PDA

View Full Version : ce inseamna sa fii musulman ?



latifa
04-02-2006, 02:42 PM
Ce inseamna a fi musulman?Doar faptul ca te nasti musulman te face mai bun decat crestinii?Eu nu sunt de acord.Un musulman este doar acela care respecta CORANUL,si nu acela care este nascut musulman si merge la moschee in fiecare vineri si tine lectii de morala dar de fapt el curveste si bea alcool.Eu nu vreu sa judec pe nimeni dar nu mi se pare corect.De multe ori m-am intrbat cum de nu se darama moscheea cu astfel de oameni in ea(si credeti-ma sunt multi "musulmani' asa).Un musulman in varsta mi-a spus ca poate sa ucida un crestin fara sa ajunga in iad,ba chiar ALLAH l-ar rasplati pt fapta lui si ca el poate sa pacatuiasca cat vre pt ca in Ramadan toate pacatele ii vor fi iertate("se reseteaza cronometrele").Chiar asa?OAre nu acesti "musulmani au stricat imaginea islamului si a arabilor in acelasi timp?

genan
04-02-2006, 02:52 PM
Ce inseamna a fi musulman?Doar faptul ca te nasti musulman te face mai bun decat crestinii?Eu nu sunt de acord.Un musulman este doar acela care respecta CORANUL,si nu acela care este nascut musulman si merge la moschee in fiecare vineri si tine lectii de morala dar de fapt el curveste si bea alcool.Eu nu vreu sa judec pe nimeni dar nu mi se pare corect.De multe ori m-am intrbat cum de nu se darama moscheea cu astfel de oameni in ea(si credeti-ma sunt multi "musulmani' asa).Un musulman in varsta mi-a spus ca poate sa ucida un crestin fara sa ajunga in iad,ba chiar ALLAH l-ar rasplati pt fapta lui si ca el poate sa pacatuiasca cat vre pt ca in Ramadan toate pacatele ii vor fi iertate("se reseteaza cronometrele").Chiar asa?OAre nu acesti "musulmani au stricat imaginea islamului si a arabilor in acelasi timp?


asta cu uciderea e o mare prostie: scrie clar in qoran ca e pacat sa ucizi, crestinin, musulman sau orice altceva.
de ce sa ne luam dupa ce zice unu si altul si sa judecam asa islamul?
haideti sa ne luam dupa legea islamica nu dupa ce zice unu si altul.

amoodia
04-02-2006, 02:58 PM
Anca asta e intrebarea sau ai gresit subiectele? daca e intrebarea, pai un musulman trebuie in primul rand sa respecte cei 5 stalpi ai islamului. faptul ca te-ai nascut musulman nu te face cu nimic mai bun decat altii. trebuie sa urmezi invataturile Qoranului si Sunna, sa fiii bun cu toti indiferent de religie, sa-i ajuti pe cei nevoiasi, sa-si stapanesti limba( ca asta ne duce pe cei mai multi in iad)....e foarte mult de scris, dar asta e ce mi-a venit acum in minte.

latifa
04-02-2006, 03:42 PM
Sunt de acord cu voi si intr-adevar nu aici trebuia sa postez intrebarea

imanikka
04-02-2006, 05:32 PM
Fetelor hai sa discutam aici ce inseamna un bun musulman, dar sa nu facem diferente intre musulmani si crestini , ca in cazul asta o sa fiu nevoita sa mut subiectul la Islam si Crestinism.:D
Allah barik fik

imanikka
04-02-2006, 05:58 PM
A spune sunt musulman , nu inseamna ca esti perfect si mai presus decat altii.
A fi un bun musulman , aceasta implica mult mai multe:

1) Să cred că Allah Cel Atotputernic şi Atoatestiutor este Creatorul universului şi El este de ajuns pentru Sine şi nu are nevoie de creaţiile Sale.

2) Să cred că Allah a creat această lume cu un un scop bine definit pentru că nu se potriveşte cu caracteristica Sa de perfecţiune să fi creat acest univers în zadar. Scopul creării acestei lumi nu poate fi cunoscut decât prin intermediul trimişilor şi a Cărţilor Lui. Allah Preaînaltul spune în Quranul cel Sfânt:
" Oare credeţi că v-am creat pe voi fără rost şi că nu vă veţi întoarce la Noi? / Preaînalt este Allah, Stăpânul adevărat! Nu este Dumnezeu afară de El, Stăpânul Tronului sublim!" (surat Al-Mu'minun:115-116)

3) Să cred că scopul existenţei în această lume este de a-L cunoaşte aşa cum S-a descris El Însuşi în Sfântul Quran, de a mă supune şi de a-L adora pe Allah. Allah Preaînaltul spune: "Eu nu i-am creat pe djinni şi oameni decât pentru ca ei să Mă adore. / Eu nu voiesc de la ei întreţinere şi nici nu voiesc ca ei să Mă hrănească pe Mine. / Ci Allah este Întreţinătorul, Stăpânul puterii, Cel Statornic." (surat Adh-Dhariat:56-58)

4) Să cred că Paradisul (Raiul) este răsplata pentru cel dreptcredincios (mu'min) şi Iadul este pedeapsa pentru cel care nu crede. Allah Preaînaltul spune în Quranul cel Sfânt: " O parte vor fi în Rai şi o parte vor fi în Foc" (surat Aş-Şura:7)

