PDA

View Full Version : Contradictii in Biblie



Anna
03-30-2006, 10:10 PM
1.Cine l-a starnit pe David sa numere luptatorii israelului?
a.Dumnezeu(2 samuel 24:1)
b.Satana(I Chronicles 2 1:1)
2.La acea numaratoare cati luptatori au fost gasiti in israel?
a.800.000 (2 samuel 24:9)
b.1.100.000 (IChronicles 21:5)
3.Cati luptatori au fost gasiti in Judah?
a.500.000 (2 samuel 24:9)
b.470.000(IChronicles 21:5)
4.Dumnezeu a trimis pe profetul sau sa il ameninte pe David cu cati ani de foamete?
a.7 (2 samuel 24:13)
b.3(IChronicles 21:12)
5.Cati ani avea Ahaziah cand a inceput sa conduca Ierusalim?
a.22(2 KIngs 8:26)
b.42(2 Chronicles 22:2)
6.Cati ani avea Jehoiachin cand a inceput sa fie regele Ierusalimului?
a.18(2 Kings 24:8)
b.8(2 Chronicles 36:9)
7.Cat timp a condus Ierusalimul?
a.3 luni(2 kings 24:8)
b.3 luni si 10 zile(2 chronicles 36:9)
8.Conducatorul oamenilor puternici a lui David si-a ridicat sulita si a ucis cati oameni o data?
a.800(2 samuel 23:8)
b.300(I chronicles 11:11)
9.Cand a adus David Arca Intelegerii in Ierusalim? Inainte de infrangerea filistinilor sau dupa?
a.dupa(2 samuel 5 si 6)
b.inainte(I chronicles 13 si 14)
10.Cate perechi de animale din fiec sp i-a cerut Dumnezeu lui Noe sa aduca in arca?
a.2(genesis 6:19,20)
b.7(geneza 7:2)
11.Cand David l-a infrant pe regele Zobahului cati calaretia prins?
a.1700(2 samuel 8:4)
b.7000(I chronicle 18:4)
12.Cate staluri pt cai avea Solomon?
a.40.000 (I kings 4:26)
b.4.000(2 chronicles 9:25)
13.ezra2:64 si nehemiah 7:66 sunt de acord cu nr total a celor prezenti la intrunire fiind de 42.360.Cu toate astea adunand numerele prezente nu se apropie nici de departe.Astfel
a.29.818(ezra)
b.31.089(nehemiah)
14.Cati cantareti au fost prezenti la intrunire?
a.200 (ezra 2:65)
b.245(nehemiah 7:67)
15.Cum se numea mama regelui Abijah?
a.Michaiah,fiica lui Uriel of Gibeah(2 chronicles 13:2)
b.Maachah,fiica lui Absalom(2 chronicles 11:20) Dar Absalom avea decat o fiica pe care o chema Tamar(2 samuel 14:27)
16.A cucerit Joshua si israelienii Ierusalimul?
a.Da(joshua 10:23,40)
b.No(joshua 15:63)
17.Cine a fost tatal lui Joseph ,sotul Mariei?
a.Jacob (Matthew 1:16)
b.Hell(Luke3:23)
18.Isus a fost descendentul carui fiu a lui David?
a.Solomon(Matthew 1:6)
b.Nathan(Luke 3:31)
19.Cine a fost tatal lui Shealtiel?
a.Jechoniah(Matthew 1:12)
b.Neri'(Luke 3:27)
20.Care fiu a lui Zerubbabel a fost anscendent a lui Isus?
a.Abiud(Matthew 1:13)
b.Rhesa(Luke 3:27) dar cei 7 fii alui Zerubbabel sunt urmatorii:Meshullam,Hananiah,Hashubah,Ohel,Berechi ah,Hasadiah,Jushabhesed(I chronicles 3:19,20)Numele Abiud si Rhesa nu se gaseste nicaieri.
21.Cine era tatal lui Uzziah?
a.Joram(matthew 1:8)
b.Amaziah(2 chronicles 26:1)
22.Cine era tatal lui Jechoniah?
a.Josiah(Matthew 1:11)
b.Jeholakim(I chronicles 3:16)
23.Cate generatii au fost de la exilul babilonian pana la Cristos?
a.Matthew say 14(matthew 1:17)
b.dar o numaratoare atenta arata decat 13(matthew 1:12-16)
24.Cine a fost tatal lui ----ah?
a.Cainan(Luke 3:35-36)
b.Arphaxad(geneza II :12)
25.Cum a aflat Simon Peter ca Isus era profet?
a.printr-o revelatie divina(matthew 16:17)
b.fratele lui Andrew i-a spus(John 1:41)
26.Unde i-a intalnit Isus pe Simon Peter si Andrew?
a.langa marea Galilee(mathew 4:18-22)
b.pe malul raului Jordan (John 1:42) .Dupa aceea Isus s-a hotarat sa mearga la Galilee(John 1:43)
27.Cand Isus a cunoscut pe Jairus ,era fiica lui Jairus deja moarta?
a.Da.(Mathew 9:18)
b.Nu (Mark 5:23)
28.L-a pupat Judas pe Isus?
a.Da(Mathew 26:48-50)
b.Nu(john 18:3-12)
29.Si-a carat Isus singur crucea ?
a.da (john 19:17)
b.nu(matthew 27:31-32)
30.Unde era Isus in a sasea ora a zilei de crucificare?
a.pe cruce(mark 15:23)
b.in curtea regala a lui Pilates(john 19:14)





astea sunt decat o partea am sa mai revin inshAllah curand cu restul de contradictii

Mariyah
03-31-2006, 10:38 PM
O parte din contradictiile de mai sus sunt penibile , e de ajuns sa citesti versetele ("contradictorii) si sa-ti dai seama ca omul care le-a scris nu prea a gandit.

munir
04-01-2006, 12:08 AM
Assalam alikum Dragii mei prieteni avind cinci minute libere am sa va raspund referitor la cele poatate de Anna - in Biblie sunt n+1 contradictii dar nu incercati sa faceti din asta un motiv de indoiala asupra aprtenentei la divinitate a acestor scrieri .Greselile se datoreaza in totalitate everilor care in dorinta lor de a -si vinde ,,marfa" si a capta atentia grecilor si evreilor din egipt au facut ,,greselii" intentionate .Ca sa afati adevarul asupara datelor cu privire la populatia Israelului sau la nr. de luptatori etc. trebui sa raportati cele consemnate in Biblia actuala la alte scrieri ale unor cronicari apartinind altor popoare si care fac referita la acea perioada .De obicei trebui sa taiati cam doua sau chiar trei zerouri ca sa afalati cifra apropiata de adevar. Exemplu -la trecerea Marii Rosii(Exod) in Biblie sunt trecuti 600.000 de de barbati care puteau sa lupte afara de femei , copii si robi -daca raportam acesta cifra la populatia totala a Egiptului de Jos de la acea vreme care era de circa 1.000.000 de oameni vedem ca cifra din Biblia actuala este mult ,,umflata" O cifra mai aproape de adevar ( a evreilor iesiti din Egipt) ar fi de circa 6000 de persoane cu totii (femei ,copii,barbati si slujitori sau robi) ,.Va sarut pe toti

Iman3
04-01-2006, 12:16 AM
Assalam alikum Dragii mei prieteni avind cinci minute libere am sa va raspund referitor la cele poatate de Anna - in Biblie sunt n+1 contradictii dar nu incercati sa faceti din asta un motiv de indoiala asupra aprtenentei la divinitate a acestor scrieri .Greselile se datoreaza in totalitate everilor care in dorinta lor de a -si vinde ,,marfa" si a capta atentia grecilor si evreilor din egipt au facut ,,greselii" intentionate .Ca sa afati adevarul asupara datelor cu privire la populatia Israelului sau la nr. de luptatori etc. trebui sa raportati cele consemnate in Biblia actuala la alte scrieri ale unor cronicari apartinind altor popoare si care fac referita la acea perioada .De obicei trebui sa taiati cam doua sau chiar trei zerouri ca sa afalati cifra apropiata de adevar. Exemplu -la trecerea Marii Rosii(Exod) in Biblie sunt trecuti 600.000 de de barbati care puteau sa lupte afara de femei , copii si robi -daca raportam acesta cifra la populatia totala a Egiptului de Jos de la acea vreme care era de circa 1.000.000 de oameni vedem ca cifra din Biblia actuala este mult ,,umflata" O cifra mai aproape de adevar ( a evreilor iesiti din Egipt) ar fi de circa 6000 de persoane cu totii (femei ,copii,barbati si slujitori sau robi) ,.Va sarut pe toti
MashaAllah! Ne lipsiti domnule! InshaAllah fiul d-vostra sa se puna mai repede pe picioare (la propriu). Luati-ma si pe mine ca stagiar ;) ca asa imi place sa rascolesc in istoria religioasa a popoarelor.... sau , in fine cat timp imi lasa copiii pentru asa ceva.

imanikka
04-01-2006, 02:31 AM
Assalam WRB
Domnule Munir ,pai Dvs ati cercetat si stiti mai multe despre Istoria religiilor , dar ceilalti cred in ceea ce este scris (contradictii in Biblii spre ex) ca fiind socotite carti Sfinte, fie ca aceste contradictii tin de Istorie ,fie din cauza unor oameni.Eu de ex este de ajuns sa gasesc mai multe contradictii si gata , nu mai stiu ce sa cred:smile308:
Si totusi religia nu ar trebui sa fie facuta de niste evrei , preoti ,trecerea timpului ,etc.Religia este si gata, asa cum ne-a dat-o D-zeu.Religia trebuie sa fie neschimbata .
Asta e parerea mea.Cu religia nu se joaca.
Allah barik fikum
Allah barik fik si pe fiul tau .Insanatosire grabnica!:smile16:

munir
04-01-2006, 07:50 PM
Assalam alaikum wrwb
Da, Iman _elsayed ai mare dreptate in ceea ce ai spus ,,religia este si atit" dar vezi tu , aceste carti au fost scrise de niste oameni care erau si ei supusi greselii (sau mai bine zis au aceptat ,,greseala "ca pe ceva ca facind parte din normal iar din minciuna un mod de a se evidentia in fata altora- fapt care mai tirziu le va aduce numai necazuri).Au fost apoi modificate ,rescrise si remodificate incit este foarte greu acum sa mai desparti minciuna de adevar .Voi (si cind zic ,,voi" ma refer strict la musulmani) ati cautat de-a lungul timpului sa pastrati acuratetea Qur`an-ului platind pentru acesta ca tribut cu insasi viata inaintasilor vostrii(pacea lui Allah fie asupra lor ),tribut pe care ,,altii" au refuzat sa-l plateasca pentru a mentine acuratetea Thorei .Relatia dintre evrei si Dumnezeu este destul de ambigua de-a lungul istoriei ,ei renuntind de atit de multee ori la credinta lor in Dumnezeu cel Atotputernic in favoarea inchinarii la zeii pagini ,incit aceasta credinta devenise pentru ei un fel de ...umbrela pentru vreme rea ..Numai atunci cind erau la ananghie isi aduceau aminte de existenta Lui iar dupa ce trecea furtuna reveneau la idolatrie . Ei au facut din mersul la Templu un ritual si in multe momente vedem ca aceasta devenise pentru ei o corvoada (acesta se intimpla si astazi la majoritatea crestinilor) Citi crestini mai platesc astazi ,,zecimea" la biserica? Citiva din cei care fac parte din membrii bisericilor protestane sau neoprotestante .Dar sa revin la traducerea si ,,greselile" biblice
Desi cea mai cunoscuta su uzitata poveste despre ,,traducerea Bibliei "spune ca cei 70 de preoti au stat in colibe (sau casute )separate, izolati unul de altul si au tradus textele masoretice(pentateuhul) iar apoi le-au confruntat au vazut ca ele sunt identice .Dar iata ce scrie in scrisoarea lui Aristeas catre Philocrates”…Curatindu-si mainile in apa marii si rugandu-se lui Dumnezeu-autorul adauga,obiceiul tuturor iudeilor - , se inhamau iarasi la citirea si lamurirea fiecarui pasaj din Scriptura…” Cat despre locatia traducerii, acelasi document ne precizeaza: ”in fiecare zi se adunau in locul acela tare placut, deopotriva linistit si luminos, si lucrau ce aveau de lucrat.” vezi deci ca traducerea s-a facut prin discutie directa intre cei care au lucrat la ea si prin ,,negocieri "asupra celor ce trebuiau sa fie consemnate in traducere astfel incit, ea, sa fie pe placul faraonului grec al Egiptului de la acea vreme . Aceste traduceri alexandrine au fost preluate de catre biserica crestina primara din Rasarit dupa ce evreii recunoscind falsitatea lor renuntasera la ele( la conciliul de la Yamnia).De aceea astazi ca sa afli adevarul din scrierile biblice (mai ales in V.T.)trebui sa navighezi prin paienjenisul de falsuri si exagerari voite astfel incit sa poti intelege exact ce anume s-a intimplat cu adevarat

amal
04-01-2006, 09:04 PM
ei,mai ce va certati voi iar...
si eu m-am gandit ca primele exemple nu au o insemnatate mare, dar nu conteaza continutul anamaria, ci faptul ca exista niste contradictii, si ca de fapt, chiar daca sursa scrierilor este divina, oamenii au schimbat anumite lucruri...continutul ultimelor exemple este insa mai important...mai ales cea referitoare la faptul ca Isus si-a purtat sau nu singur crucea, pentru ca la musulmani este zis ca altcineva a purtat crucea, si nu Isus, si ca acel om ar fi fost unul care semana foarte mult cu el...deci este interesant ca totusi este o contradictie asupra acestui fapt in Biblie. Pana la urma, daca am considera Quranul ca fiind o carte de la Dumnezeu, sigur am fi de acord cu musulmanii, ca in Biblie sant multe modificari, dar ca mai exista cateva "scapari" care dovedesc care este de fapt adevarul.
Oricum, important este sa ne mentinem mintea deschisa...si sa nu ne lasam condusi de orgoliu.

imanikka
04-01-2006, 09:05 PM
D-le Munir ce mult ne lipsesc postarile dvs:smile308:
Intr-adevar este adevarat ceea ce spuneti dvs.Spre ex , noi , musulmanii putem citi Coranul in orice limba vrem , dar daca traducerile nu au fost atat de reusite atunci apelam la Coran, fiindca stim ca in el gasim Adevarul .Dar in cazul Thorei , la ce sa apelam? :smile33:
Bine ai revenit printre noi:smile16:

Mariyah
04-01-2006, 10:10 PM
ei,mai ce va certati voi iar...
si eu m-am gandit ca primele exemple nu au o insemnatate mare, dar nu conteaza continutul anamaria, ci faptul ca exista niste contradictii, si ca de fapt, chiar daca sursa scrierilor este divina, oamenii au schimbat anumite lucruri...continutul ultimelor exemple este insa mai important...mai ales cea referitoare la faptul ca Isus si-a purtat sau nu singur crucea, pentru ca la musulmani este zis ca altcineva a purtat crucea, si nu Isus, si ca acel om ar fi fost unul care semana foarte mult cu el...deci este interesant ca totusi este o contradictie asupra acestui fapt in Biblie. Pana la urma, daca am considera Quranul ca fiind o carte de la Dumnezeu, sigur am fi de acord cu musulmanii, ca in Biblie sant multe modificari, dar ca mai exista cateva "scapari" care dovedesc care este de fapt adevarul.
Oricum, important este sa ne mentinem mintea deschisa...si sa nu ne lasam condusi de orgoliu.


Tu nu intelegi ca nici intr-un caz crestinismul nu va avea de suferit daca la Judah au fot 400 sau 500 de luptatori? Daca vrei sa aduci contradictii demne de luat in seama cauta ceva de genul :Iisus se contrazice , declara ca intr-un verset este fiul ,in alta parte declara ca nu e. Dar asta logic ca nu vei gasi.Nu uita ca Biblia este folosita de istorici in studierea antichitatii ,in special vechiul testament pt ca toate informatiile de acolo sunt dovedite a fi credibile.
Contradictii in Coran .......am gasit multe siteuri care le prezinta si sunt foarte interesante dar nu am ce face sa le prezint aici mai ales ca voi credeti orbeste in Islam.Eu nu am de gand sa conving pe nimeni de nimic si am gresit pana acum ca mi-am dat parerea cu privire la Islam. Nu e religia mea, e un mod de viata foarte diferit de ceea ce cunosc si cred ca nu are rost sa ma bag.
Iar contradictia cu Iisus si crucea e chiar penibila. Citeste toata descrierea din Biblie a acestui fapt si vei vedea ca la inceput Iisus si-a carat singur crucea pana cand un anume Simon Cirineul este siliti de soldati sa i-o duca .
Crucea este data lui Simon cirineul pe cand acestia se aflau pe drum si nu de la inceput("Şi pe când il duceau, oprind pe un oarecare Simon Cirineul, care venea din ţarină, i-au pus crucea, ca s-o ducă în urma lui Iisus. ")cand Iisus o duce singur saracul dar nu reuseste din cauza chinurilor fizice.Trebuie sa stii tot continutul, nu pui doua versete aliatoriu cap la cap excluzand ce e inaintea lor.Apropo stii ce simbolizeaza crucea in Biblie? Avea dreptate Matei cand spunea : "Vă rătăciţi neştiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu."

munir
04-02-2006, 12:05 AM
Draga anamaria te-ai suparat si-mi pare sincer rau de asta .Daca amal a venit cu un exemplu nu foarte bun nu este vina ei. Ea este o musulmanca si nu este obligata sa cunoasca Biblia asa ca tine (si nici sa o pretuiasca asa ca tine),dar nu trebui sa fi asa de dura cu amal .De ce te superi pe ea ca a folosit doua versete scotindu-le din context pentru a incerca sa dea un raspuns viabil la o contradictie intre scrierile Qur`an-ului si cele ale Bibliei .Si tu ai folosit cu alta ocazie aceeasi formula .
Pe ce te bazezi cind afirmi ca --,Daca vrei sa aduci contradictii demne de luat in seama cauta ceva de genul :Iisus se contrazice , declara ca intr-un verset este fiul ,in alta parte declara ca nu e. Dar asta logic ca nu vei gasi.,--?!? Afirma in mod direct undeva Isus ca ,,EU SUNT FIUL LUI DUMNEZEU" -?!? Nu!- El afirma ca este ,,Fiul Omului " Trimisul ,Mesagerul -Fiul Omului are intelesul de -Fiul lui Adam (venind din spita lui Adam)
Cele scrise in Matei 26:63-64 si Marcu 14:61-62 Mar 14:61 Isus tăcea, şi nu răspundea nimic. Marele preot L-a întrebat iarăş, şi I-a zis: „Eşti Tu, Hristosul, Fiul Celui binecuvîntat?”
Mar 14:62 „Da, sînt,” i-a răspuns Isus. „Şi veţi vedea pe Fiul omului şezînd la dreapta puterii şi venind pe norii cerului.”
sunt contrazise de Ioan 18:19-23- ,, Marele preot a întrebat pe Isus despre ucenicii Lui şi despre învăţătura Lui.
Joh 18:20 Isus i-a răspuns: „Eu am vorbit lumii pe faţă; totdeauna am învăţat pe norod în sinagogă şi în Templu, unde se adună toţi Iudeii, şi n'am spus nimic în ascuns.
Joh 18:21 Pentruce Mă întrebi pe Mine? Întreabă pe ceice M'au auzit despre ce le-am vorbit; iată, aceia ştiu ce am spus.”
Joh 18:22 La auzul acestor cuvinte, unul din aprozii, cari stăteau acolo, a dat o palmă lui Isus, şi a zis: „Aşa răspunzi marelui preot?”(ori daca Ioan a fost cel mai iubit dintre ucenici inseamna ca el stia cel mai bine ce a spus Isus in fata Marelui Preot -Ana) -Nu !?!Termenul de TATA era folosit si atunci (ca si acum )cu intelesul de Tata ceresc -creator a tot si toate si mai ales creatorul primului OM_Adam cel al carui ,,fiu" era Isus.Nu Isus s-a contrazis in cele afirmate atunci ci ,cei care mai tirziu printr-o hotarire arbitrara si fara judecata au facut sa para ca adevarul este un fals iar falsul un adevar

