PDA

View Full Version : Cum ati invatat sa va rugati?



shama
09-15-2006, 08:33 PM
Alegerea islamului ca religie de suflet si... de viata presupune si invatarea ritualului rugaciunilor.
As dori sa stiu... voi cum ati invatat sa va rugati? Singure (i), la moschee...? Vi s-a parut usor/greu sa va rugati in limba araba si sa memorati gesturile/pozitiile din timpul rugaciunii? V-a luat mult timp? Sunteti recunoscatoare (recunoscatori) vreunei persoane speciale care v-a indrumat pasii in rugaciune?

daniela_muslimah
09-15-2006, 09:15 PM
Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!..

Pai eu mi-am listat "instructiunile" si descrierea pozitiilor (inca nu eram musulmana.. asta era prin august _ in noiembrie m-am convertit)

si le-am invatat intr-o Singura Noapte_cu tot cu ------------ul in araba (pe furis ;) ;) ... mi-era tema sa nu cumva sa observe careva ca nu dormeam.. :D)

mai tarziu am vazut si link-ul de la islamway.com


http://english.islamway.com/sindex.php?section=prayer (http://english.islamway.com/sindex.php?section=prayer)

(pe care l-a postat dealtfel si fratele Moataz la sectiunea in engleza)

iar apoi am vazut surori rugandu-se... poze....

n-a fost greu...

ce-am invatat mi-a placut sa si inteleg! :rolleyes:

si cand am invatat versete noi, tot asa.. ori mai si ascultam... insa eram cu ------------ul + traducerea in fata... rand cu rand.. ca sa-mi echivalez in minte aproximativ sensul....

eu zic ca nu e greu...

si e o Binecuvantare....

iar prima rugaciune cred ca e de neuitat pentru fiecare....
cu atatea emotii... si asa o senzatie..

