PDA

View Full Version : DE CE ?!



hadiya
04-01-2006, 11:48 PM
DE CE....

De ce in occident 95% din cartile pentru Islam sint scrise de ne-musulmani?
De ce cind cretienii,juifii sau ateii cind vorbesc despre islam, parolele lor sint litere de lege ,si de un musulman se crede sigur ca minteste apropo de religia lui ?
De ce femeile sint libere si incurajate daca ele poarta o fusta mini si insultate daca ele poarta un voal ?
De ce o crestina purtind un voal reprezinta ceva pur,pios ,cind o musulmana cu voal este sinonim de opresiune si tristete?
De ce o femeie purtind o cruce ,are acces la o libera educatie ,si o musulmana cu un voal trebuie sa-si faca cursurile prin corespondenta?
De ce 800 tinere fete sint interzise la scoala si studiaza prin corespondenta intr-o tara a "Dreptului Omului" ?
De ce media nu le da dreptul la cuvint acestor fete de care se spune ca sint sub presiune ,sufocate... ?
De ce in occident 4 noi convertiti din 5 sint femei ,daca Islamul este contrar libertatii si este in acelasi timp considerate ca o persoana inferioara ?
De ce scuipam pe o religie care interzice a bea,a fuma ,a se drogan timp ce consecintele acestora omoara cite o suta de mii de oameni zilnic ?
De ce un om care-si bate femeia ,nu este considerat decit un om oarecare,in moment ce un arab violent este tratat de "fundamentalist "?
De ce un isralian care omoara 30 musulmani este considerat nebun, cind un musulman care-si apara familia este privit ca un terorist integrist ?
De ce integrarea trece prin neaprobarea religiei si culturii intr-o tara de "Libertate,Egalitate,Fraternitate" ?
De ce evanghelistii crestini sint bineveniti in lumea intreaga cind musulmanii sint vinati pentru integrism ?
De ce se vorbeste de un islam intolerant ,si niciodata nu se spune ca cele mai frumoase biserici si sinagogi sint in tarile musulmane ?
De ce nimeni nu stie ca Napoleon sa convertit inainte de a muri ?

Ne-a fost spalat noua creierul ?
Sintem noi capabili de a gindi liber si just?


Nu este Putere nici Forta numai in Allah.

latifa
04-02-2006, 12:43 AM
draga hadiya,numele meu este anca
nu sunt musulmanca,dar sotul meu este.Intr-adevar este trist ceea ce se intampla,dar exista si unele explicatii mai mult decat plauzibile pt tot ce se intampla(de fapt nu pt tot).am sa-ti dau niste exemple din propria experienta.
Normal ca 4 din 5 convertiti la islam sunt femei pt ca doar barbatii musulmani au voie sa se casatoreasca cu fete nemusulmance,dar invers nu.Si aceste casatorii sunt din ce in ce mai multe.Astfel acest femei pot sa descopere calea cea dreapta pt ca sunt mai aproape de ea.Pe cand un barbat de unde sa afle?Prea putini sunt interesati de descoperirea adevarului in viata,exceptie facand barbatii ce au o meserie "intelectuala",adica care citesc si altceva in afara de subtitrarile de la filme.Alta categorie sunt barbatii ce intra in cotct cu musulmanii,mai exact care fac afaceri cu acestia,dar din pacate acestia nu au timp pt discutii religioase.
in ceea ce priveste islamul si cum este vazut el in lume nu se datoreaza doar mass-mediei care deformeaza adevarul,dar si musulmanilor ,mai exact arabilor.este trist dar adevarat.Sunt multi arabi care nu se comporta deloc islamic si daca imi permiteti nici cu morala si constiinta nu stau prea bine.Oamenii vad asta si discuta si ajung la concluzia ca nu sunt deloc mai buni decat romanii sau crestinii in general,ba chiar mult mai rai si de condamnat.Oamenii necititi nu fac nici o diferenta intre un arab si un musulman,pt ei aceste cuvinte sunt sinonime.Foarte putina lume stie ca exista si arabi crestini.Nu vreau sa gasesc o scuza pt aceasta lume incorecta dar aceste aspecte cred ca trebuie luate in considerare.
am sa revin cu niste completari ca acum este cam tarziu.Sper ca nu am suparat pe nimeni pt ca nu asta a fost intentia mea:)