munir
04-02-2006, 12:58 AM
Ah am uitat draga anamaria .In timpurile Biblice ,si in crestinismul timpuriu crucea nu insemna nimic .Simbolul crucii in crestinism a aparut dupa anul 300 A.D.
Iata ceva care poate iti va da de gindit
Rom 1:23 şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tîrîtoare.
Rom 1:24 De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor; aşa că îşi necinstesc singuri trupurile;
Rom 1:25 căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s'au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.

Mariyah
04-02-2006, 01:32 AM
Ah am uitat draga anamaria .In timpurile Biblice ,si in crestinismul timpuriu crucea nu insemna nimic .Simbolul crucii in crestinism a aparut dupa anul 300 A.D.
Iata ceva care poate iti va da de gindit
Rom 1:23 şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tîrîtoare.
Rom 1:24 De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor; aşa că îşi necinstesc singuri trupurile;
Rom 1:25 căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s'au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.




nu m-am referit la asta , ci la o alta semnificatie a crucii din Biblie care nu ar trebui sa ne duca cu gandul la un obiect :
un exemplu din care sa va dati seama la ce ma refer :

"Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie; "(luca 9:23)

"Şi cel ce nu-şi poartă crucea sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu. "(luca 14:27)

Mariyah
04-02-2006, 01:46 AM
Draga anamaria te-ai suparat si-mi pare sincer rau de asta .Daca amal a venit cu un exemplu nu foarte bun nu este vina ei. Ea este o musulmanca si nu este obligata sa cunoasca Biblia asa ca tine (si nici sa o pretuiasca asa ca tine),dar nu trebui sa fi asa de dura cu amal .De ce te superi pe ea ca a folosit doua versete scotindu-le din context pentru a incerca sa dea un raspuns viabil la o contradictie intre scrierile Qur`an-ului si cele ale Bibliei .Si tu ai folosit cu alta ocazie aceeasi formula .
Pe ce te bazezi cind afirmi ca --,Daca vrei sa aduci contradictii demne de luat in seama cauta ceva de genul :Iisus se contrazice , declara ca intr-un verset este fiul ,in alta parte declara ca nu e. Dar asta logic ca nu vei gasi.,--?!? Afirma in mod direct undeva Isus ca ,,EU SUNT FIUL LUI DUMNEZEU" -?!? Nu!- El afirma ca este ,,Fiul Omului " Trimisul ,Mesagerul -Fiul Omului are intelesul de -Fiul lui Adam (venind din spita lui Adam)
Cele scrise in Matei 26:63-64 si Marcu 14:61-62 Mar 14:61 Isus tăcea, şi nu răspundea nimic. Marele preot L-a întrebat iarăş, şi I-a zis: „Eşti Tu, Hristosul, Fiul Celui binecuvîntat?”
Mar 14:62 „Da, sînt,” i-a răspuns Isus. „Şi veţi vedea pe Fiul omului şezînd la dreapta puterii şi venind pe norii cerului.”
sunt contrazise de Ioan 18:19-23- ,, Marele preot a întrebat pe Isus despre ucenicii Lui şi despre învăţătura Lui.
Joh 18:20 Isus i-a răspuns: „Eu am vorbit lumii pe faţă; totdeauna am învăţat pe norod în sinagogă şi în Templu, unde se adună toţi Iudeii, şi n'am spus nimic în ascuns.
Joh 18:21 Pentruce Mă întrebi pe Mine? Întreabă pe ceice M'au auzit despre ce le-am vorbit; iată, aceia ştiu ce am spus.”
Joh 18:22 La auzul acestor cuvinte, unul din aprozii, cari stăteau acolo, a dat o palmă lui Isus, şi a zis: „Aşa răspunzi marelui preot?”(ori daca Ioan a fost cel mai iubit dintre ucenici inseamna ca el stia cel mai bine ce a spus Isus in fata Marelui Preot -Ana) -Nu !?!Termenul de TATA era folosit si atunci (ca si acum )cu intelesul de Tata ceresc -creator a tot si toate si mai ales creatorul primului OM_Adam cel al carui ,,fiu" era Isus.Nu Isus s-a contrazis in cele afirmate atunci ci ,cei care mai tirziu printr-o hotarire arbitrara si fara judecata au facut sa para ca adevarul este un fals iar falsul un adevar


Aici nu e vorba de suparare sau atac la persoana , este pur si simplu vorba de datoria de crestin care nu poate sa ramana indiferent la astfel de "contradictii" pentru ca de cele mai multe ori INDIFERENTA TE FACE COMPLICE. Daca erau niste contradictii plauzibile mai ziceam si eu insa sunt sub orice critica. Eu citesc acum foarte atenta sura 18 si nu pot sa cred ca tocmai Cel ce la inceputul cartii este numit prea milostiv face niste amenintari groaznice la adresa "necredinciosilor". De unde si pana unde Islamul ispira pace , se observa clar o ura clara pt oamenii necredinciosi in ultimele versete din sura 18 .Sa stiti ca Biblia cere doar sa credem in fiul lui Dumnezeu ca sa ne mantuim si nu face nici pe departe astfel de amenintari pentru persoanele care refuza sa creada.

Mariyah
04-02-2006, 03:57 PM
atata timp cat anamaria gandeste crestinismul prin prisma lui Isus, si crede in rastignirea si invierea lui, nu poate fi decat crestina, si nu altceva.
asta este greseala multor crestini, ca vad in Isus Dumnezeul bland, milostiv, etc, iar Dumnezeul Tatal, perceput mai mult din Vechiul Testament este aspru, pedepseste, trimite razboaie, etc, si atunci crestinii uita de Iad, uita de necredinta, uita de pedeapsa lui Dumnezu, si prefera cantecele si vorbele duioase, si convingerea ca prin credinta in Isus intra in Rai...Daca in Quran este scris despre pedeapsa necredinciosilor, nu este absolut nimic diferit de ceea ce scrie in Vechiul Testament...altfel cum va explicati potopul, razboaiele pe care Dumnezeu le-a trimis in vremuri de necredinta?Cum va explicati ca Dumnezeu l-a scapat pe Lot, dupa ce acesta a fost prevenit ca toti cei necredinciosi din oras vor muri, iar necredinciosii au pierit?

Cand in Quran este vorba de necredinciosi, nu este vorba de crestini, si de ura musulmanilor pentru crestini, ci e vorba de ura lui Dumnezeu fata de necredinciosi, acestia fiind orice oameni care nu cred in El.

genanw, credeam ca islamul face un om sa fie o persoana mai buna si mai rabdatoare...reactia ta mi se pare cam ..nu stiu cum sa zic, ca sa nu o iei ca pe ceva personal...atat te-am rugat, sa te adresezi altfel...
amintiti-va de ce e scris in Quran: "Nu-i ocariti pe aceia care sant invocati afara de ALLAH ca sa nu-L ocareasca ei pe ALLAH intru dusmanie si nepricepere. Astfel am impodobit noi (in ochii) fiecarei comunitati faptuirea sa. Apoi la Domnul lor va fi intoarcerea lor, si El le va vesti despre ceea ce au faptuit ei".sura al-an'am,versetul 108.
Uite anamaria, si in versetul acesta, daca stii araba bine, de fapt in loc de "dusmanie" este "pe nedrept'.Deci nu e chiar fel.Cel putin asa mi s-a zis...


