PDA

View Full Version : Chinurile Iadului



Abdul Rahman
09-18-2006, 12:16 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Stim cu totii si nimeni nu se mai indoiesti (sau nu ar trebui !!) de existenta Raiului si a Iadului.

Atat Nobilul Coran, cat si Biblia - ambele revelatii ale lui Allah Preainaltul in care musulmanii cred, ne descriu chinurile la care vor fi supusi cei necredinciosi dupa 'Ziua Judecatii'.

Pentru inceput, sa dam cuvantul crestinilor de pe forum, fiind sectiunea dedicate religiei lor, si-i rugam sa ne prezinte Iadul si chinurile acestuia, asa cum rezulta din Biblie, urmand ca - in functie de modul cum vor decurge prezentarile - sa se intervina cu exemple din Coranul cel Glorios.

Va multumesc !

Abdul Rahman
09-18-2006, 11:51 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Stiu, nimanui nu-i place Iadul. Brrrr !

Fereasca-ne Allah Atotputernicul de chinurile lui !

Si totusi, haideti sa incercam sa continuam dialogul constructiv si pe aceasta tema.

Pentru astazi, sa vedem cum defineste Biblia, Iadul.

Astfel, daca in Apocalipsa Sfantului Ioan Teologul Iadul este numit 'fantana adancului' si asta din cauza adancimii sale foarte mari :


"Si a trambitat al cincilea inger, si am vazut o stea cazuta din cer pe pamant, si is-a dat cheia fantanii adancului" (9 : 1), tot in Apocalipsa - el mai este numit si locul 'maniei lui Dumnezeu' :


"Si ingerul a aruncat pe pamant cutitasul lui si a cules via pamantului si strugurii i-a aruncat in teascul cel mare al maniei lui Dumnezeu " (14 : 19)

Si celalat epitet, cel de 'cuptor de foc' este la fel de ingrozitor pentru fiecare necredincios. El poate fi intalnit in Matei 13 : 42


"Si-i vor arunca pe ei in cuptorul cu foc; acolo va fi plangerea si scrasnirea dintilor"

Necredinciosii care se vor regasi aici, in Iad, sunt blestemati. Si asta pentru ca ei sunt, inainte de toate, 'osanditi'. Adica asupra lor Allah Atotputernicul a dat un verdict cu forta de a-i pierde.

Chiar cuvantul 'osandit' vine de la latinescul 'damnum', care inseamna 'pierdut'.

Oare ce credeti : paganii credeau sau nu in existenta Iadului ?

Emanuel
09-21-2006, 01:39 AM
Ce este iadul?
In Noul Testament termenul "iad" traduce cuvantul grecesc care este transliterat "gheena" (Mat 5:22,29-30; 10:28; 18:9 ectc). Numele este derivat de la cuvantul ebraic ge(ben)(bene) ,hinnom,valea (fiilor,fiului lui) Hinnom, o vale din apropiere de Ierusalim (Ios 15:8; 18:16) unde copii erau sacrificati in foc , in legatura cu ritualurile pagane (2Imp 23:10 ;2 Cron 28:3 ect).
Derivarea numelui original este necunoscuta , dar Hinnom este aproape cu certitudine numele unei persoane.
In scrierile ebraice de mai tarziu Gheena a ajuns sa insemne locul de pedeapsa pentru pacatosi (Esdra 7:36). A fost descris ca un loc unde focul nu mai poate fi stins-ideea generala de foc ,ca expresie a judecatii divine,este intalnita in Vechiul Testament(Deut 32:22;Dan 7:10).
Literatura rabinica contine diferite pareri cu privire la cei care vor suferi pedeapsa vesnica.Erau raspandite ideile potrivit carora suferintele unora se vor sfarsi prin anihilare sau ca in unele cazuri focurile din Gheena erau curatitoare (Roh Hashana 16b-17a, Babab Mezra 58b).Dar cei care sustineau aceste doctrine afirmau de asemenea realitatea pedepsei eterne pentru anumite categorii de pacatosi .

Invatatura Noului Testament intareste crezul potrivit caruia focul iadului nu poate fi stins(Marcu 9:43),este etern (Mar 18:8) ,iar pedeapsa acesta este opusul vietii vesnice (Mat 25:46). Nu exista nici o idee care sa sugereze ca aceia care intra in Iad ies vreodata din el.Totusi,Noul Testament lasa loc ca pentru credinta ca in timp ce iadul ,ca manifestare a maniei implacabile a lui Dumnezeu i9mpotriva pacatului,este nesfarsit,existenta celor care sufera s-ar putea sa nu fie nesfarsita.Este dificil sa reconciliem implinirea finala a intregului univers in Cristos (Efes 1:10 ;Col 1:20) si existenta permanenta a celor care Il resping pe Cristos.
Unii teologi au sustinut ca o pedeapsa eterna este eterna prin efectele sale, in orice caz ,etern nu inseamna neaparat "fara sfarsit", ci subantelege "o perioada lunga care depaseste orizontul mintal al scriitorului" (J.A. Beet).
Pe de alta parte Apoc 20:10 indica un chin constient si nesfarsit pentru diavol si agentii lui . ;este adevarat ca afirmataia este facuta intr-un pasaj incarcat de simboluri si unii afirma ca un sfarsit similar ii asteapta pe oamenii care refuza sa se pocaiasca in final .In orice caz nu ar trebui sa permitem nici un gand sa ne retraga atentia de la seriozitatea avertismentelor Domnului Isus cu privire la realitatea judecatii facute de Dumnezeu in lumea viitoare.
In Iac 3:6 Gheena ,la fel ca si iazul fara fund in Apoc 9:1 pare sa fie sursa raului pe pamant.
Imaginile NT despre pedeapsa eterna nu sunt uniforme. In afara de foc ,pedeapsa mai este descrisa cu intuneric (Mat 25:30) ,moarte (Apoc 2:11), nimicire si excludere din prezenta lui Dumnezeu (2Tes 1:9;Mat 7:21) si ca datorie care trebuie platita (Mat 5:25-26).
Numai in 2 Pet 2:4 intalnim verbul tartaroo ,tradus aruncat in Adanc .Tartaroos este cuvantul clasic pentru locul de pedeapsa eterna ,dar aici este aplicat la sfera intermediara de pedeapsa pentru ingerii cazuti.

Abdul Rahman
09-21-2006, 07:35 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Multumim pentru explicatiile interesante :)


Unii teologi au sustinut ca o pedeapsa eterna este eterna prin efectele sale, in orice caz ,etern nu inseamna neaparat "fara sfarsit", ci subantelege "o perioada lunga care depaseste orizontul mintal al scriitorului" (J.A. Beet).
Pe de alta parte Apoc 20:10 indica un chin constient si nesfarsit pentru diavol si agentii lui . ;

Asa este, chinurile iadului vor dura la nesfarsit.


Si vor merge acestia la osanda vesnica, iar dreptii la viata vesnicaMatei 25 : 46.

Sau


Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic Matei 25 : 41

In legatura cu valea Hinnom situata in Israelul de astazi, s-au facut multe studii, atat prectice (la fata locului), cat si teoretice.

Astazi aceasta vale, folosita cu mult timp in urma - asa cum ai spus si tu - pentru sacrificarea copiilor in foc, este impanzita de vegetatie. Cu toate acestea, nu putini sunt crestinii care inca o privesc ca pe Iadul insusi.

Emanuel
09-21-2006, 10:05 PM
Important este sa urmam indemnurile date de Dumnezeu ,pentru a nu avea parte de chinurile iadului!
Noi crestinii credem ca putem fi iertati si scutiti de aceasta pedeapsa doar prin Jertfa Domnului Isus! Tatal a dat cea avut mai scump,pe Fiul Sau pentru ca noi, sa fim scutiti de pedeapsa! Prin acceptarea acestei Jertfe ,caracterul omului poate fi schimbat si omul poate deveni o faptura noua ,care sa aibe parte de Imparatia lui Dumnezeu!

Abdul Rahman
09-22-2006, 12:19 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Referitor la intrebarea adresata mai sus, si anume daca paganii credeau sau nu in existenta Iadului, eu am citit ca si ei credeau.

Redau doar un citat mai reprezentativ din Ioan Gura de Aur :


"Trebuie sa citam, ca existenta unui Iad ar fi un adevar destul de necontestat, pentru ca s-a facut simtita chiar in mijlocul intunecimii paganilor.

Strabati cartile poetilor, ale filosofilor si oratorilor pagani [si] peste tot ii veti auzi vorbind de un loc de rasplati pentru suflete virtuoase si de un loc de chinuri pentru cei rai, dupa moarte.

Ei ne vorbesc de fluvii infernale, ale unui Tartar si diferite pedepse cu care sunt chinuiti cei rai; de campurile Elizee, unde cei ce au trait bine gusta dupa viata placeri curate, in sanul insotirilor pline de rasete...

Iata unde i-a condus singurul principiu al ratiunii si al dreptatii naturale."

Abdul Rahman
09-22-2006, 11:03 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Daca pana la acest moment al discutiei noastre am vazut cum este definit Iadul in religia crestina, haideti sa analizam impreuna ceea ce este, de fapt, esenta subiectului : durerile pe care le vor suferi cei din Iad, 'chinurile Iadului'.

Intrebarea compusa pe care o adresez deopotriva crestinilor, cat si musulmanilor - este urmatoarea :

De cate feluri sunt chinurile Iadului si in ce constau ele ?

myryam
11-13-2006, 11:44 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Daca pana la acest moment al discutiei noastre am vazut cum este definit Iadul in religia crestina, haideti sa analizam impreuna ceea ce este, de fapt, esenta subiectului : durerile pe care le vor suferi cei din Iad, 'chinurile Iadului'.

Intrebarea compusa pe care o adresez deopotriva crestinilor, cat si musulmanilor - este urmatoarea :

De cate feluri sunt chinurile Iadului si in ce constau ele ?


In Sfanta Scri ptura nu ni se spun prea multe despre chinurile iadului,in schimb in Traditia Bisericii Ortodoxe exista multe descoperiri ale Sfintilor in care sunt descrise si chinurile iadului,si fericirea raiului.Totusi,aceste lucruri nu trebuie intelese literal,in sensul ca Sfintii au incercat sa descrie niste realitati spirituale folosindu-se de concepte pe care noi le cunoastem,dar cuvintele sunt prea slabe pentru a descrie lumea de dincolo.

Mariyah
11-14-2006, 01:05 PM
Imi amintesc ca am citit acum cativa ani o cartzulie Visul Maicii Domnului in care Fecioara Maria descria raiul si iadul.
Ce m-a surprins e faptul ca in unele aspecte descrierea ei seamana cu descrierea facuta de profetul vostru in calatoria nocturna Al Miraj .
La portile raiului conform traditiei crestine pare sa ne astepte Sf Petru dar personal dezaprob aceasta gandire.
Recent am aflat ca spiritistii si alti ocultisti spun ca Sf Petru infunda iadul datorita unui proiect de magie neagra in care a fost implicat in timpul vietii.
Off Doamne unde se ajunge!

gabriela guettat
11-14-2006, 02:27 PM
Dan:

De cate feluri sunt chinurile Iadului si in ce constau ele ?

INSHALLAH sa nu fim dintre "aceia",
chinurile,le vor avea fiecare dupa raul pe care l-au facut:


IINAINTE SA LE POSTEZ MA INTREB DACA NU CUMVA SUNT PREA ....................DURE SI NU PREA SE POT CITII,FARA A PROVOCA SCARBA SI PANICA?????

Astept sa imi spuneti daca aceste cuvinte se pot posta???

Abdul Rahman
11-14-2006, 11:01 PM
In numele lui Allah cel Milostiv, Indurator !

Intre timp am vorbit pe messenger, surioara draga.

Este mai bine ca viziunea Iadului asa cum aparea ea in Nobilul Coran si in Sunna sa faca subiectul unui topic separat in sectiunea despre Islam in sha Allah.

Este un subiect care ne priveste pe noi toti si daca ai timp, te rugam sa-l postezi acolo :give_rose:

Multumesc pentru intelegere :)