imanikka
04-02-2006, 12:59 AM
Acum o intrebare banala.
De ce majoritatea femeilor se casatoresc cu musulmani (fie arabi , fie nu), se convertesc?Daca arabul musulman ( ca de arab crestin putini stiu) este terorist asa cum se spune in lume , iar femeia este supusa si prvata de libertati , atunci dece exista din ce in ce mai multe casatorii mixte, cand ar fi trebuit sa fie dimpotriva?:smile33: :smile16:

maryam
04-02-2006, 03:04 AM
Acum o intrebare banala.
De ce majoritatea femeilor se casatoresc cu musulmani (fie arabi , fie nu), se convertesc?Daca arabul musulman ( ca de arab crestin putini stiu) este terorist asa cum se spune in lume , iar femeia este supusa si prvata de libertati , atunci dece exista din ce in ce mai multe casatorii mixte, cand ar fi trebuit sa fie dimpotriva?:smile33: :smile16:


As vrea sa glumesc putin spunadu-ti ceva,dar nu e cazul pentru ca subiectul este ff serios,din pacate eu cred ca vina este a noastra,a tuturor,mai ales datorita pasivitatii care ne face sa fim ceea ce suntem,pentru ca noi ar trebui sa ne facem cunoscuti,inainte de a ne apara.Din pacate efortul pe care musulmanii il fac astazi pentru propovaduirea islamului este minim,asa ca as raspunde la intrebarea pusa de sora noastra,cu cel putin un (acest) argument,in definitiv fiecare natiune,om,comunitate,specie umana isi merita soarta.Eu nu cred ca noi avem dreptul sa ne victimizam,cred ca ar trebui sa raspundem "Ce ai facut tu insati/insuti pentru islam?"

Anna
04-02-2006, 04:06 AM
hadyia mare adevar graiesti...
maryam ai ff dreptate ...dar e ff greu sa promovezi islamul sau sa faci tot posibilul sa il puni intr-o lumina frumoasa cand deja in ochii celorlalti e deja condamnat....si asta o vad la cumparaturi...o vad la facultate cand stau absolut singurica pt ca sunt data la o parte din cauza unui val...deja nu mai sunt o persoana in fata celorlalti sunt o ciudata care nu stie ce e viata...mi s-a intamplat pur si simplu sa se ridice de pe randul pe care ma asezam numai ca sa nu stea langa mine....,cand profesorii se uita urat la mine .....si astea sunt doar cateva exemple prin care trecem toti sunt sigura...
oamenii nu sunt interesati de religii unii o consider o aberatie unora deja nu le mai pasa....dar majoritatea sunt mai preocupati de barfe de ce a mai facut ala sau aia decat sa le pese....
oamenii din jur sunt cei care sunt ignoranti.....oricat te-ai stradui...

latifa
04-02-2006, 02:13 PM
V-ati gandit vreodata ca l-ati intalnit pe sotul vostru nu pentru ca este sufletul pereche ci pt a descoperi islamul?Poate de aceea sunt tot mai multe casatorii mixte pt ca Dumnezeu vrea sa calauzeasca cati mai multi oameni spre religia cea dreapta si astfel nu cred ca mai conteaza restul problemelor sociale.
Nu stiu de unde esti tu,ana,dar aici toate fetele musulmance cu val sunt privite cu interes si lumea le place(bineinteles exista si mici exceptii).Dintre toate prietenele mele cu val nici una nu se plange ca este privita cu rautate sau sunt ignorate,dimpotriva sunt de multe ori intrebate de ce poarta si de unde si-au cumparat valurile.

latifa
04-02-2006, 02:22 PM
In cazul acesta cred ca toate ar trebui sa va simtiti norocoase ca ati avut sansa sa vedeti drumul spre ALLAH sI sa nu va consumati asa tare pt restul problemelor ci sa incercati sa-i faceti si pe ceilalti sa inteleaga realitatea in care traiti.