Sa explici relatia Tata -Fiu este foarte greu, e un mister de neexplicat intrucit ea intrece orice putere omeneasca de patrundere si intelegere. E ceva divin , de cand omul isi permite sa ceara logica divinului?
Expresia "Fiul Omului" este proprie Noului Testament.Desi apare ca un antonim pentru expresia "Fiul lui Dumnezeu", intrucit ea se refera la una si aceeasi persoana, la Persoana Fiului lui Dumnezeu .
"Iar Iisus a zis: Eu sunt si veti vedea pe Fiul Omului sezind de-a dreapta puterii si venind pe norii cerului" (Mc. 14, 62);
Intruparea Fiului este reala, asa cum ne-o releveaza Noul Testament, ea se petrece la o data istorica anume, intr-o tara si o localitate anume, in mijlocul unei familii, dar avind ca Tata numai pe Dumnezeu Tatal, din care Fiul s-a nascut din veci ca Fiu al lui Dumnezeu. Prin urmare, Fiul lui Dumnezeu, desi devine si Fiu al Omului, nu inceteaza de a mai fi Fiu al Tatalui, acceptind mama paminteasca, dupa trup, pentru minituirea neamului omenesc. In Iisus Hristos se afla, deopotriva, firea dumnezeiasca si firea omeneasca in unitatea indestructibila a persoanei Fiului lui Dumnezeu intrupat.Cele doua expresii: Fiul lui Dumnezeu si Fiul Omului nu se contrazic. Ele provin din gura uneia si aceeasi Persoane, a lui Iisus Hristos Mintuitorul. Ele sunt folosite din abundenta in toate Evangheliile, iar referirile la "Fiul lui Dumnezeu" sunt prezente si in epistole.
Asta e ceea ce cred eu.

amal
04-02-2006, 04:48 PM
atat mai am de zis deocamdata, ca intr-adevar, exemplele date aici despre contradictiile in Biblie par banale. Dar nu inseamna ca nu sant alte contradictii care sant mai grave. Eu m-am lovit de aceste contradictii, in urma cu cativa ani, cand nu exista internet, si nici nu aveam contact cu persoane musulmane...din ce am citit postat de munir, am inteles ca si el, ca si crestin, si-a pus multe intrebari.Si cunosc persoane care au trecut de la ortodoxism la Martorii lui Iehova, pentru ca au gasit acolo explicatii al intrebarile lor.Fiecare alege religia care o 'simte', pana la urma, cu sufletul, care i se potriveste, sau de fapt este vorba de destin.

De ce atatea contradictii si confuzii? Nu degeaba diavolul a jurat sa faca orice posibil pentru a duce omul in ratacire...vorbesc acum despre ceea ce e scris in Quran, ca Diavolul a zis dupa ce a fost dat afara din Paradis pentru ca nu s-a prosternat in fata lui Adam: <<A zis : "Doamne, pentru ca m-ai dus in ratacire le voi impodobi lor (lucrurile de) pe Pamant, si ii voi duce pe ei toti in ratacire, afara de robii tai curati si alesi dintre ei". A zis (Dumnezeu):" Acesta este un drum drept care duce catre mine. Tu nu vei avea putere asupra robilor mei, afara numai de cei care te-au urmat dintre cei amagiti.">> sura al hijr, versetul 39-42.

Cand voi avea mai mult timp, voi incerca sa dau cateva exemple cu cateva contradictii din Biblie, care mie mi se par mai importante...

imanikka
04-02-2006, 05:46 PM
Anca eu sunt de acord cu tine .Dar ceea ce ai spus tu este valabil pentru cei ce sunt in cautare,dar nu pentru cei ce au in cap ceva solid si nu-i poti clinti din loc nici cu argumente.Nici atunci cand le argumentezi ,ei zic : Ei , o fi asa , dar eu tot pe a mea o tin. Pai ce sa faci in cazul asta? Este clar ca el numai te provoaca la discutii , iar cand ii dai un raspuns ,nu este multumit.
Sa nu uitam ca suntem aici sa discutam civilizat.
:smile19:

imanikka
04-02-2006, 06:26 PM
Anamaria ,eu sincer incerc sa te inteleg dar nu pot. De ce cauti raspuns la intrebarile tale in islam?Tu ai spus ca ti-ai dori sa fii catolica.Poate acolo sunt raspunsurile la intrebarile tale? Uneori cand ti se dau explicatii ,tu nu le accepti. Tu ai spus ca relatia Fiu-Dumnezeu este greu de explicat?Oare a facut D-zeu totul asa de greu , ca noi sa nu intelegem?Tu ai spus ca este ceva divin.Pai intreaga religie este ceva divin, dar asta nu inseamna ca este ceva imposibil de inteles si de gandit. Tu crezi ca D-zeu ar crea confuzii ,ca noi sa nu intelegem si sa ne indoim de religie?

Cat despre sura pe care o citeai , cu Alexandru cel Mare mi-a intrigat, desi eu nu vazusem asa ceva in Coran.
Cine ti-a spus tie ca este vorba de Alexandru cel MAre?
Asta puteai s-o citesti numai in Coranul tradus de Silvestru Octavian Isopescul,unul care nici nu are idee de Coran si Islam si s-a pus pe tradus carti islamice.

Am cautat sura aceasta in mai multe limbi.Uite ce am gasit:


SURAT AL-HIJR
(Mekkană [54]; 99 versete)
&Icirc;n numele lui Allah Cel Milostiv, &Icirc;ndurător

Alif. Lam. Ra. Acestea sunt versetele Cărţii şi ale unui Coran limpede.
[&Icirc;n Ziua Judecăţii de Apoi] vor voi necredincioşii să fi fost muslumani!
Lasă-i să mănânce şi să se bucure [un timp] şi [lasă] nădejdea să-i desfete. Ei vor şti [pe urmă]!
Şi Noi nu am nimicit nici o cetate fără ca ea să nu fi avut [un termen hotărât] într-o Carte cunoscută.
Nici un semn nu poate să grăbească termenul său şi nici să-l întârzie.
Şi zis ei [mekkanii]: “O, tu cel căruia i-a fost pogorât Coranul, tu eşti apucat.
De ce nu ne aduci tu îngerii, dacă eşti tu dintre cei care spun adevărul?”
Noi nu facem să coboare îngerii decât cu Adevărul! Şi atunci nu vor mai fi ei păsuiţi!
&Icirc;ntr-adevăr, Noi am pogorât Coranul şi Noi îi vom fi păzitori!
Noi am trimis mai înainte de tine [profeţi] la grupurile celor vechi.
Şi nu a venit la ei un trimis că numaidecât l-au şi batjocorit.
Astfel facem Noi [necredinţa] să intre în inimile nelegiuiţilor.
Ei nu cred în ea cu toate că mai înainte a fost obiceiul pedepsirii celor vechi.
Şi de le-am deschide o poartă din cer şi ei ar ajunge să urce la ea,
Ei tot ar zice: “Ci ochii noştri au fost închişi or mai degrabă suntem un neam de [oamnei] fermecaţi!”
Şi Noi am pus în cer zodii şi Noi am împodobit [cerul] pentru privitori.
Şi le-am păzit Noi de orice şeitan afurisit,
Afară de acela care a ascultat pe furiş, dar în urma căruia a pornit flacăra mistuitoare.
Iar pământul l-am întins Noi şi am aruncat pe el munţi neclintiţi şi am lăsat să crească de toate cu măsură cumpănită.
Şi v-am dat Noi vouă pe el [pe pământ] cele de trebuinţă pentru trai, ca şi pentru aceia pe care voi nu-i hrăniţi.
Şi nu sunt lucruri ale căror hambare să nu se afle la Noi şi pe care Noi să nu le trimitem cu măsură anumită.
Şi Noi trimitem vânturile care fecundează şi trimitem apă din cer pe care v-o dăm de băut, însă voi nu o puteţi strânge.
Noi dăm viaţă şi dăm moarte şi Noi suntem moştenitori.
Noi îi cunoastem pe aceia dintre voi care au fost înainte şi Noi îi ştim şi pe cei care n-au venit încă.
Şi Domnul tău îi va aduna pe ei. Iar El este &Icirc;nţelept şi Atoateştiutor.
Noi l-am făcut pe om din lut tare, provenit dintr-un nămol moale,
Iar pe djinn l-am făcut şi mai înainte, din focul fierbinte.
Şi [adu-ţi aminte] când a zis Domnul tău îngerilor: “Eu am să fac un om din lut tare, provenit dintr-un nămol moale,
Iar când îl voi face şi voi sufla în el din duhul Meu, voi să cădeţi dinaintea lui, prosternându-vă!”
Şi s-au prosternat toţi îngerii laolaltă,
Afară de Iblis, acre s-a împotrivit să fie împreună cu cei ce s-au prosternat.
Atunci a zis: “O, Iblis! De ce nu eşti tu împreună cu cei care se prosternează?”
I-a răspuns: “Eu nu mă voi prosterna dinaintea unui om pe care l-ai făcut din lut tare, provenind dintr-un nămol moale!”
A zis: “Ieşi din el şi vei fi tu afurisit!
Şi blestemul [să fie] asupra ta până în Ziua Judecăţii.”
Dar el a zis: “Doamne, dă-mi mie păsuire până în ziua în care ei vor fi înviaţi!”
I-a zis: “Vei fi tu dintre cei păsuiţi,
Până în ziua timpului hotărât.”
A zis: “Doamne, pentru că m-ai dus în rătăcire, le voi împodobi lor [lucrurile de] pe pământ şi-i voi duce pe ei toţi în rătăcire,
Afară de robii Tăi curaţi şi aleşi dintre ei!”
A zis: “Acesta este un drum drept [care duce] către Mine!
Tu nu vei avea putere asupra robilor Mei, afară numai de cei care te-au urmat dintre cei amăgiţi,
Iar Gheena este locul făgăduit lor, tuturora!
El va avea şapte porţi şi fiecare poartă are o parte anumită dintre ei.”
Iar cei cu frică vor fi în grădini şi la izvoare.
“Intraţi în ele [în grădini] în pace şi cu siguranţă!”
Şi Noi vom scoate pizma din piepturile lor şi ca fraţii vor şedea pe paturi unii în faţa altora!
Nu-i va atinge în ele osteneala şi nu vor fi ei scoşi din ele!
Vesteşte, [o, Muhammad,] robilor Mei că Eu sunt Iertătorul şi &Icirc;ndurătorul
Şi că pedeapsa Mea este pedeapsa cea dureroasă!
Şi vesteşte-i pe ei despre oaspeţii lui Avraam,
Când au intrat la el şi l-au salutat, iar el le-a răspuns: “Ne este nouă teamă de voi!”
Iar ei au zis: “Nu-ţi fie teamă! Noi îţi aducem vestea bună a [naşterii] unui băieţel plin de învăţătură!”
Şi a răspuns el: “&Icirc;mi aduceţi voi mie veste bună când m-au ajuns bătrâneţile? Ce veste bună să-mi mai aduceţi?”
Au zis ei: “&Icirc;ţi vestim Adevărul, deci nu fi dintre aceia care deznădăjduiesc!”
A răspuns el: “Dar cine deznădăjduieşte în privinţa îndurării Domnului său, afară de cei rătăciţi?”
Şi [le-a] zis el: “Şi ce vreţi voi, o , trimişilor?”
Au răspuns ei: “Noi suntem trimişi la un neam de mari nelegiuiţi,
Afară de familia lui Lot pe care o vom mântui în întregime,
Mai puţin pe soaţa lui!” Noi [Allah] am hotărât ca ea să fie dintre cei nimiciţi!
Şi când au venit cei trimişi la casa lui Lot,
Le-a zis el: “Voi sunteţi [pentru mine] un neam de necunoscuţi!”
Şi i-au răspuns ei: “Ci am venit la tine, aducând [pedeapsa] pentru cele de care s-au îndoit.
Şi ţi-am adus noi Adevărul, iar noi suntem vestitori numai de Adevăr.
Deci purcede cu familia ta spre sfârşitul nopţii şi mergi în urma lor şi să nu se uite înapoi vreunul dintre voi, ci mergeţi unde vi se porunceşte!”
Şi Noi i-am vestit lui această poruncă, pentru că aceia aveau să fie nimiciţi până la ultimul, dimineaţa.
Şi au venit locuitorii cetăţii [la el] bucuroşi.
Le-a zis: “Aceştia sunt oaspeţii mei, deci nu-mi faceţi ruşine!
Şi fiţi cu frică de Allah şi nu mă faceţi de ocară!”
Au zis ei: “Dar, oare, nu ţi-am oprit noi [să aperi] lumea?”
A zis: “Iată-le pe ficele mele acestea, dacă voiţi voi să faceţi [ceva]!”
Pe viaţa ta, [o, Muhammad,]! Ei rătăceau în aiureala lor!
Aşadar, la răsăritul soarelui i-a prins pe ei strigătul
Şi Noi am răsturnat [cetatea] cu susul în jos şi am lăsat să plouă peste ei pietre de lut întărit.
Şi în aceasta sunt semne pentru cei care ştiu să vadă!
Şi ea [cetatea] este pe un drum cunoscut de toţi.
&Icirc;ntru aceasta este un semn [o pildă] pentru credincioşi!
Şi locuitorii din Al-Ayka erau [asemenea] nelegiuiţi.
Şi Noi ne-am răzbunat pe ei. Şi amândouă [cetăţile] sunt pe un drum cunoscut.
Şi cu adevărat i-au ţinut locuitorii din Al-Hijr pe trimişi de mincinoşi.
Şi le-am adus semnele Noastre, însă ei s-au abătut de la ele.
Şi ei îşi scobeau în munţi case, trăind în siguranţă,
&Icirc;nsă în zorii dimineţii i-a lovit pe ei strigătul
Şi nu le-a fost lor spre folos ceea ce au agonisit.
Şi Noi nu am creat cerurile şi pământul, precum şi ceea ce este între ele, decât cu drept adevăr. Iar ceasul va veni, [fără îndoială]! Deci iartă-le lor, [o, Muhammad,] cu frumoasă iertare!
Domnul tău este Creatorul şi Atoateştiutorul.
Noi ţi-am dat şapte versete ce se repetă [la fiecare rugăciune], şi Coranul cel măreţ.
Nu-ţi îndrepta ochii spre lucrurile pe care Noi le-am dat ca bucurie trecătoare unor perechi dintre ei şi nici nu fi trist pentru ei, ci pleacă aripa ta peste dreptcredincioşi!
Şi spune: “Eu sunt Prevestitorul cel desluşit [al pedepsei]!”
[Ţi-am trimis ţie Coranul, precum am trimis [pedeapsă] celor ce au împărţit [între ei],
Aceia care au făcut Coranul bucăţi [pentru a crea îndoieli].
Şi – pe Domnul tău! – de la toţi vom cere socoteală
Pentru ceea ce au făcut.
Vesteşte, dară, limpede ceea ce ţi se porunceşte şi nu-i băga în seamă pe politeişti!
Noi suntem de ajuns pentru tine împotriva zeflemitorilor,
Cei care îi asociază lui Allah un alt Dumnezeu şi ei vor şti [în curând].
Şi Noi ştim prea bine că pieptul ţi se strânge [se îndurerează] pentru ceea ce spun ei.
&Icirc;nsă adu laude Domnului tău şi fii printre cei care se prosternează
Şi adoră-L pe Domnul tău până ce-ţi va veni sfârşitul [moartea]!

Sorry trebuia sa numerotez ayat-ele :smile308:

Allah sa va binecuvanteze

imanikka
04-02-2006, 06:26 PM
In franceza am vazut ca numele s-a pastrat


Et ils t'interrogent sur Zul-Qarnayn. Dis : «Je vais vous en citer quelque fait mémorable».
Vraiment, Nous avons affermi sa puissance sur terre, et Nous lui avons donné libre voie ŕ toute chose.
Il suivit donc une voie
Et quand il eut atteint le Couchant, il trouva que le soleil se couchait dans une source boueuse , et, aprčs d'elle il trouva une peuplade [impie]. Nous dîmes : «O. Zul-Qarnayn ! ou tu les châties, ou tu uses de bienveillance ŕ leur égard».
Il dit : «Quant ŕ celui qui est injuste, nous le châtierons; ensuite il sera ramené vers son Seigneur qui le punira d'un châtiment terrible
Et quant ŕ celui qui croit et fait bonne oeuvre, il aura, en retour, la plus belle récompense. Et nous lui donnerons des ordres faciles ŕ exécuter».
Puis, il suivit (une autre) voie.
Et quand il eut atteint le Levant, il trouva que le soleil se levait sur une peuplade ŕ laquelle Nous n'avions pas donné de voile pour s'en protéger.

Il en *** ainsi et Nous embrassons de Notre Science ce qu'il détenait. ßóĐóáößó Puis, il suivit (une autre) voie.
Et quant il eut atteint un endroit situé entre les Deux Barričres (montagnes), il trouva derričre elles une peuplade qui ne comprenait presque aucun langage.
Ils dirent : «&Ocirc; Zul-Qarnayn, les Yajuj et les Majuj commettent du désordre sur terre. Est-ce que nous pourrons t'accorder un tribut pour construire une barričre entre eux et nous ? »
Il dit : «Ce que Mon Seigneur m'a conféré vaut mieux (que vos dons). Aidez-moi donc avec force et je construirai un remblai entre vous et eux.

In engleza:


They ask thee concerning Zulqarnain. Say, "I will rehearse to you something of his story."
Verily We established his power on earth, and We gave him the ways and the means to all ends.
One (such) way he followed,

Until, when he reached the setting of the sun, he found it set in a spring of murky water: near it he found a People: We said: "O Zulqarnain! (thou hast authority,) either to punish them, or to treat them with kindness."

He said: "Whoever doth wrong, him shall we punish; then shall he be sent back to his Lord; and He will punish him with a punishment unheard of (before).

"But whoever believes, and works righteousness,- he shall have a goodly reward, and easy will be his task as we order it by Our command."
Then followed he (another) way,

Until, when he came to the rising of the sun, he found it rising on a people for whom We had provided no covering protection against the sun.
(He left them) as they were: We completely understood what was before him.
Then followed he (another) way,

Until, when he reached (a tract) between two mountains, he found, beneath them, a people who scarcely understood a word.

They said: "O Zulqarnain! the Gog and Magog (People) do great mischief on earth: shall we then render thee tribute in order that thou mightest erect a barrier between us and them?

He said: "(The power) in which my Lord has established me is better (than tribute). Help me therefore with strength (and labor): I will erect a strong barrier between you and them:

O sa caut in araba sa vad ce se zica despre asta.Poate gasesc tafsir in araba

ummraschid
04-02-2006, 06:43 PM
assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa baraktuhu,

draga anamaria...draga anca, dragi surori,

am deschis azi site-ul meu preferat si am constatat cu uimire ca atmosfera calda si destinsa ,s-a incarcat...si bate un vint cam aspru, printre noi...

draga anamaria, am sperat ca strategia ta s-a schimbat, sau cel putin, te-ai mai inmuiat, incepind sa ne cunosti mai bine.....dar constat cu parere de rau ca, o aplici la fel de consecvent si aici , ca si pe celalalt forum...unde tot tu ai dat nastere la discutii nu prea placute, punind intrebari, aparent naiv, dindu-ne impresia ca esti in cautare de raspunsuri, ca pe urma sa ne arunci in fata ca nu stim sa ne comportam cu tine, ca , oricum,tu stiai ce raspuns iti vom da , si ca doar ai vrut sa ne incerci, (ca si cind tu ai considera normal si permis sa testezi persoane necunoscute, fara acordul acestora)...etc...iti aduci cred ,aminte, de rubrica surorilor si insinuarile tale cu privire la musulmancele casnice...

imi pare extrem de rau ca ai reusit sa semeni zizaniie si pe acest site...desi, noi ne-am straduit sa-ti raspundem calm si la obiect...ba as spune chiar , cu grija, pt ca te stiam cam cum esti...

draga anca...
inshAlah, sa gasesti ceea ce cauti, pt ca Allah subhanahu wa ta'ala , daruieste fiecaruia, ceea ce fiecare isi doreste...doresti sa gasesti adevarul, si intentionezi sa-l accepti, cu intreaga ta fiinta, atunci il vei gasi, inshAllah...cei care doresc doar discutii contradictorii, fara a intentiona sa incerce sa inteleaga, aceia vor gasi , doar ceea ce cauta...

