PDA

View Full Version : Allah nu te va intreba....



Anna
04-02-2006, 04:45 AM
1.Allah nu te va intreba ce fel de masina ai condus dar te va intreba pe cati oameni ai ajutat care nu aveau mod de transport
2.Allah nu te va intreba care a fost cel mai mare salariu al tau dar te va intreba daca ti-ai compromis personalitatea sau valorile morale pt a-l obtine
3.Allah nu va intreba cat de mare e casa ta dar de va intreba pe cati oameni ai bine primit in casa ta
4.Allah nu te va intreba despre hainele tale moderne din dulap dar te va intreba cate din hainele tale au ajutat nevoiasii
5.Allah nu va intreba despre posesiunile tale materiale dar te va intreba daca ti-au controlat viata
6.Allah nu te intreba cate ore ai lucrat peste program dar te va intreba daca le-ai muncit pentru familia ta si pentru cei iubiti
7.Allah nu te va intreba ce slujba ai avut dar te va intreba daca ai depus eforturi pt a o indeplini
8.Allah nu te intreba ce ai facut pt a te ajuta dar te va intreba ce ai facut pt ai ajuta pe ceilalti
9.Allah nu te va intreba cati prieteni ai avut dar te va intreba carora le-ai fost prieten adevarat
10.Allah nu te va intreba ce ai facut pt a-ti apara drepturile dar te va intreba ce ai facut pt a-i apara pe cei lipsiti de ajutor
11.Allah nu va intreba in ce cartier ai locuit,dar te va intreba cum ti-ai tratat vecinii
12.Allah nu va intreba de cate ori ai facut ce ai promis dar te va intreba de cate nu ti-ai tinut promisiunea

maryam
04-03-2006, 12:24 AM
Anna,imi vine in minte acum versetul din Quran in care ALLAH swt spune ca va vedea fiecare totul scris in cartea sa si atunci va stii fiecare ce merita...oare putem noi constientiza aceasta in fiecare clipa a vietii?Inshaa ALLAH sa o putem face.

hannen
04-03-2006, 08:11 AM
Foarte frumos Anna.
Maryam,bine ar fi daca am constientiza asta in fiecare clipa a vietii.

Anna
04-03-2006, 06:47 PM
inshAllah sa se intareasca Allah credinta si sa putem fii mai puternici in fata lui Allah si sa nu uitam de Allah nici atunci cand e rau si nici sa ii multumim atunci cand e bine
Allah Akbar

maryam
04-03-2006, 10:59 PM
inshAllah sa se intareasca Allah credinta si sa putem fii mai puternici in fata lui Allah si sa nu uitam de Allah nici atunci cand e rau si nici sa ii multumim atunci cand e bine
Allah Akbar

Imi cer scuze ca fac o mica interventie,cand ne este rau ,ca sa nu creada cineva ca ALLAH swt este rau,nicidecum istagfiru ALLAH Al Aziim,raul care ne vine este asa cum scrie in Quran al Karim de la mainile noastre si binele de la ALLAH swt.Alhamdulillah ca este ALLAH swt!

gabriela guettat
04-26-2006, 11:44 AM
Asa cum zici surioara,raul il facem noi cu mana noastra ajutati cu mare drag de seitan(audu balehi manu),iar binele tot ne vine de ALLAH(SWT)!
Suriora Maryam,cred ca sora noastra Anna,nu a vrut sa zica "si sa nu uitam de Allah nici atunci cand e rau si nici sa ii multumim atunci cand e bine
Allah Akbar",
ca ALLAH(SWT)este rau, a vrut sigur sa zica ca si atunci cand ne este rau sa nu uitam sa multumim lui ALLAH(SWT).,la fel cum multumim si atunci cand ne este bine.
Caci mereu de cand ne sculam si pana ne culcam cand "SUFLETUL"nostru se duce la ALLAH(SWT)si se intorce cand ne trezim trebuie sa multumim lui ALLAH(SWT)pentru tot si pentru toate.
Mashallah alikum surorile mele,ALLAH(SWT)berakfikum!

batool391
04-29-2006, 01:33 AM
1.Allah nu te va intreba ce fel de masina ai condus dar te va intreba pe cati oameni ai ajutat care nu aveau mod de transport
2.Allah nu te va intreba care a fost cel mai mare salariu al tau dar te va intreba daca ti-ai compromis personalitatea sau valorile morale pt a-l obtine
3.Allah nu va intreba cat de mare e casa ta dar de va intreba pe cati oameni ai bine primit in casa ta
4.Allah nu te va intreba despre hainele tale moderne din dulap dar te va intreba cate din hainele tale au ajutat nevoiasii
5.Allah nu va intreba despre posesiunile tale materiale dar te va intreba daca ti-au controlat viata
6.Allah nu te intreba cate ore ai lucrat peste program dar te va intreba daca le-ai muncit pentru familia ta si pentru cei iubiti
7.Allah nu te va intreba ce slujba ai avut dar te va intreba daca ai depus eforturi pt a o indeplini
8.Allah nu te intreba ce ai facut pt a te ajuta dar te va intreba ce ai facut pt ai ajuta pe ceilalti
9.Allah nu te va intreba cati prieteni ai avut dar te va intreba carora le-ai fost prieten adevarat
10.Allah nu te va intreba ce ai facut pt a-ti apara drepturile dar te va intreba ce ai facut pt a-i apara pe cei lipsiti de ajutor
11.Allah nu va intreba in ce cartier ai locuit,dar te va intreba cum ti-ai tratat vecinii
12.Allah nu va intreba de cate ori ai facut ce ai promis dar te va intreba de cate nu ti-ai tinut promisiunea

Eu sunt de acord ca Allah cam in maniera asta ne va intreba sper sa deschidem okii macar in ultimul ceas. Fie ca toti sa raspundem bine la aceste intrebari.