hadiya
04-02-2006, 02:44 PM
As Salamu 'Alaykum

draga anca , numele meu inainte "anca" da a ma converti ,inchaAllah in viitor
o noua hediya printre noi inchaAllah :)

cunosc o gramada de cazuri ,musulmani care inainte faceau rugaciunea ,mergeau la moschee ,un comportament frumos ,dar odata
emigrati intr-o tara occidentala devin ...in pas cu moda ;uita tot,devin
slabi ,anturajul nu mai e prielnic islamului,rugaciunea este greu de facut la timp pentru-ca "lucreaza" si pentru moment este abandonata,isi cauta
scuze inselindu-se ei pe ei ...
Acestia inceteaza sa faca bun ceva pentru ei ,dar pentru islam ce sa mai astepti din partea lor ?
InchaAllah sa continuam pe calea placuta lui Allah Maretul si nu a celor rataciti.

amal
04-02-2006, 02:49 PM
hadiya, am o intrebare: de unde stii ca Napoleon s-a convertit inainte sa moara? De asta chiar nu am auzit.

hadiya
04-02-2006, 03:21 PM
Am citit undeva ,dar vezi ca este acelasi lucru ca si in
cazul capitanului Jacques Cousteau ,mass media si cei ineresati fac tot
posibilul sa nu se afle si neaga acest adevar.
inchaAllah cineva dintre noi vine cu dovezi ;)

latifa
04-02-2006, 04:22 PM
As Salamu 'Alaykum

draga anca , numele meu inainte "anca" da a ma converti ,inchaAllah in viitor
o noua hediya printre noi inchaAllah :)

cunosc o gramada de cazuri ,musulmani care inainte faceau rugaciunea ,mergeau la moschee ,un comportament frumos ,dar odata
emigrati intr-o tara occidentala devin ...in pas cu moda ;uita tot,devin
slabi ,anturajul nu mai e prielnic islamului,rugaciunea este greu de facut la timp pentru-ca "lucreaza" si pentru moment este abandonata,isi cauta
scuze inselindu-se ei pe ei ...
Acestia inceteaza sa faca bun ceva pentru ei ,dar pentru islam ce sa mai astepti din partea lor ?
InchaAllah sa continuam pe calea placuta lui Allah Maretul si nu a celor rataciti.

cum adica?Dupa convertire ti-ai schimbat si prenumele?In aCTE?

amal
04-02-2006, 04:48 PM
de obicei, cei care se convertesc in islam isi aleg un nume islamic, care va fi numele lor ca si musulman/musulmanca. nu stiu daca sant care isi schimba numele in acte, dar nu cred ca e necesar.

hadiya
04-02-2006, 06:16 PM
cei din anturajul meu musulmane si musulmani imi zic hediya ,dar ceilalti
nu se pot obisnui si imi spun tot timpul anca :( ,e ciudat dar ii inteleg
prenumele arabe sint atit de frumoase,fiecare prenume are o semnificatie ;

nu e necesar dupa cite stiu eu sa-l schimbi si in acte ,desii mie mi-ar placea dar e tare lung demarsul ...

latifa
04-02-2006, 06:33 PM
Intr-adevar este un nume ffffffff frumos.Sotul meu imi spune Titila(un nume de alint care inseamna ceva micut,din cate am inteles) si majoritatea prietenilor nostrii asa ma striga acum.Ar fi ciudat ca sotul meu sa ma strige acum Anca si o face doar cand e suparat pe mine :( si in acelasi timp ar fi ciudat ca mama sa ma strige Titila,desi mama iubeste tot ceea ce tine de islam si are un respect enorm pt ei:)

hadiya
04-02-2006, 07:37 PM
A alege si a adopta un prenume musulman represinta un demars natural
si logic de orcare musulman care se converteste la islam ;
-araba este limba "maternela"a toturor musulmanilor ,Coranul este relevat
in araba ,Profetul (sallallahou alayhi wa sallam) este un arab ,rugaciunea se face in araba ;
adoptarea unui nume arab este de fapt o expresie
aparenta ,un atasament religios si cultural.
-alegerea unui prenume ,se poate face in functie de sensibilitatea ,personalitatea ,
caracterul persoanei respective ;
prenumele musulmane au un sens si e mult mai bine de a alege un prenume
la care ii cunosti semnificatia ,decit unul la hazard ,fara ai cunoaste sensul
etmologic...
-prenumele arab este axat in jurul valorilor islamice ,avind intotdeauna o
frumoasa semnificatie;
-convertirea la islam este ca o a doua nastere ,
in acel moment ce este mai frumos decit a alege
un nou prenume care sa reflecteze noua noastra religie si credinta?


