PDA

View Full Version : La Dentist



Mariyah
09-18-2006, 07:15 PM
As vrea sa stiu si eu de la persoane care au trecut mai des pe la dentist daca doare sa iti pui o plomba.
E prima oara cand am nevoie de asa ceva si m-au speriat astazi fraze de genul obturatie , omorare nerv.
Toata lumea spune ca nu doare insa asta mi-au zis si acum 4 ani cand am facut o extractie si imi venea sa ma arunc pe geam de durere.
Deci doare?

Saira
09-18-2006, 08:04 PM
O singura plombita mititica am...dar iti spun ca DAAAAAAAAAAA,DOARE!!! :( cel putin pe mine m-a durut desi cica doctorul respectiv "are mana usoara" si ma mai si cunostea pe deasupra :( :( :( sau poate fiindca mie mi se pare ca si cea mai mica chestie doare,nu garantez ca nu sunt eu prea fricoasa :36_1_21:

Hager
09-18-2006, 10:43 PM
Nu are de ce sa te doara daca e vb strict de o plomba.Dar daca e de curatat ceva pe acolo.............mmmmmmmmm,stii eu marg des la medicul (doctorita)stomatolog,chiar mi-am facut si o operatie care a fost ingrozitoare dupa nu in timp ce doctorita se chinuia sa imi extraga dintele,;m-am umflat ,m-am invinetit.
Dar la tine insha ALLAH sa nu fie cazul de asa ceva.Totusi du-te cat mai curand ca sa nu cumva sa descoperi si alte pb.cu dantura ta.
CURAJ SI CU ALLAH INAINTE! MA SALAME!:36_1_21: :give_rose:

drkhalid
09-19-2006, 03:08 AM
assalam alaikum
nu cred ca osa te doara daca spui dr-lui sa--ti faca o anstezie ca lume si sa sa fie cat mai lejer si finut si blind si sa fie prudent
adevarat durere va fi dar ft mica si cu anestezie
Allahu taala sa te vendice si fie cu tine amin

assalam alikum
dr khalid
va

aneres
09-19-2006, 03:17 PM
:36_1_21: anestezie...nu se face anestezie in Ro pt lucrari mai complicate, dar pt o plomba.

eu cred ca e cum a spus ummzafa, doar daca are ceva de curatat mai mult pe acolo doare, dar cu cat o faci mai repede, cu atat e mai mica caria si scapi mai usor, asa ca nu o amana pe alta data. plus ca nu ai cum sa-ti mentii dintii albi si sanatosi daca nu ii ingrijesti la timp. bine ar fi sa iei si ceva antibiotic inainte, ca sa nu te infectezi. intreaba-l pe stomatolog ce e indicat sa iei, ca sa previi eventualele probleme.

genan
09-19-2006, 04:37 PM
imi pare rau, dar trebuie sa te contrazic... cum adica nu se fac anestezii in romania???? se fac pe orice abordare a canalelor, darmite pt ceva mai cmplika gen extractii....

normal ca daca respectiva carie e doar pe smaltul dintelui, nu e nevoie de anestezie, pt ca NU are de ce sa te doara... cred ca durerea e mai mult indusa psihic, de groaza de a merge la un stomatolog, si de zgomotul frezei.....

daca (virgula) caria e mai profunda, si trebuie patrus cu freza pana spre pulpa dintelui, se face anestezie, pt ca deobicei doare... dupa ce nu mai simti, se curata tot, se patrunde pe canale, cu un ac fff subtire ti se scoate nervul.... crede-ma, nu simti nimiiiiiik!!!! apoi cu turbina care are in varf tot un fel de ac mai subtire , insa flexibil, se face ceea ce se numeste obturatia canalelor, adica iti pune o pasta alba pe canale.... si apoi iti pune plomba definitiva si gata....
asta e tot...
anamaria, daca faci anestezie, nu are cum sa te doara..... oricum sa te duci sa o rezolvi, ca sa nu ti se faca si mai adanca....

bafta si curaj! :p

imanikka
09-19-2006, 04:56 PM
Incurajari si din partea mea :give_rose: Dar pe mine cine sa ma incurajeze :confused: :confused: Eu nu iubesc stomatologii si niciodata nu i-am iubit :p. Ultima data cand am fost la stomatolog stii era deja mai maricica si nu m-a durut defel , eu am frica doar de bazaaiiiiiiiiiiiiiiitttttttttttt:scenic: :scenic:

Mariyah
09-19-2006, 05:09 PM
Nici eu nu iubesc stomatologii insa n-am ce face .
Oricum am nimerit un stomatolog mai mult decat intelegator care mi-a pus plomba cu otrava ca sa omoare nervul asa treptat.
Insa nebunul de nerv am inteles ca nu moare asa usor va trebui sa suport o interventie cu un ac dar sigur inainte voi cere o anestezie.
Pai tin sa contrazic, in Romania se foloseste anestezia chiar si in stomatologie , azi mi-a bagat bormasina aia mica care face urat si cand i-am zis ca ma cam doare mi-a pregatit anestezia.:) dar cand a vazut ca m-am facut ca varul vazand injectia mi-a plombat otrava si mi-a dat un ragaz de 24 de ore ca sa ma pregatesc moral.
Si in plus anestezia acum se foloseste si la nasteri mai nou nu?


Sunt sigura ca va fi bine! Ati mai vazut dRac mort?

imanikka
09-19-2006, 05:20 PM
azi mi-a bagat bormasina aia mica care face urat si cand i-am zis ca ma cam doare mi-a pregatit anestezia.:) dar cand a vazut ca m-am facut ca varul vazand injectia mi-a plombat otrava si mi-a dat un ragaz de 24 de ore ca sa ma pregatesc moral.




:36_1_21: :36_1_21:
Curaj intreg Rasaritul este cu tine.:give_rose:
Uite ca vin eu cu injectia sa te pregatesc moral.http://img179.imageshack.us/img179/6601/36140ro7.gif

Insha Allah sa nu vii asa http://img133.imageshack.us/img133/9791/81221ss3.gif

Daca o sa fii fetita cuminte mancam ciocolate impreuna http://img179.imageshack.us/img179/1329/8840kb2.gif

shama
09-23-2006, 11:18 PM
Nici eu nu iubesc stomatologii insa n-am ce face .
Oricum am nimerit un stomatolog mai mult decat intelegator care mi-a pus plomba cu otrava ca sa omoare nervul asa treptat.
Insa nebunul de nerv am inteles ca nu moare asa usor va trebui sa suport o interventie cu un ac dar sigur inainte voi cere o anestezie.
Pai tin sa contrazic, in Romania se foloseste anestezia chiar si in stomatologie , azi mi-a bagat bormasina aia mica care face urat si cand i-am zis ca ma cam doare mi-a pregatit anestezia.:) dar cand a vazut ca m-am facut ca varul vazand injectia mi-a plombat otrava si mi-a dat un ragaz de 24 de ore ca sa ma pregatesc moral.
Si in plus anestezia acum se foloseste si la nasteri mai nou nu?


Sunt sigura ca va fi bine! Ati mai vazut dRac mort?

:give_rose: Mult curaj si din partea mea, daca nu cumva esti "rezolvata" intre timp :).
Un truc pe care-l aplic in situatii "placute" de genul vizitelor la stomatolog (de ce li se spune vizite zau ca nu stiu, n-au nimic placut in ele si, in plus, cand te invita stomalogul sa-i faci o "vizita" e, de obicei, de rau, nu de bine :smile16: ), asadar un truc care functioneaza este sa-mi spun: "Eh, cat o sa dureze chestia asta neplacuta? Maxim o jumatate de ora, apoi scap." Si, dintr-odata, evenimentul nedorit se plaseaza intr-un trecut cuantificabil, devenind mai usor de suportat pentru ca accentul se pune nu pe ceea ce urmeaza sa se intample curand si poate fi neplacut, ci pe evenimentul imediat urmator, pe care-l pot "construi" asa cum imi place. De exemplu, dupa vizita la stomatolog ma duc acasa si intru pe internet :)).
Si ar mai fi un aspect: s-ar putea ca senzatia neplacuta incercata pe scaunul stomatologic sa fie mult mai putin dureroasa decat o anticipezi. Iar surpriza mai placuta ca asta zau ca nu exista in acest caz:smile16: .
Ce sa-ti mai urez? Poate dinti buni! :36_1_21: