PDA

View Full Version : Gravidantza



aiscia
09-12-2006, 06:07 PM
Inchallah Sa va fie de folos raspunsul mai corect aici : http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=3490


SALAM ALEIKUM ....

AS VREA SA STIU CUM SE RESPECTA ZILELE DE POST IN CAZUL UNEI FEMEI INSARCINATE IN PRIMELE LUNI...SI IN CAZUL SARCINII LA FINAL:give_rose: :give_rose:

suleiman
09-12-2006, 06:12 PM
Daca in timpul sarcinii , medicul musulman spune ca nu e bine sa tina post atunci nu tine post .
De asemenea , daca femeie simte frica ca o sa pateasca rau ea , sau fatul ei , atunci nu tine post .

Trebuie sa plateasca bani pentru fiecare zi pe care nu o tine , si trebuie sa recupereze postul cand poate .

imanikka
09-12-2006, 06:19 PM
Eu am citit Aiscia ca :

Bolnavului, călătorului, femeii aflate în perioada menstruaţiei, bătrânului, gravidei şi femeii care alăptează postul nu este obligatoriu.
Femeii însărcinate căreia îi este teamă ca postul să nu o afecteze pe ea sau pe copil. Aceasta trebuie să recupereze zilele nepostite.In aceeaşi situaţie se încadrează şi femeia care işi alăptează copilul, dacă îi este teamă pentru sănătatea ei sau a copilului. Este recomandat ca acestea să hrănească un sărman pentru fiecare zi nepostită, dacă au posibilitatea.

Allah stie mai bine

aiscia
09-13-2006, 01:30 PM
Daca in timpul sarcinii , medicul musulman spune ca nu e bine sa tina post atunci nu tine post .
De asemenea , daca femeie simte frica ca o sa pateasca rau ea , sau fatul ei , atunci nu tine post .

Trebuie sa plateasca bani pentru fiecare zi pe care nu o tine , si trebuie sa recupereze postul cand poate .


si daca nu sunt doctori musulmani care sa iti spuna? cuvantul unui doctor nonmusulman nu are valoare?
eu stiu ca in primele trei luni de gravidanta este importanta o dieta sanatoasa...
as mai vrea pareri inshaallah...

jazaka allahu khairan:give_rose:

aneres
09-13-2006, 03:06 PM
trebuie sa si recupereze postul si sa plateasca bani??
nu e ca si cum ar face o actiune dubla fata de celalate femei care tin postul in mod normal?

imanikka
09-13-2006, 03:44 PM
Nustiu daca este vorba aici de doctor Aiscia. Primele luni de sarcina sunt foarte important si copilul este o binecuvantare a lui Allah Subhanah w Ta'ala. Postul il poti recupera (desi parca totusi nu e acceasi). Fie ca Allah sa ne ajute sa luam decizia potrivita

catalina_d
09-13-2006, 04:29 PM
[COLOR="Red"]shukran pentru raspus si eu as fi avut aceeasi intrebare.COLOR]

amoodia
09-13-2006, 05:21 PM
Aiscia eu am gasit pe net ca poti intrerupe postul si sa recuperezi zilele pierdute si nu e nevoie sa platesti bani sau sa hranesti pe cineva sarac, daca tu crezi ca postul te pune si pe bebe in pericol.


uite mai exact raspunsul corect aici :

http://www.islamqa.com/index.php?ref=21589&ln=eng&txt=pregnant

imanikka
09-13-2006, 05:23 PM
Eu am spus ca r fi bine in caz ca are posibilitate , dar nu este obligatoriu:(