Profetul (sallallahou alayhi wa sallam)spunea in aces esns:
"Voi ve-ti fi apelati in ziua de judecata cu prenumele voastre si cu prenumele
parintilor vostri ,de aceea alegeti-va prenume frumoase !"

ca Allah sa lumineze inimile noastre

Ishtar
04-03-2006, 09:37 AM
As vrea sa glumesc putin spunadu-ti ceva,dar nu e cazul pentru ca subiectul este ff serios,din pacate eu cred ca vina este a noastra,a tuturor,mai ales datorita pasivitatii care ne face sa fim ceea ce suntem,pentru ca noi ar trebui sa ne facem cunoscuti,inainte de a ne apara.Din pacate efortul pe care musulmanii il fac astazi pentru propovaduirea islamului este minim,asa ca as raspunde la intrebarea pusa de sora noastra,cu cel putin un (acest) argument,in definitiv fiecare natiune,om,comunitate,specie umana isi merita soarta.Eu nu cred ca noi avem dreptul sa ne victimizam,cred ca ar trebui sa raspundem "Ce ai facut tu insati/insuti pentru islam?"

Allah(SWT) sa-ti rasplateasca aceste vorbe de aur,surioara draga!Mi-au mers direct la suflet.

Da,trebuie sa fim constienti ca pasivitatea noastra este principala problema.
Chiar sora care a initiat subiectul ne da acelasi raspuns,pe o cale indirecta,prin prima intrebare!Chiar asa!
De ce 95% din cartile despre Islam aparute in occident sunt scrise de nemusulmani!!!Noi ce datorie avem???
De ce in tarile musulmane exista inca un procent atat de mare de analfabeti???
De ce in marile orase,care pe vremuri atrageau "eminentele cenusii" ale intregii lumi,astazi gasesti cu mare greutate o librarie??
Stiti care sunt rapoartele internationale referitoare la edituri si publicatii in aceasta zona???Dezastroase!!!Mie mi-e si rusine sa le scriu!!!
De ce??De ce?? De ce??De ce lasam ca toate astea sa se-ntample???
Cu siguranta nu Islamul este cel care ne indreapta spre intuneric...dimpotriva!!!Este singura religie care are drept "motto" indemnul la cunoastere!Allah(SWT) ,in marea Sa Intelepciune,ne porunceste aceasta de nenumarate ori in Qur'an.Profetul(SAWS) ne indeamna deasemeni spre lumina...stau marturie atat de multe Ahadith!!!

Amal,surioara draga,Islamul nu are nevoie sa fie pus in lumina favorabila,intrucat Islamul ESTE el insusi lumina!!!Noi nu trebuie decat sa dezvaluim aceasta celorlalti,"fie si printr-o Ayah".
Sigur ca de cele mai multe ori nu-i usor,caci si asta este o forma de Jihad!

Anca,poti sa te consideri o fiinta norocoasa,draga mea,daca mama ta se numara printre cei care nu blameaza Islamul.Ma tem ca nu multe dintre surori au asa o sansa!

Allah(SWT) sa va binecuvanteze pe toate!

hannen
04-03-2006, 12:54 PM
Salam aleikum
Draga mea Ishtar,mare dreptate ai in tot ceea ce ai scris .
Deci solutia care este?Ce sa facem,de unde sa incepem?Ce s-a intimplat cu oamenii acestia ,de ce au ajuns in starea asta?
Nenorocirea cea mare este ca ei nu realizeaza situatia grava si de plins in care au ajuns,considera ca-i ceva normal.Deci ce solutii avem?Ce putem noi face...parca e o lupta cu morile de vint.De unde sa incepem?
Cine sa-i trezeasca la viata??

gabriela guettat
04-10-2006, 12:05 AM
SURORILE MELE,un mare si crud adevar e ca nu vom putea niciodata sa schimbam "LUMEA",deja daca in anturajul nostru suntem primite si ascultate se cheama ca am castigat un graunte de nisip din marele "DESERT".
Uite eu ma consider una din persoanele "NOROCOASE" avand sansa de a fi ascultata de PARINTII MEI.
Au zis ca de ce nu se vorbeste peste tot de adevarata religie a lumi.Eu ma rog la ALLAH (SWT)sa le arate si lor calea adevarului si cine stie..ALLAH U ALAM;
Cu forta "JAMAIS",vreau sa fie convinsi,iar ei saraci ziceau daca ar avea in Romania ambiata de viata de aici era altceva...
Dar asta e deci ca sa ne intorcem la titul subiectului" DE CE?"
Trebuie sa ii intelegem pe apropiati nostri si sa va rugati la ALLAH(SWT),sa va dea rabdare sa puteti sa treceti cu bine prin aceste faze ale vietii.
PROFETUL (saaws)cat a suportat si cat a dus si uite ca a reusit,si noi asa usor usor pentru cine are urechi sa ne auda,e bine venit,iar pentru ceilalti
"ALLAH STIE MAI BINE"
Va doresc,sa aveti curaj sa duceti mai departe mesajul islamului,fiecare dupa puterea care o aveti.
SW RW BW

ummraschid
04-18-2006, 08:58 PM
assalamualaikum wa rahamatuAllahi wa barakatuhu....

....sint de ceva timp membra a unui grup in yahoo, pe care nu pot decit sa vi-l recomand din toata inima....ca si site-ul respectiv...
...astazi am primit prin e-mail o postare al carei mesaj ... m-a pus pe ginduri...:smile308:
...am cautat prin forum si m-am gindit ca aici ar fi locul potrivit sa postez, pt ca.... am simtit nevoia sa va impartasesc acele cuvinte care mi-au strins inima, de teama, de rusine, de cainta si de dorinta de a ma indrepta, :smile308: .....inshAllah!!!!!....

Este vorba, de fapt , dar nu numai, de un apel pe care administratorul grupului il face la fratii din regiunea Londrei de a-l vizita , cit mai multi, pe unul dintre frati, care se afla pe patul de moarte....



....oare....cit de des ne gindim noi, in virtejul duniei, in iuresul discutiilor noastre contradictorii, in dorinta de a -----stra , de a explica, chiar si cu cele mai bune intentii ..... de a ne croi traiul nostru zilnic, facind pe ici pe colo...mici compromisuri...gindind....lasa, ca Allah ta'ala, stie ce port in inima... .si, nu am incotro!....
....oare cit de des ne gindim noi la moarte..... la ingerul mortii care ne-ar putea lua , nemilos, sufletul, chiar in aceasta clipa....daca Allah ta'ala ar voi?!....

mesajul acesta este in engleza, si il voi posta mai jos, ca link....

....traduc insa inshAllah, o parte... pt ca mi se par cuvintele cele mai potrivite sa stirneasca remuscari in inimile noastre!....


"......oare ai renuntat vreodata la unele luxuri de dragul luiAllah?
....oare ai simtit lipsurile de dragul lui Allah?
....oare viata si moartea ta a fost pt Allah, sau pt tine insuti , pt familia ta , pt prieteni, sau chiar pt ...dusmani?...

...ai spus cumva cuvinte pt a fi pe placul dusmanilor tai si care Ii displac lui Allah? ...
Pentru ca avem atit de des de a face cu asa ceva in ziua de astazi. Musulmanii spun cuvinte pe placul ne-musulmanilor , chiar daca stiu ca aceste cuvinte si actiuni Ii displac lui Allah.

...daca tie ti-ar fi luata viata chiar acum, ce ti-ar putea darui acesti ne-musulmani dupa moartea ta?

...mi se pare ciudat ca musulmanii isi doresc ca Allah sa le daruiasca paradisul in viata viitoare, cind tot ce au facut ei a fost sa se intrebe mereu : oare sa fiu pe placul kaffirilor, sau sa fiu pe placul lui Allah, alegind pina la urma sa fie pe placul kaffirilor si nu al lui Allah!...