Islamul ne invata ca Allah subhanahu wa ta'ala ne este mai aproape decit vena jugulara, si cunoaste, ceea ce noi aratam, si ceea ce noi ascundem....deci, sa fim cu frica de Cel Atotputernic si Atotstiutor, si sa continuam sa fim sinceri, si saritori...si inshAllah, sa incercam pe viitor ,sa deosebim o intrebare , de o provocare, cum spunea si sora noastra Iman, astfel ca , inshAllah, sa regasim lumina rasaritului, si sa oferim tuturor celor care isi doresc cu adevarat, inshAllah, ....din lumina sa...

Ishtar
04-02-2006, 08:48 PM
Aleicum salam,WR,WB!

Allah(SWT) sa va calauzeasca pasii spre Calea cea Luminata!

Anca,bine ai venit printre noi si sedere placuta,insha Allah!Si nu uita,noi oamenii suntem adeseori supusi greselii!...asa ca,in cautarile tale(cautari prin care trecem aproape toti,intr-un anumit moment al vietii noastre) incearca sa tii cont de asta!

Anamaria,din pacate pentru tine esti departe,mult prea departe de-a fi citit Sura Pesterii ,asa cum spui "cu foarte mare atentie"...caci daca ai fi citit-o...O,Doamne!...daca ai fi citit-o!!!
Este una dintre Surele care abunda in sensuri,in parabole,in continut...
Este una dintre Surele care-ti vorbeste despre vanitate,despre incertitudinile sufletului omenesc,despre aparentele paradoxuri pe care,deseori mintea umana nu si le poate explica...
Iti vorbeste despre puterea umana si despre puterea divina,despre lasitate si oportunism...o,draga mea...este un intreg tratat de psihologie umana,condensat in cateva cuvinte!

Din pacate pentru tine,copii de ici si de colo cate ceva,fara sa treci prin filtrul propriei gandiri...asa cum ai facut si acum,de aici:

http://www.doyougetme.net/faithworks/errorquran.htm

(Dupa cum vezi,sora Iman,nu e vorba nici macar despre traducerea lui Isopescul...macar pe aia de-ar fi citit-o "cu mare atentie"!!!
E vorba pur si simplu de copy-paste,adica,sorry,copy-translate-paste:smile16:)

Desi sunt aproape sigura ca,de fapt nu te intereseaza sa cauti un raspuns(si se pare ca nu sunt nici macar singura care are aceaste parere!!!),ci,cu totul si cu totul altceva,...uite, ai aici o explicatie completa la asa zisa nelamurire pe care zici ca ai avut-o citind cu "mare atentie" Surah 18!!!

http://www.islamic-awareness.org/Quran/Sources/BBalex.html

suleiman
04-03-2006, 01:14 AM
Avertisment

Daca aveti de gand sa transformati forumul in ciorba de burta n-aveti decat... Dar va rog sa va respectati intre voi.

Acest site este facut pentru orice om, indiferent de religie.

Pentru crestinii care vor sa afle Islamul, si pentru musulmani care au trecut in islam avand alta religie inainte.

Nici unu sa una dintre voi nu este exclusa de acest avertisment .. Mai bine inchid forumul definitiv decat sa va vad cum va transformati in chematoare la Orgoliu.

Eu nu vad aici nici chemare la Islam , nici chemare la Crestinism . Eu vad o chemare la firea femeilor de a fi geloase si de interpreta lucrurile dupa ochii lor nu dupa adevar ..

Daca anamaria a publicat in forum ce este scris altundeva despre musulmani , nimeni nu sta in mintea ei ca sa vada ce intentie are "visavi de aceasta".

Va rog sa nu mutati certurile voastre de la un "X" forum aici.

Fiecare dintre voi , are o responsabilitate fata de ceilalti.

Cu respect.

Admin.

imanikka
04-03-2006, 01:25 AM
Ana Asifa Admin. Am citit postarea tau doar dupa ce am postat.
Allah barik fik
ma'a salama

Mariyah
04-03-2006, 02:14 AM
Imi pare rau am vazut mesajul tau dpa ce am postat. Nu cred ca daca cineva reciteste postarile mele am jignit pe cineva. Daca ta atunci imi pare rau a fost neintentionat. Domnisoara Anamaria ai o idee buna sa o luam de la inceput. Poate ar trebui sa ai o Biblie la tine si sa ne citesti si noua ce si cum ca sa putem discuta pe marginea subiectului si atunci nu vor putea fii confuzii ca a fost luat de pe nu stiu ce site. Cred ca majoritatea nu avem o Biblie cu noi si poate ne poti arata atunci tu la ce te referi clar din Biblie nu din alte surse

Salam


http://www.bibliaortodoxa.ro/

Mariyah
04-03-2006, 02:32 AM
1.Cine l-a starnit pe David sa numere luptatorii israelului?
a.Dumnezeu(2 samuel 24:1)
b.Satana(I Chronicles 2 1:1)



a."Mânia Domnului s-a aprins iarăşi asupra Israeliţilor, pentru că cineva din ei îndemnase pe David, zicând: "Mergi de numără pe Israel şi pe Iuda!" (samuel 24:1)



b.versetul urmator pt varianta b din I Cronicari 2 1:1 nu corespunde

"Adam, Set, Enos;' (Cronicari 2 1:1)

Ii cer Annei sa intre pe site-ul de unde s-a informat si revina cu al doilea verset pt ca este gresit.

munir
04-03-2006, 03:13 PM
Assalam alaikum wrwb. Asa ...acum ca s-au mai linistit spiritele pe aici si am un pic te timp am sa postez si eu citeceva.
In primul rind as vrea sa va aduc in atentie faptul ca primele scrieri Biblice au fost facute cu ~ 2000 inainte de revelarea Qur`an-ului astfel incit erau inerente aparitia unor confuzii sau erori ,avind in vedere faptul ca ele au fost traduse ,scrise si transcrise de foarte multe ori iar originalul a fost distrus dupa transcriere.

Asa cum se intimpla si cu traducerea Qur`an-ului in alta limba ,sunt o seama de cuvinte care au anumite particularitati si nu pot fi traduse exact .De aceea este bine sa fie citit in limba originala pentru al intelege exact .

Am sa vin cu un exemplu din Bibie (pentru ca la Qur`an ma pricep mai putin)
Sa luam cuvintul de origine ebraica...,,elef"-care a fost (si mai este inca ) tradus ca ,,mie"(o mie ) dar care in ebraica inseamna ,,o sectiune a unui trib"(o familie )
Acum va propun un exercitiu .Inchide-ti ochii si inchipuiti-va o discutie intre batrinii si preotii care se aflau pe insula Pharos si se straduiau sa traduca pentru faraonul Egiptului Ptolemeu al II-lea cartea care se gasea la baza credintei lor ,astfel incit sa -l impresioneze pe acesta dar sa si creeze un mediu propice pentru evrei aflati in Egipt la acea vreme si de ce nu sa atraga de partea lor noi adepti
Iata discutia imaginara pe care v-o propun (suntem in anul 250 B.C la 1000 de ani de la revelarea Pentateuhului)
preot-1 -,,Cum traducem cuvintul ,,elef"?
preot- 2-,, Pai el inseamna o familie apartinind unui trib"!!
preot-3-,,Si cam cite persoane compuneau acesta grupare la Exod(iesirea din Egipt)?!?( Nu uitati era vorba de un sistem de grupari folosit in urma cu 1000 de ani)
preot -1-,, Pai cam 10 persoane cu totul si erau cam 600 de unitati (grupari).In total cam 6000 de suflete"
preot-2-,,Mmm....cam putin .Ce va zice faraonul cind va citii asta ,,Cum voi o mina de oameni vreti sa impuneti lumii un zeu tribal,care avea doar 6000 de adepti si aceia.. nehotariti?!?"
Marele preot-Dar ,,elef" mai poate fi tradus si ca ,,o-mie" Nu?!?
preotii-Da ..exact
Marele preot - Daca alegem forma asta ,ar insemna ca au iesit din Egipt vro` 600.000 de persoane .Bun. Deci traduceti cuvintul ,,elef" ca fiind vorba de, o mie de persoane, iar la Exod au iesit din Egipt 600.000 de luptatori plus femeile ,batrinii, copiii si robii"

Cam asa s-a desfasurat traducerea ,,Pentateuhului" .Evreii profitind din plin de necunosterea de catre greci a particularitatilor limbii ebraice .Mai apoi toti cei care au tradus cartile Bibiei s-au raportat la acesta traducere

Sa fiu bine inteles ,eu nu am nimic cu scrierile Bibliei si cred cu tarie ca ele au fost revelate de Dumnezeu ,dar oamenii din varii motive au purces la modificari care au impietat asupra acuratetii lor.

hannen
04-03-2006, 03:21 PM
Mie mi-a placut discutia,mai ai?:D
Foarte interesant.:smile310:

munir
04-03-2006, 03:49 PM
Draga Iman_elsayed te rog din toata inima sa nu parasesti acest forum .Te rog.. Acest forum are nevoie de toti cei care posteaza pe el, pentru a trai ,si mai ales de oamenii lucizi care sa discute ,fara sa incerce sa-si -----streze credinta prin patima cu care o apara ci prin luciditatea cu care isi explica aceasta optiune .Acest forum are nevoie de tine asa cum are nevoie si de anamaria si de toti ceilalti membrii.Haideti sa lasam deoparte cearta fara sens si sa dicutam cu argumente ,fara sa facem referiri la noi ( ca si asa, nu noi, suntem detinatorii ,,Adevarului absolut " ci suntem niste biete creaturi care incearca cu puterile lor limitate sa descopere Mesajul pe care Dumnezeu-Allah swt . le-a transmis lor prin revelarea Bibiei si a Qur`an-ului)Te sarut si va iubesc pe toti caci fara voi as fi fost un om fara prieteni adevarati si mult mai singur.
Allah swt-Dumnezeu sa va binecuvinteze pe toti si sa va daruiasca intelepciunea si pacea Lui

Mariyah
04-03-2006, 04:55 PM
Assalam alaikum wrwb. Asa ...acum ca s-au mai linistit spiritele pe aici si am un pic te timp am sa postez si eu citeceva.
In primul rind as vrea sa va aduc in atentie faptul ca primele scrieri Biblice au fost facute cu ~ 2000 inainte de revelarea Qur`an-ului astfel incit erau inerente aparitia unor confuzii sau erori ,avind in vedere faptul ca ele au fost traduse ,scrise si transcrise de foarte multe ori iar originalul a fost distrus dupa transcriere.

Asa cum se intimpla si cu traducerea Qur`an-ului in alta limba ,sunt o seama de cuvinte care au anumite particularitati si nu pot fi traduse exact .De aceea este bine sa fie citit in limba originala pentru al intelege exact .

Am sa vin cu un exemplu din Bibie (pentru ca la Qur`an ma pricep mai putin)
Sa luam cuvintul de origine ebraica...,,elef"-care a fost (si mai este inca ) tradus ca ,,mie"(o mie ) dar care in ebraica inseamna ,,o sectiune a unui trib"(o familie )
Acum va propun un exercitiu .Inchide-ti ochii si inchipuiti-va o discutie intre batrinii si preotii care se aflau pe insula Pharos si se straduiau sa traduca pentru faraonul Egiptului Ptolemeu al II-lea cartea care se gasea la baza credintei lor ,astfel incit sa -l impresioneze pe acesta dar sa si creeze un mediu propice pentru evrei aflati in Egipt la acea vreme si de ce nu sa atraga de partea lor noi adepti
Iata discutia imaginara pe care v-o propun (suntem in anul 250 B.C la 1000 de ani de la revelarea Pentateuhului)
preot-1 -,,Cum traducem cuvintul ,,elef"?
preot- 2-,, Pai el inseamna o familie apartinind unui trib"!!
preot-3-,,Si cam cite persoane compuneau acesta grupare la Exod(iesirea din Egipt)?!?( Nu uitati era vorba de un sistem de grupari folosit in urma cu 1000 de ani)
preot -1-,, Pai cam 10 persoane cu totul si erau cam 600 de unitati (grupari).In total cam 6000 de suflete"
preot-2-,,Mmm....cam putin .Ce va zice faraonul cind va citii asta ,,Cum voi o mina de oameni vreti sa impuneti lumii un zeu tribal,care avea doar 6000 de adepti si aceia.. nehotariti?!?"
Marele preot-Dar ,,elef" mai poate fi tradus si ca ,,o-mie" Nu?!?
preotii-Da ..exact
Marele preot - Daca alegem forma asta ,ar insemna ca au iesit din Egipt vro` 600.000 de persoane .Bun. Deci traduceti cuvintul ,,elef" ca fiind vorba de, o mie de persoane, iar la Exod au iesit din Egipt 600.000 de luptatori plus femeile ,batrinii, copiii si robii"

Cam asa s-a desfasurat traducerea ,,Pentateuhului" .Evreii profitind din plin de necunosterea de catre greci a particularitatilor limbii ebraice .Mai apoi toti cei care au tradus cartile Bibiei s-au raportat la acesta traducere

Sa fiu bine inteles ,eu nu am nimic cu scrierile Bibliei si cred cu tarie ca ele au fost revelate de Dumnezeu ,dar oamenii din varii motive au purces la modificari care au impietat asupra acuratetii lor.


unde as putea gasi materiale despre cum s-a scris Biblia?

imanikka
04-03-2006, 05:10 PM
Draga Iman_elsayed te rog din toata inima sa nu parasesti acest forum .Te rog.. Acest forum are nevoie de toti cei care posteaza pe el, pentru a trai ,si mai ales de oamenii lucizi care sa discute ,fara sa incerce sa-si -----streze credinta prin patima cu care o apara ci prin luciditatea cu care isi explica aceasta optiune .Acest forum are nevoie de tine asa cum are nevoie si de anamaria si de toti ceilalti membrii.Haideti sa lasam deoparte cearta fara sens si sa dicutam cu argumente ,fara sa facem referiri la noi ( ca si asa, nu noi, suntem detinatorii ,,Adevarului absolut " ci suntem niste biete creaturi care incearca cu puterile lor limitate sa descopere Mesajul pe care Dumnezeu-Allah swt . le-a transmis lor prin revelarea Bibiei si a Qur`an-ului)Te sarut si va iubesc pe toti caci fara voi as fi fost un om fara prieteni adevarati si mult mai singur.
Allah swt-Dumnezeu sa va binecuvinteze pe toti si sa va daruiasca intelepciunea si pacea Lui

Domnule Munir nu am zis ca parasesc forumul , ci sectiunea Islam vs Crestinism:) Aici este o parte din familia mea , fara care nu pot trai:smile308:
Nu vreau sa ma cert cu nimeni si scuze tuturor carora le-am adresat vorbe ironice.
Allah sa ne binecuvanteze

munir
04-03-2006, 07:02 PM
Si pe mine cine ma mai modereaza ?!?:smile308: :smile308: :smile308:

imanikka
04-03-2006, 07:09 PM
La sectiunea Islam -eu :smile16:
Dupa cum ati vazut am postat si in sectiunea Islam si Crestinism :D doar ca o sa ignor provacarile:smile33:
Bine ati revenit printre noi :)

amal
04-03-2006, 09:42 PM
chiar munir, din ce carti te documentezi? banuiesc ca ai studiat multi ani crestinismul si istoria sa, insa pt cei care vor sa verifice spusele tale, sau cei care vor sa afle mai multe, e bine sa stie si ei de unde sa citeasca.
ai facut teologia? daca e o intrebare prea personala, poti sa nu raspunzi.

Ishtar
04-03-2006, 10:49 PM
Draga anamaria ,unde scrie in Quran ca Dhul Qarnayn este Alexandru cel mare?..
povestea despre el este prezentata pe scurt in sura al Kahf (sura pesterii)
povestea lui este data ca un exemplu,nu sunt date detalii in privinta vietii ,numelui,timpului in care a trait,a trait inaintea lui Muhammad (saws) pentru ca este prezentat in Quran drept cineva din trecut ..Dhul qarnain inseamna "cel cu doua coarne"ceea ce reprezinta o ----fora pentru putere si dominatie(nota din Traducerea sensurilor Qur'an-ului Cel Sfant in limba romana)
acum unde ai citit tu ca el ar fi fost alexandru cel mare?cu siguranta nu in Quran sau alta sursa islamica...
aynur

Aynur,informatia respectiva este vehiculata pe site-ul answering-islam(stii despre care site vorbesc,nu-i asa?) la sectiunea "erori gasite in Qur'an"
Baietii de pe site-ul 'islamic-awareness' dau un raspuns extrem de documentat ,aici:

http://www.islamic-awareness.org/Quran/Sources/BBalex.html
Ti-l recomand cu caldura.;)

munir
04-04-2006, 03:12 PM
Assalam alaikum
Dragele mele prietene ,anii pe care i-am petrecut studiind ,,istoria si arheologia Biblica " si ,,Studiu Biblic " au fost doar 27 .Sunt multi? sunt putini? ...Doar voi puteti sa-mi spuneti .Am facut asta cu pasiune si cu multa rivna ,sculindu-ma in fiecare dimineata de la ora 6 si incepind cu citirea Bibliei si cu o rugaciune catre Dumnezeu,
Ziua de lucru mi-o inchei pe la ora 23 cu o alta rugaciune. Si asta zi de zi ,fara pauze de sarbatori .. . Ca sa patrunzi,, adevarul Biblic" trebui sa citesti mult si divers .Sa aduni informatii din ,geografie ,istoria orientului antic,topografie,,arta, cultura,moda.constructi ,etc.,intr-un cuvint tot ce tine de viata si credintele religioase din Orient si Africa.Trebui sa-ti formezi o viziune globala a acelor timpuri si a modului de gindire al oamenilor de atunci .Toate informatiile culese trebuiesc cernute si verificate cu inca cel putin o sursa (dar in mod normal eu le verific cu alte doua surse independente)

As fi foarte bucuros sa va pot da un www. xxxx.pe care sa puteti gasi concentrate toate aceste informatii(eu incerc sa concentrzintr-un spatiu restrins o sumedenie de informatii care sa va ajute sa gasiti raspunsuri la intrebari sau nelamuriri dar nu reusesc intotdeauna sa ma fac bine inteles ,eu necunoscind nivelul vostru de cunoastere) Nu adun informatii de pe net. decit in masura de 1-2% din total si doar dupa ce le verific si din alte surse -in special carti sau tratate care fac referire la acelasi lucru. Spre exemplu :informatia despre traducerea initiala (originala)a cuvintului ..elef " am obtinut-o din cartea lui George E.Mendenhall,,The Census List of Numbers 1 and 26" si am verificat-o cu cele consemnate in ,,Jurnal of Biblical Literature "din martie 1958
De-a lungul anilor sunt zeci de carti si tot atitea teorii pe care le-am citit si verificat (multe dintre ele dovedindu-se false ) Eu incerc sa va dau numai informatii care de-a lungul timpului si-au dovedit veridicitatea si nu fac afirmatii doar de dragul de a ma afla in treaba. Un alt exemplu - descifrarea tuturor intrebarilor si controverselor referitoare la perioada ,,Exodului " mi-au luat 2-3 ani de cercetare asidua si am strins zeci sau chiar sute de pagini de conspecte privind aceasta tema.
In concluzie trebui sa citesti mult dar mai ales trebui sa mergi acolo -in Israel si sa respiri aerul pe care l-au respirat cei pomeniti in scrierile biblice .Sa vezi Nahal-Heverul (pestera -ororilor ) sa vezi Baniasul (locul de unde izvoraste Iordanul si unde s-au descoperit manuscrise contemporane cu cele mai vechi pagini considerate ca facind parte din,, Evangheliei lui Matei" ),sa vezi cetatea Hatorului -cu zidurile ei de 4-6 m grosime(pentru a intelege de ce nu a putut Iosua sa o cucereasca)sa vezi Qumranul (pentru a intelege cum gindeau esenienii) si in final sa ti in mina un obiect (in cazul meu un opait) datind din secolul 1A.D .inca, ,,cald,"abia dezgropat din pamintul care il acoperea .Ca sa patrunzi in tainele scrierilor V.T trebui sa ai in fata hartile (in mod special pe cele facute de C.W.Wilson si reverendul W.Wright- cele mai complecte si corecte -dupa parerea mea).
Eu cind postez ceva pe forum am alaturi de mine 2 Biblii (una protestanta si una ortodoxa) Sfintul Qur`an , hartile de care va vorbeam si in plus cel putin doua biblio-dosare cu materiale referitoare la tema in discutie .
Raspuns ptr. amal -Nu draga mea nu am facut teologia din cauza unor puncte de vedere divergente cu privire la Isus si a vietii crestine in general.Am facut facultatea de stiinte politice ,,Stefan Gheorghiu" si ,,Institutul National de Studii Biblice Solla scriptura " 2 ani (sectia-studiu Biblic aprofundat) si 5 ani de ,,Istorie si Arheologie Biblica" la clasa arheologului Traian Aldea .Am participat (alaturi de acest arheolog) la sapaturile arheologice de la Hator din anii 1999-2000 dar mai presus de toate a fost pasiune si dorinta de cunoastere .
Acesta munca mi-a schimbat viata dindu-i sens si invatindu-ma sa-l iubesc pe Dumnezeu si pe oameni.

amal
04-04-2006, 03:38 PM
multumesc pt detalii:)
sa nu crezi ca muream eu de curiozitate ce facultate anume ai facut sau nu , dar este mai bine ca ai precizat, pentru ca acum ai o "credibilitate" de necontestat, atunci cand dai informatii care nu convin persoanelor care s-au obisnuit cu o anumita intelegere a Bibliei.
Este binevenit sa aflam informatii care, cred, nici unul in afara de tine, nu le detine...inca.

Raisa
04-04-2006, 03:41 PM
Assalam alaikum
Dragele mele prietene ,anii pe care i-am petrecut studiind ,,istoria si arheologia Biblica " si ,,Studiu Biblic " au fost doar 27 .Sunt multi? sunt putini? ...Doar voi puteti sa-mi spuneti .Am facut asta cu pasiune si cu multa rivna ,sculindu-ma in fiecare dimineata de la ora 6 si incepind cu citirea Bibliei si cu o rugaciune catre Dumnezeu,
Ziua de lucru mi-o inchei pe la ora 23 cu o alta rugaciune. Si asta zi de zi ,fara pauze de sarbatori .. . Ca sa patrunzi,, adevarul Biblic" trebui sa citesti mult si divers .Sa aduni informatii din ,geografie ,istoria orientului antic,topografie,,arta, cultura,moda.constructi ,etc.,intr-un cuvint tot ce tine de viata si credintele religioase din Orient si Africa.Trebui sa-ti formezi o viziune globala a acelor timpuri si a modului de gindire al oamenilor de atunci .Toate informatiile culese trebuiesc cernute si verificate cu inca cel putin o sursa (dar in mod normal eu le verific cu alte doua surse independente)

As fi foarte bucuros sa va pot da un www. xxxx.pe care sa puteti gasi concentrate toate aceste informatii(eu incerc sa concentrzintr-un spatiu restrins o sumedenie de informatii care sa va ajute sa gasiti raspunsuri la intrebari sau nelamuriri dar nu reusesc intotdeauna sa ma fac bine inteles ,eu necunoscind nivelul vostru de cunoastere) Nu adun informatii de pe net. decit in masura de 1-2% din total si doar dupa ce le verific si din alte surse -in special carti sau tratate care fac referire la acelasi lucru. Spre exemplu :informatia despre traducerea initiala (originala)a cuvintului ..elef " am obtinut-o din cartea lui George E.Mendenhall,,The Census List of Numbers 1 and 26" si am verificat-o cu cele consemnate in ,,Jurnal of Biblical Literature "din martie 1958
De-a lungul anilor sunt zeci de carti si tot atitea teorii pe care le-am citit si verificat (multe dintre ele dovedindu-se false ) Eu incerc sa va dau numai informatii care de-a lungul timpului si-au dovedit veridicitatea si nu fac afirmatii doar de dragul de a ma afla in treaba. Un alt exemplu - descifrarea tuturor intrebarilor si controverselor referitoare la perioada ,,Exodului " mi-au luat 2-3 ani de cercetare asidua si am strins zeci sau chiar sute de pagini de conspecte privind aceasta tema.
In concluzie trebui sa citesti mult dar mai ales trebui sa mergi acolo -in Israel si sa respiri aerul pe care l-au respirat cei pomeniti in scrierile biblice .Sa vezi Nahal-Heverul (pestera -ororilor ) sa vezi Baniasul (locul de unde izvoraste Iordanul si unde s-au descoperit manuscrise contemporane cu cele mai vechi pagini considerate ca facind parte din,, Evangheliei lui Matei" ),sa vezi cetatea Hatorului -cu zidurile ei de 4-6 m grosime(pentru a intelege de ce nu a putut Iosua sa o cucereasca)sa vezi Qumranul (pentru a intelege cum gindeau esenienii) si in final sa ti in mina un obiect (in cazul meu un opait) datind din secolul 1A.D .inca, ,,cald,"abia dezgropat din pamintul care il acoperea .Ca sa patrunzi in tainele scrierilor V.T trebui sa ai in fata hartile (in mod special pe cele facute de C.W.Wilson si reverendul W.Wright- cele mai complecte si corecte -dupa parerea mea).
Eu cind postez ceva pe forum am alaturi de mine 2 Biblii (una protestanta si una ortodoxa) Sfintul Qur`an , hartile de care va vorbeam si in plus cel putin doua biblio-dosare cu materiale referitoare la tema in discutie .
Raspuns ptr. amal -Nu draga mea nu am facut teologia din cauza unor puncte de vedere divergente cu privire la Isus si a vietii crestine in general.Am facut facultatea de stiinte politice ,,Stefan Gheorghiu" si ,,Institutul National de Studii Biblice Solla scriptura " 2 ani (sectia-studiu Biblic aprofundat) si 5 ani de ,,Istorie si Arheologie Biblica" la clasa arheologului Traian Aldea .Am participat (alaturi de acest arheolog) la sapaturile arheologice de la Hator din anii 1999-2000 dar mai presus de toate a fost pasiune si dorinta de cunoastere .
Acesta munca mi-a schimbat viata dindu-i sens si invatindu-ma sa-l iubesc pe Dumnezeu si pe oameni.

Machallah dle Munir. Toata admiratia mea. Postarile dv. sunt intotdeauna la subiect si f bine ------------------------ate. Multumesc pt ca ne oferiti informatii atat de pretioase pt care ati muncit ani intregi. Allah sa va aiba in paza si pe noi toti.
P.s: vroiam sa scriu ceva pt Anamaria dar mi-e teama ca iar vor iesi discutii. In concluzie postez doar atat: (...) O zi buna tuturor

munir
04-04-2006, 04:28 PM
Amal are dreptate si ma alatur si eu rugamintii ei de a ne limita strict la subiect

suleiman
04-08-2006, 09:14 PM
Draga munir.
Tu esti in casa ta , si eu sunt musafirul.
Myryam este noua si inca nu s-a obisnuit cu acest forum.

Vreau sa subliniez ca acest forum nu este Islamic , in sensul ca doar musulmanii posteaza in el ..
E un forum deschis pentru oricine si orice .

Va rog frumos sa deschideti un subiect nou pentru ca acesta s-a prea incarcat.

Multumesc anticipat.