Masha'a Allah..

~~~

:)

daniela_muslimah
09-15-2006, 09:18 PM
(stie cineva de ce in loc de "------------ ul" apare ----------ul ????)

adica T E X T.. ul

gabriela guettat
09-15-2006, 09:19 PM
Habibty,nu pot sa iti spun ca a fost usor,dar nici nu pot sa iti spun ca a fost greu.
Eu, pot sa iti spun ca am avut MAREA SANSA sa invat de sotul meu si cum se pronunta bine si cum sa fac (inshallah)fara sa gresesc!
Alhamdulillah,ELF ALHAMDULILLAH!!!
In ziua cand sotul meu a venit de la serviciul si a gasit inca un rand de prosopape in baie ,s-a intors si a zis"nu ti-am zis sa le spui la baietii sa isi puna prosoapele la ei in dormitoare?"
Iar eu i-am raspuns sunt "ale mele",trebuie sa stii iubita ca sotul meu nu a stiut nici udwul sa il mai faca si nici cand ne-am asezat in fata sajedei sa ne rugam, nu a mai stiut sa se roage,ii curgeau lacrimi si se uita lung cu ochi si mainele ridicate in sus si zicea "ALHAMDULILLAH IA RABY"!!!!
Deci pot sa iti spun ca am avut sansa de a aveam de unde invata,si inshallah si voi sa o aveti!!!!!:give_rose:

huda_alrahim
09-15-2006, 09:20 PM
Eu intai am primit brosura de la Taiba despre rugaciune si am citit acolo cum se face..inca nu eram muslima si aveam senzatia ca rugaciunea dureaza foarte mult si cuvintele mi se pareau foarte grele. Apoi inainte de a ma converti cu vreo 2 zile am vazut muslime cum se rugau si nu mi se mai parea asa de greu. Am invatat mult despre Islam in casa unor musulmani turci din Bucuresti carora le sunt foarte recunoscatoare si care au devenit ca o familie a mea. Ea mi-a aratat fiecare pas cum se face, cum sa iau abtez si tot.
In primele zile faceam rugaciunea cu Allahu Akbar si apoi, treptat, am invatat toate cuvintele si mai multe sure. Cateodata mi se parea greu, cateodata mai usor...dar pe vremea aceea nu aveam acces la internet si nu aveam atat de multe surse de a invata. Dar am avut familia mea de la Bucuresti :give_rose: :give_rose:

Abdul Rahman
09-15-2006, 09:37 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Asa este, Islamul inseamna si Rugaciune.

Cele cinci rugaciuni zilnice reprezinta unul din pilonii religiei noastre, ea fiind foarte importanta in viata fiecarui musulman.

Profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui !) a spus :

"Cele cinci rugaciuni de vineri pana vineri sterg pacatele din trecut, atat timp cat nu comite pacate mari"

Eu am invatat sa ma rog la moschee si cel care m-a indrumat este un frate din Cairo, apropiat de varsta mea.

La inceput mi s-a parut cam greu, recunosc, insa am exersat si acasa si din nou la moschee si in scurt timp am invatat. Alhamdulillah.

Referitor la rugaciuni, nici aici nu mi s-a parut prea usor. Daca in primele zile fratele meu imi spunea sa ma rog cu cuvintele mele, in limba romana, treptat-treptat ne vedeam la moschee si a inceput sa ma invete in limba araba.

Aveam mereu o agenda la mine pe care imi notam cum se pronunta si tot in ea imi notam si fiecare cuvant ce inseamna, asta sa nu ramana o invatare doar mecanica.

El a inceput sa ma invete pentru inceput surele de la sfarsitul Nobilului Coran pentru ca sunt mai scurte si mai usor de invatat.

Niciodata nu treceam la alta sura pana nu pronuntam fara greseala pe cea de dinainte, principiul pe care mi l-a spus fiind :

'Mai bine putine sure, dar recitate corect, decat multe si cu greseli in pronuntie'

Ar mai fi de spus ca mereu luam la intalnirile noastre 'Traducerea sensurilor Coranului cel Sfant in limba romana' pentru ca el avea greutati in a-mi traduce foarte bine din araba in romana, desi stie romana destul de bine.

Insa, ne uitam in carte si asta ne ajuta mult la intelegerea cuvintelor.

Si, nu in cele din urma, doresc sa inchei prin a va spune ca-i port un respect foarte mare. M-a invatat multe alte lucruri. Spre exemplu mi-a spus de la inceput ca nu tot ce vad in moschee (se referea la cum se inchina sau vorbesc sau alte lucruri de acest gen) este corect si ca multi musulmani nu mai fac ceea ce trebuie, pentru ei Islamul fiind traditie.

El mereu cand nu stia raspunsul la o intrebare, decat sa-mi spuna ceva gresit, mai bine nu o facea si intreba Imamul. Este un musulman cum ar trebui sa fim noi toti, ghidandu-se dupa Sunnah si Nobilul Coran si mai putin dupa experienta lui dobandita prin traditie.

Si hai, ca daca tot m-am lungiiiiiitttt atat de mult, sa va mai spun ceva. Nu de putine ori ne prindeau ore tarzii la 'Liga Islamica' din Bucuresti in moschee sa invatam si este un paznic care mereu avea ceva cu noi si dorea sa plecam sa stinga luminile. Cata munca de lamurire am mai dus cu el ... :36_1_21:

Dar a meritat alhamdulillah :)

Nadia
09-16-2006, 05:46 AM
Parca era intr-o luni dimineata sau intr-o miercuri dimineata, in luna lui februarie, eram aproape sa merg la servici, si cum ma trezeam de obicei mai devreme cu vreo ora, sa ma pregatesc de servici, in acea dimineata eram asa de FERICITA si SUFLETUL IMI ERA LINISTIT, m-am dus si am facut wudul pe care il mai faceam ocazional, la rugaciunile pe care sotul meu le facea si ma intreba cateodata daca vreau sa il urmez, si apoi am luat o carticica (CUM SA FAC RUGACIUNEA CORECT) pe care tot el sotul meu mi-o cumparase duce ce am convertit, am pus un hejab (de fapt primul meu hejab pe care nca il mai am), am pus carpetica jos, si am inceput sa citesc din carte si sa urmez instructiunile. Si pana nu am stiut carticica pe de rost nu am lasat-o din mana. Si asa am invatat prima surat si Bismillah si cuvintele de rugaciune.
Dupa acea prima rugaciune fajr, m-am simtit o alta persoana, parca ma nascusem inca o data, imi venea sa plang de fericire.
Dificultati, chiar daca au fost, nu-mi aduc aminte, in momentul acela sincer nu cred sa-mi fi pasat. Dar, trebuie sa ai in mintea ta, o chestie, ca aceste greutati, daca le ai, vor trece, gandestete la rasplata pe care o primesti, si apoi in timp, te vei obisnui cu pozitiile in rugaciune, limba ti se va arcui mai usor cand vei incepe sa reciti aceste rugaciuni inca o data si inca o data.
BAFTA MULTA:give_rose:

Anna
09-16-2006, 01:58 PM
al salam aleykum
acum cand ma gandesc ce greu mi-a fost atunci............
pana am invatat sa pronunt cuvintele in araba mi se impleticea limba ca ma mir ca nu am facut zeci de noduri pe ea.......
si ce-am mai plans!!!!!!!!!!!!
vai ce am mai plans ca nu intelegeam din carte............
si nu stiam cum sa imi tin picioarele:36_1_21:
si pe net gaseam zeci de mii de moduri de explicare care mai de care ............
dar al hamdu li Allah tot cu fetele musulmane la rug in grup la bucuresti la taiba am priceput si eu 100% cum sta treaba:smile16:
si ce am mai stat cu foaia pe covor sa citesc
si cea mai mare problema a mea a fost at tahiatu
nu puteam sa il retin fie ce o fii dar al hamdu li Allah am reusit
Allah sa ne aiba in paza Lui
Allah ne ajuta mereu inshAllah

suleiman
09-16-2006, 03:03 PM
Eu am invatat sa ma rog in trei etape :

a- cand eram copil ma puneam langa tata si facem ca si el fara sa stiu ce face sau ce sens are .
b- La 10 ani am avut un cadou (la scoala) am fost eu si colegii mei de varsta apropiata si ni s-a explicat rugaciunea . Dar o faceam in distractii si rasuri :D si primeam cate o palma de la prof sau de la tata :D .
c - La 14 ani am invatat , fiqh al-salat , si de atunci ma rog dupa cum am invatat , si nu mai primesc de atunci nici o palmuta :D .

2 ------- apar cand scrieti un cuvant interzis , printre ele este si cuvantul t e x t

daniela_muslimah
09-16-2006, 03:27 PM
2 ------- apar cand scrieti un cuvant interzis , printre ele este si cuvantul t e x t



Pai si ce are "t e x t" de e interzis? :D

~~~

shama
10-02-2006, 01:42 AM
Emotionante posturi! Fiecare cu povestioara lui, cu experienta si amintirile lui... Si, totusi, acelasi fir inefabil al credintei le uneste pe toate. Si aceeasi bucurie a reusitei.
Va multumesc tuturor celor care ati ales sa faceti cunoscuta si altora aceasta experienta transformatoare :give_rose: .

bianca_ezzeddine
10-22-2006, 04:49 PM
ei bine,pentru inceput as vrea sa salut pe toata lumea.....asslama....
Cat despre intrebarea:"Cum ai invatat sa te rogi?"..ei bine eu am invatat sa ma rog la 20 de ani...cand hamdulillah am intrat la islam...
Trebuie sa marturisesc ca mi-a fost foarte greu sa invat toate cuvintele in araba...mi-a fost la fel de greu sa invat traducerea...dar hamdulillah acum e mai bine..
la inceput am invatat totul ca pe o poezie..la inceput nu prea intelegeam ..si nu prea simteam ceea ce ziceam..e trist dar acesta este adevarul..acum insa sunt mandra de mine:36_1_21: pentru ca am invatat...dar mai ales pentru ca am invatat sa simt ceea ce spun..

imanikka
10-22-2006, 11:18 PM
ei bine,pentru inceput as vrea sa salut pe toata lumea.....asslama....
Cat despre intrebarea:"Cum ai invatat sa te rogi?"..ei bine eu am invatat sa ma rog la 20 de ani...cand hamdulillah am intrat la islam...
Trebuie sa marturisesc ca mi-a fost foarte greu sa invat toate cuvintele in araba...mi-a fost la fel de greu sa invat traducerea...dar hamdulillah acum e mai bine..
la inceput am invatat totul ca pe o poezie..la inceput nu prea intelegeam ..si nu prea simteam ceea ce ziceam..e trist dar acesta este adevarul..acum insa sunt mandra de mine:36_1_21: pentru ca am invatat...dar mai ales pentru ca am invatat sa simt ceea ce spun..


http://img57.imageshack.us/img57/9862/2sr1.gif http://img217.imageshack.us/img217/7296/i10646119560033hc8.gif http://img57.imageshack.us/img57/9862/2sr1.gif

Masha Allah Bianca. Cred ca acesta este primul pas pe care-l face fiecare convertit, si anume sa se invete cums a se roage.
Ma bucur ca esti p r i n tre noi si iti doresc o sedere placuta si sa ne bucuri cu postarile tale.

bianca_ezzeddine
10-23-2006, 02:42 PM
Bismillahir rahmanir rahim....va multumesc din suflet pentru aceste cuvinte...dar mai ales va multumesc pentru toate sfaturile voastre...chiar mi-au fost de mare ajutor..:give_rose:

Saira
10-23-2006, 10:03 PM
Assalamou alaykoum wa rahmatullahi wa barakatouhu


Ca sa pot vorbi de rugaciune,eu trebuie sa vorbesc,intr-o oarecare masura,si de convertirea mea (alhamdulillah).

Citeam de mult timp despre islam,prima data pronuntasem shahada in fata pc-ului...suna foarte frumos,imi placea de-a dreptul tare mult...simteam ca ceva ma atrage spre "acolo",insa nu eram -inca- muslim.Pe zi ce trece eram insa tot mai convinsa ca asta imi doresc...

...asa ca,pe 2 septembrie,spuneam shahada...era 2 noaptea...nu cred ca am sa uit acea noapte cate zile voi avea...

...si imediat mi-am dat seama ca eu NU stiam sa fac rugaciune...adica nu stiam pas cu pas...si repede am trimis mesaj "cuiva" si am spus sa-mi explice cum se face...

...dimineata,un mail n-a intarziat sa apara...mi se spunea clar,pas cu pas,ce trebuie sa fac...era o pagina intreaga!!!citind randurile acelea,mi s-a parut greu,tare greu!nu credeam ca am sa reusesc vreodata...dar alhamdulillah...

...am inceput sa "exersez"...sa incerc sa fac rugaciune...nu intelesesem,insa,prea bine...retinusem ca,dupa ce fac soujoud prima oara,ma ridic si spun din nou al fatiha si sura din Coran...apoi stau putin si repet acestea ca sa trec la a doua rak'a...

...greseam si eu...ca orice om...alhamdulillah,am cunoscut apoi musulmane la mine in oras...si a fost muuuult mai usor...

...sa spun in araba...nu mi s-a parut f greu...insa a cerut,si acolo,un pic de efort...de obicei (chiar si acum),atunci cand invat cateva versete...le memorez si apoi caut sa le ascult recitate...astfel imi corectez si eu pronuntia...

...in mare,cam asa am invatat sa ma rog...



Assalamou alaykoum wa rahmatullahi wa barakatouhu

Mariyah
10-24-2006, 03:24 PM
Sunt uimita ca v-ati chinuit sa invatati limba araba pt rugaciune , parerea mea e ca Dumnezeu stie orice limba si asta nu inseamna ca eu acum ar trebui sa recit rugaciunea Tatal nostru in limba originala.

Faptul ca unul din profeti s-a nimerit sa fie dintr-o regiune araba asta nu inseamna ca Dumnezeu e vorbitor exclusiv de limba araba.

Iisus s-a rugat in araba?
Moise?
Credeti ca nu i-au fost acceptate rugile?

Nu o sa mi scoata nimeni din cap asta cu nici un argument asa ca luati postarea ca un comentariu inutil.

daniela_muslimah
10-24-2006, 04:24 PM
Faptul ca unul din profeti s-a nimerit sa fie dintr-o regiune araba asta nu inseamna ca Dumnezeu e vorbitor exclusiv de limba araba.




Nu s-a nimerit _ ci a fost trimis..

si nu e unul dintre profeti, ci ultimul profet _ cu Ultimul mesaj.. (salla Allahu alayhi wa salam!)

;)

~~~

e o Diferenta intre Rugaciune / Ruga..

pentru musulmani rugaciunea_As-Salat este un mod foarte complex de adorare: in salat se imbina recitarea din Qur'an, rugile, pomenirea (dhikr) etc...

Recitarea Qur'an-ului e un mod de preamarire a Domnului nostru.. Nu poate fi recitat in alta limba _ fiindca nu mai e Qur'an _ devine doar o interpretare a sensurilor.. iar pe deasupra _ nu mai e nici stilul de recitare ...

dhikr_ e un mod de preamarire a lui Allah Subhanahu wa Ta'ala..

cand spui "Subhana Rabbi-al Adheem" cum sa spui in alta limba? pentru ca nici Atributele nu se pot traduce!! (ci explica)

asta e spus mai pe scurt...

~~~

apoi _ Ruga (dua'a) _ e adresata direct Domnului tau, fara nici un intermediar...

o spui in orice limba vrei.. poti spune o ruga anume, pe care o spunea Profetul (salla Allahu alayhi wa salam!) in anumite situatii.. sau pur si simplu te rogi pentru ceva... (stii mai bine :give_rose: tu stii ce vrei, sau cand multumesti s.a.m.d.)

Oare a zis cineva ca Dumnezeu nu accepta rugile oamenilor din astfel de motive? cine are dreptul sa judece?! Allah este Cel care daruieste Iertarea.....

~

:)