sa muncesc ca sa am bani....si sa-mi caut un sot tanar si harnik ....fara alte neveste//

elif1977
09-22-2008, 01:47 PM
salam aleikum.....sa muncesc ca sa am bani....si sa-mi caut un sot tanar si harnik ....fara alte neveste//

ameen, sa fie tanar, harnic si sa te respecte, Inshallah, caci atunci nici o decizie nu va fi luata ca sa te raneasca:(