5) Să simt că Allah mă vede atât atunci când sunt singur cât şi în public. Allah Preaînaltul spune în Quranul cel Sfânt: "Oare tu nu vezi ca Allah ştie tot ceea ce se află în ceruri şi ceea ce se află pe pământ? Nu există discuţie în taină între trei, fără ca El să fie al patrulea, nici între cinci fără ca EL să fie al şaselea, nici mai puţini de atât şi nici mai mulţi fără ca EL să fie împreună cu ei, oriunde s-ar afla. Apoi le vesteşte ceea ce au facut, în Ziua Învierii, căci Allah este Atoateştiutor." (surat Al-Mujadile:7)

6) Să-L ador pe Allah Unicul şi să nu admit să-I aduc nici un fel de egali sau asociaţi conform mesajului transmis de El prin profeţii şi trimişii Săi. Allah Preaînaltul spune: "Noi am trimis la fiecare comunitate un trimis (ca să le zică): ' Adoraţi-L pe Allah şi ţineţi-vă departe de Taghut' (oricine este adorat în afară de Allah)" (surat An-Nahl:36)

7) Să-L pomenesc pe Allah în mod continuu, astfel încât ceea ce spun să însemne pomenire, iar tăcerea să reprezinte meditare la creaţia Lui. Această pomenire (dhikr) a lui Allah este cel mai bun medicament pentru vindecarea sufletului.

8) Să mă tem numai de Allah. Acest respect faţă de Allah şi teama ruperii legăturii dintre mine şi Allah, să mă determine să mă abţin de la tot ceea ce este interzis. Allah Atotputernicul spune: "Aceia care se tem de Domnul lor, fără să-L vadă pe El, vor avea parte de iertare şi de mare răsplată." (surat Al-Mulk:12)

9) Să mă căiesc şi să-i cer iertare lui Allah (istigfar). Acest act de căinţă ispăşeşte păcatele, purifică sufletul şi credinţa şi dă un sentiment de linişte şi pace. Allah Atotputernicul spune: "Acela care săvârşeşte un rău sau este nedrept cu sine însuşi iar apoi se roagă lui Allah de iertare, acela Îl va afla pe Allah Iertător şi Îndurător." (surat An-Nisa:110)
"Şi pe cei care – dacă au săvârşit o faptă josnică sau au fost nedrepţi cu propriile lor suflete – îşi aduc aminte de [măreţia lui] Allah şi cer iertare pentru păcatele lor – şi cine poate ierta păcatele decât Allah?! – şi care nu persistă cu bună ştiinţă în ceea ce săvârşesc. Răsplata acestora va fi iertarea Domnului lor şi Grădini pe sub care curg pâraie şi în ele vor avea sălaş
veşnic. Şi ce minunată răsplată pentru cei care fac bine." (surat Al-‘Imran 135-136)

Astea sunt doar cateva enumerari , ele fiind mult mai multe.
Insha Allah mai tarziu voi mai scrie cateva.

latifa
04-02-2006, 06:46 PM
A spune sunt musulman , nu inseamna ca esti perfect si mai presus decat altii.
A fi un bun musulman , aceasta implica mult mai multe:

1) Să cred că Allah Cel Atotputernic şi Atoatestiutor este Creatorul universului şi El este de ajuns pentru Sine şi nu are nevoie de creaţiile Sale.

2) Să cred că Allah a creat această lume cu un un scop bine definit pentru că nu se potriveşte cu caracteristica Sa de perfecţiune să fi creat acest univers în zadar. Scopul creării acestei lumi nu poate fi cunoscut decât prin intermediul trimişilor şi a Cărţilor Lui. Allah Preaînaltul spune în Quranul cel Sfânt:
" Oare credeţi că v-am creat pe voi fără rost şi că nu vă veţi întoarce la Noi? / Preaînalt este Allah, Stăpânul adevărat! Nu este Dumnezeu afară de El, Stăpânul Tronului sublim!" (surat Al-Mu'minun:115-116)

3) Să cred că scopul existenţei în această lume este de a-L cunoaşte aşa cum S-a descris El Însuşi în Sfântul Quran, de a mă supune şi de a-L adora pe Allah. Allah Preaînaltul spune: "Eu nu i-am creat pe djinni şi oameni decât pentru ca ei să Mă adore. / Eu nu voiesc de la ei întreţinere şi nici nu voiesc ca ei să Mă hrănească pe Mine. / Ci Allah este Întreţinătorul, Stăpânul puterii, Cel Statornic." (surat Adh-Dhariat:56-58)

4) Să cred că Paradisul (Raiul) este răsplata pentru cel dreptcredincios (mu'min) şi Iadul este pedeapsa pentru cel care nu crede. Allah Preaînaltul spune în Quranul cel Sfânt: " O parte vor fi în Rai şi o parte vor fi în Foc" (surat Aş-Şura:7)

5) Să simt că Allah mă vede atât atunci când sunt singur cât şi în public. Allah Preaînaltul spune în Quranul cel Sfânt: "Oare tu nu vezi ca Allah ştie tot ceea ce se află în ceruri şi ceea ce se află pe pământ? Nu există discuţie în taină între trei, fără ca El să fie al patrulea, nici între cinci fără ca EL să fie al şaselea, nici mai puţini de atât şi nici mai mulţi fără ca EL să fie împreună cu ei, oriunde s-ar afla. Apoi le vesteşte ceea ce au facut, în Ziua Învierii, căci Allah este Atoateştiutor." (surat Al-Mujadile:7)

6) Să-L ador pe Allah Unicul şi să nu admit să-I aduc nici un fel de egali sau asociaţi conform mesajului transmis de El prin profeţii şi trimişii Săi. Allah Preaînaltul spune: "Noi am trimis la fiecare comunitate un trimis (ca să le zică): ' Adoraţi-L pe Allah şi ţineţi-vă departe de Taghut' (oricine este adorat în afară de Allah)" (surat An-Nahl:36)

7) Să-L pomenesc pe Allah în mod continuu, astfel încât ceea ce spun să însemne pomenire, iar tăcerea să reprezinte meditare la creaţia Lui. Această pomenire (dhikr) a lui Allah este cel mai bun medicament pentru vindecarea sufletului.