...daca Allah ar spune , acum du-te la cei carora le-ai facut pe plac si sa te salveze ei de pedeapsa Mea. Ce putere ar avea toti kaffirii la un loc sa te scape de pedeapsa lui Allah ta'ala?

...oare ce lux si ce comfort si ce pace... ti-ar putea ei oferi pt viata viitoare, cind totul, inclusiv ei insisi...apartin lui Allah subhanahu wa ta'ala????..."


mesajul in intregime il gasiti aici....http://groups.yahoo.com/group/muslimconverts/message/1340


Fie ca Allah sa ne intareasca si sa ne faca mai statornici in credinta si in felul in care Ii slujim!....InshAllah, ya Rabb!...Amin!...

Ishtar
04-18-2006, 09:53 PM
Salam aleikum
Draga mea Ishtar,mare dreptate ai in tot ceea ce ai scris .
Deci solutia care este?Ce sa facem,de unde sa incepem?Ce s-a intimplat cu oamenii acestia ,de ce au ajuns in starea asta?
Nenorocirea cea mare este ca ei nu realizeaza situatia grava si de plins in care au ajuns,considera ca-i ceva normal.Deci ce solutii avem?Ce putem noi face...parca e o lupta cu morile de vint.De unde sa incepem?
Cine sa-i trezeasca la viata??

Asa e,draga mea...lupta cu morile de vant...de cele mai multe ori:(
Cu toate astea,eu inca mai sper si inca ma mai bucur de fiecare licarire de izbanda...de fiecare graunte de nisip,cum spune Gabi:)

Nadia
04-19-2006, 05:08 PM
V-ati gandit vreodata ca l-ati intalnit pe sotul vostru nu pentru ca este sufletul pereche ci pt a descoperi islamul?

DA, daca nu il cunosteam pe sotul meu, nu aveam habar de islam. Nu auzisem niciodata de islam. El a fost cel care mi-a deschis ochi, si mi-a adus primul Quran, si cartzuliile despre miracole din Quran, despre miracolele Profetului Mohammed-SAW. El a fost acela care atunci cind aveam intrebari imi raspundea, sau el a fost acela care mi-a spus adevarul despre Profet ISSA(ISUS)-aleihy salam.
El o picat si intr-un moment foarte bun, dupa 9 septembrie 2001, atunci cind imajinea noastra a islamului era deteriorat complet.


cum adica?Dupa convertire ti-ai schimbat si prenumele?In aCTE?

Si eu dupa ce am convertit mi-am schimbat numele si in acte si peste tot. Motivul era ca avea nume de "sfint", Petronela-Magdalena, si l-am pastrat pe cel de Magdalena si in schimb de Petronela am pus Nadia. Magdalena este si in limba araba dar cu forma diferita, Madjida.

gabriela guettat
04-19-2006, 05:37 PM
SW RW BW,ca de obicei UMM RASCHID cata dreptate e in vorbele tale,cat de greu trebuie sa fie in acea "CLIPA"sa ne rugam dragele mele surori ca atunci cand va veni sa fim in inimile noastre pline de credinta si sa nu suferim si sa nu facem persoanele dragi noua sa sufere pentru noi.
AMIN YA RABY ALA MIN

Draga mea,referitor la nume sa sti ca mie personal atunci cand am fost primita in ISLAM(ALHAMDULILLAH),am fost intrebata inainte sa mi se emibereze certificatul de imbratisarea a ISLAMULUI daca doresc sa imi schimb numele;am zis daca trebuie o fac, daca nu il pastrez pe al meu,iar autoritatile au zis ca nu e nimic urat in numele meu deci l-am pastrat;din cea ce EU am inteles,daca numele tau tradus in limba araba e ceva urat e ok;asta ce am inteles eu..
ALLAH U ALAM
SW RW BW

Nadia
04-19-2006, 05:46 PM
da, gabriela pentru ca numele tau este numele ingerul Gabriel(Jibril). Da' eu cu numele unui sfint la catolici sau ortodoxi si cu hejab pe cap, iti dai seama ca ma puneau astia in ziar:smile16: :smile16: :smile16: