PDA

View Full Version : de ce nu ni se raspunde la du'a?



Anna
03-30-2006, 08:13 PM
IBRAHEEM IBN ADHAM-un profesor de islam si companion al lui Sufyaan ath Thawree a fost rugat sa vorbeasca despre vorbele lui Allah :
"Si Domnul tau a spus: Cheama-ma si iti voi raspunde la rugaciune"(soorah Ghaafir 40:60)
Cu toate astea nu am primit raspuns la rugaciunile noastre
Te-ai intrebat de ce?
1.Il cunosti pe Allah si cu toate astea nu i te supui
2.Citesti Qu'ran dar nu ii urmezi invataturile
3.Il cunosti pe sheytan si cu toate astea il urmezi
4.Spui ca il iubesti pe mesagerul lui Allah sallallaahu 'alaihi wa sallam si cu toate astea nu ii urmezi exemplul
5.Spui ca iubesti paradisul si cu toate astea nu faci nimica pt a-l obtine
6.Iti declari frica de focurile iadului si cu toate astea nu te departe de cele interzise
7.Esti preocupat de a judeca greselile celorlalti si cu toate astea nu le vezi pe ale tale
8.Mananci ceea ce Allah iti ofera si cu toate astea nu ii multumesti
9.Iti ingropi mortii si cu toate astea nu inveti ca viata e prea scurta

sursa:Khushoo fis-Salaat (p.62)of Ibn Rajab al-Hanbalee-rahimulla

Iman3
03-31-2006, 04:54 AM
Salamu alaikum wa rahmatullah! Oh da ai dreptate, suntem tare nerecunoscatori fata de Creatorul nostru ... dar eu stiam ca du'a-urile pe care noil e inaltam sunt scutul nostru.
Allah SWT ni le indeplineste mai devreme sau mai tarziu , in viata asta sau cealalata, iar cele care raman neimplinite sunt ca o pavaza, inlatura de la noi necazuri , rele nenorociri care altfel ar fi scrise sa ni se intample...
Allah stie cel mai bine!

Anna
03-31-2006, 05:19 AM
Salamu alaikum wa rahmatullah! Oh da ai dreptate, suntem tare nerecunoscatori fata de Creatorul nostru ... dar eu stiam ca du'a-urile pe care noil e inaltam sunt scutul nostru.
Allah SWT ni le indeplineste mai devreme sau mai tarziu , in viata asta sau cealalata, iar cele care raman neimplinite sunt ca o pavaza, inlatura de la noi necazuri , rele nenorociri care altfel ar fi scrise sa ni se intample...
Allah stie cel mai bine!


wa aleykum al salam
da asa e ...Allah stie cel mai bine
eu decat am tradus articolul mi s-a parut interesant...
inshAllah sa fim toti mai drepti si mai recunoscatori si sa ne intareasca Allah credinta in fiecare secunda

maryam
03-31-2006, 04:19 PM
wa aleykum al salam
da asa e ...Allah stie cel mai bine
eu decat am tradus articolul mi s-a parut interesant...
inshAllah sa fim toti mai drepti si mai recunoscatori si sa ne intareasca Allah credinta in fiecare secunda

Aveam si eu articolul asta mai demult,cred ca e si postat pe undeva ,ideea este ca NI-SE RASPUNDE la Du`a-uri,in mod cert,chiar am ascultat pe Iqra o emisiune ff interesanta pe aceasta tema si omul acela spunea asa cum a spus si Iman,ca ALLAH swt intr-adevar asa cum scrie in Surat Baqara :"Qaribun ugibu d`auata adda`a ..." (Eu sunt aproape ,raspund celui care ma cheama...),.Acest verset a fost interpretat astfel ca ALLAH swt fie iti raspunde dandu-ti exact ceea ce ai cerut,sau dandu-ti altceva mai bun in schimb(ceea ce poate fi si o impiedicare de la a ti-se intampla ceva rau),sau cererii tale ii va fi raspuns in Viata de Apoi.Si ALLAH swt stie Cel mai Bine.

Iman3
03-31-2006, 06:35 PM
Aveam si eu articolul asta mai demult,cred ca e si postat pe undeva ,ideea este ca NI-SE RASPUNDE la Du`a-uri,in mod cert,chiar am ascultat pe Iqra o emisiune ff interesanta pe aceasta tema si omul acela spunea asa cum a spus si Iman,ca ALLAH swt intr-adevar asa cum scrie in Surat Baqara :"Qaribun ugibu d`auata adda`a ..." (Eu sunt aproape ,raspund celui care ma cheama...),.Acest verset a fost interpretat astfel ca ALLAH swt fie iti raspunde dandu-ti exact ceea ce ai cerut,sau dandu-ti altceva mai bun in schimb(ceea ce poate fi si o impiedicare de la a ti-se intampla ceva rau),sau cererii tale ii va fi raspuns in Viata de Apoi.Si ALLAH swt stie Cel mai Bine.
:smile06:
Zi ce ca eprea scurt mesajul.. eu voiam doar sa vadau un semn de simpatie cocretizat in singurul emoticon cu floricele.