8) Să mă tem numai de Allah. Acest respect faţă de Allah şi teama ruperii legăturii dintre mine şi Allah, să mă determine să mă abţin de la tot ceea ce este interzis. Allah Atotputernicul spune: "Aceia care se tem de Domnul lor, fără să-L vadă pe El, vor avea parte de iertare şi de mare răsplată." (surat Al-Mulk:12)

9) Să mă căiesc şi să-i cer iertare lui Allah (istigfar). Acest act de căinţă ispăşeşte păcatele, purifică sufletul şi credinţa şi dă un sentiment de linişte şi pace. Allah Atotputernicul spune: "Acela care săvârşeşte un rău sau este nedrept cu sine însuşi iar apoi se roagă lui Allah de iertare, acela Îl va afla pe Allah Iertător şi Îndurător." (surat An-Nisa:110)
"Şi pe cei care – dacă au săvârşit o faptă josnică sau au fost nedrepţi cu propriile lor suflete – îşi aduc aminte de [măreţia lui] Allah şi cer iertare pentru păcatele lor – şi cine poate ierta păcatele decât Allah?! – şi care nu persistă cu bună ştiinţă în ceea ce săvârşesc. Răsplata acestora va fi iertarea Domnului lor şi Grădini pe sub care curg pâraie şi în ele vor avea sălaş
veşnic. Şi ce minunată răsplată pentru cei care fac bine." (surat Al-‘Imran 135-136)

Astea sunt doar cateva enumerari , ele fiind mult mai multe.
Insha Allah mai tarziu voi mai scrie cateva.

Sa stii ca exista multi oameni care chir simt si fac ceea ce ai spus tu mai inainte si nu sunt musulmani sau musulmani declarati si poate chiar nu stiu nimic despre islam.Ce se intampla cu acesti oameni?Si in ce consta aceasta convertire la islam?Daca sufletul ti-e musulman mai ai nevoie si de o convertire oficiala?:confused:

amal
04-02-2006, 08:21 PM
Sigur ca ai nevoie de o convertire oficiala...
Conform religiei islamice, la moarte, fiecare om este intrebat : cine este Dumnezeu tau? care ti-este religia? care ti-e cartea? ce zici de Mohammad?

Deasemenea, fiecare marturisire a ta ca si musulman ca nu este Dumnezeu in afara de ALLAH este consemnata, ca si marturiile oamenilor despre tine ca esti musulman. Asa stiu eu...rog pe iman sa explice mai pe larg.

maryam
04-03-2006, 12:21 AM
A fi musulman inseamna a fi mu`min,altfel Islamul pe care pretinzi ca-l porti nu are nici o insemnatate.
Din nefericire in ziua de astazi musulmanii sunt dintre cei care sunt musulmani dar nu sunt mu`minun,fie din cauza nestiintei,fie din cauza indepartarii de la calea cea dreapta.
Alhamdulillah ca totusi exista inca drept-credinciosi Inshaa ALLAH,ALLAH swt stie cel mai bine fiecare ce poarta in sufletul sau si ce valoare au faptele lui.
Inshaa ALLAH sa facem din vietile noastre ceva de care ALLAH swt sa fie multumit.

hannen
04-03-2006, 08:38 AM
Draga mea,acum depinde si ce intelegi tu prin convertire oficiala.Pt. ca asta nu este vreun tam-tam cu alai mare care se sfirseste cu o masa copioasa si-o distractie pe cinste.Am glumit si eu nitzel batind un apropo ...:smile33:
Trebuie sa faci marturisirea de credinta .Poti sa o faci si singura dupa o baie generala dar aceasta este bine sa aiba martori.Doi parca.Daca o vei face la o moschee o sa obtii un certificat care te va ajuta la indeplinirea Hajj-ului parca(pelerinajul de la Mecca).
Ai dreptate despre acei musulmani.Eu una sunt tare indignata,furioasa...si marturisesc ca nu ma pot abtine sa nu-i judec,sa nu-i critic.Sunt tare inversunata impotriva a tot ce nu este islamic,a toti celor care din indiferenta,ignoranta sau nestiinta arata altceva decit ceea ce este islamul si care prin comportamentul lor nu fac altceva decit sa induca oamenii in eroare creeindu-le o imagine falsa despre islam.
unii sunt atit de :smile33: incit nici nu recunosc ca gresesc,considera ca ei stiu tot,cind de fapt ei nu stiu nimic,si asta pt. simplu fapt ca s-au nascut musulmani.
Tu te intrebi cum de nu cade moscheea pe ei.Nu cade pt. ca Allah are rabdare.Asa am putea si noi sa intrebam cum de nu se darama bisericile pline de icoane,unde omul slujeste chipului cioplit,unde face asociati Domnului ...

Multi zic sa nu judeci fratii tai,sotul meu la fel.Zice sa ne rugam pt. ei sa-i indrepte Allah,dar eu nu pot.Poate gresesc,dar consider ca nu numai prin rugaciune am putea avea o contributie.
Cred ca datoria noastra este sa le aratam clar unde gresesc,sa-i sfatuim,sa incercam sa-i indreptam prin vorbe,fapte,exemple si chiar critici atunci cind ii vedem ca gresesc.
Ma gindesc la exemplul din Coran,cind Allah a pedepsit pe oamenii sabatului parca .Pe cei care nu l-au respectat,dar si pe cei care nu i-au sfatuit pe cei care greseau.
Sa fii musulman impune si cere multe lucruri.
Nu zice Allah in Coran ,"este de ajuns sa zicem ca noi credem?sau noi suntem musulmani"(ff. aproximativ).Credinta se arata,se traieste ,se reflecta in tot ceea ce facem si ea este testata de Allah,aceasta este semnificatia intrebarii de mai sus.

Pe mine ma dispera astia care zic ca ei pot omori si pot face si drege ca se vor duce in rai.Eu cred ca ar trebui putin trimisi la mad house.Au atitea exemple in Coran ca Allah da viata si Allah ia viata!Ca trebuie sa tratam frumos pe toata lumea.
Oare nu au ei cel mai frumos exemplu,Allah ne da la toti fara diferenta,credinciosi si necredinciosi(si nu ma refer la musulmani VS alte religii) ci ma refer la atei,la cei care neaga cu desavirsire existenta LUI.
Allah ne suporta pe toti,ne ajuta pe toti pt. ca noi toti suntem creatia Lui.
Cum vii tu ,un ...sa zici ca poti omori pe cine vrei,cind vrei ca te duci in rai??
Oamenii au nevoie de educatie,de multa educatie.Pacat,mare pacat ca numarul acestor "musulmani" este mare.Ca fac rugaciunea fara sa o simta,fara ca ea sa treaca prin inima,pt ca daca ar trece ,comportamentul lor ar fi cu siguranta diferit.

aiscia
04-22-2006, 11:40 AM
Pai,eu cand am spus shahada nu mi s-a dat nici un certificat la moschee.cine nu are acest certificat nu poate sa mearga la hajj?
Lamuriti-ma si pe mine.Nu avem nici macar certificat de casatorie de la moschee.Are asta vreo importanta?:confused: .:smile01:

aiscia
04-22-2006, 12:00 PM
As crea sa mai intreb ceva.Mama mea este crestina si nu vrea sa devina musulmana,ptr ca crede ca a schimba la aceasta varsta religia nu are rost...obiceiuri...traditii...prieteni...dar,este foarte de acord cu tot ceea ce reprezinta islamul.Pe mine m-a sustinut tare mult si m-a incurajat sa devin muslim,m-a sfatuit cum sa imi respect sotul,cum sa ma comport in societate si chiar m-a incurajat sa imi pun hijab.Mama mea are un comportament tare frumos si chiar pot sa spun ca corespunde total cu invataturile profetului noastru(SAWS).Chiar este constienta ca exista doar un dumnezeu si ca isus nu are cum sa fie fiul sau,dar spune ca de ce trebuie neaparat sa devina musulmana.ea spune ca dumnezeu o va judeca dupa faptele ei...Vreau sa adaug ca mama mea,sta la noi acasa si imi "creste" fetita, si ori de cate ori ii da de mancare o invata sa spuna bismillah inainte, la sfarsit ii spune alhamdulillah,cand stanuta ii spune alhamdulillah...si chiar si cand merge afara la plimbare,daca se intalneste cu un muslim si acesta o intreaba pe mama mea ce face ,ea raspunde "alhamdulillah, bine".
Intr-o zi ea s-a suparat foarte tare ptr ca ne-am intalnit cu o sora care a intrebat-o daca si ea a devenit muslim,si cand a aflat ca nu ,i-a spus mamei mele ca nu va ajunge in paradis,si pe urma m-a intrebat de ce nu ii vb mamei mele de islam:smile19: .Cum pot eu sa o fac sa devina muslim ,daca ALLAH nu ii deschide ochii?:confused: Doar Cel mai bun Calauzitor este Allah.De cate ori ii vb despre Islam,mama mea ma asculta dar simt ca nu trebuie sa insist.
CEEA CE VREAU SA INTREB...MAMA MEA VA AJUNGE IN INFERN?:smile308:
ALLAH STIE CEL MAI BINE.

gabriela guettat
04-22-2006, 04:14 PM
SW RW BW
Aiscia,habipti,ce draga imi esti si ce frumos scrii,in primul rand "MABRUK"ALLAH(SWT)sa te aiba in paza Sa,pe cea micuta ,pe sotul tau,pe mami a ta.
Iubita ai intradevar Mare Noroc cu o mamica ca a ta,sunt atatea surori de ale noastre,care nici pe departe nu pot vorbi saracele cu familiile lor dragi despre ADEVARTA RELIGIE,si gasesc f f f multe probleme.
ALLAH sa le aiba in grija Lui.
Bucurate si sa fi fericita,de ce ai tu.Un singur lucru poti face acum pentru mama ta (roaga-te la bunul ALLAH(SWT)sa ii deschide ochii.Si de fiecare data cand ai ocazia, poti sa ii zici ca a imbratisa si a accepta sa devina musulmana nu are o varsta si sa se gandeasca ca un suflet bun ca al dumeaei,odata ca accepta, tot ce a fost rau, se va transforma in bine si tot ce a fost bine, se va in zeci.Si prea putin sa o intereseze de ce zice lumea,ca oricum gura lumi nu o inchide decat pamantul;
Iar despre avantje care sunt este un subiect foarte complex,care, daca esti interesata o sa il discutam.
Unde ai zis sheheda,in Romania?Normal trebuia sa iti dea un certificat,daca nu ti-au dat sa te duci sa ceri ca iti elibereaza fara probleme;si asa cum intrebi,este necesar sa ai acest certificat ca sa poti merge sa faci HAJJ inshallah.
Iti doresc in continure tot binele din lume si fi binevenita printre noi.
W SA RW BW

ayesha
05-16-2006, 04:22 PM
Apropo de certifiacat de musulman de la moschee.am si eu o intrebare.
Este adevarat ca ptr al obtine,este nevoie de o adeverinta de la biserica la care am fost botezata?

ayesha
05-16-2006, 04:28 PM
Am omis sa spun ca din adeverinta trebuie sa reiasa ca m-am lepadat de crestinism?Am auzit si eu de la o fata din Craiova care a intampinat aceste probleme iar muftiatul i-a eliberat certificatul nu mai in aceste conditii.

maryam
05-16-2006, 04:30 PM
Apropo de certifiacat de musulman de la moschee.am si eu o intrebare.
Este adevarat ca ptr al obtine,este nevoie de o adeverinta de la biserica la care am fost botezata?



Pentru romania nu ,dar se poate ca intr-o tara araba(cum e syrya de ex.) pentru a transcrie casatoria sau a face altfel de acte sa ai nevoie de un asemnea certificat.
Aiscia,ALLAH swt este Unicul Calauzitor,asa cum ti-a spus si Gabi,ALLAH sa o rasplateasca,tu trebuie sa te rogi in continuare pentru mama ta si sa nu incetezi sa speri ca ALLAH swt o va face dintre cei buni.Si asa cum este hadisul se poate ca omul in ultimele clipe de viata sa faca un lucru atat de bun care sa-l salveze de foc,insa stiinta si decizia sunt in mana lui ALLAH swt.
Este o zicala care spune :bate fierul cat e cald,asa mi-as permite sa te sfatuiesc sa procedezi cu mama ta,sa ii spui mereu,sa ii dai de inteles,sa ajungi la inima dansei cu drumul pe care il stii vulnerabil si Inshaa ALLAH roaga-te pentru dansa si Inshaa ALLAH sa izbandeasca!
Mamma mea si parintii mei de fapt traiesc ca musulmani cu singura exceptie ca nu tin post si nu se roaga...in rest Mashaa ALLAH mama cel putin citeste Quran,spune biism ALLAH,,in fine...mereu imi spune ca dc tata ar vrea ea s-ar converti imediat.Subhanna ALLAH!
Ma gandesc ca au fost undeva si alhamdulillah ,Mashaa ALLAH unde au ajuns...oare cine deznadajduieste in privinta indurarii lui ALLAH swt?
Inshaa ALLAH incredeti-va in ALLAH swt si o sa fie bine Inshaa ALLAH.
Nu am nici cea mai mica indioala.

maryam
05-16-2006, 04:32 PM
Am omis sa spun ca din adeverinta trebuie sa reiasa ca m-am lepadat de crestinism?Am auzit si eu de la o fata din Craiova care a intampinat aceste probleme iar muftiatul i-a eliberat certificatul nu mai in aceste conditii.




Ce aberatie mai e si asta?
Care muftiat?
Pai doar n-o sa treaca toate religiile de care s-a lepadat caci au fost si altele inainte,nu?
Odata ce te-ai convertit normal ca ti-ai intregit religia si nu mai poti fi crestin,nu?

ayesha
05-16-2006, 07:39 PM
Ce aberatie mai e si asta?
Care muftiat?
Pai doar n-o sa treaca toate religiile de care s-a lepadat caci au fost si altele inainte,nu?
Odata ce te-ai convertit normal ca ti-ai intregit religia si nu mai poti fi crestin,nu?
Nu este o aberatie ............ba dimpotriva asta se intampla la Craiova .Stiu de la o sora de acolo .....ca sa nu mai zic ce a patit la buletin cand a trebuit sa-l faca fara batic.Sa luat la cearta in sectia de politie ptr ca au obligat-o sa-si dea baticul jos."chipurile sa se vada urechile in pozaZ'
Si inca ceva ..............eu cred ca este posibil sa se ceara o astfel de adeverinta deoarece, pe cand eram in India si am dat telefon la ambasada romaniei de acolo si am zis ca sunt musulmana s-a luat de mine ambasadorul ,recunoscand ca nu este treaba lui in final,cum am trecut eu la islam asa fara acordul autoritatilor bisericesti........sau ceva de genul asta .DECI in mod legal asa ar trebuii facut........cel putin asa am inteles eu.

genan
05-16-2006, 07:43 PM
Nu este o aberatie ............ba dimpotriva asta se intampla la Craiova .Stiu de la o sora de acolo .....ca sa nu mai zic ce a patit la buletin cand a trebuit sa-l faca fara batic.Sa luat la cearta in sectia de politie ptr ca au obligat-o sa-si dea baticul jos."chipurile sa se vada urechile in pozaZ'
Si inca ceva ..............eu cred ca este posibil sa se ceara o astfel de adeverinta deoarece, pe cand eram in India si am dat telefon la ambasada romaniei de acolo si am zis ca sunt musulmana s-a luat de mine ambasadorul ,recunoscand ca nu este treaba lui in final,cum am trecut eu la islam asa fara acordul autoritatilor bisericesti........sau ceva de genul asta .DECI in mod legal asa ar trebuii facut........cel putin asa am inteles eu.



faza cu urechile este valabila si atunci cand iei viza pentru SUA, insa hejabul se poate da foarte usor dupa ureche pt cand faci poza si apoi gata.. insa sa il dai jos, nu te poate obliga in romania, pt ca se incalca drepturile omului la manifestarea cultului sau religiei din care face parte...

ayesha
05-16-2006, 07:49 PM
Numai ca saraca fata nu prea a avut de ales ,nestiind nici ce sa zica.Si altor surori li se intampla asta tot in Craiova de aceea au fost si socate cand le-am zis ca nu se intampla la fel ...........si in Constanta sau bucuresti si ca nu am mai auzit asa ceva.

genan
05-16-2006, 08:27 PM
Numai ca saraca fata nu prea a avut de ales ,nestiind nici ce sa zica.Si altor surori li se intampla asta tot in Craiova de aceea au fost si socate cand le-am zis ca nu se intampla la fel ...........si in Constanta sau bucuresti si ca nu am mai auzit asa ceva.


eu in aeroport am patit-o.. sa nu cumva sa am cine stie ce sub hejab.... :smile33: :smile33:

si degeaba ca era fata cine m-a controlat... ca dasca i-am zis ca refuz si ca il dau jos numai intr-o alta camera, a zis ca ea nu are voie sa paraseasca regiunea aeroportului in care ea lucreaza si ca nu am de ales... si daca nu ascult ordinele lor care sunt ordine de lege, nu imi ramane decat sa nu ma urc in avionul ala.... :smile308: :smile308:

deci ce puteam face?>?? :smile33: :smile33:

amal
05-16-2006, 11:45 PM
eu n-am auzit pana acum de certificat pt o crestina care se converteste la islam, si nici de adeverinte de la biserica...poate doar in anumite orase se procedeaza asa.

stiu ca pt pelerinaj iti trebuie certificat, deci trebuie cerut daca vrei sa mergi la pelerinaj...

latifa
05-17-2006, 12:11 AM
Faza cu urechile e adevarata.Cand mi-am facut buletinul pe mine m-au pus sa-mi dau parul dupa urechi :smile33:

QURRAT-UL-AIN
08-01-2006, 12:50 AM
ISLAMUL
Islamul este un mod de viata, incearca-l !
Islamul este un cadou, accepta-l !
Islamul este un drum, urmeaza-l !
Islamul este o batalie, lupta pentru ea !
Islamul este un scop, dobandste-l !
Islamul este o oportunitate, foloseste-o !
Islamul nu este pentru pacatosi, invinge-l !
Islamul nu este un joc, nu te juca !
Islamul nu este un mister, priveste-l !
Islamul nu este pentru fricosi, infrunta-l !
Islamul nu este pentru cei fara suflare , traieste-l !
Islamul este o promisiune, tine-te de ea !
Islamul este o indatorire, indeplineste-o!
Islamul este o comoara (prin rugaciune), roaga-te !
Islamul este un mod de viata frumos, descopera-l !
Islamul are un mesaj pentru tine, asculta-l !
Islamul reprezinta dragoste, iubeste-l !

UMM TAREK
11-26-2006, 01:53 AM
Apropo de certifiacat de musulman de la moschee.am si eu o intrebare.
Este adevarat ca ptr al obtine,este nevoie de o adeverinta de la biserica la care am fost botezata?Salam aleykum,acum am vazut mesajul tau si stiu sigur dupa cum spunea si sora MARYAM,in SIRIA cand se casatoreste un musulman cu o crestina aceasta din urma trebuie sa aiba un certificat de botez eliberat de biserica unde a fost botezata.:002: Sa va fie de folos,numai bine.

maryam
11-26-2006, 03:46 AM
Salam aleykum,acum am vazut mesajul tau si stiu sigur dupa cum spunea si sora MARYAM,in SIRIA cand se casatoreste un musulman cu o crestina aceasta din urma trebuie sa aiba un certificat de botez eliberat de biserica unde a fost botezata.:002: Sa va fie de folos,numai bine.


Eu nu eram crestina cand m-am casatorit in Syria,dar a trebuit sa aduc un act de la biserica pentru ca DACA sotia a fost botezata in rit crestin,atunci ea trebuie in Syria sa aduca actul doveditor.

UMM TAREK
11-27-2006, 01:12 AM
Eu nu eram crestina cand m-am casatorit in Syria,dar a trebuit sa aduc un act de la biserica pentru ca DACA sotia a fost botezata in rit crestin,atunci ea trebuie in Syria sa aduca actul doveditor. Salam aleykum sora Maryam,asa e,odata ce ai fost botezat chiar daca ai trecut la islam tot trebuie certificatul de botez.Eu de ex.eram crestina la momentul casatoriei,m-am casatorit la SOFIA si nu mi-a cerut certificat de botez.Si chiar asa la momentul cand vom decide a inregistra casatoria in SIRIA va trebui sa am certificatul de botez,asta e,regulile sunt reguli,toate bune insallah.:002: :give_rose: :give_rose: :give_rose:

hannen
11-27-2006, 06:06 AM
Eu nu eram crestina cand m-am casatorit in Syria,dar a trebuit sa aduc un act de la biserica pentru ca DACA sotia a fost botezata in rit crestin,atunci ea trebuie in Syria sa aduca actul doveditor.

Salam aleikum,
Eu te cred pe cuvint dar sincer nu inteleg rostul acestei "legi".Ce si de ce trebuie sotia fosta crestina,sa dovedeasca ca a fost crestina??:confused: :confused: :confused:
Sunt foaaaarte mirata.
In fine,eu n-am avut nevoie de asa ceva(nu in Syria),Alhamdullilah.

UMM TAREK
11-27-2006, 03:47 PM
Salam aleikum,
Eu te cred pe cuvint dar sincer nu inteleg rostul acestei "legi".Ce si de ce trebuie sotia fosta crestina,sa dovedeasca ca a fost crestina??:confused: :confused: :confused:
Sunt foaaaarte mirata.
In fine,eu n-am avut nevoie de asa ceva(nu in Syria),Alhamdullilah.Salam aleykum,probabil ca trebuie sa facem aceasta dovada ca facem parte din "Neamul Cartii",dupa cum bine stiti cei din Neamul Cartii sunt:musulmanii,crestinii si evreii,doar cu femei din aceste religii are voie dupa islam sa se casatoreasca un barbat muslim.:002:

huda_alrahim
11-27-2006, 04:17 PM
Salam aleykum,probabil ca trebuie sa facem aceasta dovada ca facem parte din "Neamul Cartii",dupa cum bine stiti cei din Neamul Cartii sunt:musulmanii,crestinii si evreii,doar cu femei din aceste religii are voie dupa islam sa se casatoreasca un barbat muslim.:002:


Din cate am inteles ai nevoie de certificat ca ai fost crestina, pt a ti se elibera certificatul de musulman... nu cel de casatorie..numai ca majoritatea isi iau certificatul de musulman in ziua cand se casatoresc, chiar daca au trecut la Islam inainte..
Cred ca se cere acest certificat de crestina, pt ca daca ai fost crestina trebuie spusa shahadda...dar daca nu ai fost crestina sau nici o alta religie in afara de islam, inseamna ca esti musulman si nu este necesar acest lucru...
Dar eu pana acum nu am auzit de asa ceva si sper sa nu imi trebuiasca atunci cand o sa am nevoie de certificat...

Khadije_ro
11-27-2006, 11:50 PM
Dragele mele, eu nu sint inca musulmana dar port hijab si haine islamice! Imi place asta si iubesc hainele islamice!
Iar cartea de identitatea mi-am facut-o.... la politie in Bucuresti.... atentie.... cu hijab! Va rog sa ma credeti ca nimeni nu a obiectat doar cind m-a vazut imbracata cu haine islamice! Acum.... dupa ce voi deveni musulmana imi voi schimba si poza din pasaport! Deci... scuzati-mi interventia dar nimeni in Romania nu va poate obliga sa va dati jos hijabul pentru bunul lui plac! Nu va ramine decit sa va sustineti dreptul la credinta al fiecarui individ si veti vedea cum ca veti cistiga! Imi pare rau ca nu am acum C.I scanat ca sa il atasez ca sa ma credeti pe cuvint!

UMM TAREK
11-28-2006, 12:41 AM
Din cate am inteles ai nevoie de certificat ca ai fost crestina, pt a ti se elibera certificatul de musulman... nu cel de casatorie..numai ca majoritatea isi iau certificatul de musulman in ziua cand se casatoresc, chiar daca au trecut la Islam inainte..
Cred ca se cere acest certificat de crestina, pt ca daca ai fost crestina trebuie spusa shahadda...dar daca nu ai fost crestina sau nici o alta religie in afara de islam, inseamna ca esti musulman si nu este necesar acest lucru...
Dar eu pana acum nu am auzit de asa ceva si sper sa nu imi trebuiasca atunci cand o sa am nevoie de certificat...
Draga HUDA stiu din sursa sigura ca in SIRIA pt. a trece la islam cu acte trebuie certificat de la biserica unde ai fost botezata si incazul casatoriei la fel.In ROM. in BUCURESTI am auzit ca se elibereaza act cu foto pentru musulmanii convertiti.Asa ca scoate certificat de muslima in ROM. si indiferent unde te vei casatori nu va fi nici un fel de problema,sa-ti ajute ALLAH,INSALLAH,NUMAI BINE.:002: :give_rose: :give_rose: :give_rose:

Mariyah
11-28-2006, 01:39 AM
wow ce practici aberante ! adica nu te crede pe cuvant ca esti crestina?
vor acte
am ajuns acum sa-mi justific apartenenta religioasa la un cult prin acte!!!!!!

huda_alrahim
11-28-2006, 03:36 AM
wow ce practici aberante ! adica nu te crede pe cuvant ca esti crestina?
vor acte
am ajuns acum sa-mi justific apartenenta religioasa la un cult prin acte!!!!!!

Si in crestinism e la fel!!!
Tatal meu abia a putut sa se casatoreasca religios, pt ca i se cerea adeverinta ca este botezat crestin si biserica unde el a fost botezat refuza sa i-l dea pe motiv ca se casatoreste in biserica catolica, desi li s-a spus foarte clar ca nu isi va schimba religia, si dupa casatorie va ramane tot ortodox...
Daca ai nevoie sa dovedesti ca apartii unui cult religios,,,iti trebuie acte!!!!! Indiferent de ce religie este!!!!

huda_alrahim
11-28-2006, 03:37 AM
Draga HUDA stiu din sursa sigura ca in SIRIA pt. a trece la islam cu acte trebuie certificat de la biserica unde ai fost botezata si incazul casatoriei la fel.In ROM. in BUCURESTI am auzit ca se elibereaza act cu foto pentru musulmanii convertiti.Asa ca scoate certificat de muslima in ROM. si indiferent unde te vei casatori nu va fi nici un fel de problema,sa-ti ajute ALLAH,INSALLAH,NUMAI BINE.:002: :give_rose: :give_rose: :give_rose:

InshaAllah sa nu fie probleme vreodata....Allah sa te ajute si pe tine si numai bine :give_rose: :give_rose: :give_rose:

hannen
11-28-2006, 05:43 AM
Salam aleikum,
Cristina,ce zici tu e corect ,chiar ca nu m-am gindit la varianta asta dar sunt uimita ca foarte multi musulmani se casatoresc cu japoneze de ex. care bine stim ,nu fac parte din "neamul cartii".
Sunt japoneze care trec la islam dupa casatorie si sunt japoneze care nu trec la islam si totusi aceste casatorii se oficiaza .
Si ma intreb acum,cele care trec la islam cind trebuie sa dovedeasca ca fac parte din "neamul cartii" ,ce fac?Ce act aduc?:confused:


Draga mea Huda,inteleg si ceea ce zici tu si serios ca este logic insa nu inteleg de ce nu este peste tot aceasi practica.
Sa fiu mai explicita.Eu am spus shahada la Al-Azhar ,in Egypt.Si nu mi-a trebuit absolut nici un act prin care sa dovedesc ca am fost crestina.
Cind am oficiat casatoria islamica nu mi-a cerut nici macar actul ca sunt muslima,adica cel pe care l-am primit de la Al-Azhar!
Acum eu ma minunez ca am ajuns la vorba aia "cite bordee,atitea obicee"!

Cineva zicea (scuze,am uitat nick-ul) ca a facut buletinul parca ,cu hijab.Vreau sa stiu sigur ,sigur daca nu sunt probleme pt. ca eu trebuie sa-mi schimb pasaportul prin procura.
Va dati seama ce tambalau!Dupa ce ca mama face infarct cind ma vede cu hijab,o mai si "umilesc" sa-mi duca pozele astea la sectia de pasapoarte .Ar fi cireasa de pe tort sa ii zica aia ca nu am voie poze cu hijab,mi-am dat foc la valiza cu ea!:scenic: Ce speech o sa-mi tina!

Rafa'
11-28-2006, 10:56 AM
Assalamu aleykum

Ma intreb ce se intampla daca nu poti avea un "certificat de botez"...pentru ca, de exemplu, in timpul vechiului regim al lui Ceausescu, cei care purtau haina militara sau haina statului nu aveau voie sa merga la biserica si nici sa isi faca cununie religioasa sau sa isi boteze copii la biserica...drept urmare multi nu au facut botezul copilului sau l-au facut acasa. Ca urmare la biserica nu exista nici o inregistrare despre botez. Unii preoti care au facut botezuri acasa nu mai sunt in viata. Asa ca nu se poate avea certificat de botez. Ce faci...nu te mai casatoresti???
Din punctul meu de vedere consider aceasta reglementare aberanta. Nu exista niciunde in Coran un verset in care sa se spuna despre certificat sau adeverinta de musulman si nici in Biblie nu se mentionaza de vreun certificat de botez. Aceasta sunt lucruri inventate de oameni.

Salam

hannen
11-28-2006, 11:01 AM
Assalamu aleykum

Ma intreb ce se intampla daca nu poti avea un "certificat de botez"...pentru ca, de exemplu, in timpul vechiului regim al lui Ceausescu, cei care purtau haina militara sau haina statului nu aveau voie sa merga la biserica si nici sa isi faca cununie religioasa sau sa isi boteze copii la biserica...drept urmare multi nu au facut botezul copilului sau l-au facut acasa. Ca urmare la biserica nu exista nici o inregistrare despre botez. Unii preoti care au facut botezuri acasa nu mai sunt in viata. Asa ca nu se poate avea certificat de botez. Ce faci...nu te mai casatoresti???
Din punctul meu de vedere consider aceasta reglementare aberanta. Nu exista niciunde in Coran un verset in care sa se spuna despre certificat sau adeverinta de musulman si nici in Biblie nu se mentionaza de vreun certificat de botez. Aceasta sunt lucruri inventate de oameni.

Salam

Subscriu!:)

Mariyah
11-29-2006, 01:02 AM
Assalamu aleykum

Ma intreb ce se intampla daca nu poti avea un "certificat de botez"...pentru ca, de exemplu, in timpul vechiului regim al lui Ceausescu, cei care purtau haina militara sau haina statului nu aveau voie sa merga la biserica si nici sa isi faca cununie religioasa sau sa isi boteze copii la biserica...drept urmare multi nu au facut botezul copilului sau l-au facut acasa. Ca urmare la biserica nu exista nici o inregistrare despre botez. Unii preoti care au facut botezuri acasa nu mai sunt in viata. Asa ca nu se poate avea certificat de botez. Ce faci...nu te mai casatoresti???
Din punctul meu de vedere consider aceasta reglementare aberanta. Nu exista niciunde in Coran un verset in care sa se spuna despre certificat sau adeverinta de musulman si nici in Biblie nu se mentionaza de vreun certificat de botez. Aceasta sunt lucruri inventate de oameni.

Salam

Cautati si voi oameni dezghetati la minte ca nu toti cer ! Am mai intrebat si eu pe colegi de ai mei care s-au casatorit si au zis ca nu au avut nevoie de nici un act doveditor. Parale la preot si va fi bine!

imanikka
11-29-2006, 02:42 AM
Hannen ai dreptate , eu la fel am spus shahada la Al-Azhar si nu mi-au cerut nici un certificat si mi l-au eliberat imediat ( unul in engleza si altul in araba). Dar cand am transcris casatoria in Egypt mi-au cerut act ce dovedeste apartenenta religioasa si evident l-am prezentat.

Referitor la ortodocsi , intr-adevar ptr a te casatori cu un strain ai nevoie de certificat de botez ( sora mea anul asta s-a casatorit cu un catolic si a avut nevoie de certificat de botez) asa ca Ana Maria nu te mira:scenic: :scenic:

Cate bordeie atatea obiceiuri:36_1_21: